Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

KDE 4.10 - przegląd nowości

Co pół roku deweloperzy pracujący nad KDE ogłaszają światu nową wersję swojego środowiska, tym razem jest ono oznaczone jako 4.10. Okrągły numer zobowiązuje i już teraz mogę powiedzieć, że wraz z nową odsłoną KDE dostajemy szereg nowości oraz usprawnień, które powinny ucieszyć wielu użytkowników. Trzeba bowiem przyznać, że to wydanie prezentuje się nad wyraz interesująco.

Nowy motyw plasmy

Pierwszym co rzuca się w oczy po uruchomieniu najnowszej wersji środowiska, to oczywiście nowa tapeta i jeszcze ładniejszy motyw plasmy (ale to już subiektywna opinia ;)). Przede wszystkim całość wydaje się "lżejsza". Widać to zwłaszcza na panelu, który jest teraz bardziej "płaski". Podobny efekt spłaszczenia, można zauważyć również w przypadku pozostałych elementów plasmy.

Zmienił się także wygląd elementów na pasku zadań. Najlepiej to widać na przykładzie aktywnych okien programów, które zostały bardziej wyróżnione. Z kolei ikony nieaktywnych okien programów są jakby "wyszarzone".

Sposób sygnalizacji ilość otwartych okien, uległ małej, acz pozytywnej przemianie. Do tej pory gdy mieliśmy na pulpicie kilka okien tego samego programu, obok ikony pojawiała się ich liczba. Zostało to zastąpione przez pojedynczą "strzałkę".

KWin

Oprócz oczywistych poprawek w wydajności, KWin wzbogacił się o możliwość pobierania efektów z Internetu za pomocą Get Hot New Stuff (GHNS). Co prawda lista dostępnych efektów jest nad wyraz skromna, należy się jednak spodziewać, że w przyszłości zostanie ona znacznie poszerzona przez samych użytkowników, którzy będą mogli tworzyć własne efekty. Pierwszym przykładem ukazującym możliwości KWin Scripting jest efekt maksymalizacji okna, który jest włączony domyślnie.

KDE appmenu

Appmenu, w Ubuntu zwane również Global Menu, odpowiada za przeniesienie paska menu (znajdującego się zwykle pod belką tytułową okna programu) na górny panel. Tak to wygląda w systemie od Canonical, jednak w KDE 4.10 zostało to znacznie lepiej rozwiązane.

W System Settings > Application Apperance > Style > Fine Tuning w zakładce Menubar style, możemy wybrać sposób wyświetlania menu.

Do wyboru są 2 rożne sposoby wyświetlania menu:

  • Title bar button
  • Top screen menubar

Pozycja "Title bar button" dodaje przycisk na pasku tytułu:

Oczywiście pozycję nowego przycisku można swobodnie zmieniać w System Settings > Workspace Apperance > Window Decorations. Z kolei "Top screen menubar" jest o tyle ciekawą opcją, ponieważ dodaje belkę na górze ekranu, na której wyświetlane jest menu.

Dolphin

Dolphin czyli domyślny menadżer plików wzbogacił się o kilka nowości z których najważniejszą jest wsparcie dla protokołu MTP, do którego obsługi wykorzystywane jest KIO MTP

Rozszerzono również (opcjonalne) wsparcie dla Nepomuka (panel informacyjny) i Activites.
Nie obyło się również bez standardowych poprawek błędów, a także usprawnień przy wczytywaniu dużych folderów.

Pełną listę zmian można zobaczyć na blogu autora.

Okular

Dzięki technice zwanej tiled rendering opcja powiększania (zoom) działa jeszcze szybciej, a także zajmuje mniej pamięci. Poprawiono również obsługę robienia notatek, a także wsparcie dla wbudowanych materiałów video. Okular Actvie mobilna wersja desktopowego klienta jest teraz częścią Plasma Active i służy jako czytnik ebook.

