Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

KDE 4.8 - przegląd nowości

Po blisko pół roku prac, deweloperzy pracujący nad KDE zaprezentowali światu nową wersję swojego pulpitu. Mowa tu oczywiście o KDE 4.8. Żeby nie przedłużać, zapraszam wszystkich do zapoznania się z listą nowości tego wydania. Mimo, iż oficjalna premiera jeszcze przed nami, pozwoliłem sobie uprzedzić nieco bieg wydarzeń.

Superszybki KWin

Programiści pracujący nad KWin, wykonali kawał świetnej roboty. Niewątpliwie jest to jeden z elementów długoterminowego planu, czyli renderowania na stałym poziomie 60 klatek na sekundę. W przypadku niektórych efektów poprawa jest widoczna gołym okiem. Posiadacze nowszych kart graficznych zapewne nie odczują różnicy. Niemniej osoby ze słabszymi komputerami powinny się bardzo ucieszyć.

Dolphin 2

Menedżer plików dolphin doczekał się całkowicie przepisanego widoku ikon, a co za tym idzie poprawy wydajności. Nie obeszło się również bez poprawek błędów, jak np obcinanie długich nazw plików. Deweloperzy dodali również funkcję "grupowania" dla wszystkich "trybów widoku". Więcej o zmianach można przeczytać na blogu dewelopera (tu i tu). Jednak najbardziej widocznym dodatkiem są animacje, widoczne w czasie rożnych operacji na plikach (zmiana rozmiaru ikon, kopiowanie, usuwanie). Wszystko działa sprawnie do tego stopnia, że mamy wrażenie "toporności" gdy wyłączymy animacje lub korzystamy z innego menadżera plików.

Gwenview

Domyślna przeglądarka pików graficznych doczekała się wsparcia dla OpenGL w trybie widoku. Dla zwykłych użytkowników, oznacza to płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi obrazkami w trybie pełnoekranowym, jak również subtelne animacje podczas zaznaczania i wyboru plików. Więcej informacji o "crossfade" na blogu autora.

Icon Tasks

Icon tasks to aplet plasmy, który zaczynał jako fork standardowego menadżera zadań z KDE 4.7, by po kilku miesiącach stać się jednym z najpopularniejszych i najlepiej ocenianych projektów na kde-apps. Sam autor nie ukrywa, iż inspiracją do jego pracy był panel boczny z Unity. Nie zmienia to faktu, że w ciągu niespełna pół roku, udało mu się stworzyć świetnie wyglądający odpowiednik dla KDE. Co równie istotne niemal wszystkie wprowadzone zmiany i usprawnienia znalazły się w KDE 4.8. Nic tylko pogratulować owocnej współpracy z deweloperami KDE.

Nowy moduł powiadamiania o urządzeniach (QML)

Moduł powiadamiania o urządzeniach doczekał się portu na QML. Jest to pierwszy etap prac nad wdrożeniem QML w pulpicie plasmy. W zasadzie wszytko zostało po staremu, bo nowy panel działa tak samo, ok być może ciut szybciej. Jednak nie to jest najważniejsze. Dzięki przepisywaniu poszczególnych elementów plasmy na QML, droga ku KDE 5 i Plasma 2 dla większości użytkowników odbywa się niemal niezauważalnie. Port modułu powiadamiania o urządzeniach, to jeden z jej pierwszych etapów.
Przy okazji warto wspomnieć o nowych komponentach plasmy (QML), które to wraz z wersją 4.8 będą zalecanym sposobem tworzenia apletów w KDE.

KMix 4

Regulacja głośności w KDE nigdy nie była tak przyjemna ;) Ok, być może jest to jeden z mniej zauważanych aspektów środowiska, niemniej jeden z bardziej istotnych. Poprawki błędów i ogólna poprawa stabilności, to był główny cel deweloperów KMix w tym wydaniu.

Usprawniony moduł zarządzania energią

Wraz z KDE 4.8 zadebiutuje nowy, uproszczony moduł zarządzania energią. Główne zmiany to uproszczona konfiguracja, poprawki błędów, lepsze wsparcie dla zewnętrznych projektorów wykorzystywanych podczas prowadzenia rożnego rodzaju prezentacji. Zaawansowane ustawienia dotyczące zarządzania energią zintegrowane zostały z działaniami pulpitu (activites). Jak to działa w praktyce, pokazuje materiał video.

Nepomuk - to działa!

Nepomuk i idea semantycznego pulpitu to jeden z filarów KDE. Jakkolwiek do tej pory można było mieć pewne zastrzeżenia co do samego wykonania. Co by jednak nie mówić dzięki ciężkiej pracy głównego dewelopera i entuzjastycznego wparcia społeczności wyrażonego w € (euro) udało się doprowadzić nepomuka do stanu używalności. Z moich obserwacji wynika, że przez większość czasu siedzi on sobie grzecznie w zasobniku systemowym, a podczas indeksowania plików zużywa minimalne ilości mocy procesora. Innymi słowy działa

Wymienione tutaj nowości to oczywiście tylko nieliczne z pośród wielu. O pozostałych można będzie przeczytać w oficjalnym ogłoszeniu na stronie głównej projektu.

Na zakończenie video (prosto z pieca), prezentujące niektóre z przedstawionych tutaj nowości:

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 25.01.2012 11:36

No to teraz pozostaje czekać i trzymać kciuki za deweloperów Kubuntu 12.04 LTS.

Druedain   14 #2 25.01.2012 12:45

KDE wymaga jeszcze trochę miłości.

Nepomuk raz na kilka dni na chwilę zjada mi cały czas jednego rdzenia procesora, co chyba nie jest normalnym zachowaniem. Z drugiej strony nadal nie siedzę na wersji stabilnej, a ostatni miesiąc poświęcony jest wyłącznie na dopracowywanie elementów, więc jestem raczej spokojny o przyszłość tego projektu. Jako użytkownik końcowy na razie mogę powiedzieć, że Nepomuk działa przyzwoicie, jednak póki co rola jego jest nie do końca jasna dla mnie. Być może w przyszłości doczekamy się jakiś rewolucyjnych rozwiązań, bo na razie jest to dość podstawowy zakres indeksowania plików. Mimo to działa i na razie chyba to było głównym założeniem :)

Dolphin prócz ładnych animacji dorobił się też praktycznych funkcji, jak np. grupowanie elementów, które ułatwia zarządzanie plikami (nie jest to nowość nad nowościami, bo Eksplorator Windowsa też to ma, ale ja się cieszę bardzo, że zostało to skopiowane… gdyby tak jeszcze w Eksploratorze pojawiło się kilka funkcjo z Dolphina to było by super, a zamiast tego projektanci mówią, że „nie” (np. dla wprowadzenia zakładek)). Póki co jednak zdarza się, lekkie zawirowanie wizualne, ale widać postęp prac z wersji na wersję (wersji beta 4.8 używam już jakiś czas), więc jestem o to spokojny.

