Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Grunt żeby się błyszczało...

Na świecie są 2 rodzaje ludzi, ci którzy lubią "przezroczysty interfejs" i ci którzy jeszcze o tym nie wiedzą. Pozostali to wyjątki potwierdzające regułę. Podczas dyskusji z zaprzyjaźnionym blogerem padła kwestia tego jak powinna wyglądać dystrybucja z KDE. Co tu dużo gadać, grunt to przezroczysty panel, do tego jakaś tapeta z ładnym widokiem i w zasadzie to już połowa sukcesu. Innymi słowy kicz aż się patrzy i o to właśnie chodzi.

Tapeta to podstawa

Tutaj nie ma wątpliwości, zdecydowanej większości użytkowników podobają się ładne naturalne widoki. Wśród młodszej męskiej części będzie to jakaś roznegliżowana piękność, tudzież zdjęcie sympatii. Pozostali zadowolą się jakimś przyjemnym widoczkiem krajobrazu, lub kawałkiem zieleniny (prym wiedzie trawa). Niektórzy lubią jak zdjęcie jest z lekka niewyraźne. Wystarczy zerknąć na najlepiej oceniane tapety na kde-look, żeby się przekonać o prawdziwości moich słów. Żeby nie było, ja tu nie jestem wyjątkiem. Ba, moje gusta pozostają niemal niezmienne od kilku dobrych lat, co potwierdza, ot choćby poniższy zrzut (jeszcze z czasów KDE 3.5)

Panel "glass everywhere"

Jak już mamy tapetę z ładnym widoczkiem, to panel musi być przezroczysty. Skoro wybraliśmy wypasioną tapetę, to nie po to, żeby zasłaniało ją jakieś czarne, szare czy brązowe paskudztwo. Oczywiście przezroczystość ma również swoje "odcienie", od jasnego aż po lekko przyciemniony przezroczysty. Do tego kolejna atrakcja zwana "blur" z polska zwana rozmyciem. Im więcej, tym lepiej ma się rozumieć. W przypadku KDE, za odcień panelu odpowiada motyw plasmy, których cechą charakterystyczną jest... przezroczysty panel ;) Konkurencja nie pozostaje w tyle, ot taki ładniutki motyw dla GNOME Shell zwany Nord

Tak go określa OMG Ubuntu:

Looking for a sexy GNOME Shell theme? 'Nord' has it all - sexy, stylish and minimal
Dla nie wtajemniczonych jest to największe siedlisko fanatyków, ekhm znaczy fanów Ubuntu. Mnie się również podoba, co oznacza, że chłopaki mają dobry gust.

Monochromatyczne ikony

Monochromatyczne ikony to kolejny niezbędny dodatek do interfejsu. Trudno mi dokładnie określić skąd przyszła ta moda, niemniej zagościła ona na dobre na wszelkich interfejsach począwszy od maca, windows, KDE, GNOME itd.

Jak zebrać to do kupy

To wyjdzie coś takiego...

To powyżej to przykład mojej własnej twórczości. Tak wiem kopia, windows, mac i bóg wie co tam dany osobnik zobaczy. Tu dla odmiany coś prosto z Chin..., z GNOME Shell jakby ktoś nie zauważył.

Dystrybucja zwie się Deepin, oprócz całkiem ładnego interfejsu posiada jeszcze własny "app store" . Co prawda ów sklepik, nijak nie integruje się z motywem interfejsu, ale chyba można mu to wybaczyć, zważywszy na świetny wygląd.

I tak wszyscy kopiują od Apple ;)

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 14.03.2012 04:44

lucas_ po prostu nie może wybaczyć tej fanatycznej części Ubuntu opinie o "cukierkowatości" KDE, a teraz kiedy na GNOME są w modzie podobne zestawy nagle zmieniają zdanie :P . Zasadniczo nie lubię ostatnio takich tekstów. Nikt teraz Łukaszu się nie przyzna, że miał inne zdanie!

januszek   22 #2 14.03.2012 06:24

@lukasie__: Wyjątek zawsze obala regułę!

