Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

GNOME 3.6 wydane

Kilka dni temu ukazała się nowa odsłona jednego z najpopularniejszych środowisk graficznych. Mowa oczywiście o GNOME 3.6. Trzeba przyznać, że przez pół roku deweloperzy poczynili spore postępy, czego wyrazem jest szereg nowości. Warto zauważyć, że wiele z nich tworzono z myślą o ekranach dotykowych

Interfejs użytkownika

Najbardziej widoczne zmiany obejmują oczywiście interfejs użytkownika, a są to miedzy innymi:

  • Nowy ekran blokady, który ma być atrakcyjny wizualnie i lepiej działać na ekranie dotykowym, dostarczając informacji o powiadomieniach, itp.
  • Usprawniony ekran podglądu, który ma ułatwić wyszukiwanie i uruchamianie programów
  • Menu użytkownika doczekało się opcji "wyłącz komputer".
  • Zaktualizowano również obszar powiadomień czyniąc go łatwiejszym i bardziej czytelnym (powiększone elementy, zmiany w powiadomieniach).
  • Ustawienia systemu czyli miejsce gdzie możemy zmienić niemal każdy element systemu wzbogacił się o jeszcze więcej opcji (hehe żartowałem). Co prawda opcji nie przybyło, za to deweloperzy skupili się na lepszej prezentacji już istniejących, kładąc nacisk na wygląd i układ interfejsu.

Programy

Zmiany nie ominęły także domyślnych programów. Dzięki wytężonej pracy deweloperów aplikacje wchodzące w skład środowiska lepiej integrują się z GNOME Shell. Są to miedzy innymi: komunikator Empathy, klient poczty Evolution, przeglądarka WWW, analizator wykorzystania dysku Baobab, zegar.

Jednak najwięcej zmian doczekał się menadżer plików (Pliki vel Nautilus). Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • Usprawnione wyszukiwanie
  • Dodanie nowego położenia "Ostatnio używane"
  • Dodanie menu kontekstowego "Przenieś do" i "Skopiuj do"
  • Uproszczony interfejs lepiej integrujący się z GNOME Shell

Więcej informacji:http://library.gnome.org/misc/release-notes/3.6/ 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
icywind   8 #1 02.10.2012 22:37

"Menu użytkownika doczekało się opcji "wyłącz komputer"."
Wcześniej też miało ale wyświetlające się tylko podczas przyciśnięcia "alt" co było dość hmmm... nienormalne ;)
Ekran blokady zupełnie mi się nie podoba i widać, że jest robiony pod urządzenia dotykowe. Osobiście lubię gnome ale wydaje mi się, że idą w stronę środowiska przeznaczonego tylko dla osób używających komputera do rozrywki bo praca na wielu dokumentach na raz nie jest już na nim dość wygodna, przynajmniej dla mnie.

Frankfurterium   10 #2 02.10.2012 23:11

Powiedziałbym, że całość wygląda nawet... ładnie. Chyba pora znowu pobawić się jakąś Fedorą.

Loombago   9 #3 03.10.2012 13:01

Warto dodać, że Evolution - klient e-mail zmienił silnik renderujący wiadomości na Webkit.

  #4 03.10.2012 13:12

@Frankfurterium Ładne to może i to jest, ale niestety kosztem funkcjonalności. Ponoć Nautilus nieźle wykastrowany dlatego developerzy z Canonical postanowili zostać przy starszej wersji w nadchodzącym Ubuntu 12.10. Z resztą softu pewnie nie lepiej ;D

  #5 03.10.2012 13:29

Jednak wole KDE

  #6 03.10.2012 14:23

Co tam Evolotion, warto dodać, że pojawiła się druga wersja Geary spod rąk elementaryOS (http://www.omgubuntu.co.uk/2012/10/new-linux-e-mail-app-geary-updates)

Nie ma miliona funkcji ajk Evo, ale na pewno przyjemniej przegląda się w nim pocztę na szerokich ekranach.