IconOnly jest świetny. Do wyboru jest wygląd panelu a la Ubuntu + funkcjonalność na poziomie KDE. Czego chcieć więcej?

Zarządzanie dźwiękiem osobno dla każdej aplikacji jest związane ze wprowadzeniem wsparcia w KMiksie dla PulseAudio. Sęk w tym, że PulseAudio jest projektem niezależnym i jego jakość jest niestety średnia. U mnie na Archu w każdym razie to leży i kwiczy, choć nie specjalnie egzotycznego sprzętu, dlatego PulseAudio nie używam… :(

QML wydaje się być świetnym rozwiązaniem ze względu na łatwość tworzenia plasmoidów. Na dzień dzisiejszy dobrych plasmoidów jest niewiele (bo albo konfiguracja jest zbyt toporna, albo sam plasmoid jest wizualni odstraszający), zaś teraz jest szansa na jakieś zmiany. W moim przypadku nowy menadżer urządzeń działa sprawniej i zniknął brak konsekwencji w wyglądzie, który się ujawniał przy ciemnym motywie kolorów :)

Gwenview jest wpytkowy i powiedziane zostało prawie wszystko na jego temat. Trzeba się jednak przyzwyczaić do tego, że teraz rolka w myszce nie będzie przewijać obrazków powiększonych do rozmiarów większych niż monitor. Jest to inaczej rozwiązane teraz, wydaje mi się, bardziej intuicyjnie, a przyzwyczajenia nie są do człowieka przyspawane. Nie mniej chciałbym móc mieć możliwość korzystania z obu opcji (teraz pojawia się kontur ekranu z nałożonym konturem obrazka, a całość jest obsługiwana myszką).

Mam 3 letniego laptopa, który nigdy nie był demonem prędkości jednak KWin nie stanowił dla mnie problemów nawet w poprzednich wersjach KDE (brakowało nieraz mu płynności, ale wynikało to wyłącznie z zachowania karty graficznej i wystarczyło to odpowiednio ustawić).

Niestety problem z wizualnym brakiem konsekwencji w przypadku posiadania panelu, który się automatycznie chowa nie został chyba w ogóle rozpatrywany i pozostało jak było. Używać się da, ale niesmak pozostaje.___Można by odnieść wrażenie, że mocno rozjechałem nowe KDE. Tak na prawdę obecnie to środowisko dla mnie jest krok do przodu przed rozwiązaniami konkurencyjnymi i jest obecnie świetną alternatywą dla Gnoma 2 (wersji 3 i jego forkach nie wspominając), z resztą co rusz gdzieś czytam, że ktoś postanowił dać mu szansę i przy nim pozostaje (zbieg okoliczności, że dzieje się to w czasach tych zawirowań z Gnomem?). Z Aero ciężko jest to porównywać, bo to już inny system (a KDE dla Windowsa to wciąż jednak eksperymentalny projekt), jednak co rusz słyszę od ludzi widzących mnie przy pracy „ale fajne”, „wow!”, „co to jest za fajny Windows?” :) Po prostu KDE potrzebuje jeszcze trochę więcej miłości.

gedgon   4 #3 25.01.2012 12:51

"Superszybki KWin[...] Programiści pracujący nad KWin, wykonali kawał świetnej roboty. Niewątpliwie jest to jeden z elementów długoterminowego planu, czyli renderowania na stałym poziomie 60 klatek na sekundę."

Rotfl, najwyrazniej GTX 275 lub GTX 570 to za malo, bo 60 klatek mam tylko wtedy, gdy nic sie nie dzieje. Najbzdurniejsza interakcja powoduje dropowanie klatek. Ciezko w takim przypadku nawet o bezstresowe (bez mikroprzyciec) ogladanie filmu. Nic tu sie nie zmienilo.


"Regulacja głośności w KDE nigdy nie była tak przyjemna"

Raczej nieprzyjemna. https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=290863


"Domyślna przeglądarka pików graficznych doczekała się wsparcia dla OpenGL w trybie widoku. Dla zwykłych użytkowników, oznacza to płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi obrazkami[...]"

O ile idea jest sluszna, to implementacja jak zwykle przynosi wiecej regresji, niz pozytku. "Szybkie przegladanie" wielu plikow graficznych jest teraz wolniejsze i przynosi nieprzyjemne "efekty specjalne" (nawet po wylaczeniu "przechodzenia"), widoczne zwlaszcza przy przegladaniu skompresowanego archiwum.


Efekty pracy Sebastiana byly juz w 4.7.X.

Suma summarum, gdyby nie nowe bugi tu i tam, nowa, kiepska tapeta oraz Dolphin, nawet nie zauwazylbym, ze zmienil sie "duzy numerek".

  #4 25.01.2012 12:57

Chyba wrzucę sobie ponownie openSUSE oraz repozytoria KDE Factory i zobaczę jak to wygląda :)
Jak dla mnie póki co jest tylko Windows, lub dystrybucja z KDE (z tym, że po Kubuntu mam bardzo niemiłe wspomnienia) pokroju PCLOS lub właśnie openSUSE.

Druedain   14 #5 25.01.2012 13:25

Miłości @gedgon, miłości :P

Ave5   8 #6 25.01.2012 13:25

"Wszystko działa sprawnie do tego stopnia, że mamy wrażenie "toporności" gdy wyłączymy animacje lub korzystamy z innego menadżera plików."

Ostatnio widziałem komentarz, w którym ktoś skarżył się, że KDE kiepsko współpracuje z...Nautilusem. Główkowałem sporo, ale sensu używania Nautilusa na KDE nie znalazłem ;)

@ Druedain (WTF, ostatnio ciągle to piszę)

Skoro jesteś ciekaw praktycznych zastosowań Nepomuka w aplikacjach, wyglądaj mojego kolejnego wpisu ;)

gedgon   4 #7 25.01.2012 13:27

@Druedain
"Trzeba się jednak przyzwyczaić do tego, że teraz rolka w myszce nie będzie przewijać obrazków powiększonych do rozmiarów większych niż monitor. Jest to inaczej rozwiązane teraz[...]"

