Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Jak NokioSoft wykończył MeeGo

15 lutego 2010 roku Intel wraz z Nokią, nawiązały współpracę w celu stworzenia nowej platformy mobilnej, która miała powstać w wyniku połączenia Moblina i Maemo. Tak właśnie narodził się MeeGo. Sielanka nie trwała jednak długo, bo już 11 lutego 2011, Nokia zrewidowała swoje plany i nawiązała ścisłą współpracę z Microsoftem, co w praktyce oznaczało śmierć MeeGo. Niestety jak wszyscy wiemy strategia Windows Phone, zakończyła się klapą i sprzedażą działu mobilnego Nokii firmie Microsoft. Tymczasem system mobilny giganta z Redmond radzi sobie coraz gorzej. Według raportu IDC jego udział rynkowy w drugim kwartale 2014 roku wyniósł 2.5%, co oznacza spadek o blisko 10%, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 (3.4%).

Koń trojański

Steven Elop, który zdobył sobie przydomek "koń trojański", w swojej błyskotliwej karierze menadżerskiej miał okazje zajmować różne stanowiska kierownicze. Niestety firmy, w których pracował, najczęściej kończyły jako bankruci, aby zostać za bezcen wykupione przez swoich konkurentów. Taki właśnie los spotkał między innymi Macromedię (twórca Flash i Dreamweaver), która została przejęta przez Adobe Systems Inc, swojego głównego konkurenta. Całą transakcję sfinalizował Steven Elop, który pełnił tam funkcję CEO (prezesa), od stycznia do kwietnia 2005 roku. W ciągu 3 miesięcy swego urzędowania doprowadził do zakończonej sukcesem transakcji. Adobe nabyło Macromedia za 3.4 miliarda dolarów. W nagrodę spędził pół roku w Adobe jako "president of worldwide field operations". W styczniu 2008 podjął pracę w Microsoft jako szef działu "Business Division". W okresie swego panowania był odpowiedzialny za wprowadzenie na rynek Office 2010. W sierpniu 2010 roku Steven Elop zrezygnował z pracy dla Microsoftu, aby już we wrześniu objąć funkcję CEO w Nokii.

Płonąca platforma

Jednym z pierwszych działań nowego prezesa było wystosowanie memorandum, do swoich pracowników, w którym opisał on katastrofalną sytuację firmy i konieczność natychmiastowych działań. Poddał również w wątpliwość dotychczasowe działania firmy, w tym zasadność MeeGo jako platformy. Dodał również, że w takim tempie do końca 2011 pojawiłoby się tylko jedno urządzenie z MeeGo.

We thought MeeGo would be a platform for winning high-end smartphones. However, at this rate, by the end of 2011, we might have only one MeeGo product in the market.

Co ciekawe inną opinię miał jeden z inżynierów pracujących w Nokii, który wyraźnie dał do zrozumienia, że nie było żadnych powodów technicznych, aby wypuścić na rynek kilka urządzeń z MeeGo.

So there you have it, if there’s a reason for ditching MeeGo, it’s certainly not a technical one, and most likely not a good one either.

Zauważył również, że MeeGo wspierało wówczas więcej platform sprzętowych niż Windows Phone, a jedyne co było potrzebne to zgoda szefostwa.

Funnily enough, Windows Phone only supports one hardware platform: Snapdragon (and in fact only certain chips). So MeeGo already has an advantage over Windows Phone; you could ship more devices on more hardware platforms. All we need is the word.

Nokia N9 - niczym feniks z popiołów

Wydawało się, że kiedy w lutym 2011 roku Nokia porzuciła MeeGo na rzecz Windows Phone, o jakimkolwiek urządzeniu z linuksowym systemem operacyjnym należy zapomnieć. Tymczasem 21 czerwca 2011 odbyła się premiera Nokii N9, której od samego początku towarzyszyła łatka "martwej platformy" , a także pytania o zasadność premiery samego urządzenia. Mniej więcej tydzień po premierze Steven Elop zapowiedział, że nawet jeśli Nokia N9 odniesie sukces, to będzie to ostatnie urządzenie z MeeGo na pokładzie.

even if the N9 is a success, it’ll be Nokia’s only MeeGo phone

Nokia N9 już na samym początku została oznaczona stygmatem "martwej platformy", co nie przeszkodziło jej jednak zdobyć sporej rzeszy zadowolonych właścicieli, tym bardziej że sam telefon został bardzo dobrze odebrany.

Świetne recenzje

Nokia N9, pomimo kontrowersyjnych słów szefa firmy, zdobyła serca wielu recenzentów, zwłaszcza portali, które nie były fińskiemu producentowi zbyt przychylne. Engadget określił telefon jako jeden z najpiękniejszych, jakie kiedykolwiek zrobiono.

Love at first sight -- this is possibly the most beautiful phone ever made.

a sam system jako zapierający dech w piersi, oczywiście, dopóki nie uświadomimy sobie, że mamy do czynienia z trupem.

MeeGo 1.2 Harmattan is such a breath of fresh air it will leave you gasping -- that is, until you remember that you're dealing with a dead man walking

The Verge określiło go jako najbardziej fascynujący telefon ostatnich lat.