Gnome taki, że im sięgniesz głębiej tym jest brzydszy. Ładny jest tylko z wierzchu.

$orn   7 #7 03.10.2012 18:05

Bardzo ładnie :-)

Szkoda,że tej wersji nie będzie w Debian 7.0...
Gnome3 idzie bardzo powoli w dobrą stronę. Tak trzymać Gnome :-)

Verard   3 #8 03.10.2012 19:48

@icywind

Wielkie dzięki za informację o tym alcie, do tej pory najpierw się wylogowywałem, dopiero zamykałem system... :D Jak oni na to wpadli?!

Scorpions.B REDAKCJA  23 #9 03.10.2012 19:53

A ludzie narzekają na Modern UI, Gnome 3 to prawdziwa katastrofa.

Szkoda, że twórcy tak mocne zepsuli cudowne Gnome 2 robiąc z niego produkt nie do użytku, do tego mocno ograniczony w konfigurowanie, obecnie dla mnie to tylko KDE, a Gnome 3 to tylko z nakładką Cinnamon.

  #10 03.10.2012 20:10

@Loombago | 03.10.2012 13:01
"Warto dodać, że Evolution - klient e-mail zmienił silnik renderujący wiadomości na Webkit."
Zmienia go już od kilku wersji i jeszcze nie skończyli (w przyszłej wersji planują przenieść mail composer na WebKit). W zasadzie od dłuższego czasu "rozwój" Evolution to przepisywanie kolejnych części kodu: porzucenie Bonobo/BonoboUI na rzecz GTK+/GtkUIManager, CORBA na rzecz DBUS, migracja z gnome-vfs na GIO, z GTK+2 na GTK+3, z GtkHtml na WebKit (w trakcie), EPlugins na EExtensions (w trakcie) oraz przepisane czy przeniesienie wielu innych części projektu (przeniesienie wielu funkcji do pluginów a następnie porzucenie wielu z nich ze względu na zmianę API/systemu wtyczek). Z litości wspomnę już o zmianie plików Evolution-Data-Server z XML na plain text (sic!). Nie, żeby przynajmniej część tych zmian nie była sensowna, ale nie powinno się to odbywać kosztem realnego rozwoju programu w tym zmian w interfejsie użytkownika czy rozszerzania funkcjonalności istotnej dla końcowych użytkowników. Jedyna znacząca zmiana dla końcowego użytkownika w ostatnich czasach - tryb Evolution Express stworzony z myślą o MeGoo generalnie nie zachwyca. No, może jeszcze kulawe wsparcie dla Kolab wypada na plus (poprawek w obsłudze IMAP/IMAPX czy MAPI nie liczę jako oczywiste). Rozwój SyncEvolution również nie oszałamia.
Brak oficjalnej wersji dla Windows (nieoficjalna nie dość, że eksperymentalna to jeszcze sporo opóźniona w stosunku do oficjalnej gałęzi) i porzucone wydanie dla Mac OS X to kolejny bardzo duży minus.
Silna zależność od GNOME i specyficznych dla jednej platformy elementów (NetworkManager/nm-applet, GNOME Keyring) dodatkowo działa na jego niekorzyść w stosunku do Thunderbirda, który cały czas się rozwija zyskując nowe funkcje i który dzięki Lightning stał się pełnoprawnym PIM (a nie tylko rozbudowanym klientem email jak dawniej).
Niegdyś świetny PIM obecnie wygląda przy produkcie Mozilli blado. Zarówno pod względem interfejsu (w Evolution nie zmienił się znacząco od lat) jak i funkcji i wygody: integracja z Pidginem (którą i tak chcą porzucić na rzecz wsparcie Empathy) vs wbudowany komunikator i chat z obsługą XMPP i IRC czy evolution-rss w stosunku do natywnej obsługi kanałów internetowych.

Mayron   6 #11 03.10.2012 21:38

Wygląda jak... KDE...
KDE wygląda jak... Windows 7...