To najzwyklejsza regresja. https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=291759

Ciezko tez nazwac Gwenview "wpytkowym". Imho to kicha. Jedyne co go ratuje to obsluga kio i fakt, ze wiekszosc przegladarek graficznych dla Linuksa jest jeszcze gorsza. Na szczescie jest feh lub XnViewMP.

Druedain   14 #8 25.01.2012 13:32

I jeszcze a propos… Na GF 9300M GS, czyli żadne cudo, śmiga bez zająknięcia z gumowymi oknami. Wątpię by problemem w Twoim przypadku była wydajność KWina.
W jakich warunkach pojawia się problem z Gwenview??

Druedain   14 #9 25.01.2012 13:39

Nazywanie tego regresją jest tak samo na miejscu jak nazywanie tego postępem. Według mnie takie rzeczy powinny być opcjonalne i to jest problem.

gedgon   4 #10 25.01.2012 13:40

@Druedain
Naprawde nie chce mi sie dyskutowac na temat percepcji, po raz 1000.
http://blog.fishsoup.net/2011/06/13/benchmarking-compositor-performance/

>> W jakich warunkach pojawia się problem z Gwenview??

Wymienie tylko to, co na pewno zauwazysz. Wrzuc troche obrazkow np: do zipa lub tara.

gedgon   4 #11 25.01.2012 13:45

@Druedain
"Nazywanie tego regresją jest tak samo na miejscu jak nazywanie tego postępem.

Zajrzyj w zrodla.

"Według mnie takie rzeczy powinny być opcjonalne i to jest problem."

No i bylo, ustawiales na fit to window i zawsze tak bylo.

Druedain   14 #12 25.01.2012 14:02

Ad 1. Okej, teraz już rozumiem o co Ci chodzi. Czy w takim razie na jakimkolwiek sprzęcie wydajność utrzymuje się na poziomie 60 klatek? Czy na dużo gorszym sprzęcie są widoczne wyraźne różnice? Czy http://img207.imageshack.us/img207/9712/progressgp.png może mieć związek z problemem? Mimo wszystko dla mnie pozostaje to trochę dyskusją o wyższości płyty CD nad MP3 320. Po prostu nie dostrzegam różnic…
Ad 2. To tak nie działa. Nie wiem na co ma zwracać uwagę, co nie jest w porządku, co mi przeszkadza. Zrobiłem archiwum, otworzyłem je Dolphinem, miniaturki w podglądzie są, przejrzałem też obrazki w Gwenview i na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku. Rozumiem, że to też są niuanse?

Druedain   14 #13 25.01.2012 14:07

Okej, zwracam honor.

Co do reszty, to jeszcze kwestia jest taka, że póki co siedzę na KDE 4.7.9coś tam. Nie chciało mi się kompilować ze źródeł.

skandyn   10 #14 25.01.2012 14:12

Ja również potwierdzam, że przeglądarka grafik Gwenview jest niezła, ale poza tym nie ma tu nic specjalnego, co by mogło być lepsze od mojego Ubunciaka. Co jeszcze chciałem dodać, że są jeszcze inne i moim zdaniem lepsze przeglądarki obrazków. Choćby menadżer zdjęć Shotwell, którego oczywiście używam albo organizator zdjęć F-Spot, który używałem wcześniej pod PCLinuxOS ZEN.

Pozdrawiam.

  #15 25.01.2012 14:21

Niezły postęp ale co to daje zwykłemu kowalskiemu, no właśnie nic, dolphin nic nowego, szkoda że inne aplikacje nie są aż tak aktualizowane, i tu mamy problem kde i gnome, po co mi ładny pulpit jak aplikacje wyglądają okropnie, i w dużej mierze niema sie co okłamywac na windowsie czy macu fnp firefox wygląda lepiej, program do poczty to samo, a tu dalej nic nowego, poprawki pulpitu i tyle, każdy kto recenzuję kde opisuje plasmę i pulpit ale nikt niepisze o wyglądzie wbudowanych aplikacji, albo inaczej o tym że od kilku lat zmienia się przy nich tylko numerek , i tyle. Pewnie większości wam to się niespodoba i to rozumię ale KDE nieidzie z postępem w dziedzinie integracji swoich natywnych aplikacji, wogóle ich rozwój czasem stoi dobre kilka lat, samo gnome ma ten plus że ma odświeżyć gamę aplikacji, mint pokazał że dodatki do shella są tak samo robudowane jak możliwości plasmy, z tym że one tak niemulą pc.

  #16 25.01.2012 14:42

>>"Regulacja głośności w KDE nigdy nie była tak przyjemna ;) Ok, być może jest to jeden z mniej zauważanych aspektów środowiska, niemniej jeden z bardziej istotnych. "

Jeśli chodzi o przedstawione na ilustracji możliwości sterowania programem odtwarzającym dźwięk to jest to funkcja eksperymentalna i nie będzie dostępna domyślnie (wsparcie dla MPRIS2). Domyślnie wejdzie ona dopiero w piątym wydaniu KMix (dla KDE 4.8 przygotowywany jest w wersji v4). Po krótkich testach muszę przyznać, że jest w tej wersji mało stabilny, także nie polecałbym tej funkcji nikomu. Dla fanów tego rozwiązania polecałbym tandem Pulse Audio + Veromix, który sprawuje się o wiele lepiej w tej chwili. Chociaż jeśli wszystko to co planują w kMix dla wersji 5 się ustabilizuje, powinno być wygodniejsze, zwłaszcza dla zwolenników "only ALSA".

Druedain   14 #17 25.01.2012 15:03

Na Windowsie mało która aplikacja się integruje z wyglądem systemu. Aplikacjom z pakietu KDE lub pisanym w Qt da się narzucić wygląd motywu GTK. W drugą stronę tak samo. Firefox nie jest domyślną aplikacją dla KDE, bo jest nią Konqueror lub rekonqu (czy jakoś tak). Niemniej u siebie zbytnich odstępstw od wyglądu środowiska w FF nie widzę ale też nie łudzę się, że będzie tak dobrze spasowany jak na Windowsie.

W kwestii nowość powiedz czego Ci brakuje w Dolphinie, bo obecnie nie znam innego menadżera plików tak uniwersalnego w takim paradygmacie (czyli odrzucam wynalazki udające Total Commandera).

Mint pokazał jak na razie, że Shell się lekko nie udał i bez dodatków nie da się mieć funkcjonalności Gnoma 2.

Co do tego, że rozwój niektórych programów stoi w miejscu to właściwie trudno mi się do tego odnieść. Jest to tak ogólne stwierdzenie, że pasuje do każdego systemu i w każdym systemie może być bez znaczenia.