The Nokia N9 is, without doubt, one of the most fascinating phones of the last few years.

Z kolei Ars Technica zwróciła uwagę na niezwykłe połączenie techniki i wyszukanego interfejsu

The N9 is an impressively engineered device that is matched with a sophisticated touch-oriented interface and a powerful software stack with open source underpinnings.

Niestety wszyscy recenzenci podkreślali również, że sam system jest praktycznie martwy, a to wszystko dzięki polityce Stevena Elopa.

Sukces pomimo przeciwności?

Mimo, iż Nokia N9 nie była dostępna w największych smartfonowych rynkach świata, takich jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja Niemcy, Włochy, Hiszpania, to według informacji, jakie podał bloomberg cieszyła się większą popularnością niż Lumia 800, a tylko w ostatnim kwartale 2011 sprzedano ich 1.4 milona sztuk. Niestety Nokia nie ujawniła dokładnych danych sprzedażowych, dlatego trudno dokładnie ocenić ile modeli sprzedano.

Nieudana strategia Windows Phone

Liczby mówią same za siebie. W ciągu dwóch lat udział Nokii w rynku smartfonów skurczył się z 32.6% do 3.3% w czerwcu 2013. Z kolei cena akcji spadła o 85% w czasie urzędowania Elopa. 3 września 2013 ogłoszono, że Microsoft nabędzie dział mobilny Nokii za 5.4 miliarda euro, przy czym warto zauważyć, że wartość rynkowa firmy wyceniana była na blisko 33 miliardy dolarów w 2011 roku. W nagrodę za udaną (dla Microsoftu) transkacjie Steven Elop był nawet wymieniany jako potencjalny szef korporacji. Ostatecznie jednak zadowolił się skromną posadą szefa "Microsoft Devices Group"

* Następny przystanek, Apple.

 

windows linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #1 25.08.2014 08:12

Piszesz "Windows Phone, którego udział rynkowy oscyluje w granicach błędu statystycznego"
Wydaje mi się że jednak jest większy :)

Udział Nokii w rynku smartfonów skurczył nie tyle przez Windows Phone co przez lansowanie Symbiana, który kiepsko się nadaje do smartfona. Nokia przespała swój czas i gdyby zareagowała odpowiednio wcześniej, byłaby zbyt mocna by ja przejąć.

gowain   19 #2 25.08.2014 08:33

@Pangrys: Oj tam czepiasz się, przecież to tekst nastawiony tylko na komentarze. Wpisów, newsów traktujących o Elopie i jak to rzekomo rozłożył Nokię było już z tuzin jak nie więcej. Nic nowego, nic odkrywczego.

0michal0   4 #3 25.08.2014 09:20

@gowain: "Rzekomo"? Przecież fakty i rola Elopa w tej sprawie są absolutnie jednoznaczne. Zgodzić się mogę z tym, że trudno powiedzieć, czy Nokia grając samodzielnie dałaby sobie radę lepiej, tego już się po prostu nie dowiemy, chociaż przykład N9 świadczy o tym, że raczej tak.

gowain   19 #4 25.08.2014 09:54

@0michal0: Rzekomo, rzekomo - bo Nokię rozłożył poprzedni zarząd, który przespał erę smartfonów, na czele którego stał CEO, który to wyleciał z Nokii, a potem robił pseudoanalizy jak to dobrze sprzedawała się N9, choć nie miał żadnych danych na poparcie tej tezy... Zwykły łańcuszek przyczynowo-skutkowy. Elop przyszedł jak już wszystko na rynku smartfonów było praktycznie pozamiatane. Trzymajmy się faktów, a nie wróżeń typu: "gdyby Nokia postawiła na N9"...

lucas__   13 #5 25.08.2014 09:58

@Pangrys: Słuszna uwaga, postanowiłem uzupełnić wpis o dokładniejsze dane z raportu IDC http://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS25037214 czyli 2.4% w 2 kwartale roku 2014.

@gowain Jeśli uważasz, że jakieś informacje przytoczone we wpisie są błędne, byłbym wdzięczny za ich wskazanie. Inna kwestią pozostaje fakt, że do czasu afery Snowdena, backdoory w Windowsie, używane przez NSA, również były uważane za teorie spiskowe.

gowain   19 #6 25.08.2014 10:13

@lucas__: Czyli teraz wszystkie teorie spiskowe uważamy za prawdziwe, bo tak mówi kazus Snowdena?

Jak już pisałem w tekście nie ma nic nowego, bo takie teksty już się pojawiały nieraz. Taki, hmm, odgrzewany kotlet.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #7 25.08.2014 10:16

@lucas__: Nie neguję tezy o Elopie jako koniu trojańskim. Niestety sprawa jest o wiele bardziej złożona niż na to wygląda.

Gdyby Nokia nie przespała ery smartfonów, gdyby wcześniej zainteresowała się nawet Androidem i szybciej porzucając Symbiana, nigdy by do tego nie doszło.