  #12 03.10.2012 22:32

A mnie się nie podoba ani Gnome 3.x, ani kierunek w którym zmierza. Sytuację ratuje nieco Cinnamon, zwłaszcza w wydaniu Mint'a, gdzie można w dużej części zapomnieć o tym "potworku". Goły Gnome 3 jest dla mnie nieużywalny. A szkoda, przez wieeeeele lat byłem wielkim fanem Gnome 2.x, które mogłem dostosować tak jak chciałem. Nic dziwnego, że Ubuntu i Mint poszły w inną stronę.

robert-km   4 #13 03.10.2012 22:52

A dla mnie Gnome 3 to najlepszy window manager jakiego znam, a poznalem juz chyba wszystkie poza metro, o ktorym sie nie wypowiem.
Jedynie w G3 moge miec wlaczone nawet 20 terminali i w ogole sie w tym nie gubie.
Dobra integracja wszystkiego i niesamowity 'user experience'.
Wyglada dobrze na 12" netbookach oraz na 24" monitorze.
Chociaz uzywanie go za pomoca touchpada jest dla mnie troche irytujace (jak ogolnie praca na tym wynalazku), ale idzie sie przyzwyczaic.
Czekam, az nowa wersja pojawi sie w repo Archa :)

Kilka rzeczy do tej pory mnie dziwilo, ale mysle, ze juz to pewnie poprawili (tak jak ten alt przy wylaczaniu komputera).

  #14 03.10.2012 22:59

@robert-km | 03.10.2012 22:52
"Jedynie w G3 moge miec wlaczone nawet 20 terminali i w ogole sie w tym nie gubie.
Dobra integracja wszystkiego i niesamowity 'user experience'."
Widocznie nie miałeś jeszcze styczności z dwm/wmii/awesome.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #15 03.10.2012 23:00

@robert-km
Ty musisz mieć 20 terminali, a użytkownicy Windows'a z 2 programy, które zrobią to samo, tylko szybciej i wygodniej ;)

Dla mnie całe to Gnome to porażka, jedynym interfejsem z Linuxowych w miarę ogarniętym pod ekrany 12" jest Unity ;)

  #16 03.10.2012 23:33

Mógłbyś zadać sobie trochę trudu i sam zrobić zrzuty ekranu i przy okazji wypróbować środowisko, a nie wklejać na beszczela ze strony projektu.

  #18 04.10.2012 04:32

@Scorpions.B | 03.10.2012 23:00
"Ty musisz mieć 20 terminali, a użytkownicy Windows'a z 2 programy, które zrobią to samo, tylko szybciej i wygodniej ;) "
Widać, że nie miałeś styczności z pracą w konsoli z prawdziwego zdarzenia.
Wiele zadań można wykonać o wiele szybciej korzystając z terminala.
I wcale nie chodzi mi administrację systemem (znaczy to też, ale obecnie dla wielu zastosowań systemy Linuksowe są już domyślnie odpowiednio skonfigurowane).
Konsola może oszczędzić sporo pracy. Korzystając z podstawowych narzędzi, grep'a, sed'a, czasem awk czy perl'a można wykonać szybko wiele czynności bez zaprzęgania Ruby'iego czy Pythona nie mówiąc już o Java'ie czy C/C++..

lubicz   4 #19 04.10.2012 09:33

@pejot
Skąd wiesz, że kolega nie wypróbował środowiska? Masz jakieś problemy emocjonalne?

@Scorpions.B
No akurat tego co można robić w terminalu to za pomocą dwóch programów nie ogarniesz, zazwyczaj mam 5-7 terminali jednocześnie i nie znam odpowiedników dla tego co tam robię na Windows. Jedynym odpowiednikiem terminala jest.... terminal :D

mikolaj_s   15 #20 04.10.2012 10:15

@Scorpions.B: Robisz z użytkowników Windowsa głupoli, na windowsie jest PowerShell i można w nim zrobić dużo więcej niż w jakimkolwiek programie z GUI, bo w tym ostatnim zrobisz tylko to co przewidział programista. Fakt, że większość użytkowników tylko klika, ale to są zwykli użytkownicy, na Linuksie takich jest znacznie mniej, ale też można znależć. Terminal dla osoby, która ciagle w nim siedzi jest szybszy niż jakakolwiek aplikacja z GUI.