KDE 4.8 to w pierwszej kolejności KDE 4, a w drugiej KDE 4.8. To nie jest moment na robienie rewolucji, więc jej nie oczekuj.

Druedain   14 #18 25.01.2012 15:25

http://img802.imageshack.us/img802/6663/wyglad.jpg

Dolphin to KDE.
Clementine napisane jest w Qt.
Pidgin (okno jest zaznaczone, dlatego ma białą obwódkę) jest napisany w GTK.
W tle jest Firefox na cały ekran, interfejs jest napisany w czymś co nazywają XUL, co ma chyba jakiś związek z GTK (na pewno dość dobrze się wpasowuje w GTK). Dla osób używających domyślnego motywu, jest cały czas rozwijany dodatek poprawiający integrację z KDE.

Wiem, że moja percepcja kuleje, dlatego brak spójności niech ocenią osoby postronne.

  #19 25.01.2012 16:29

@Druedain - Może kolega, któremu odpowiadasz, pochwali się takim samym screenem z Windowsa z odpowiednikami tych programów i pochwali się "doskonałą integracją" tych programów wyglądem pomiędzy sobą.

Zulowski   9 #20 25.01.2012 21:05

Jak pojawi się OpenSuse z kde 4.8 to nawet potestuję ;)

Quest-88   16 #21 25.01.2012 21:23

To środowisko powinno nazywać się Still Rewriting Environment. Najpierw przepisali dobre KDE 3.5 w jakąś plasmę, a teraz samą plasmę przepisują na QML. Przepisali Dolphina, przepisali Nepomuka. KMail jeszcze czeka na przepisanie. :) Jest tam coś co działało od zawsze i nie trzeba było tego burzyć i budować od nowa?

dhor   9 #22 25.01.2012 21:27

Jestem pod wrażaniem. Uwielbiam sobie od czasu do czasu popstrykać w KDE na Pardusie :)

Na pewno trzeba trochę czasu poświęcić, żeby ustawić środowisko pod swoje potrzeby. WIelu osobom może braknąć takiego zaparcia (choć na ustawieniach domyślnych przecież da się swobodnie pracować). Czasami rozumiem twórców Unity/Gnome-Shell, dlaczego tak skrzętnie pochowali opcje przed użytkownikiem :)

Co mi się mocno podoba, to świetna integracja motywów GTK z KDE. Szkoda, że przez długi czas twórcy GNOME i pochodnych nie pomyśleli, żeby programy na QT tak ładnie wyglądały w tym środowisku. Stąd też pewnie stereotyp, że soft pisany pod QT nie da się instalować w środowiskach opartych na GTK (a przecież się da - i teraz nawet też ładnie wygląda :)).

  #23 25.01.2012 21:58

Ten kwin na serio ma normalnie działać, bo ja na gf7600gt miałem spore problemy ze skakaniem prostych efektów, jak przezroczystość, a przełącznik aplikacji 3d (ala cover flow) to w ogóle była żenada, obraz skakał niemiłosiernie... pomyślałem no nic, pewnie za stara karta, i włożyłem 9600gt który kurzył mi się na półce... i jest to samo!

  #24 26.01.2012 09:18
  #25 26.01.2012 10:05

Kilka uwag i pytań.

Quest-88: myślisz, że zamknięte systemy, programy mają inaczej? Tylko to nie wychodzi na światło dziennie. Przykładem może być całkowicie nowy system plików dla Windowsa 8.

lucas: czy przezroczysta belka z rozmyciem jest teraz domyślna? Akurat ten motyw, który jest od początku w Aero, bardzo mi się podoba.

Na jednym ze zrzutów widać, że używasz KFileBoksa. Polecam ikonki monochromatyczne, które zaprojektowałem. Można wybrać w konfiguracji. Chyba, że uważasz je za brzydkie :P

Szkoda, że film się tnie. Ale bardzo dobry. Dzięki!


Co do Nepomuka to, jak ktoś już wspomniał, zostały w nim wprowadzone zmiany już w serii 4.7.x.
Mam OpenSuse 12.1. Strigi wyłączyłem ponieważ potrafił indeksować cały system bez końca. A jedno indeksowanie trwało ok 6 godzin.


Warto jeszcze wspomnieć, że KDE 4 to już 4 lata od pierwszego wydania!

lucas__   13 #26 26.01.2012 11:36

@Quest-88
Polityka wydań KDE jest ściśle związana z wydaniami Qt, także gdy Troltech (teraz Nokia) migrował z Qt3 na Qt4, to logiczne jest, że KDE musiało podążyć, co wiązało się z przepisaniem niemal całego środowiska na Qt4. Niedługo będzie Qt5, które jest w znacznej mierze ewolucyjnym rozwinięciem Qt4, stąd deweloperzy mają teraz znacznie łatwiej.

@sdj
ATI Radeon HD 4350 to karta z przed 4 lat i już wtedy była skierowana na segment ekonomiczny..., a jak widzisz po filmiku działa całkiem żwawo. Stery oczywiście otwarte.

@rrh
No cóż u mnie Nepomuk w KDE 4.7.4 na openSUSE 12.1 działał jak chciał, zastąpiłem go Kubuntu (daily build) z kde 4.8 rc2 i działa. Także jak widać niektóre z poprawek nie zostały przeniesione do wcześniejszych wersji.
Górna belka i tapety to są z kde look http://kde-look.org/content/show.php/Wallpaper+Pack?content=73345 i http://kde-look.org/content/show.php/Air-oxygen?content=118674

Druedain   14 #27 26.01.2012 15:36

Wszystko jeszcze jest okej dopóki własny wygląd programu potrafi się przystosować, ale jak ktoś ma krzyżyk zamykania po prawej stronie, a ktoś inny sobie wykombinuje, że on chce po lewej i to się będzie tak wyświetlać, to można się wkurzyć.

Co do wydajności to ja przyjmuję to, że KWin może nie osiągać 60fps (choć też mogło się to zmienić od czasu testów pokazanych przez gedgona), ale nadal jest to niewiele gorszy wynik. Jak już mówiłem, wątpię by wyraźne ścięcia miały związek z KWinem, bo moja karta graficzna jest przeciętna (GF 9300M GS), a gumowe okna, przeźroczystość, kostka pulpitu włączone na raz, nie wpływają u mnie na jakość oglądania filmów. Inna sprawa, że wyłączenie efektów kiedy karta ma coś innego obsługiwać (film w HD, gra, jakiś Blender), jest dość proste, bo jest skrót klawiszowy, a całość trwa sekundę.

gedgon   4 #28 26.01.2012 15:48

"KWinem, bo moja karta graficzna jest przeciętna (GF 9300M GS), a gumowe okna, przeźroczystość, kostka pulpitu włączone na raz, nie wpływają[...]"