Gdyby nie katastrofalne błędy poprzedniego zarządu Nokii, dziś mielibyśmy całkowicie inną sytuację na rynku. MS to tylko wykorzystał ale powiedzmy szczerze, nie doszło by do tego gdyby poprzedni zarząd był mniej krótkowzroczny.

Waka   10 #8 25.08.2014 10:43

Windows Phone sprzedaje się aż tak słabo? Dziwne, wydawać się mogło, że po wydaniu wersji 8.X zaczął być funkcjonalny i popularność powinna mu skoczyć, a t zonk. Co do Elopa to zgadzam się z @gowain. W sumie nic nowego w sprawie Stefka i wszyscy zapominamy, że on był tylko kroplą, która przelała czarę goryczy. Upadek Nokii zaczął się za poprzedniej ekipy, która chciała robić proste słuchawki z Symbianem w erze smartfonów.

lucas__   13 #9 25.08.2014 11:08

@gowain: Oczywiście, ten tekst to nic innego jak fakty zebrane w jedna całość. Myślałem, jednak, że dodasz coś od siebie poza miałkim "to już było" Z chęcią poczytałbym o nowych faktach.

@Pangrys Oczywiście, że możemy sobie gdybać, co by było gdyby, nie zmienia to jednak faktu, że już od października 2010 roku Elop prowadził rozmowy z MS w sprawie współpracy. Faktem jest również, że Windows Phone okazał się dla Nokii gwoździem do trumny. Zresztą Xiaomi, które zostało założone w 2010 roku doskonale pokazuje , że nic nie jest zapisane w kamieniu. Także panowie tłumaczenia, że od 2010 roku nic się nie dało zrobić jest śmieszne. Przykład Xiaomi temu przeczy.

Pamiętajmy również, że już w 2010 roku pojawiały sie pierwsze wycieki na temat telefonu z MeeGo, kiedy przyszedł Elop prace zostały praktycznie zamrożone.

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   14 #10 25.08.2014 11:30

@Pangrys: "Udział Nokii w rynku smartfonów skurczył nie tyle przez Windows Phone co przez lansowanie Symbiana, który kiepsko się nadaje do smartfona"

Wręcz przeciwnie. Elop zabił najpierw Symbiana, ogłaszając publicznie, że to słaby system i do niczego się nie nadaje. A to telefony z Symbianem się sprzedawały w największej ilości. Być może Symbian na dłuższą metę by się nie sprawdził, ale można było po woli gasić jego sprzedaż, a nie gwałtownie odciąć się od źródła zysku. Tego kroku nie można wytłumaczyć głupotą Elopa.

mikolaj_s   14 #11 25.08.2014 11:48

@gowain: "Trzymajmy się faktów,"

No to zobacz na fakty: http://www.wikinvest.com/stock/Nokia_%28NOK%29/Data/Net_Income

Dopiero za Elopa Nokia zobaczyła co to jest dno. Wcześniej po prostu miała niższe dochody, ale zarabiała.

"jak to dobrze sprzedawała się N9"

Sprzedano go więcej niż jakikolwiek model Lumii i to praktycznie bez reklamy.

@Pangrys "Gdyby Nokia nie przespała ery smartfonów ..."

Nikt tego nie neguje, że Nokia zawaliła rozwój systemów operacyjnych na telefony. Błędem było złudzenie, że mogą opierać się tylko o własne systemy i nie potrzebują ani Androida, ani chociażby WP. Późno też zorientowali się, że jeśli już robią własny system to zamiast rozwijać własne jądro lepiej oprzeć się o coś gotowego jak jądro Linuksa.
Ale to co zrobił Elop to było mistrzostwo świata w niszczeniu firmy.

@Waka "Windows Phone sprzedaje się aż tak słabo? "

Myślisz, że Microsoft decydowałby się na takie drastyczne posunięcie jak oddanie systemu producentom do użytku za darmo, gdyby nie tragiczna sytuacja?
Ale to posunięcie prędzej czy później musi doprowadzić do pojawienia się wielu urządzeń z WP i sytuacja może się jeszcze odwrócić. Pytanie tylko czy dział mobilny stanie się kiedykolwiek rentowny i czy takie działanie z punktu
biznesowego ma sens?

"Upadek Nokii zaczął się za poprzedniej ekipy, która chciała robić proste słuchawki z Symbianem w erze smartfonów."
W świetle faktów nie za bardzo do się utrzymać to twierdzenie. Przefiltruj sobie wykres zostawiając tylko symbiana i zobaczysz, że do końca 2010 ilość urządzeń sprzedawanych z symbianem rosła. Później działalność Elopa przyniosła negatywny skutek.
http://www.statista.com/statistics/266219/global-smartphone-sales-since-1st-quar.../

Autor edytował komentarz.
gowain   19 #12 25.08.2014 12:00

@mikolaj_s: "Dopiero za Elopa Nokia zobaczyła co to jest dno. Wcześniej po prostu miała niższe dochody, ale zarabiała." - nie no proszę cię, błagam - podstaw ekonomii to ty chyba nie przyswoiłeś... efekty zawsze są opóźnione, nic nie dzieje się od razu. Akcjonariusze wiedzieli wcześniej o fatalnej sytuacji Nokii i dlatego też podjęli decyzję o związaniu się z MS. Nie zakłamuj faktów.