Soren   8 #21 04.10.2012 12:11

Męczy mnie ten owczy pęd w stronę ekranów dotykowych.
Póki co nie ma praktycznie jeszcze urządzeń (na normalną kieszeń) a wszyscy poza Apple już ślepo w to brną.

A ja się pytam po co mi to na desktopie? Czy naprawdę nie można zrobić 2 trybów pracy w zależności od posiadanego urządzenia? Tak jak nie mam ochoty na nieprzydatne modern ui w windowsie tak nie mam ochoty na wielkie przyciski i inne elementy stricte pod interfejs dotykowy w linuksie.

oprych   14 #22 04.10.2012 12:34

Jak dla mnie komputer stacjonarny i ekran dotykowy to zupełna porażka, ani to wygodne, ani ergonomiczne.

Na HotZlocie był jeden komputer z Windows + dotykowy ekran i jestem na nie. Owszem jeśli chcemy tylko obejrzeć film, włączyć muzykę itp, to dotyk może być (tak jak i w tablecie), ale do innych zastosowań?

Dlatego bardzo nie podoba mi się trend ujednolicania systemów do pc / laptopa / tablet, bo jak coś jest do wszystkiego, to znaczy, że do niczego :P

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #23 04.10.2012 14:09

@Anonim
No właśnie, dlatego, aby mój znajomy miał więcej czasu dla siebie zamieniłem mu Windows na Linux'a pozbawionego graficznego interfejsu, teraz dzięki pracy tylko w terminalu jest on zachwycony ;)

A tak na serio, chyba to normalne, że większość osób wolu pracować na graficznym interfejsie ;)

@mikolaj_s
Oczywiście, że jest i nie robię z użytkowników Windows debili, tylko zwykłych użytkowników. Wybacz, ale wolę pokaż komuś z rodziny jak zrobić coś za pomocą kilku kliknięć, niż uczyć go komend ;)

Demagog   4 #24 04.10.2012 15:53

@Scorpions.B

Nie uogólniaj. Terminal w Linuxach jest bardzo wygodny. Znajdź mi proszę Windowsowy zamiennik dla Linuxowych filtrów w stylu grepa. Osobiście korzystam z Gnome 3, a terminal działa sobie ukryty w tle.
Niekiedy uwierz, że konsola potrafi być wybitnie wygodna

  #25 04.10.2012 16:22

@Demagog | 04.10.2012 15:53
Google Ci nie działa? Wystarczy wpisać "powershell grep", żeby dowiedzieć się, że odpowiednikiem grepa w PowerShellu jest Select-String.
Oczywiście zawsze można korzystać z grepa, chociażby z Cygwina czy Interiksa (Subsystem for UNIX-based Applications).

freeq52   8 #26 04.10.2012 16:30

Ten trend upraszczania wszystkiego co możliwe w wyglądzie już mnie męczy... Ja nie wiem, może teraz brakuje po prostu dobrych grafików, którzy wymyśliliby coś, co by w końcu wyglądało? Jak nie te kwadraty w Modern UI, to pustki w Gnome... Czekam jeszcze, aż cofniemy się do epoki wynalezienia koła, a potem już z górki...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #27 04.10.2012 16:53

@Demagog
Owszem jest wygodny, ale osób mających trochę pojęcia o kompach, ale przeciętnego użytkownika to korzystanie z niego to prawdziwa męczarnia.

Sam wiem ,że nie nie ma szybciej metody zarządzania uprawnieniami użytkowników niż ta za pomocą terminala, ale czy przeciętny użytkownik poradziłbym sobie z tym, skoro wiele osób ma problemy z banalnym nadawaniem uprawnień w Windows.