To jak oceniac wydajnosc KWina na podstawie majtania oknami z filmu lucasa.

lucas__   13 #29 26.01.2012 16:50

"To jak oceniac wydajnosc KWina na podstawie majtania oknami z filmu lucasa."

Jak dla mnie jest co najmniej ok, jutro wrzucę orginał 128 mb ogv, jak ktoś będzie chciał sciągnąc to sobie obluka. Nie przecze, że prawdopodobnie dało by się co nieco podrasować ustawienia recordMyDektop

gedgon   4 #30 26.01.2012 17:15

Lol, Compiz na XGL (na poczatku 2006 roku) odpalony na ~1GHz Duronie i GeForce FX 5600 wyswietlal w porywach kilkaset klatek podczas podobnych akrobacji. Czy to cos znaczy? Nic!

Druedain   14 #31 26.01.2012 19:44

@gedgon Ale co ty właściwie próbujesz udowodnić? KWin na którejś wcześniejszej wersji według podanego testu raz wyciągał więcej, a raz mniej od Muttera zaczynając od wartości bliskich 60fps, a później schodząc w dół w raz z obciążeniem komputera, co dzieje się nawet przy całkowitym wyłączeniu efektów graficznych. Tymczasem ty piszesz o Yeti w postaci zacięć na Twojej super karcie graficznej. Co ma piernik do wiatraka?

Piszesz, że KDE jest niespójne graficznie, bo np. w różnych programach są różnie zakładki zaprojektowane. No tak są, ale czy to jest jedyny element KDE? Jedyny projekt, który zachowuje spójność, jaki mi przychodzi na myśl w tym momencie to Mac OS, którego nigdy nie używałem, bo jest on poza moim zasięgiem, a o którym i tak czytałem, że w niektórych miejscach jest niedopracowany.

Więc czego oczekujesz? Ja się zgadzam z tym, że KDE nie jest ideałem, ale wskaż mi produkt, który lepiej jest stworzony. Niech to będzie konstruktywna krytyka. Z częścią rzeczy się zgadzam, o których piszesz (np. wycofywanie wsparcia dla jakiś funkcji, jak np. w Gwenview), ale czasem mam wrażenie, że narzekasz dla samego narzekania.

Szczerze powiedziawszy to ja cały czas czekam na Twój dłuższy wpis na temat obecnych problemów, konstruktywnej krytyki i jakiejś wizji rozwiązania tychże problemów i wskazania produktu lepiej zorganizowanego.

Na dzień dzisiejszy ja się w KDE odnajduję najlepiej niezależnie od różnych czynników. A jeśli jeszcze by dodać do tego, że korzystam z darmowego produktu to zapala mi się czerwona lampka.

micechal   3 #32 26.01.2012 21:52

Ja właśnie zaktualizowałem i kmix jakiś taki zbugowany, suwaczek głośności nie rusza się podczas kręcenia rolką, a dźwięk zmienia głośność. Po kliknięciu suwaczka dźwięk wycisza się, a obok, niezależnie od tego co się robi, ciągle pokazana jest ikonka jakby dźwięk był wyłączony (czerwony x na głośniku). W dolphinie nie widzę żadnych efektów, wszystko chodzi skokowo, jak się je włącza? Kwin bez żadnej różnicy, animacje lekko przycinają, na przykład Widget Explorer, na plus jest nowy domyślny menedżer zadań Icon Tasks, wygodny i kompaktowy, brakuje mi w nim tylko funkcji podświetlenia z wykorzystaniem głównego koloru ikonki, tak jak w Smooth Tasks. Nie chce też jakoś współpracować z Deadbeefem, ale zastąpiłem go Clementine (dość starym, bo 0.7) bo i tak miałem problemy z equalizerem, czy jakimkolwiek innym DSP. W nowym KDE ciągle pozostaje malutki problemik z opóźnionym rozmywaniem tła przy dymku koło myszy, ale ogólnie wszystko git majonez.

  #33 26.01.2012 22:58

@micechal i inni: zamiast narzekać proponuję wesprzeć projekt poprzez zgłaszanie i głosowanie na błędy oraz propozycje zmian

https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=290863

  #34 26.01.2012 23:47

niezłe tapety, dasz jakieś namiary???

gedgon   4 #35 27.01.2012 05:25

Druedain, a co Ty mi tu jakies zale wylewasz, na dodatek pozbierane z roznych miejsc i tematow? Stosunkuje sie tylko do wypowiedzi, ktore wybiorczo czytam, jesli mi sie chce. Najczesciej fanbojskich lub przeciwnie.

>> Tymczasem ty piszesz o Yeti w postaci zacięć na Twojej super karcie graficznej. Co ma piernik do wiatraka?

Jak bede miach chwile, chwyce za kamere i nakrece to Yeti, z piernikiem w lapie przy wiatraku. Ok?


>>Na dzień dzisiejszy ja się w KDE odnajduję najlepiej niezależnie od różnych czynników. A jeśli jeszcze by dodać do tego, że korzystam z darmowego produktu to zapala mi się czerwona lampka.

Ale o co chodzi? Zachowujesz sie jakbym Ci rodzicielke zwyzywal. Mnie sie czerwona lamka zapala gdy soft jest przedmiotem kultu. Jesli czytam bzdury, klamstwa lub naciaganie faktow, czasami reaguje. Odmawiasz mi tego prawa, bo uzywasz KDE, odnajdujesz sie w nim i jest za darmo? Kaman!

lucas__   13 #36 27.01.2012 13:49

@masterdany88
Link do tapet
http://kde-look.org/content/show.php/Wallpaper+Pack?content=73345
@gedgon
Jeśli chcesz to rzuć okiem na oryginał filmiku, dodatkowo dorzuciłem video, gdzie pokazana jest zmiana rozmiaru okna dolphina, zarówno z domyślnym stylem oxygen jak i cleanlook. Nie wiem jak u ciebie to wygląda , ale u mnie jest znaczna poprawa ot choćby w stosunku do wersji 4.7 (mimo, iż nadal widać obrysowywanie przy oxyegnie).
http://www.przeklej.pl/plik/ogv-video-zip-00405tai303p

gedgon   4 #37 27.01.2012 15:32

>> Jeśli chcesz to rzuć okiem na oryginał filmiku,

Powinienem zawczasu wyciszyc dzwiek? ;) A powaznie. Oryginal tego filmu jest nieistotny, jesli pokazuje to co wersja z YT. Ja sie naprawde ciesze, ze u Ciebie, lub na kartach ATI machanie okienkami jest teraz plynne. Ja nie podwazam niczego co tam jest pokazane, jedynie bledne wnioski, ktore wyciagasz jego na podstawie.

btw. serwis wymaga rejestracji lub SMSa do pobrania pliku wiekszego niz 10MiB, wiec...

gedgon   4 #39 27.01.2012 23:27

Resizing sie nieco poprawil, ale i tak jest kiepsko. Zmien dekoracje okien. Widze, ze dekoracja oxygen nie nadaza sie rysowac (laguje za oknem). Powinno nieco pomoc. Tabstrip jest calkiem szybki. Dodatkowo, nie wiem jak na ATI, ale na Nvidii backend na XRenderze jest w tym przypadku znacznie szybszy.