Gwenview

Gwenview zyskał integrację z systemem activites, a także obsługę profili koloru. Drobnym zmianom uległa także prezentacja miniaturek, które teraz pokazywane są w stosunku 3:2, co wygląda znacznie lepiej na monitorach z szerokim ekranem. Usprawnieniom uległ także importer zdjęć, który powinien działać znacznie sprawniej.

Nepomuk

Nepomuk czyli utrapienie wielu użytkowników ;p, doczekał się nowego modułu indeksowania plików (porzucono strigi), co powinno zaowocować zauważalnym, nawet kilkunastokrotnym przyśpieszeniem indeksowania plików. Usprawnień doczekały się również Nepomuk KioSlave czyli protokół odpowiedzialny za wyświetlanie dokumentów, video, muzyki na panelu bocznym dolphina.

Nowości nie ominęły również modułu konfiguracji nepomuka, który pozwala teraz na łatwiejszą kontrolę typów indeksowanych plików, a także na wykonanie kopi zapasowej bazy danych.

QML everywhere

Już od jakiegoś czasu trwa wielka migracja wszelkich apletów plasmy na QML, nie zapominając również o innych aspektach środowiska. Jednym z najbardziej widocznych w KDE 4.10 jest nowy moduł powiadomień.

Innym bardzo efektownym dodatkiem jest wparcie dla animowanych tapet napisanych z użyciem QML

Coś dla deweloperów

Plasma SDK czyli zbiór rożnych narzędzi (plasmoidviewer, plasamengineexplorer plasmawallpaperviewer) ułatwiających tworzenie elementów plasmy (applety, data engines, pluginy krunnera itp) zostały zebrane w jednym miejscu i są teraz częścią PlasMate. Ma to ułatwić tworzenie różnych dodatków do interfejsu plasmy, zwłaszcza w kontekście Plasma 2 i migracji na QML.

To oczywiście zaledwie mała część tego co przygotowali deweloperzy dla swoich użytkowników, dlatego warto rzucić okiem na oficjalne ogłoszenie, które zawiera pełną listę zmian, a jest ich naprawdę sporo ;)

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Frankfurterium   10 #1 06.02.2013 11:54

Czy "menubar" wyświetla też opcje programów napisanych w GTK i innych nie-Qt bibliotekach?

No i wreszcie ktoś pomyślał o kontroli indeksowanych plików w Nepomuku. Po przejściu na 4.10 aż nawet chyba w końcu go włączę bez obawy o zasypanie mnie zupełnie niepotrzebnymi informacjami.

lucas__   13 #2 06.02.2013 12:02

@Frankfurterium
Z ciekawości zainstalowałem transmision i niestety nie działa, choć nie wiem czy nie trzeba czegoś doinstalować dodatkowo, ale z tego co widzę taka integracja jest w planach http://gnumdk.blogspot.com/2012/11/appmenu-support-in-kde-410.html

  #3 06.02.2013 12:10

Frankfurterium: w wersji 4.9.98 domyślnie nie wyświetlał, nie powiem ci czy teraz to działa. Jakoś doprowadziłem go do tej funkcionalności, ale nie powiem ci co zrobiłem :) pomijam problem libreoffice firefoxa i chrom(ium/e) które wymagają oddzielnych dodatków. O ile libreoffice i chrom(ium/e) działa dobrze to firefox ma tendencje do blokowania prawego przycisku myszy (oraz prawie wszystkich list wysuwanych) - może być to problem związany z widgetem na panelu (nie mam inwencji twórczej - układ apple).

Druedain   14 #4 06.02.2013 12:17

@Frankfurterium @lucas__
– GTK w przypadku instalacji GTK paczkowanego pod Ubuntu,
– Qt tak,
– Xfce chyba też,
– Eclipse nie,
– Firefox, Thunderbird podobno, ale trzeba zainstalować Xulfunner, który u mnie konfliktuje z Eclipse,
– o dziwo Audacity, gdzie interfejs wygląda jak pół dupy zza krzaka też ma wsparcie dla Appmenu,
– paskudy pokroju Swinga się w ogóle nie integrują, więc w szczególności appmenu nie jest obsługiwane,
Zasadniczo działać powinno wszystko co działa na Ubuntu. Jak nie wierzycie, to wam podesłać mogę zrzuty ekranu. Ja u siebie wszedłem do Archowego AUR https://aur.archlinux.org/packages/?O=0&K=appmenu i wpisałem appmenu i zacząłem po kolei ściągać co z opisu pasowało. appmenu-qt jest w oficjalnym repo Archa.