Frankfurterium   10 #28 04.10.2012 18:09

@Scorpions.B
Ludzie są generalnie głupi i leniwi. Zazwyczaj stan ten rzeczy im odpowiada i zmienia się dopiero po pojawieniu się potrzeby albo zastosowaniu przymusu. Gdyby nie chodził do podstawówki i dalszych szkół, prawdopodobnie do końca życie byłby tumanem. Kiedy ciągle będzie klikał i panicznie unikał terminala, "bo to niewygodne", nigdy nie będzie bogatszy o umiejętność sprawnego posługiwania się nim. Tak jak chodzenie do szkoły bywa nieprzyjemne, tak i początki w terminalu nie są łatwe. Ale tym się różni człowiek po szkole od tego bez szkoły, że np. liczy szybciej, i to bez używania palców. Podobnie z używaniem terminala.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #29 04.10.2012 18:59

@Frankfurterium
Z pierwszymi słowami się zgodzę ;) Z resztą niezbyt. Oczywiście, że w czasami Terminal jest wygodnym narzędziem, ale dla Ciebie, czy też mnie, bo interesujemy się komputerami i uczenie się czegoś nowego w tej dziedzinie jest dla nas samą przyjemnością, no jeśli nie jest pod przymusem. Teraz odpowiedzmy na pytanie, czy dla przeciętnego użytkownika Terminal jest wygodny? Oczywiście, że nie. Większość osób korzysta z komputera, aby przejrzeć internet, pograć lub wykorzystuje go do pracy w jakimś specjalistycznym programem, nie chcę się uczyć, więcej, no bo to nie interesuje, komputer czasami jest dla takich osób niczym więcej jak czymś co ma ułatwić daną czynność. Powiedz mi kto wykorzystujący komputer do zabawy, pracy(oczywiście nie mam na myśli prac związanych z informatyką) bawi się PowerShell, jeśli nie musi?

$orn   7 #30 04.10.2012 19:06

Z tą głupotą i lenistwem to bym się wstrzymał.
Może, po prostu każdy wybiera to co jest dla niego wygodne. Ja z wykształcenia jestem humanistą i jakoś lubię linuksa. Wychodzę z założenia, że życie trzeba sobie ułatwiać i nie utrudniać - to jest właśnie powód dla którego pracuję na Debianie,

Gnome3 jest bardzo dobrze moim zdaniem komfort pracy znacznie się zwiększył.

mikolaj_s   15 #31 04.10.2012 19:07

@Scorpions.B A czy Ty sądzisz, że ja uczę swoich pracy w konsoli, zamiast w GUI, przestań trolować, przecież ludzie tutaj pisali o swoich doświadczeniach, a większość z nich zajmuje w jakimś stopniu zawodowo IT. Zwykły użytkownik to co innego.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #32 04.10.2012 20:31

@mikolaj_s
Dlaczego wpis mówiący, że lepszym wyborem dla normalnego użytkownika będzie Windows od razu uważany jest za trolling? Dlaczego Wy tak nie lubicie Googla, Microsoftu, Apple czy Facebook'a? Nie można mieć trochę zdrowszego podejścia do życia ?

Frankfurterium   10 #33 04.10.2012 22:13

@Scorpions.B
Bo...
1) Wiedzą z zagadnienia nie świecisz. Nie twierdzę, że kto mało doświadczony, ma milczeć. Ale na ogół warto wiedzieć, o czym się pisze.
2) Wyrażasz kategoryczne osądy typu "Dla takiego to lepiej, dla owakiego tak gorzej". Zbyt rzadko używasz słów typu "Moim zdaniem" sygnalizujących opinię, a nie prawdę objawioną.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #34 04.10.2012 22:31