Arkadiuszzz   5 #3 14.03.2012 07:07

@ lucas__
Podobnie jak Ave5 czytałem, czytałem (mnie nawet nieco wciągnęło), ale:
- nadal nie wiem o co chodzi w tym wpisie
- nie do końca rozumiem na co chcesz zwrócić uwagę czytelnika
- wpis generalnie jest niemal tak chaotyczny jak moje, więc ciężko zrozumieć temat jak i cel ;)

lucas__   13 #4 14.03.2012 07:57

@Ave5

"Natomiast Twoja twórczość jest....jak na Ciebie świetna"
Dzięki za ciepłe słowa :p

"(...) z FolderView też coś niecoś nie gra"
To co wypatrzyło twe bystro oko zwie się http://kde-look.org/content/show.php/?content=125471, z moimi małymi modyfikacjami

@januszek
Faktycznie, coś w tym jest, niemniej tą kwestię pozastawiam do rozstrzygnięcia dla językoznawców http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7767 i innych racjonalistów http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,292632

@Arkadiuszzz
Wpis jest zbiorem luźno ze sobą powiązanych przemyśleń autora, na temat interfejsu, okraszonych odrobiną humoru i w jako takim nie ma co się doszukiwać większego sensu ;)

januszek   22 #5 14.03.2012 08:40

@lukasie__: Rozstrzygnięcie jest jasne - wyjątek nie może potwierdzać reguły ale reguła może dopuszczać wyjątki. Logiczne wtedy taki wyjątek staje się częścią samej reguły (czyli w pewnym, logicznym sensie, przestaje być wyjątkiem). Sama reguła staje się wówczas rozbudowana i skomplikowana np: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629304

DannyPL   5 #6 14.03.2012 10:40

CinemaPlayer na linuksie? o_O

skandyn   10 #7 14.03.2012 10:54

A mi się w ogóle nie podoba to Centrum oprogramowania Made in China. Jakieś takie za bardzo wybajerzone cuś. Co do samej dystrybucji Linux Deepin to pewnie kolejny taki sobie dziwoląg.

Pozdrawiam.

floyd   15 #8 14.03.2012 11:03

@Januszek
Coś mi sę wydaje, że zbyt formalnie i ze śmiertelną powagą traktujesz tego typu teksty z jakimi mamy do czynienia na blogach.
Oczywiście z punktu widzenia logiki, to masz rację, że wyjątek nie może potwierdzać reguły. Jest jednak jeszcze język potoczny w którym świadomie i z różnych powodów łamie się wszelkie zasady gramatyczne, ortograficzne czy logiczne.
Jest np. takie czasopismo: "Uważam Rze" i zapewniam Cię, że prof. Miodek nie protestuje przeciwko oczywistemu błędowi ortograficznemu. Na forach internetowych często można spotkać teksty np. "nasz rzond", co ma tylko podkreślić dezaprobatę dla poczynań rządu.
A, jak się to ma do "wyjątków potwierdzających regułę" ? Ano, podobnie.
Jeżeli ktoś słyszy np. że przeciętna płaca wynosi 3500zł, to pod wpływem emocji formułuje taką właśnie pozornie nielogiczną i z przekąsem sformułowaną wypowiedź: " Tak, niektórzy zarabiają po milionie (wyjątki), co potwierdza regułę, że większość zarabia dużo mniej niż 3500zł. :) W tej nielogiczności zawarte jest niezadowolenie czy złość piszącego odnośnie danych statystycznych; przynajmniej tak mi się wydaje, ale być może nie mam racji.

Frankfurterium   10 #9 14.03.2012 12:42

Całkiem fajne zestawy, chociaż osobiście nie przepadam za relaksacyjnymi widoczkami na tapetach. Znaczniej bardziej przemawia do mnie prostota - jakiś abstrakcyjny rysunek albo odpowiednio stylizowany napis + ładny gradient. Albo w jasnej, albo w ciemnej palecie kolorów, ale żeby całość była utrzymana w zbliżonym tonie. No i nie za mrocznie ani nie za jaskrawo.
Co człowiek to inne upodobnia.