Autor edytował komentarz.
Ave5   8 #5 06.02.2013 12:48

A ja zauważyłem, że wersja 2.8.5 przynosi Gwenview niesamowite lagi podczas otwierania obrazów. Wchodzę do folderu, klikam obraz, niby się włącza, ale zanim nabierze pełni kolorów i strzałki Następny/Poprzedni się uaktywnią mija sporo czasu. Semantyka wyłączona.

Frankfurterium   10 #6 06.02.2013 13:27

Jakoś wcześniej nie wpadło mi do głowy, żeby w ogóle szukać dodatkowych pakietów do integracji menubara z GTK. Teraz wyświetlanie opcji większości aplikacji z GTK działa (i to w KDE 4.9).

kwpolska   7 #7 06.02.2013 13:29

@Druedain
Xfce = GTK (wersja 2), Audacity = wxWidgets = GTK pod Linuksem.

Druedain   14 #8 06.02.2013 13:35

@kwopolska
Dla aplikacja Xfce jest osobny pakiet by całość współpracowała. wxWidgets != GTK. Co najwyżej wxWidgets ~ GTK (choćby na oko).

@Frankfurterium
Już w 4.8, czy nawet 4.7 z tego korzystałem.

Autor edytował komentarz.
  #9 06.02.2013 14:01

Pytam z ciekawości, bo ja linuxowa lama jestem - nurtuje mnie ten efekt "glow" na pierwszym obrazku, pod podpisami - to tak jest w całym interfejsie? :)

  #10 06.02.2013 14:14

Jakim cudem jest wersja 4.1 skoro jest 4.9.x a nawet 5.x, predzej bym to nazwal 5.1 ?

Frankfurterium   10 #11 06.02.2013 14:17

Zależy od ustawionego stylu. Jedne taki mają, inne nie, a sam możesz to dowolnie włączać lub wyłączać.

  #12 06.02.2013 14:21

Jak dla mnie wygląda to ohydnie :P

Scorpions.B REDAKCJA  23 #13 06.02.2013 15:54

Ładnie to wszystko się prezentuje. Jakiś link do tapet dostane ? ;)

  #14 06.02.2013 16:05

@hackintosh1984pl
nie 4.1 a 4.10 bez skrócenia jak ubuntu 12.04 a ubuntu 12.10

xomo_pl   24 #15 06.02.2013 17:33

wygląda trochę jak połączenie aero glass z Visty i stylu mac osX :D

co nie znaczy, że brzydko- mi się podoba i to bardzo...

  #16 06.02.2013 17:55

styl aero glass z Visty był fajny. A o stylu KDE nie można tego niestety powiedzieć. Paskudztwo, obżydlistwo, niestety...

  #17 06.02.2013 18:13

Chłopaki, jak wygląda sprawa ze stabilnoscią? Ostatnio używałem tego środowiska jakoś koło rok temu (dystrybucja debian, mint i ubuntu tzn kubuntu) i stabilnością nie grzeszyło. Jak to wygląda teraz? Czy nadal na kartach nvidii jest problem (pod gnome 2 nie było tego) z rozdzielczością (po restarcie wracało do domyślnych), czy nadal aplety powodują freezy środowiska, czy nadal efekty kwni zamulają bardziej niz aero z vista/7? Czy dalej dolphin otwiera się z 2-3 sek? Z góry dzięki za odpowiedzi bo z chęcią potestowałbym to środowisko na komputerze i być może w przyszłosci zamieniłbym siodemke na to, kto wie. Z góry dzięki i pozdrawiam :D A co do wygladu, miodzio, Bardzo ładne i estetyczne to KDE.