@Frankfurterium
1)Niestety, ale moja wiedza, z Linuxa na PC nie jest zbyt wielka, korzystałem tylko z Ubuntu i Minta, więc jako użytkownik tak prostych dystrybucji i niezbyt w nich grzebiących nie jestem zbyt wielkim specjalistą od tego systemu w wersji PC.
2)Przy okazji pisania o ogóle wyrażam swoje mocno zbliżone do tego zdanie.

mikolaj_s   15 #35 05.10.2012 09:48

@Scorpions.B:
Wykorzystywanie każdej okazji, żeby agitować jest trollingiem. Równie dobrze o wielu terminalach mógł pisać użytkownik Windows, tacy używający wielu konsol też się zdarzają.
Za "My" nie mogę odpowiedzieć. Osobiście nie mam emocjonalnego stosunku do wielkich firm świata IT (no może poza nie istniejącym Sun Microsystem, które lubiłem :) ). To kwestia zdrowego rozsądku, korzystam z wielu różnych rozwiązań, ale mam świadomość, że każdy monopol i dominacja firmy to problem dla zwykłego użytkownika, drożyzna i marna jakość. Tam gdzie jest większa konkurencja tam dzieje się lepiej. Również świat Open Source ma pozytywny wpływ na produkty komercyjne, ale nie jest to na rękę producentom tego oprogramowania.

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #36 05.10.2012 16:11

@mikolaj_s
Jaka drożyzna i słaba jakość? Czy ja wiem, czy Microsoft ma obecnie na rynku OS monopol, raczej nie, OS X ma już ok.10% udziałów, a założę się, że w USA z 20%. Jednym z plusów tej popularności Windows jest to, że mamy unifikację w formatach i rozwiązaniach, że nie musimy przekopywać się przez kilkanaście wersji danego programu, aby odnaleźć ten dla nas. Powiem Ci, że jeśli Windows byłby słaby to dawno straciłby udziały, a tak jednak nie jest ;)

mikolaj_s   15 #37 05.10.2012 17:26

@Scorpions.B:
Microsoft ma prawie monopol. Ile widziałeś innych rozwiązań w firmach niż Windows?
Unifikacja to obosieczny miecz, bo z jednej strony jak piszesz to zaleta - zgoda, ale z drugiej strony standardy jakie wprowadza Microsoft służą też uzależnieniu i utrzymaniu ich pozycji.
Spójrz co się wydarzyło niedawno. Microsft wydaje słabą wersje czyli Vistę, ale i tak użytkownicy nie odwracają się od Windowsa, po prostu używają XP i czekają na następną wersję. Microsoft wydaje W7 którą popiera lepszym marketingiem (sama Siódemka ma wydajność niewiele lepszą niż VIsta z ostatnimi serwispakami). Microsoftowi wiele się wybacza. Windows nie jest zły, ale dobre jest wrogiem lepszego. I tak decyduje jego zasiedziałość na rynku PC.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #38 05.10.2012 18:14

@mikolaj_s
Ogromnym problemem Visty były jej wymagania, bo zobacz, że 7 i 8 mają takie same, a od premiery minęło już sporo czasu.
Nigdy nie będzie najlepszego rozwiązania w tej kwestii, dla mnie najlepszym byłoby takie coś jak ma miejsce w Linux, że o wymaganiach świadczy głównie środowiska graficzne, że możemy mieć nowe rozwiązania, mimo starszego sprzętu, nie podoba nam się Unity wybieram KDE. Tylko ,że wtedy Linux musiałby mieć monopol dzieki temu byłaby jakaś unifikacja, chociaż wiele środkowisk graficznych musiało wymusić na producentach kilkanaście wersji tego samego programu, ale raczej problemem by to nie było. Podobnie mogło być z Windows, tylko zamiast zwykłych poprawek, można b zwiększyć liczbę Service Pack do ok.5, dzięki temu użytkownicy XP mieliby możliwość korzystania z kilku nowszych rozwiązań .
Teraz się zastanówmy czy to jest możliwe? Czy Microsoftowi, Apple by to się opłacało, może i jeszcze jakoś tak, ale producenci sprzętu nie byliby tacy szczęśliwi.

robert-km   4 #39 06.10.2012 11:43

Nie chcialem rozpoczynac zadnego flame'a o tym, czy lepsza jest praca w okienkach czy terminalach. Mialem jedynie na mysli, ze do mojej specyfiki pracy gnome nadaje sie idealnie.

