KDE 4.11 wydane

Deweloperzy pracujący nad KDE ogłosili wydanie nowej wersji oznaczonej jako 4.11. Twórcy skupili się na szeroko pojętej stabilności, czego przykładem jest choćby fakt, że to wydanie, a dokładniej jeden z jego komponentów (Plasma Workspaces 4.11), będzie posiadać dłuższe, co najmniej 2 letnie wsparcie. Mimo, iż główny nurt prac koncentruje się nad KDE Frameworks i Plasma 2 użytkownicy znajdą w wersji 4.11 kilka interesujących nowości, które pozwoliłem sobie pokrótce opisać.

Plasma

Jeden z najczęściej używanych apletów plasmy czyli menadżer zadań, został całkowicie przepisany z użyciem QML.

Ten niepozorny element pulpitu działa teraz szybciej, a osławiony już "ghost windows bug" powinien przejść do historii. Od strony wizualnej niewiele się zmieniło, jednak cały silnik został gruntownie przemodelowany, co widać zwłaszcza jeśli mamy kilka szeregów ikon.

To oczywiście niewielki ułamek ulepszeń, dlatego po ich pełną listę, odsyłam na blog autora. Jako ciekawostkę dodam, że jest nim Enke Hein pracujący dla Blue Systems.

Monitor baterii

Kolejnym plasmoidem, który doczekał się zmian oraz ulepszeń (także wizualnych) jest monitor baterii. Najbardziej zauważalną zmianą jest wsparcie dla wyświetlania wielu urządzeń korzystających baterii.

Możliwa jest również regulacja ich jasności jak np. podłączonej klawiatury. Monitor będzie również ostrzegał gdy poziom naładowania baterii będzie minimalny.
Wszyscy, którzy pragną na żywo zobaczyć owe zmiany powinni obejrzeć poniższe wideo.

Moduł powiadomień

Mawiają, że diabeł tkwi w szczegółach, nie inaczej sytuacja miała się w przypadku modułu powiadomień, który doczekał się małej aczkolwiek bardzo przydatnej opcji. Mowa tu o dodaniu przycisku pozwalającego na konfigurację działań, dotyczących konkretnego rodzaju powiadomień, bez konieczności dłubania w ustawieniach systemowych.

KWin

KWin czyli domyślny menadżer okien również zyskał wiele zmian i ulepszeń. Jednym z najbardziej odczuwalnych jest wsparcie dla "XCB", co ma skutkować szybszym działaniem, a także uproszczeniem kodu. Dodano również obsługę OpenGL 3.1 i OpenGL ES 3.0, co powinno zadowolić posiadaczy nowszych kart graficznych. Oczywiście pomiędzy poszczególnymi trybami można się swobodnie przełączać.

Wielu użytkowników zapewne ucieszą poprawki w VSync, gdzie na niektórych kartach graficznych Intela, dało się zauważyć charakterystyczne miganie. Co prawda ja nigdy podobnych objawów nie spotkałem, dlatego VSync pozostawiam wyłączony. Inną bardzo istotną nowością jest eksperymentalna obsługa Waylanda. Niestety na pełne wsparcie przyjdzie nam jeszcze poczekać przynajmniej rok do wydania Plasma 2.

KScreen i poprawione zarządzanie wieloma ekranami

KScreen to nowy moduł zarządzania ustawieniami ekranu. Dzięki niemu obsługa wielu ekranów ma być dużo łatwiejsza, a co najważniejsze działać bardziej niezawodnie. Ponieważ dysponuje tylko jednym monitorem pozostaje mi wierzyć autorom na słowo ;)

Kmail i spółka

Zestaw programów wchodzących w skład pakietu KDE PIM (Kmail, Kontact) ma działać szybciej i stabilniej, a przy tym konsumować mniej ramu. Importowanie wiadomości, ich przenoszenie, a także wszelkie operacje na folderach mają być znacznie szybsze. Poprawki wydajności to oczywiście nie wszystko, poszerzono opcje importu maili z innych programów, dodano możliwość ustalenia harmonogramu wysyłanych wiadomości (Send Later), a także zwiększono integrację z modułem powiadomień.

Kate

Kate czyli zaawansowany edytor tekstu, doczekał się kilku nowych "pluginów" ( Python 2 i 3, JavaScript & JQuery, Django , XML) poszerzających wsparcie dla obsługiwanych języków programowania.

Nepomuk

Nepomuk kontynuuje drogę do używalności, zapoczątkowaną w wydaniu KDE 4.10. W najnowszej wersji ponad sześciokrotnie zwiększono szybkość odczytywania danych z bazy nepomuka. Usprawnień doczekał się również moduł indeksowania, zyskując możliwość odczytywania metadanych z rożnych plików wliczając w to ODF i docx. Usprawnienia w module kopi zapasowej, a także znacznie przyspieszone indeksowanie plików mail w pakiecie KDE PIM, są także warte odnotowania.

Blue Systems

Warto pamiętać, że wiele z tych zmian (Task manager, KWin, KScreen, Nepomuk) to zasługa pracowników Blue Systems. Jednak o tym jak Blue Systems zmienia oblicze KDE mam zamiar jeszcze napisać ;)

Po pełną listę zmian i nowości tego wydania, odsyłam do oficjalnego ogłoszenia:

http://www.kde.org/announcements/4.11/