Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

"KDE 5" nie będzie — kilka słów o nowej strukturze i cyklu wydawniczym

Przez wiele lat KDE kojarzone było jako jeden duży zbiór programów i bibliotek wydawanych co 6 miesięcy. Wraz z inicjatywą mającą na celu modularyzację bibliotek (kdelibs, kdebase itd.), czego efektem jest wydanie KDE Frameworks 5 twórcy uznali, żeby uniezależnić od siebie pulpit, biblioteki i programy. Mówiąc krótko, coś, co wiele osób błędnie określa jako KDE 5, zostało rozbite na 3 podstawowe segmenty, cechujące się niezależnym cyklem wydawniczym.

Plasma 5

Plasma 5, czyli pulpit jest niewątpliwie najbardziej "widoczną" częścią środowiska. Pierwsze wydanie (5.0) miało miejsce 15 lipca 2014. Kolejna "znacząca" wersja (5.1), światło dzienne ujrzy 14 października. Oznacza to 3 miesięczny cykl wydawniczy, a także 2 pomniejsze wydania poprawkowe. Obecna stabilna wersja to 5.0.2.

KDE Frameworks

KDE Frameworks 5, czyli zmodularyzowne biblioteki KDE zostały podzielone na kategorie (Categories) i poziomy (Tiers). Kategorie odnoszą się do zależności uruchomieniowych:

  • Elementy funkcjonalne (Functional) nie mają zależności uruchomieniowych
  • Integracja (Integration) oznacza kod, który może wymagać zależności uruchomieniowych, w zestawieniu do tego, co oferuje system lub platforma
  • Rozwiązania (Solutions) mają obowiązkowe zależności uruchomieniowe

Poziomy odnoszą się do zależności potrzebnych w czasie kompilacji "compile-time dependencies". Biblioteki 1 poziomu (Tier 1) wymagają jedynie zależności Qt lub innych bibliotek spoza KDE Frameworks. Tier 2 wymaga bibliotek Tier 1. Tier 3 mogą wymagać bibliotek poziomu 2 lub 3. Po szczegóły warto zajrzeć tutaj.

KDE Frameworks są wydawane co miesiąc, co oznacza, że każda wersja zawiera nowe funkcje, jak i poprawki błędów. Nie ma tutaj podziału na wydania normalne i poprawkowe jak w przypadku Plasmy. Obecna stabilna wersja to KDE Frameworks 5.2

KDE Applications

KDE Applications, czyli zestaw programów powiązanych ze środowiskiem będzie wydawany co 4 miesiące, z 3 wersjami poprawkowymi w międzyczasie. Każda kolejna stabilna wersja będzie zawierać w swojej numeracji rok oraz miesiąc, czyli wydanie planowane na grudzień tego roku będzie oznaczone jako "KDE Applications 14.12".

Co to oznacza dla dystrybucji i użytkowników?

W przypadku dystrybucji ciągłych, takich jak Arch (rolling release) nic się nie zmieni. Ich użytkownicy będą dostawać aktualizacje na bieżąco tyle, że częściej, a dzięki modularyzacji bibliotek owe uaktualnienia będą ważyć mniej.

W przypadku dystrybucji o stałym cyklu wydań, takim jak Kubuntu, sytuacja zapowiada się "ciekawiej". W tym miejscu miałem napisać jak mogłaby wyglądać taka składanka, ale dałem sobie spokój ze względu na możliwe kombinacje, dość rzec, że prawdopodobnie w przypadku Plasmy deweloperzy będą celować, w co 2 wydanie, a wersję, która ukaże się w międzyczasie będą oferować jako repo ppa do samodzielniej instalacji.

Więcej informacji:

http://tsdgeos.blogspot.com/2014/08/kde-releases-in-future.html

https://techbase.kde.org/Schedules

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 27.09.2014 01:45

Czy podczas częstszych wydań plasmy będzie przebudowywane całe środowisko z programami?