Druedain   14 #10 14.03.2012 13:22

„Czeski film” mocium panie! Nawet tutaj pani do akompaniamentu arabskiej muzyki, po przeczytaniu tego tekstu stwierdza, że ten wpis to jest jakiś czeski film!!!1111111

http://www.youtube.com/watch?v=GI4iHTR_FUM&feature=player_detailpage#t=84sA co to kiczowatych tapet, to tutaj satyrka na ten temat ;)

http://ns223506.ovh.net/rozne/e7683d6019b3049e194c68a88d8a5fc7/wallpaper-680636.jpg

tomimaki   6 #11 14.03.2012 13:44

@DannyPL
Wine... chyba :p

@Druedain
503 Service Temporarily Unavailable? ;)

  #12 14.03.2012 13:55

Ty chyba nie widziałeś na oczy metro w 8 od razu byś cieszył się nawet tandetnym motywem, byleby to było proste, to jest piękne, narzekasz na wszystko do czasu jak zobaczysz niemożliwe, chorą wizję która tak wyprzedza przyszłość że dla nas jest nieosiągalna, niema się co okłamywać w Polsce kompy stoją po średnio kilka lat te same, a jak już to wymienia się coś w PC, i robi to mała ilość userów pc, a powodem jest cena,

marson1   14 #13 14.03.2012 14:27

@Ave5
Kolego "rozumiem że porażenie mózgowe 10 stopnia robi swoje" Wiesz co to w ogóle Porażenie mózgowe... to dość poważna choroba, na którą sam niestety choruję i w brew nazwie i obiegowej opinii jest to choroba, która pod pewnymi warunkami pozwala w miarę normalnie funkcjonować i nawet czytać i rozumieć takie wpisy jak ten i nie determinuje to jakiejś ułomności umysłowej jak wielu się wydaje, tak więc proponuję na przyszłość może warto najpierw zapoznać się z definicją używanego określenia?

P.S http://pl.wikipedia.org/wiki/M%C3%B3zgowe_pora%C5%BCenie_dzieci%C4%99ce

Ave5   8 #14 14.03.2012 18:17

@ marson1

Przepraszam, jeżeli poczułeś się urażony (albo ktokolwiek inny). Moim celem było jedynie koleżeńskie podszczypnięcie naszego nadwornego KDEowca, termin wziąłem pierwszy z brzegu (za co ponownie przepraszam), podobnie jak stopień.

aa.bb   8 #15 14.03.2012 18:18

Grunt żeby się nie błyszczało, nie świeciło, było przyciemnione i stonowane. Żadnych rozpraszających przeźroczystości!

patryk9200   8 #16 14.03.2012 21:49

haha :D czytam wpis, czytam z zaciekawieniem a tu nagle trach i koniec ;D nagle, bez zapowiedzi, zakończenia wpis się kończy :D

Soren   8 #17 15.03.2012 07:16

Dobra to co chciał przekazać autor? ;)
Sporo w tym racji. Większość dystrybucji wrzuci swoje (marne) tapety, zestaw ikon który nijak nie integruje się z resztą tematu plazmy i (ewentualnie) obramowanie okien.
Jedynie w przypadku elementaryOS widzę że autorzy mają nieco gustu (dobra ubuntu też mi się podoba) ale cała reszta to taki misz masz i podążanie za trendami (ma być przezroczyste i już).

sla17   7 #18 16.03.2012 06:51

Również nie wiem, o co chodzi. Autorowi pulpit się podoba, OK, ale przy tym ''ogromie" jakie oferuje Linux, przy tym braku ograniczeń, o którym tyle razy czytałem w komentarzach, o tym, że ogranicza tylko wyobraźnia - zawiodłem się, myślałem, że będzie coś, co powali na kolana a tutaj tylko tapeta inna, pasek i ikonki ;)
Póki co najładniejszy jest elementaryOS, potem Ubuntu. Nie wiem jak s tym pierwszym, bo nie miałem okazji testować, ale w Ubuntu można by poprawić kilka rzeczy (mówię o wyglądzie, w systemie o wiele więcej do poprawek jest ;) ).

  #19 17.03.2012 19:24

OpenSUSE wyglądem też powala, w niektórych momentach przynajmniej.

Debian jest również piękny, ale tylko wtedy, kiedy takim go zrobimy. Możecie sobie zmienić zawsze wygląd, więc o co kaman?