Druedain   14 #18 06.02.2013 18:39

@gowain
W pełni się zgadzam. Paskudnie to wygląda, a niestety w niektórych elementach interfejsu wciąż nie da się tego wyłączyć. Tyle tylko, że chyba nie nazywa się to glow, tylko shadow. Najgorsze jest to, że kolor jest na sztywno ustawiony i jak się ma jasną czcionkę na ciemnym tle, to ta jasna czcionka się potem pojawia na jasnym tle i tekst jest prawie nieczytelny.

Autor edytował komentarz.
  #19 06.02.2013 19:04

@Druedain zalatuje mi to początkami nauki Photoshopa :P A tak na marginesie, jak jasną poświatę można nazwać "shadow"? :P

Druedain   14 #20 06.02.2013 20:44

Napisałem chyba. Wiesz, może to jest np. „smog” :P . W każdym razie szczęśliwie widać tendencję do rozwijania się w dziedzinie używania Photoshopa :D .

Frankfurterium   10 #21 06.02.2013 21:01

Od zawsze piszę, że KDE ma beznadziejnych (oficjalnych) grafików. Całe szczęście na KDElook nietrudno znaleźć coś nadającego się do użytku.

Druedain   14 #22 06.02.2013 21:10

I to była prawidłowa odpowiedź :)
(choć tapeta tym razem, mimo że taka banalna, jest może dzięki temu tak łatwo akceptowalna – mnie się podoba i widziałem, że wielu użytkownikom też)

Autor edytował komentarz.
lucas__   13 #23 06.02.2013 21:18

@Scorpions.B
Taki mix tych dwóch zestawów
https://launchpad.net/elementaryos/0.2-luna/luna-wallpapers/+download/luna-wallp...
http://www.softpedia.com/progDownload/ChromeOS-Wallpapers-Download-210274.html
@Sumarum
Polecam samemu pobrać jakieś distro z KDE, wrzucić na pendriva i przetestować. Ze swej strony polecam Netrunnera. Tylko żadnych maszyn wirtualnych, tam zawsze wszystko działa wolniej. Używam KDE 4 od wersji 4.4 i nie miałem praktycznie żadnych większych problemów ze stabilnością, ale niektórzy mogą uznać mnie za mało obiektywnego ;p
@gowain
Photoshop? Chyba Adobe illustrator ;p Motywy plasmy składają się z plików svg. Swoją drogą w pewnym systemie z 8 w nazwie, przy którym pracowało dziesiątki dizajnerów, stworzono kanciastego pastelowego gniota ;p, to przy ograniczonych zasobach jakimi dysponuje KDE jak dla mnie wygląd ogółem jest naprawdę przyzwoity. No może trochę za mało przezroczystości.
@Druedain, Frankfurterium
Wasze zdanie na temat domyślnego wyglądu kde jest mi aż nadto dobrze znane ;p

Autor edytował komentarz.
  #24 06.02.2013 21:22

Witam,
dzisiaj aktualizowałem moje kubuntu na backportach. Genialne to nowe kde, niestety z tapetami jest jak dla mnie za biednie, czy można prosić o link do tapet z tych screenów, niestety nie są one oficjalne, co wprowadza w błąd!!!

Druedain   14 #25 06.02.2013 21:23

@lucas__
No, to był cios poniżej pasa :D .

Mnie się często w becie 4.10 wywala krunner przy odpalaniu z niego programów. W stabilnym 4.9 chyba tego nie było, więc zasadniczo problem nie istnieje, a ocenić będę gdy KDE opuści repo testing.

lucas__   13 #26 06.02.2013 21:29

@Druedain
U mnie działa, Kubuntu 12.10. Jak nie masz ważnych danych to usuń katalog .kde, czasami po aktualizacji zdarzają się takie krzaczki

Autor edytował komentarz.
Druedain   14 #27 06.02.2013 21:37

@lucas__
Mam całą pieczołowicie zorganizowaną indywidualną konfigurację środowiska!

lucas__   13 #28 06.02.2013 21:40

@Druedain
To zrób kopię, albo sprawdź na nowym koncie użytkownika ;)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #29 07.02.2013 07:28

@Frankfurterium

Te same słowa mi się cisną na usta. Gdyby nie KDE-Look to niestety byłoby krucho.