N4R   3 #2 27.09.2014 12:16

Czy używa ktoś już jako główny desktop? Którą wersję obecnie polecacie? Interesują mnie budowane na Ubuntu, trochę pogubiłem się z tymi wersjami Kubuntu Plasma 5, Neon 5 itd.

Jusko   14 #3 27.09.2014 14:32

Zatem jeśli dobrze rozumiem, Plasma i Qt wchodzą na wersję 5, ale nadal zostaje KDE 4?

Latający Turban   12 #4 27.09.2014 17:41

Właśnie jak to teraz będzie wyglądało? Zawsze myślałem, że Plasma to środowisko wraz z wbudowanymi programami. To teraz będzie to jakiś powiedzmy design i zachowanie a później dopasowanie innych programów czy coś takiego? Pytam, bo ciężko mi sobie to wyobrazić na razie.

sWirus   1 #5 27.09.2014 19:41

Plasma 5 jest interface'em 'systemu' - odpowiada za GUI typu pasek 'startu' ikony na pulpicie, plasmoidy, tapetę itp.
KDE Frameworks 5 - zestaw bibliotek, które służą developerom do tworzenia aplikacji związanych z KDE i (jeśli się nie mylę) również plasmy
KDE Applications - to właśnie aplikacje zbudowane na podstawie KDE Frameworks (czyli np. AmaroK, K3B, Dolphin itp)

Od tej chwili nie ma jako takiego KDE. Zostało ono podzielone właśnie na Plasmę, KDE Frameworks i KDE Applications.
Dlatego np. żeby opisać nową dystrybucję z "KDE" na pokładzie nie można mówić, że to np. KDE 5.1, tylko określić jakie wersje tych trzech elementów posiada.np:
Plasma 5.0.2
KDE Frameworks 5.2
i KDE Applications 14.12

  #6 28.09.2014 13:23

A numeracja Konqueror-a będzie obięta zmianą?

Autor edytował komentarz.
  #7 28.09.2014 13:30

Na jakim etapie jest portowanie najważniejszych aplikacji na qt5/kde5?

lucas__   13 #8 28.09.2014 13:34

@Anonim (niezalogowany): Nie, aplikacje mają oddzielny cykl wydawniczy.

@N4R Kubuntu Plasma 5 - jest to "stabilne" wydanie jakie będzie oferowane przez kubuntu 14.10 (póki co jako wersja Tech Preview). Neon to repo, a także obraz iso w którym znajduje się wersja rozwojowa (Plasma 5.1 obecnie). Jako główny desktop polecam wersje KDE 4.x, Plasma 5.x dla odważnych.

@Jusko
Tak, równolegle nadal rozwijana jest wersja KDE 4.x (aczkolwiek są to głównie poprawki błędów). Ostatnia wersja KDE 4.14 pochodzi z sierpnia http://www.kde.org/announcements/4.14/

@Latający Turban
Plasma 5 to pulpit wraz z podstawkowymi programami jak np. menadżer schowka, sieci, itp. Jest również plan aby stworzyć grupę aplikacji, która będzie się bardziej integrować ze środowiskiem.

@sWirus
Dobrze prawisz, aczkolwiek z punktu widzenia zwykłego użytkownika najbardziej istotny jest pulpit czyli Plasma.

@@testowo
https://blogs.kde.org/2014/08/16/konqueror-looking-maintainer?page=1
Konqueror potrzebuje nowego opiekuna zanim zostanie przeportowany na KDE Frameworks

@Anonim
Trudno dokładnie powiedzieć, każdy deweloper decyduje sam, nie ma jakiś terminów. Z tego co mogę powiedzieć to dolphin, konsole, kate, kdevelop mają już port, aczkolwiek żeby z nich skorzystać trzeba użyć repo git.