@Anonim:
Z 2 z tych co wymieniles, mialem przyjemnosc korzystac, jednak mimo wszystko wtedy wybieralem xfce.
Dzis w pracy zazwyczaj uzywam fluxboxa, ale w domu to tylko gnome3.
W sumie dawno nie zagladalem do xfce co tam sie zmienilo przez ostanie kilkanascie miesiecy. Chyba nalezy im sie krotkie spojrzenie :)

@Scorpions.B: uzywam tyle terminali, bo tak wole pracowac. To sa moje osobiste preferencje.
Czasami zdarza sie, ze przez wiekszosc dnia nie odpalam zadnego terminala, ale w tych okienkowych programach coraz mniej sie orientuje :P

blind-oln   8 #40 06.10.2012 13:18

Nie podoba mi się, że Twórcy GNOME skupiają się na dostosowywaniu interfejsu swojego do urządzeń mobilnych zupełnie zapominając o desktopach i laptopach, mimo że to właśnie na tych drugich urządzeniach GNOME jest wykorzystywany. Nie słyszałem, by ktoś korzystał z GNOME na smartfonie czy tablecie. Dla mnie obecnie GNOME jest średnio używalne. Na pewno o wiele słabiej sprawdza się niż GNOME 2.32, a twórcy GNOME zamiast się tym zająć, wolą dostosować ekran logowania do urządzeń mobilnych. Ciekawe kto będzie używał GNOME jak wszyscy na desktopach i laptopach zainstalują KDE lub XFCE. Sami deweloperzy na tabletach?

robert-km   4 #41 08.10.2012 10:06

@blind-oln: Ekrany dotykowe, to nie tylko tablety i smartfony.
Przeciez powstaje coraz wiecej urzadzen z dotykowymi ekranami. Chociazby wiekszosc All-in-one.
Wiele nowych ultrabookow ma ekrany dotykowe. Tak wiec wiele z tych ruchow jest wytlumaczalne.
Gnome nigdy nie byl robiony stricte pod tablety.

  #42 08.10.2012 16:38

Nie rozumiem za bardzo o co chodzi z tym ekranem logowania. Wszystkie gesty typu przesuniecie uwazacie za typowo tabletowe. W takim razie drag&drop, scrollbare, ktore macie w kazdym oknie sa rowniez dla tabletow to jakim cudem znajduja one zastosowanie w praktycznie wszystkich srodowiskach na Linuksie, Windowsie czy MacOSie? Wiec jakie gesty powinna mysz komputerowa obslugiwac, bo nie potrafie sobie nic innego wyobrazic? Co jest prostszego od przycisniecia przycisku myszki w dowolnym miejscu na ekranie i popchnieciem jej do gory? Moze szukanie przycisku zaloguj i klikniecie go, tylko zanim przecietny uzytkownik znajdzie kursor myszki(tak, tak moze to brzmi smiesznie, ale mozecie nie zdawac sobie sprawy, ze wiekszosc poczatkujacych uzytkownikow i nie tylko ma problem, ze znalezieniem kursora na ekranie) i znajdzie ten przycisk, zanim go ustawi go w odpowiednim miejscu to minie znacznie wiecej czasu niz przeciagniecie ekranu myszka z dowolnego miejsca. Zreszta ten ekran logowania mozna pominac wciskajac chyba najbardziej intuicyjne w tym przypadku klawisze czyli enter albo escape. To juz nie chodzi o Gnome 3, ale od czasu urzadzen dotykowych to Wy macie jakas paranoje na punkcie gestow przesuniecia. Pytam jeszcze raz w takim razie do czego sluzy mysz?