Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

KDE 4.11 ostatnim "pełnym" wydaniem z serii 4.x. Co dalej?

Co prawda na blogu ostatnio wiało pustkami, w przeciwieństwie do KDE, gdzie wydarzyło się naprawdę sporo. Czas zatem nadrobić zaległości.

KDE 4.11 - wydanie o przedłużonym czasie wsparcia

W kwietniu miało miejsce coroczne spotkanie deweloperów KDE (Tokomak), pracujących nad przestrzenią roboczą (Plasma). Zapadło na nim kilka bardzo ważnych decyzji, rzutujących na przyszłość całego środowiska. Działania twórców w najbliższych miesiącach, mają być skoncentrowane nad nową odsłoną powłoki KDE (Plasma 2), modularyzacją bibliotek KDE (KDE Frameworks), a także nad wsparciem dla systemu wyświetlania Wayland. Jakiś czas temu pisałem o postępie prac nad tymi komponentami. Jako, że deweloperzy zdradzili sporo nowych szczegółów, pora na małe uaktualnienie. Na początku warto wspomnieć o KDE 4.11, które będzie ostatnim pełnym wydaniem z serii 4.x. Pozostałe wydania, będą zawierały jedynie poprawki błędów. Całość ma być wspierana przez 2 lata. Innymi słowy, zaraz po wydaniu KDE 4.11 deweloperzy skupią się nad Plasmą 2 i KDE Frameworks. Pierwsze wydanie nowej osłony powłoki planowane jest na 2 kwartał 2013 roku. Należy podkreślić, iż owo "zamrożenie" będzie dotyczyć jedynie modułu KDE Plasma Workspaces. Aplikacje nie będą nim objęte, dlatego należy się spodziewać kolejnych wydań komponentu KDE applications.

This does not effect, in any way, anything other than the code currently in the kde-workspace repository. Applications are not affected, kdelibs and kderuntime will continue on as they currently are (with kdelibs in a feature freeze of its own already). I fully expect there to be a 4.12 and likely a 4.13 release of the applications, and how long that goes on will be up to the application developers and release team.

Podsystem graficzny

Wraz z Plasmą 2, środowisko skorzysta z dobrodziejstw QML 2, co oznacza, że wszelkie efekty (animacje) oraz cały interfejs będzie wykorzystywał wspomaganie sprzętowe, znacznie odciążając procesor. Twórcy zdecydowali, że będą wspierać zarówno, X Serwer, jak i Wayland. Relacje Waylanda i KWin zasługują na osobny wpis, dlatego nie będę się wdawał w szczegóły. Najistotniejsze jest to, że deweloperzy nie zamierzają się spieszyć z migracją w tak istotnej kwestii. Ale, że wszyscy lubimy daty, dodam tylko, że pierwsze "bardzo wczesne i opcjonalne" wsparcie powinno zadebiutować już z wersją KDE 4.11.

Powłoka Plasmy

Jedną z najważniejszych nowości jest oczywiście migracja na QML, wszystkich elementów powłoki. Z tego powodu powstaną 2 nowe typy "pakietów instalacyjnych plasmy" czyli skompresowane archiwum zip, zawierające odpowiednie pliki QML. Pierwszy z nich, zwany przez twórców Look and Feel, będzie odpowiadał za wygląd (tak jak do tej pory). Oprócz tego deweloperzy przygotowali drugi typ, tzw. Shell Package, który będzie odpowiadał oraz dostarczał poszczególne elementy pulpitu (panele.itp). Całość ma być zintegrowana ze skryptami KWin, pozwalając na stworzenie dowolnego rodzaju interfejsu czy też jego układu. Nie powinno być żadnego problemu z przygotowaniem odpowiednika Unity czy GNOME Shell lub innego dowolnego interfejsu. Całość upakowana w ładnej paczuszce i do pobrania prosto z Internetu ;p. A co najważniejsze, miedzy owymi układami, będzie się można swobodnie przełączać. Należy jednak podkreślić, że owe zmiany będą dużo bardziej zauważalne niż obecnie. To tak jakby móc przełączyć się z KDE na Unity czy GNOME Shell w ułamku sekundy.