@Druedain
"Ad 2. To tak nie działa. Nie wiem na co ma zwracać uwagę, co nie jest w porządku, co mi przeszkadza. Zrobiłem archiwum, otworzyłem je Dolphinem, miniaturki w podglądzie są, przejrzałem też obrazki w Gwenview i na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku. Rozumiem, że to też są niuanse?"

Napisalem reporta, wiec przy okazji tez wideo http://youtu.be/SU1uRsrJ7ps

Druedain   14 #40 29.01.2012 15:07

Jeśli Ci chodzi o te białe mignięcia to u mnie czegoś podobnego nie ma…

Co do poprzedniego wpisu, to sorki, ale miałem kiepski humor, a ty mi go jeszcze bardziej popsułeś :P

Nie jestem żadnym ewangelistą KDE. Po prostu uważam, że część Twoich problemów nie bierze się z jakości KDE, bo wtedy więcej ludzi miałoby te problemy, a np. te związane z wydajnością na słabszym sprzęcie byłyby bardziej widoczne.

Chciałbym też dodać, że mam prawo pisać, że coś mi się podoba. Jak dla Ciebie Gwenview to kicha, to Twój problem, ale to dla Ciebie ciężko nazywać ten program wpytkowym, nie dla mnie. Swoją drogą czemu nie średni, nie niedorobiony, nie pozostawiający trochę/wiele do życzenia, tylko od razu kicha? Dla mnie kicha jest np. jak włączam Kubuntu i wykonanie dowolnej operacji w połowie przypadków kończy się krzakami i informacją o błędzie.

Druedain   14 #41 29.01.2012 15:12

Hmmm… Jednak są mignięcia. Ale u mnie jakbym nie wiedział, to bym w ogóle nie zwrócił na to uwagi.

Druedain   14 #42 29.01.2012 15:17

Nie mam takich wyraźnych białych mignięć. Jak się przypatrzę to są dostrzegam lekkie drgnięcia przy przechodzeniu między obrazkami.

gedgon   4 #43 29.01.2012 16:05

Druedain
"Ale u mnie jakbym nie wiedział, to bym w ogóle nie zwrócił na to uwagi."

I tu masz odpowiedz na pytanie, dlaczego "czesc moich problemow" jest niezauwazalna przez wiekszosc "fanow" (ze tak to delikatnie ujme). Problem jakosci i szybkosci KDE SC jest glownym tematem kazdej dyskusji (shlashdot, osnews, phoronix, itp, itd), wiec pisanie, ze wiekszosc nie ma z tym problemu, jest delikatnie mowiac...
"Migniecia" trwaja ulamek sekundy, gdy przerzucasz zdjecia z interwalem powiedzmy 1-2 sekund. ale gdy zaczniesz zmieniac pliki bardzo szybko (na przyklad chcesz najszybciej jak to mozliwe przeleciec przez kilkaset plikow graficznych, a miniaturki "to za malo", jedyne co zobaczysz to biala plama. Dodatkowo, nie widac tego na preloadowanych plikach. Przetestuj wiec jeszcze raz.


"[...]te związane z wydajnością na słabszym sprzęcie byłyby bardziej widoczne."

Kolejny przyklad. Dolphin okrzykniety zostal super szybkim w 4.8. Oczywiscie jest szybszy niz v.1.X, ale nadal jest znacznie wolniejszy niz byc powinien. Zobacz sobie jak szybki moze byc FM na przykladzie xfe (fox) lub qtfm (qt4). Jesli nie widzisz roznic golym okiem (bo na przyklad ostro wczoraj poimprezowales), odpal sobie iotop i top z interwalem odswiezania 0.1-0.2. Oczywiscie Dolphin potrafi nieco wiecej (zwlaszcza od qtfm), wiec nie biore pod uwage na przyklad szybkosci uruchamiania. Roznice na wielkich katalogach (+10000 plikow) juz sa gigantyczne.


"Jak dla Ciebie Gwenview to kicha, to Twój problem, ale to dla Ciebie ciężko nazywać ten program wpytkowym[...]"

Mam widocznie inne oczekiwania. Jedyna wyjatkowa funkcja Gwenview jest korzystanie z kioslaveow. Pod kazdym innym wzgledem jest przecietny/slaby. Jest ociezaly (jak wiekszosc aplikacji KDE), mozliwosci konfiguracyjne znikome, zdaza mu sie wyswietlac uszkodzony obraz przy powiekszeniu. To wszystko znacznie ponizej mozliwosci ACDSee sprzed grubo ponad dekady, wiec wybacz mi brak nadmiernego entuzjazmu.


"Dla mnie kicha jest np. jak włączam Kubuntu i wykonanie dowolnej operacji w połowie przypadków kończy się krzakami i informacją o błędzie."

To nie jest kicha, to jest skandal. Ot, roznice w definicjach.

Druedain   14 #44 29.01.2012 18:46

Fanów? Nie wmówisz mi, że mam białe plamy, kiedy ich nie mam. Tu nie chodzi o to, czy ktoś KDE lubi, czy nie, tylko o to, że ty masz białe plamy, a ja nie. U mnie po prostu problem objawia się dużo mniej natrętnie. Nie zmienia to faktu, że coś działa dobrze lub nie, ale dla czego mam się przejmować rzeczami umykającymi mojej percepcji? Nie będę popadał w depresję dlatego, że matka natura obdarzyła mnie ograniczonym wzrokiem i nie zobaczę nigdy wzorów kwiatków widocznych tylko w podczerwieni. Przykład przesadzony, możesz się ze mną nie zgodzić, ale jak wcześniej pisałem, to jest jak z problemem z MP3, które niby jest gorsze od CD, ale ja i tak tego nie usłyszę dopóki ktoś czegoś nie puści trzykrotnie. Tak samo nie wyczuję 10 zapachów w pokoju co potrafiłby niejeden znawca wina, czy perfum.
W każdym razie czy przedtem było lepiej z Gwenview?