"Sprzedano go więcej niż jakikolwiek model Lumii i to praktycznie bez reklamy." - poproszę o źródło tych rewelacji, tylko nie linkuj do bloga wyrzuconego z Nokii CEO, bo płacze człowieka, który doprowadził do zapaści Nokii są średnio wiarygodne.

mikolaj_s   14 #13 25.08.2014 12:19

@gowain: "Nie zakłamuj faktów. "

No właśnie Ty to robisz. Kłamiesz w żywe oczy. Jak popatrzeć na wykres dochodów to widać, że rok 2010 przynosi poprawę. (Efekt działań poprzedniego CEO, który wprowadził działania naprawcze jak chociażby przyspieszenie rozwoju Symbiana, prace nad MeeGo i to wtedy rozpoczęto pracę nad Nokią X). Rok następny to załamanie sprzedaży Symbiana i gwałtowny spadek przychodów, a tym samy straty. Liczby nie kłamią.

"""Sprzedano go więcej niż jakikolwiek model Lumii i to praktycznie bez reklamy." - poproszę o źródło tych rewelacji, tylko nie linkuj do bloga wyrzuconego z Nokii CEO, bo płacze człowieka, który doprowadził do zapaści Nokii są średnio wiarygodne."""

Chodziło mi o sprzedaż w tym samym czasie. W Wikipedii są linki do źródeł informacji o tym, że w czasie sprzedaży N9 sprzedawała się lepiej niż Lumie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_N9#cite_note-44 (Sales)
Dziwne, że Nokia nigdy nie chciała upublicznić dokładnych danych sprzedaży N9, ciekawe dlaczego?

gowain   19 #14 25.08.2014 12:44

@mikolaj_s: Symbian sprzedający się słabo, przegrywający na każdym polu z Androidem, nagle ożywił wyniki sprzedaży? Słaba analiza.

Czego niby link z wikipedii ma dowodzić? Bo widzę nagłówek: "Nokia's MeeGo-powered N9 not coming to the UK or US" i treść średnio powiązaną z tematem...

Chciała, nie chciała - nie ważne, ty zakładasz, że nie chciała, bo sprzedawało się lepiej. Dowodów na to nie ma, są tylko przypuszczenia i wróżenie z fusów byłego CEO Nokii.

A jak już powołujesz się na angielskojęzyczną wikipedię, to może lepiej skorzystać z jakiegoś tłumacza?: "According to some unofficial estimates, it might have sold better than the two initially released Lumia devices in the last quarter of 2011". Zwróć uwagę na "unofficial estimates" oraz na słówko "might", bo "sprzedawała się" (tak napisałeś), a "mogła się sprzedawać" to wyrażenia o innych znaczeniach.

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   19 #15 25.08.2014 13:22

@gowain: Szkoda dyskutować, czas stracisz a i tak dalej będzie żył w swoim świecie. Pewnie jest zbyt młody, wiec wspiera się danymi których nawet nie rozumie. Moda jest teraz na hejtowanie MS wśród młodzieży, bo przecież dobre Google daje swoje usługi za darmo (Ahh ta błoga nieświadomość), a Android jest lekarstwem na każdą chorobę ^^

qnebra   7 #16 25.08.2014 13:31

@gowain: czyli podsumowując, poprzedni zarząd popełnił kilka fatalnych pomyłek, których skutki uderzyły z pełną siłą firmę za kadencji Elopa i na niego teraz się zwala winę za to co się stało z Nokią.

gowain   19 #17 25.08.2014 13:50

@qnebra: W większości tak, ale faktem jest, że też popełnił kilka błędów - jak na przykład totalna porażka marketingowa podczas porzucania WP7.5 na rzecz WP8 i słynne reklamy Lumii 900 pt. koniec betatestów na użytkownikach :) Ale głównym gwoździem do trumny Nokii były działania poprzedniego zarządu.

qnebra   7 #18 25.08.2014 14:00

@gowain: no wiesz, tylko mamy problem. Bo jak wynika z czwartego twierdzenia mówcy internetowego:

"Dowody zaprzeczające przyjętej wcześniej hipotezie muszą zostać odrzucone. Dopuszczalne są tylko dowody potwierdzające."

gowain   19 #19 25.08.2014 14:22

@qnebra: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nokia-ma-nowego-szefa - Tak świetnie się sprzedawał Symbian, że aż zarząd nie był zadowolony z ciągłego spadku zysków ;) Myślę, że już dalej nie ma co ciągnąć tego tematu, bo "wiedzących swoje" i tak się nie przekona, a wręcz twierdzenie, że dopiero za czasów Elopa Nokia zaczęła przynosić straty i to właśnie w skutek jego działań jest co najmniej śmieszne.

charper   9 #20 25.08.2014 15:04

Czekam na wpis o tym jak Samsung wykończył badę, jak to tizen i sailfish miał być gotowy już chyba z dwa lata temu a nie jest (może Microsoft je wykończył?), jak to naukowcy co pół roku od kilku lat odkrywają w 100% skuteczne lekarstwo na raka i aids a jednak do dziś chorzy ludzie umierają bo coś tych cudownych metod nie widać... śmierć meego to tania sensacja i nie warto się za bardzo nad tym rozwodzić. Proponuję dołączyć do opensourcowego rezerwatu ale się zbytnio tym nie chwalić bo jeszcze Microsoft przyjdzie i wykończy.