Wizualna harmonia interfejsu

Ponieważ wszystkie elementy pulpitu będą używały QML, twórcy chcą usystematyzować wygląd i zachowanie poszczególnych składników interfejsu, tak aby nadać mu coś, co wielu nazywa "spójnym interfejsem". Niestety, aby osiągnąć ten cel nie wystarczy zwykła praca programistów. Potrzebni są również projektanci. Powstał nawet odpowiedni wpis, który ma zachęcić do współpracy wszystkie osoby zainteresowane osiągnięciem tej wizualnej harmonii interfejsu w KDE. Oznacza to również, że czekają nas zmiany w wyglądzie domyślnego układu. Układu, o czym należy pamiętać, który będzie można zmienić i zastąpić czymś zupełnie innym, wedle uznania.

Modularyzacja bibliotek i interfejsów

Oznacza to ni mniej ni więcej, iż KDE przestanie być monolitycznym klocem, jak jest postrzegane przez wielu (często niesłusznie zresztą, bo wszystko zależy od paczkowania). W każdym razie zarówno aplikacje, jak i powłoka Plasmy będą miały swój własny cykl wydań. Oczywiście należy się spodziewać, pełnych wydań jak do tej pory, jednak deweloperzy programów nie będą nimi ograniczeni, mając dużo większą swobodę. Szczegóły techniczne, pozostają kwestią otwartą.

Więcej informacji:http://dot.kde.org/2013/04/24/plasma-pow-wow-produces-detailed-plans-w...http://aseigo.blogspot.com/2013/05/visual-harmony-in-plasma-workspaces...http://aseigo.blogspot.com/2013/05/plasma-workspaces-411-long-term-rel...http://mail.kde.org/pipermail/plasma-devel/2013-May/024966.html 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
elzear   5 #1 23.05.2013 07:31

Jak zwykle dobry wpis!
Dzięki za informacje! :)

  #2 23.05.2013 08:32

Trochę namieszałeś nie używając "KDE SC". I dodaj, że aplikacje bedą miały wydania 4.12 i prawdopodobnie 4.13.

  #3 23.05.2013 08:50

Jeszcze warto wspomniec, iz nastepca KDE 4.11 bedzie w calosci przeporotwany na Qt 5 oraz bedzie wspieral KDE Frameworks 5.

  #4 23.05.2013 08:53

Trochę namieszałeś nie używając "KDE SC". I dodaj, że aplikacje bedą miały wydania 4.12 i prawdopodobnie 4.13.

  #5 23.05.2013 09:02

z Jakiegoś powodu zwielokrotniło mój komentarz.

Autorze błędnie zinterpretowałeś ten akapit:

"This does not effect, in any way, anything other than the code currently in the kde-workspace repository. Applications are not affected, kdelibs and kderuntime will continue on as they currently are (with kdelibs in a feature freeze of its own already). I fully expect there to be a 4.12 and likely a 4.13 release of the applications, and how long that goes on will be up to the application developers and release team"

Proszę go sensownie przetłumaczyć i nie wprowadzać ludzi w błąd.

Wydanie 4.11 odnosi się tylko do plasma-workspace, a nie KDE SC 4.11.

Druedain   14 #6 23.05.2013 10:48

@dimmer
+1, lubię to, piwo

lucas__   13 #7 23.05.2013 11:10

@dimmer
Dzięki za zwrócenie uwagi ;)
Dodałem stosowne wyjaśnienie wraz z cytatem Aarona. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wraz zamrożeniem kdelibs, a teraz pulpitu plasmy nie oczekiwałbym zbyt wielu zmian w aplikacjach.

Autor edytował komentarz.
  #8 23.05.2013 12:24

Nadal nie zrozumiałeś. Kdelibs są zamrożone już od dłuższego czasu. Nawet tytuł wpisu Aarona brzmi "Plasma Workspaces 4.11: A long term release".

Powiedzmy, ze KDE SC składa się z:

- kde-workspace (od wersji 4.11 zamrożone, API się nie będzie zmieniać, jedynie poprawiane będą błędy)
- kdelibs (zamrożone już od _dłuższego czasu_, poprawiane są jedynie błędy)
- kderuntime (wciąż rozwijane i dodawane nowe sa nowe funkcje)
- aplikacje (wciąż rozwijane i dodawane nowe sa nowe funkcje)

Nie wiem czemu przewidujesz brak zmian w aplikacjach. Jak najbardziej będą się one wciąż rozwijać.

KDE SC ma warstwy :) I trzeba je rozróżniać.

Tak jak wspominałem kdelibs są zamrożone od dawna, a jakoś nie mówi się o "niepełnych" wydaniach.

wojtex   11 #9 29.05.2013 22:14

Dzięki za wpis!