Autor edytował komentarz.
Latający Turban   12 #9 28.09.2014 15:28

@lucas__: To w zasadzie ciekawe, skoro wcześniej zostanie wydana plasma 5.1 to taki dolphin, który bądź co bądź też jest składnikiem pulpitu będzie w starszej wersji, z ograniczoną funkcjonalnością? Jak to wtedy będzie ze sobą współgrało?

lucas__   13 #10 28.09.2014 15:56

@Latający Turban: Będzie to wyglądało tak, że w okresie przejściowym część aplikacji będzie korzystać z kdelibs, a część z KDE Frameworks 5. Taką wersją przejściową będzie np. KDE Applications 14.12. Innymi słowy taki mix aplikacji z KDE 4.x i KDE Frameworks przynajmniej na początku.

  #11 28.09.2014 16:19

Zainstalowałem KDE start zatrzymuje mi się na ikonie dysku i cały czas ona się ładuje i nie widać pozostałych ikon, czekam tak czekam, a KDE się nie chce uruchomić. Co jest tego powodem?

Czy to prawda że KDE wkompilowane na dystrybucjach nie używających pakietów binarnych jest bardziej stabilne i bezpieczne? To jest prawdą że dystrybucje kompilowane mają dużo wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ żaden wirus i rootkit nie zainstalujemy tam jako pakiet binarny?

Kubala95   6 #12 28.09.2014 17:18

@Anonim (niezalogowany): Nie wiem jak to jest z samym KDE, ale ogólnie dystrybucje kompilowane są bardziej wydajne, z racji że są optymalizowane dla danej maszyny w czasie kompilacji. Dodatkowo można sobie dostosowywać rodzaje/ilość kompilowanych modułów danej aplikacji w dużo większym stopniu niż w przypadku binarek. Świetnym przykładem takiej dystrybucji jest Gentoo, które posiada genialny mechanizm flag - kilkoma/kilkunastoma słowami kluczowymi określasz swoje indywidualne wymagania wobec ogólnej funkcjonalności systemu, a dodatkowo same programy mają własne flagi.

Jeśli chodzi o pakiety binarne - takowe występują czasami jako alternatywna opcja w przypadku aplikacji, które długo się kompilują. Można też sobie doinstalować menedżery paczek typu RPM, ale robi się to raczej rzadko.

Autor edytował komentarz.
  #13 28.09.2014 22:02

@Anonim (niezalogowany): "Czy to prawda że KDE wkompilowane na dystrybucjach nie używających pakietów binarnych jest bardziej stabilne i bezpieczne? To jest prawdą że dystrybucje kompilowane mają dużo wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ żaden wirus i rootkit nie zainstalujemy tam jako pakiet binarny?"

Moze i jest to bezpieczniejsze, ale w koncu gdzies musisz skompilowac ten kod gotowym (prekompilowanym) kompilatorem - a wtedy nie masz 100% gwarancji, ze np. sam kompilator nie wszczepi w generowany kod wirusow, albo nie zrobi tego zainfekowany system sluzacy do kompilacji.

  #14 28.09.2014 23:55

potrzebny dobry polski kurs programowania w QT. Moze wreszcie przetlumaczylo by sie pelna dokumentacje.

dthlfwp   7 #15 29.09.2014 00:26

Ciekawie to wygląda, z testowaniem zaczekam jednak na pelne przejście na nowe biblioteki, bo obecnie to co z tego ze kde frameworks jest modularne, skoro i tak aplikacje opierają się o kde4?

filozof   11 #16 02.10.2014 00:08

Obawiam się, że taki podział tylko utrudni wejście w KDE. Z punktu widzenia nowicjusza, który chce mieć po prostu dobre i stabilne środowisko pracy, taka sytuacja może być nie tyle barierą, co niepotrzebnym zamieszaniem. Rozumiem intencje i cieszę się z rozwoju KDE, więc mam nadzieję, że moje obawy są przesadzone. :)

  #17 23.11.2014 21:29

Kde jeszcze nie jest do uzytku... Za duzo bugow, brak aplikacji.. Ehh nawet konsoli pod kde5 nie ma... trzeba instalowac niepotrzebne pakiety z kde4 :/

  #18 02.01.2016 10:45

brak funkcji z kde 4 lipa