Autor edytował komentarz.
Mk13   16 #21 25.08.2014 15:11

@charper: Tizena to Google wykończył trzymaniem za jaja Samsunga prawdopodobnie ;)

budda86   9 #22 25.08.2014 15:30

@silvax: "Moda jest teraz na hejtowanie MS wśród młodzieży"

Odkąd pamiętam, MS był hejtowany za monopol, już za czasów Win 95 ;) Jeszcze większy, zresztą całkowicie zasłużony hejt był na IE, wszystkie wersje jakie pamiętam od 4 do 7 były do niczego. Trudno więc mówić o modzie. Ja bym raczej powiedział, że za sprawą Google'a MS powoli przestaje być "tym najgorszym".

mikolaj_s   14 #23 25.08.2014 15:42

@gowain: "Symbian sprzedający się słabo, przegrywający na każdym polu z Androidem, nagle ożywił wyniki sprzedaży? Słaba analiza. "
Jeszcze raz zobacz na statystyki sprzedaży Symbiana. Nie widzisz wzrostu?
http://www.statista.com/statistics/266219/global-smartphone-sales-since-1st-quar.../

To, że Android rósł szybciej to inny problem. W dłuższej perspektywie Symbian mógłby nie wytrzymać konkurencji. Ale też nie można tego przyjąć za pewnik. Jednak zamiast natychmiast ubijać własny system ogłaszając, że jest do niczego można było póki co sprzedawać urządzenia i przygotowywać wersje swoich telefonów z Androidem i WP. Stać ich też było aby również pracować dalej nad MeeGo.

"A jak już powołujesz się na angielskojęzyczną wikipedię, to może lepiej skorzystać z jakiegoś tłumacza?"
Przecież napisałem, że oficjalnych danych Nokia nie dostarczyła.
No właśnie problem w tym, że wszelkie wyliczenia są robione nieoficjalnie, bo jak już pisałem ówczesny CEO ukrywał wyniki sprzedaży N9. Ciekawe dlaczego?

"Chciała, nie chciała - nie ważne, ty zakładasz, że nie chciała, bo sprzedawało się lepiej. Dowodów na to nie ma, są tylko przypuszczenia i wróżenie z fusów byłego CEO Nokii. "

To nie jest tylko opinia CEO Nokii. O tym piszą również obecni pracownicy Jolly. Jakoś Nokia nigdy nie miała problemów, aby publikować wyniki sprzedaży telefonów, a z N9 miała. Ktoś tu coś ukrywa.

"Ale głównym gwoździem do trumny Nokii były działania poprzedniego zarządu."

To się akurat zgadza. Tylko ich głównym błędem było wybranie Elopa, bo na pewno wiedzieli w którą stronę to będzie zmierzać i na pewno byli świadomi, że będzie ostry zwrot w stronę WP. Słaba ocena Elopa polega nie na tym, że w ogóle poszedł w stronę WP, bo mogła to być obiecująca droga. Tylko w stylu jaki to zrobił niszcząc dotychczasowe osiągnięcia i nie dając czasu oraz nie zapewniając zasobów na dalszy rozwój ze sprzedaży dotychczasowych produktów. Zresztą nie umiał nawet dobrze prowadzić samego WP.

"Tak świetnie się sprzedawał Symbian, że aż zarząd nie był zadowolony z ciągłego spadku zysków"

Widzę, że też nawet nie spojrzałeś na wykresy. Największy spadek zysków był w 2009 roku, po czym w 2010 trochę się poprawiło i sprzedaż Symbiana poszła w górę. Tyle, że zarząd liczył na szybki powrót do poziomu zysków z roku 2008 i jak widać się przeliczył. Ale co innego spadek zysków, a co innego generowanie strat i sprzedaż firmy za grosze w stosunku do wartości jaką przedstawiała Nokia w momencie zajęcia stanowiska CEO przez Elopa.