  #30 07.02.2013 11:40

@sumarum
KDE ostatnimi czasy naprawdę przyśpieszyło i ustabilizowało się. Dolphin też. A jeśli chodzi o problemy z kartą to był najprawdopodobniej problem z driverami od nvidii. U mnie na zaktualizowanym Kubuntu 12.10 i grafice geforce 330M śmiga aż miło. Na pełnych efektach. A na starych drivach szwankowały równo i KDE i Unity.

GregKoval   8 #31 07.02.2013 13:10

@masterdany88@gmail.com

sudo apt-get install kde-wallpapers

Szaqul   2 #32 07.02.2013 15:05

Zainstalowałem KDE 4.10, po kilku godzinach testów wszystko ładnie działa. Ale nie mogę ustawić animowanych tapet. Wchodzę w Ustawienia pulpitu, potem tapeta pulpitu i co brak wyboru animowanych tapet. I w Dolphinie po instalacji, po lewej stronie oprócz miejsc i urządzeń miałem również pozycje z wydarzeniami i szukaj w i nagle to zniknęło. To jedyne co mi na razie nie działa w moim Kubuntu 12.10 z KDE 4.10

jmmzon   10 #33 07.02.2013 17:41

@Szaqul - bo musisz do tego zainstalować odpowiednią paczkę.
U mnie na Arch-u jest to: kdeplasma-addons-wallpapers-qmlwallpapers

  #34 07.02.2013 20:02

U mnie na Kubuntu 12.10 aktualizacja do Kde 4.10 (niby stabilnego) z repo Backports zakończyła się katastrofą, czyli koniecznością reinstalacji systemu.
Po uruchomieniu systemu nie miałem w aplikacjach dekoracji okien (czyli górnej belki i ikon minimalizacji, maksymalizacji i zamknięcia) Okienek aplikacji nie dało się przesuwać, Google Chrome które miało własną dekorację okien dało się przesuwać, ale nie dało się zminimalizować ani zmaksymalizować ani zamknąć przez ikonikę zamknięcia. Zamknięcie było możliwe tylko poprzez menu aplikacji Zmienienie rozmiaru aplikacli było możliwe tylko przez przeciągnięcie myszą krawędzi okna.
Nie działały też skróty typu Alt-F4 czy Crtl-Q
Nie działał fokus kursora do wpisywania hasła roota, czy wyszukania programów. Tragedia.
Dodam że zainstalowałem wszystkie zależności które Muon zalecił (tak myślę)
Skasowanie katalogu.kde z katalogu domowego nic nie dało.

lucas__   13 #35 07.02.2013 22:00

@masterdany88@gmail.com
Patrz odpowiedź do @Scorpions.B
@Szaqul
Co do dolphina zobacz czy nepomuk jest włączony i zainstaluj plasma-wallpapers-addons

  #36 08.02.2013 11:14

Nie rozumiem teamu KDE. Z jednej strony mają najbardziej zaawansowane środowisko graficzna na Linuksa z ogromnymi możliwościami personalizacji, świetnych programistów piszących niesamowity kod a z drugiej strony chyba w teamie nie było nigdy żadnego grafika ani nikogo od User Experience. Co do grafiki to mogliby moim zdaniem zrobić coś w stylu Windows 8 + Aero (coś w stylu tych nieoficjalnych modyfikacji) a nie MacOS + Aero co dla mnie kompletnie do siebie nie pasuje. Do tego te zimne kolory... brrrr... Gradienty wyszły z mody lata temu. Do tego jeszcze dziecinnie wyglądające ikonki - nie mogą się dogadać z jakimś grafikiem i wziąć jakiś normalny, poważny zestaw? Kolejna rzecz jaka irytuje w KDE to całkowita niekonsekwencja co do wyglądu. Jedne okna są przezroczyste, inne są przezroczyste i mają rozmycie, a jeszcze inne mają gradient. Jedne teksty mają glow inne nie (np. w powiadomieniach). Jedne okna mają margines 10px inne 2px. Jedne programy mają "toolbar" z boku inne na górze, jeszcze inne na dole. Gdzieś mamy duże ikonki i dużo przestrzeni w innym programie już wszystko jest bardzo skondensowane. No po prostu totalna niekonsekwencja. Tak jak swego czasu Android potrzebował "Project butter" tak KDE potrzebuje "Project padding". Na prawdę - chciałbym używać KDE bo jest po prostu technicznie najlepsze ale patrzeć na nie nie mogę - nawet po przestylowaniu. W Gnome (gtk) trudniej tworzy się interfejsy niż w KDE (qt) stąd programiści rzadziej kombinują i dzięki temu Gnome wygląda przynajmniej konsekwentnie. Toolbar na górze, ikonki mają stałe wymiary etc.