Jest domyślnie jakiś katalog w Archu, który ma +10000 plików? Ja jak na razie takich nie używałem, więc może żyję w niewiedzy, jednak nie będę ślepo bronił programu. Z resztą choćby z ciekawości chciałbym zobaczyć jak sobie radzi Dolphin, a robić mi się takiego katalogu w sumie nie chce.
Niemniej z tego co wiem, do obsługi takich katalogów zaleca się innych systemów plików niż ext4, który jest zalecany do domowego użytku. Te inne przeznaczenia zaś rzadko kiedy wiążą się z wykorzystywaniem jakichkolwiek środowisk graficznych, a już na pewno nie KDE. Póki co otwarłem katalog /usr/share/ który prawie zabiłam mi zawsze Nautilusa i… nic ciekawego. No a potem po kolei rozwinąłem w drzewie wszystkie katalogi, tak że widziałem jeden poziom głębiej. W sumie widziałem 3 tyś plików i katalogów, i powiem szczerze, że jeśli miałby w jakimkolwiek menadżerze plików pracować na takich katalogach to bym zmienił zawód. Otwarłem jeszcze /usr/bin, gdzie mam prawie 3 tysiące plików i czekałem sekundę. Nie potrafię sobie wyobrazić by w praktyce zdarzały się sytuacje, w których mam Dolphinem przeglądać kilkanaście tysięcy plików, skoro już 1000 jest sporo za dużo do wygodnej pracy.
Dolphin ma obecnie inny problem, czyli niedopracowany sposób wyświetlania zawartości. Pliki przeglądam w trybie szczegółowym z podziałem na grupy i czasem nazwa się pojawia w połowie grupy, a nie na początku. Miałem nadzieję, że to poprawią do wydania stabilnego, ale niestety przyjdzie zaczekać trochę dłużej.

Nie twierdzę, że Gwenview jest nowoczesny, tylko że jest dla mnie bardzo przydatnym programem, a przy tym zgrabnie wyglądającym. Dekadę temu było to samo? A co więcej można jeszcze robić z obrazkami po tych dziesięciu latach? Do grupowego zarządzania zdjęciami programu żadnego nie potrzebuję, choć awaryjnie mam DigiKam, ale nie potrafię powiedzieć, czy jest najlepszy, czy najgorszy. Mi jak dotąd wystarczał, a kilka innych używałem. Lepiej chyba tylko Picasę wspominam, ze względu na integrację z usługami Google'a, ale to było na Windowsie.

Ocena zawsze jest subiektywna / definicja zależy od definiującej osoby. Ja wychodzę z założenia, że skoro ocena będzie subiektywna, to niech ocenę reprezentując konkretne przykłady jakie znam. Dla mnie Kubuntu to kicha, Gwenview jest wpytkowe.

gedgon   4 #45 29.01.2012 19:44

"Fanów?"

Staram sie byc delikatny. Czytaj, slepych fanbojow, ktorzy beda walczyc w obronie "oltarza" do upadlego ;)


"Nie wmówisz mi, że mam białe plamy, kiedy ich nie mam."

Moglbys nagrac screencast? Bo potwierdziles wystepowanie buga (na bugzilli), ale jednak mowisz, ze nie widzisz problemu. Widze tu sprzecznosc. Prosilbym o nastepujace ustawienia: rolka myszy ustawiona do zmiany obrazkow, kilkadziesiat obrazkow. Zmiana z czestotliwoscia, jaka pozwala CPU - czyli po prostu szybko krec rolka.

"Jest domyślnie jakiś katalog w Archu, który ma +10000 plików?"
Ze co? Ze sie zapytam, do czego uzywasz komputera? Mam setki tysiecy plikow (tylko prywatny mbox to +100 000 plikow). Nawet jesli dbam o sortowanie, to bardzo latwo spowodowac wyswietlenie kilku/nastu tysiecy przy zbyt ogolnym slowie kluczowym przy wyszukiwaniu w Dolphinie. Tak sie sklada, ze ponoc na Linuksowym desktopie, niektorzy rowniez pracuja ;P Na potwierdzenie, ze nie jestem samotny:

"Is this Qt Interview Framework, responsible for the poor dolphin performance, likewise used as the view-engine in Gwenview?

I ask because i work 3D animation company that uses linux workstations with a choice of Gnome or KDE, and our lead artist feels compelled to use the former because image browsing applications in KDE are far to slow to deal with folders containing thousands of rendered images." zrodlo: http://ppenz.blogspot.com/2011/08/introducing-dolphin-20.html


"Niemniej z tego co wiem, do obsługi takich katalogów zaleca się innych systemów plików niż ext4, który jest zalecany do domowego użytku."

Dowcip miesiaca, usmialem, dzieki :D


"Z resztą choćby z ciekawości chciałbym zobaczyć jak sobie radzi Dolphin, a robić mi się takiego katalogu w sumie nie chce."

Prosta petla i touch, lub w /usr/share/wallpapers/ masz troche grafik z uzyciem find lub kfind + kilka Crtl+a, Crtl+c, Crtl+v.


"Nie potrafię sobie wyobrazić by w praktyce zdarzały się sytuacje, w których mam Dolphinem przeglądać kilkanaście tysięcy plików, skoro już 1000 jest sporo za dużo do wygodnej pracy."

Wiec nie rozumiem, po co Ci FM wychodzacy poza funkcje thunara, ze o istocie sematycznego pulpitu nie wspomne. Nepomuk w takim razie jest koncepcyjnie totalnym idiotyzmem.


Suma summarum, naprawde warto wyjrzec czasami poza czubek wlasnego nosa. Bez urazy.

gedgon   4 #46 29.01.2012 19:48

Errata
[....] z uzyciem find lub kfind + kilka Crtl+a, Crtl+c, Crtl+v (lub DnD) wrzucisz je do jednego katalogu w kilkadziesiat sekund (jesli nie masz bardzo powolnego hdd)

Druedain   14 #47 29.01.2012 21:35

Problem jest, tyle że u mnie zamiast białego jest kolor tła, więc nie mam mignięć, ale obrazki się trochę wolniej ładują. Ot cała tajemnica. Jakbym miał, białe, różowe, albo zielone błyski to byłoby to bardziej widoczne. Nie było i dopiero Twój opis spowodował, że przyjrzałem się problemowi.