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   14 #24 25.08.2014 15:54

@silvax: Nie ma to jak być fanbojem Microsoftu. Wtedy fakty i liczby się nie liczą, liczy się oficjalna propaganda firmy. Sam jesteś jeszcze młody i naiwny. Ciekawe jestem czy w ogóle spojrzałeś na wykresy. Wątpię, raczej unikasz kontaktu z rzeczywistością, o ile byłbyś w stanie zrozumieć co one przedstawiają.

gowain   19 #25 25.08.2014 16:23

@mikolaj_s: "Ale co innego spadek zysków, a co innego generowanie strat" - jak widać dalej nie masz pojęcia o przyczynach i skutkach. Może ci wytłumaczę łopatologicznie - przyczyną straty jest zazwyczaj spadek zysków... do tego jeszcze wypadałoby gdybyś umiał czytać kontekst, ale z tym widzę, że też słabo. Poczytaj kiedy zapadły decyzje o uśmierceniu Symbiana, kiedy o MeGoo, a dopiero potem interpretuj wykresy. Niewiedza albo manipulacja w stylu polityków... No i pozostaje kłamstewko, które próbujesz lansować, czyli tekst z Wikipedii. Nie, nie chodziło mi niedostarczenie wyników przez Nokię, tylko o to, że w Wiki jest napisane "mogła się sprzedawać lepiej", a ty próbujesz to tłumaczyć jako "sprzedawała się lepiej". Słownik wystarczy...

AntyHaker   19 #26 25.08.2014 17:37

@budda86: Hmm teraz jest wśród młodzieży, a ta jak wiadomo nie potrafi obecnie samodzielnie myśleć. Zamiast tego powtarza jakieś legendy, tudzież opiera się na nieaktualnych już rzeczach. Nie twierdzę że MS nie zasłużył na to kiedyś, jednakże trzeba się zastanowić jak jest teraz ^^ A obecnie jest dużo lepiej i tak jak piszesz Google bardziej zasługuje na taką metkę.

@mikolaj_s Szczerze? Bredzisz bzdury o jakiś faktach, a sam opierasz się wyłącznie na domysłach i to ja niby jestem fanbojem? Ciekawe dlaczego używam z WP i Windowsem również Linuxa i Androida ...

Autor edytował komentarz.
wajdzik   6 #27 25.08.2014 18:53

@mikolaj_s: "
To, że Android rósł szybciej to inny problem. W dłuższej perspektywie Symbian mógłby nie wytrzymać konkurencji. Ale też nie można tego przyjąć za pewnik"

Kolego, miałeś jakiegoś symbiana w łapkach? Ten na modelach biznesowych (e5, e71, e52) dawał radę, ale na dotykowcach to była TRAGEDIA. On musiał umrzeć i to jak najszybciej. Żałuję, że MeeGo został ubity (ciągnięcie dwóch systemów nie jest mądrym pomysłem, bo robi się konkurencje samemu sobie i ostatecznie żaden system nie zdobywa popularności), ale wybór WP7 zamiast androida był według mnie dobrym wyborem bo jak widać po dzisiejszych statystykach sprzedaży - Android wielu firmom zaszkodził. Wystarczy spojrzeć na HTC. Firma która jeszcze klika lat temu robiła najlepsze smartfony (z WM6) praktycznie zachaczyła o bankructwo.

lucas__   13 #28 25.08.2014 20:12

@gowain: Przykro mi ale twoje bajania na temat pomyłek poprzedniego zarządu, których biedny Elop przez 3 lata nie potrafił skorygować są... hm zabawne. Wystarczy spojrzeć na wyniki finansowe Nokii i udział rynkowy (znajdź sobie w tekście) przed i po Elopie. Prawda jest taka, że każdy wybór byłby lepszy niż windows phone, który po 4 latach i miliardach wydanych na rozwój ma... 2.5% (link w tekście) udziału w rynku. Zresztą jeśli Ci tego mało wystarczy spojrzeć na Xiaoami, która to firma powstała w 2010 roku, w tym samym roku Elop przejął schedę po starym CEO. Oczywiście, możesz sobie pisać o tych karygodnych błędach starego zarządu, tym bardziej, że chętnie sobie poczytam bajania przed snem.

gowain   19 #29 25.08.2014 20:43

@lucas__: To jak się do tego ma sytuacja BlackBerry albo HTC? HTC wybrało Androida i jak na tym wyszło? BlackBerry zrobił swój OS i jak na tym wyszedł? "Prawda jest taka, że każdy wybór byłby lepszy niż windows phone" - twoja prawda... nic innego. Xiaomi operuje w kraju gdzie jest miliard obywateli. Porównywanie go do Nokii jest z lekka śmieszne. Więc sorry, ale to ty bajasz. Analitycy giełdowi obwiniają poprzedni zarząd, ale to przecież lucas__ wie lepiej... Elop, tak wszystkiemu jest winny Elop. To wszystko przez ten zły i okrutny MS. Naprawdę szkoda mojego czasu.

lucas__   13 #30 25.08.2014 20:50

@gowain:
"Naprawdę szkoda mojego czasu."

Chociaż w tej kwestii obaj się zgadzamy...

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   14 #31 25.08.2014 22:56

@gowain: "przyczyną straty jest zazwyczaj spadek zysków."

Strata w księgowości (a rozmawiamy o pieniądzach) to większe wydatki niż przychody. Nokia miała cały czas zyski aż do pojawienia się Elopa. Zanim zaczniesz kogoś pouczać sam się doucz.