Dobra, starczy tego narzekania :)

lucas__   13 #37 08.02.2013 15:14

@majster1976
Zapewne podczas aktualizacji cos poszło nie tak, nastepnym razem przy podobnych problemach polecam odpalić sudo apt-get install -f. Wymienione przez ciebie objawy to raczej kwestia paczkowania, a nie samego KDE.

Autor edytował komentarz.
  #38 08.02.2013 16:29

Czekam na Netrunnera z KDE 4.10 i LibreOffice 4 :)

GregKoval   8 #39 08.02.2013 17:13

@MDobak (niezalogowany)

Naprawdę dziwią mnie takie żale jak twój. "Nie będę używał KDE bo ma kiepski zestaw kolorów". W KDE możesz kilkoma kliknięciami ustawić sobie motyw GTK i po problemie. Skoro GTK bardziej przypadło ci do gustu. W GNOME niestety odwrotna sytuacja nie jest tak komfortowa.

majster_1976   4 #40 08.02.2013 19:28

@lucas_
Tak się zastanawiam czy problemów nie spowodował PeerGuardian. Może przez niego coś cię nie dociągneło.

  #41 08.02.2013 23:22

Nie, ja nigdy nie wyrażam opinii o szybkości danego distro czy środowiska graficznego testując na maszynie wirtualnej. Ówczesne Kubuntu, Mandriva jak i Debian z KDE były testowane bezpośrednio na dysku twardym. Z tego co pamiętam była to wersja 4.2 lub już 4.4 (nie dam głowy hehe)
To właśnie KDE sprawiało problemy na karcie geforce 7300. Gnome 2 wraz z Compizem chodziło idealnie, więc cięzko jednoznacznie stwierdzić czy wina sterowników, zwłaszcza że gry (quake live np) chodziły tak samo jak na windows. Skoro mówisz, że już nie ma problemów, może przetestuje tego netrunnera, ale jak wyczytałem że opiera się na Ubuntu to się mocno zastanawiam, czy nie lepiej wybrać debiana, bo Kubuntu ze wszystkich testowanych OSów działał najbardziej topornie, zobaczymy :)

  #42 09.02.2013 00:05

@GregKoval A mnie dziwią takie komentarze. Wypałoby abyś przynajmniej przeczytał komentarz na który odpowiadasz bo mam wrażenie, że rzuciłeś na niego tylko okiem. O kolorach w ogóle nic nie wspomniałem, za to wspomniałem o wielu innych rzeczach z których kilka zmienić się nie da. Jako swój argument podajesz, że przecież mogę sobie wszystko zmienić. Jaki sens ma ten argument skoro sam napisałem już w drugim zdaniu, że podziwiam KDE za możliwości personalizacji a mój komentarz dotyczył oficjalnego stylu?