Widocznie na oficjalnym Wiki Archa się mylili co do RaiseFS.

Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem porządku na dysku, ale jeśli dla Ciebie normą jest przeglądanie tysięcy plików w jednym katalogu, bez jakiegokolwiek podziału na osobne katalogi, to Ci serdecznie gratuluję. Krzyżyk na drogę ^^

gedgon   4 #48 29.01.2012 21:54

"Problem jest, tyle że u mnie zamiast białego jest kolor tła, więc nie mam mignięć, ale obrazki się trochę wolniej ładują."

Wiec mowimy o zupielnie innym bugu, lub zgrywasz glupa. Bug report wspomina tylko o vizualnych konsekwencjach (prawdopodobnie "nie wie kiedy obrazek jest gotowy") Przypomina mi sie dyskusja z januszkiem na temat gimpa.

Wiki Archa mowi cos, ze ext4 jest do zastosowan domowych? Watpie. Btw. Tu nie ma problemu z systemem plikow. Ext4 nie jest waskim garlem w tym przypadku. Na dodatek wykorzystalem XFS, ktory wg miejskich legend powinien poradzic sobie z wieloma plikami jeszcze gorzej.

/ jest na ext4 /home na XFS.Zwroc uwage na poczatkowy CPU time. Dolphin potrzebowal tyle samo czasu procesora na ustawienie sie w katalogach testowych co xfs na wykonanie calego testu. http://youtu.be/cMr_GRI3XZ4


"Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem porządku na dysku, ale jeśli dla Ciebie normą jest przeglądanie tysięcy plików w jednym katalogu, bez jakiegokolwiek podziału na osobne katalogi, to Ci serdecznie gratuluję. Krzyżyk na drogę ^^"

Tak, dla mnie to norma. Pasujesz jak ulal do opisu "fana". Jakies inne rady, jak powinienem pracowac lub co jeszcze jest normie wg Druedaina?

Druedain   14 #49 29.01.2012 22:14

Trololol :D Koleś rozbawiłeś mnie z tą końcówką :D Tak, odłóżmy wynalazek folderu do lamusa!
Jestem fanem? Tak jestem zakręconym jak słoiczek fanboyem porządku. Wręcz pedantem! Na telefonie z Javą, na Windowsie, wreszcie na dowolnym GNU/Linuksie z dowolnym interfejsem, priorytetem było dla mnie trzymanie porządku!

Skierowałeś dyskusję na tak zajebisty tor, że pozwolę sobie przyznać Ci całkowitą rację we wszystkich kwestiach, wywiesić białą flagę i zakończyć tę już teraz bezcelową dyskusję, panie nie-fanie. Pozdrawiam i krzyżyk na drogę ^^

KotletBanan   5 #50 29.01.2012 22:20

Icon Tasks przypomina mi trochę taskbar z Windows 7. Choć z drugiej strony cieszę się, że dodano to do KDE.

gedgon   4 #51 29.01.2012 22:27

Druedain, za mlody jestes by nazywac mnie kolesiem, wiec sobie wypraszam. Wzorowo wykrecasz kota ogonem, tylko po kiego wala? Dostales przyklad firmy pracujacej w renderingu 3D? Idz powiedz ich grafikom, ze sa idiotami bo smia trzymac kilka tysiecy renderow w jednym katalogu. Idz napisz devom zonemindera, ze smia wrzucac tysiace jpegow do jednego katalogu, itd, itp. Zacytuje Ciebie, "Koles rozbawiasz" mnie... non stop. BTW. Jak dlugo bawisz sie Linuksem? Rok, dwa? EOT.

  #52 30.01.2012 23:43

@ Druedain & Gedgon

Intrygująca wymiana myśli :) Szkoda, że cała kwestia zakończyła się na "prywatnej ideologii" dotyczącej obsługiwania menedżera plików. Gdyby nie wiedza Gedgon'a to mało kto traktowałby go poważnie. Za dużo tutaj cwaniactwa a przecież nie ma ludzi niezastąpionych. I język jednak wskazuje na wczesną szkołę średnią o profilu informatycznym. Więc Druedain za wiele się chyba nie pomylił. Mniej piany i szumów komunikacyjnych drodzy Panowie. Przy takiej wiedzy może być o wiele ciekawiej w dyskusji nawet na tak trywialne tematy. Pozdrawiam :)

micechal   3 #53 31.01.2012 23:45

No to powie ktoś gdzie w Dolphinie znajdę opcję włączenia animacji? Nie mogę znaleźć.

gedgon   4 #54 01.02.2012 00:32

micechal, to jest opcja globalna, Fine Tuning w System Settings. Musisz ustawic przynajmniej na "[...]High CPU" lub GraphicEffectsLevel=2 w $KDEHOME/share/config/kdeglobals


Wujas, jak na kogos oczekujacego merytorycznej dyskusji bez "szumow i piany", niewiele do dyskusji wniosles, poza szumem i piana. Sherlocka z Ciebie nie bedzie, nawiasem mowiac.


PS. A propos regresji, ktora miala byc ficzerem, choc zaden commit, ani zdrowy rozsadek na to nie wskazywal: "[...] the change is a side effect of the refactoring, it shouldn't have happened."

  #55 01.02.2012 02:52

@ Gedgon

Grubo. Ale nie o to chodziło :) W tym temacie bardziej oczekuję czytając a nie wnosząc. Nie mam aż takiego rozeznania. Poszukiwałem w tej dyskusji pewnej wiedzy. Moja uwaga dotyczyła potraktowania przez Was tematu bardziej jako osobistych wycieczek i kreowania wzajemnych profili psychologicznych co jest popularne na różnej maści forach. A, nawiasem ujmując, nie chciałem być Sherlock'iem. Pozdrawiam :)

  #56 08.02.2012 19:19

kde 4.8 z 4.7.4 to jakby cofnięcie się z jakieś 2 lata deweloperów.
naprawdę wersja 4.4 szybciej i płynniej działała

lucas__   13 #57 20.03.2012 19:27

@masterdany88
A chcesz się założyć ;)?

  #58 28.04.2012 16:52

Amarok i qmmp nie odtwarza pojedynczego pliku flac jako utwory , tylko jako jeden utwór bez przerw. Jest jakiś odtwarzacz pod KDE i QT który radzi sobie z plikami flac w postaci jednego pliku?

  #59 23.09.2012 17:59

kde 4.8 potrzebuje jeszcze dopracowania
np. konfigurowania kolorów paneli