"Poczytaj kiedy zapadły decyzje o uśmierceniu Symbiana, kiedy o MeGoo, a dopiero potem interpretuj wykresy. "

Symbiana uśmiercił przedwcześnie Elop wygłaszając tekst o płonącej platformie. A to telefony z tym systemem dawały największy przychód. MeeGo nie był jeszcze szczególnie dochodowy chociażby dlatego, że nie oferowano go na wielu rynkach, ani też nie wyprodukowano w większej ilości.

"Nie, nie chodziło mi niedostarczenie wyników przez Nokię, tylko o to, że w Wiki jest napisane "mogła się sprzedawać lepiej", a ty próbujesz to tłumaczyć jako "sprzedawała się lepiej". "

Widzę, że za to masz problem z logicznym myśleniem. Wikipedia celowo sugeruje lepszą sprzedaż, a poszlaką jest właśnie świadome blokowanie informacji na ten temat ze strony Nokii.

Zestaw sobie chociażby te dwie informacje:
http://komorkomania.pl/2012/01/29/ponad-milion-sprzedanych-lumii-w-2011-roku-fin...
http://techwhack.co/nokia-n9-sold-14-million-units-quarter-1331/
W ostatnim kwartale 2011 sprzedano więcej N9 niż wszystkich razem Lumii. Jeśli ktoś tu się myli to raczej nie ja. No ale cóż ja nie jestem ani fanem Nokii, ani Microsoftu, a tym bardziej nie Google. Za to Ty ciągle parzysz przez okulary, które podarowano Ci w Redmond ;)

mikolaj_s   14 #32 25.08.2014 23:05

@wajdzik: "dawał radę, ale na dotykowcach to była TRAGEDIA"
Słyszem też odmienne opinie. Ale w całej tej dyskusji nie o to chodzi, czy Symbian był dobry czy nie. Ważne, że jeszcze się sprzedawał i miał szanse jeszcze kilka lat zasilać kasę Nokii, dając czas na przejście na inny system.

"ale wybór WP7 zamiast androida był według mnie dobrym wyborem bo jak widać po dzisiejszych statystykach sprzedaży"

Też nie o to chodzi czy był dobry. Złe było całkowite odcięcie się od dotychczasowej sprzedaży nie dając w zamian wystarczającej sprzedaży nowych telefonów. A jeśli chodzi o samą Nokię i jej dział mobilny to decyzja ta okazała się tragiczna.

"Firma która jeszcze klika lat temu robiła najlepsze smartfony (z WM6) praktycznie zachaczyła o bankructwo."

Android to nie jest recepta na sukces. Konkurencja między firmami produkującymi telefony z Androidem jest na wyższym poziomie, bo nie można stosować uzależniania posiadacza telefonu od systemu i oprogramowania.
Poza tym HTC też nie utrzymałby się z samego WP. Najlepiej nie być koszernym i produkować telefony z różnymi systemami. A na HTC zemściło się złe traktowanie swoich klientów.

Autor edytował komentarz.
gowain   19 #33 26.08.2014 00:01

@mikolaj_s: "In fact, it COULD have outsold the two Lumia" - ty chyba serio masz problem z angielskim... I tak, zapewne Wiki celowo coś sugeruje i wszędzie są poszlaki. Łooo matko, to już nawet nie jest śmieszne - totalna tragikomedia. Pewnie to wszystko wina brzozy...

I tak jeszcze na koniec: "Nokia miała cały czas zyski aż do pojawienia się Elopa" - rozumiem, że jeżeli jesteś CEO jakiejś firmy i wydajesz decyzję dzisiaj, to jutro liczysz zyski, albo podliczasz straty - serio tak myślisz? Czy tylko udajesz? Skoro wg ciebie Nokia miała zyski, to dlaczego poprzedni CEO wyleciał? Przestaję się dziwić, że 1/4 uczniów nie zdaje matury z matematyki...

mikolaj_s   14 #34 26.08.2014 00:56

@gowain: Widocznie piszący artykuł wiedział ile sprzedano N9, a nie wiedział ile Lumii. W drugim linku jest podane ile. Przy czytaniu artykułu poza znajomością języka niezbędna jest jeszcze odrobina logiki. ;)

"Skoro wg ciebie Nokia miała zyski, to dlaczego poprzedni CEO wyleciał? "

Wyleciał z powodu pazerności akcjonariuszy. I trudno im się dziwić patrząc na spadek między rokiem 2008 a 2009. Nie wiedzieli tylko, że może być jeszcze gorzej.

"że jeżeli jesteś CEO jakiejś firmy i wydajesz decyzję dzisiaj, to jutro liczysz zyski, albo podliczasz straty - serio tak myślisz?"

Niektóre decyzje taki wpływ mają. Np. wycofaj wszystkie swoje produkty ze sklepu i ile będziesz czekał na koniec dochodów? A prawie tak właśnie zrobił Elop. Poza tym Elop przyszedł w sierpniu. Symbian sprzedawał się jeszcze coraz lepiej do końca roku. Na początku roku Elop zaczął mówić o płonącej platformie wtedy dopiero sprzedaż zaczęła spadać.

"Przestaję się dziwić, że 1/4 uczniów nie zdaje matury z matematyki..."