GregKoval   8 #43 09.02.2013 11:50

@MDobak (niezalogowany)

Chodzi mi o to, że trudno pogodzić gusta wszystkich użytkowników. Nie wiem więc ilu z nich wolałoby te "cieplejsze kolory", ja osobiście wolę takie zimne a'la MAC (i jak widzisz wspomniałeś jednak o kolorach: "Do tego te zimne kolory... brrrr... Gradienty wyszły z mody lata temu", więc jednak przeczytałem lepiej od ciebie twój komentarz). Dla mnie np. pomarańczowo, różowa kolorystyka Ubuntu doprowadza do szewskiej pasji. Ale nie narzekam z tego powodu na domyślny kolor Ubuntu, tylko go zmieniam i nie krytykuję z tego powodu tej dystrybucji. Także połowa twoich narzekań to tylko kwestia gustu, a druga połowa powinna lądować na bugzilly, a nie w osobistych opiniach. Sorry bardzo, ale tu zapewne nikt ci nie poprawi błędów.

  #44 09.02.2013 16:25

@GregKoval Czyli o subiektywnych odczuciach nie mogę pisać bo mogę sobie wszystko zmienić a o niesubiektywnych (tj błędach) nie mogę pisać bo od tego jest bugzilla. W takim razie nie zostaje nam nic innego jak wychwalanie KDE. Nie przeczytałeś mojego pierwszego komentarza i w efekcie napisałeś głupi komentarz a teraz głupio się bronisz za pomocą jeszcze głupszych argumentów. Dla mnie EOT.

GregKoval   8 #45 10.02.2013 15:02

@Anonim (niezalogowany)

Szczerze powiedziawszy to uważam za głupie pisanie o błędach, których się nie przedstawiło na bugzilly i nie dało szansy deweloperom ich naprawienia. To samo dotyczy wyglądu, jeśli jego zmiana ma na celu przyciągnięcie innych użytkowników, bo ja i tak wiem jak go zmienić na lepszy i nie potrzebuję do tego deweloperów, to jest to jak najbardziej subiektywna opinia, bo nie liczy się twoje odczucie ale wypowiadasz się za innych.

Powiem więc szczerze, że testowałem wiele alternatywnych stylów Plasmy i żaden nie jest bez wad. W takim towarzystwie Air to niestety ale najlepsza propozycja i najlepiej dopracowana. To tylko jeden z przykładów tzw. polepszenia wyglądu, który może wywołać większą falę krytyki niż jest to warte (vide recenzja ostatniego wydania Netrunnera napisana przez lucasa i ten nieszczęsny, przezroczysty panel).

Większość opinii na ten temat polega więc na: "Wygląd KDE mi się nie podoba, nie wiem co deweloperzy powinni zmienić, ale coś powinni zmienić". Proponowałbym więc podać przykład użytkownikom takiego, lepszego motywu, opisać jego zalety nad tym, który otrzymujemy domyślnie i poddać go ocenie innych, bo teraz to sugerujesz, że każdy inny motyw jest lepszy od domyślnego. Myślę, że to jest dopiero droga merytorycznej i obiektywnej krytyki.

jmmzon   10 #46 11.02.2013 17:34

Nowe KDE jest świetne. Co do domyślnego wyglądu - wg. mnie jest paskudny. Na szczęście motyw plasmy z Air (ten glow jest paskudny) zmieniam na Produkt lub Celodonia, Oxygen na QtCurve i ikony na KFaenza i od razu jest dużo lepiej.

McCzayaPL   2 #47 16.02.2013 17:48

Witam ja również przesiadłem się z kde mint 13 na kde 4.10 za pomocą backportów i wszystko poszło ok (pięknie wygląda te nowe KDE)
Problem pojawił sie po ponownym uruchomieniu kompa.
System startuje na desktop-tty2 zamiast 7 i oprócz znaczka zachęty nic nie rusza.
Na TTY7 mam tylko info checking batery [OK] i niec pozatym się nie dzieje.

Pod TTY2 ręcznie loguje sie na su mcczayapl potem startuje x startx i wszystko śmiga jak ta lala

Więc gdzie leży problem bo jak na razie więcej błędów nie zauważyłem??
Z góry dziękuje za pomoc.

aeroflyluby   16 #48 20.02.2013 15:19

W takich środowiskach jest taki problem, że zaczynasz pisać aplikację, a jak konczysz ją pisac musisz ją pisac od nowa ponieważ cale API się zmieniło
:)