Ja zdawałem jeszcze po staremu, gdy matura coś znaczyła, Tobie widocznie wystarczyło 30%.

gowain   19 #35 26.08.2014 10:32

@mikolaj_s: "Np. wycofaj wszystkie swoje produkty ze sklepu i ile będziesz czekał na koniec dochodów? A PRAWIE tak właśnie zrobił Elop." - Ehh te twoje "może", "prawie". Same fakty chciałoby się rzec. Brak mi słów na te manipulacje...

0michal0   4 #36 26.08.2014 13:22

@gowain: Nie odniosłeś się do faktów, próbujesz skierować dyskusję na pi**doły i łapanie za słówka. Nie udało Ci się, a fakty są niestety jednoznacznie przeciwko Tobie.

gowain   19 #37 26.08.2014 13:44

@0michal0: Fakty są takie, że MOŻE n9 się lepiej sprzedawało od Lumii i PRAWIE Elop z dnia na dzień wycofał ze sklepów słuchawki z Symbianem. Dziękuję za takie fakty, śmieszni jesteście - naprawdę :)

mikolaj_s   14 #38 26.08.2014 15:36

@gowain: Świat nie jest, ani czarny ani biały.

"Fakty są takie, że MOŻE n9 się lepiej sprzedawało od Lumii i PRAWIE Elop z dnia na dzień wycofał ze sklepów słuchawki z Symbianem."

Nawet nie porównałeś informacji z obydwu linków. Wiadomo, masz swoje zdanie i chcesz przy nim zostać, a prawda nie ma dla Ciebie znaczenia.

Autor edytował komentarz.
  #39 26.08.2014 20:10

Było minęło. Ja tam póki moja N9 żyje nie widzę może poza BB alternatywy. Nie dla mnie prawie 5 calowe telefony (Jolla też nie). Cała ta marketingowa machina zupełnie do mnie nie przemawia, niestety w pewnym momencie może się okazać że pozostanie mi kupno kolejnej N9 ;)

Darthnorbe   13 #40 29.08.2014 00:05

O widzę że powstało kółko zainteresowań o nazwie : "Nienawidzimy M$, a Elop to koń trojański"

Jakie to wszystko śmieszne jest :D

command-dos   18 #41 04.09.2014 06:17

Wy tu sobie gadu, gadu, a ja sobie myślę, że jak mi padnie moja n9'ka to będę w głębokiej... Nie widzę na dzień dzisiejszy innej alternatywy - każdą inną słuchawkę używałbym z przymusu.
Meego jest rewelacyjny i powie to każdy, kto ją kiedyś obsługiwał i miał ją przez jakiś czas. Zwyczajnie perfekcjonizm. Ubicie Meego mogę jedynie porównać do, np. zamknięcia kiedyś dobrze prosperującej kopalni z mojej okolicy Sierszy, z której bezpośrednio z taśmy wsypywali węgiel do stojącej obok elektrowni - prawie wprost do kotła. IMHO, czysty debilizm, tudzież odpowiednio wypchana walizka u kogo trzeba - innych opcji nie widzę.
Za nokią nigdy nie przepadałem, ale kilka słuchawek mieli udanych. Nie sądziłem, że taki gigant tak może popłynąć. Teraz obserwuję, jak upada największa firma węglowa w Europie i... nie dziwi mnie już to. Pana Tarasa spokojnie mogę przyrównać do Elopa - chłopaki takie mają/mieli po prostu zadanie...

panblacha   2 #42 11.09.2014 21:25

Jak dla mnie uśmiercenie n9 w momencie premiery było czymś czego z punktu widzenia firmy nie da się zrozumieć. No ni kuta... To tak jakby Audi wyprodukowało samochód, w który zainwestowało sporo kasy i w dniu premiery CEO oświadczył, że model jest do d**y i nawet jak go ktoś kupi to i tak będzie do d**y i już nie będą go produkować. A w ogóle to za pół roku to wyprodukujemy kolejne audi to wtedy kupcie a nie to co jest teraz.
No głupota. Konkurencja nie musiała nic robić by zaszkodzić nokii i tym samym poprawić swoją pozycję. Absolutnie nic bo szefostwo nokii samo sobie zrobiło antyreklamę i zraziło do siebie klientów.. I tu Elop odegrał kluczową rolę w dobiciu i tak słabnącej reputacji marki Nokia. Nawet nie byli mądrzy po szkodzie by wrócić do projektu meego czy nawet zająć się androidem.. Ślepe brnięcie w windowsa tylko i wyłącznie pokazało jak to się skończyło.
A swoją drogą słuchawki nokii z windowsem bardzo mi się podobają, tak samo jak n9 mi się podoba i pewnie jakaś dobra nokia z androidem by mi się podobała. Fajnie mieć wybór a nie tylko jak nokia to windows.
Poza tym większość telefonów bez względu na system ma w gruncie rzeczy te same podzespoły więc w czym problem?
Pozdrawiam serdecznie

  #43 28.06.2015 22:28

nokia smart cell phone is awesome and make brand name batter i really like nokia smart phone i have nokia lumia 1280 so thanks..Alllicensekeys