Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

KDE Homerun - nowy układ pulpitu (launcher) dla KDE

Jakiś czas temu pisałem o tym, co się będzie działo w KDE, w najbliższej przyszłości. Już teraz widać pierwsze echa spotkania Pineda de Mar. KDE Homerun, to nic innego jak port układu pulpitu, znanego pod nazwą "znajdź i uruchom" na QML. Projekt jest jednym z wielu przedsięwzięć jakie finansuje Blue Systems. Co więcej prace nad nowym układem pulpitu posuwają się pełną parą i już teraz możemy się cieszyć pierwszymi efektami. KDE Homerun w pełni wykorzystuje modularną budowę KDE oraz korzysta z niezwykle pomysłowych rozwiązań środowiska. Jak to wygląda w praktyce? Ano zobaczmy:

To co widać powyżej to zwykły aplet plasmy, który możemy przypiąć w dowolnym miejscu panelu.

Po kliknięciu pojawia pełnoekranowy "launcher" pozwalający na wyszukiwanie i uruchamianie programów. Dzięki zastosowaniu QML całość została okraszona delikatnymi efektami, przy czym wszystko działa niezwykle sprawnie. To było jedno z możliwych zastosowań KDE Homerun. Innym jest możliwość ustawienia go jako odrębny układ pulpitu (w GNOME robi się do tego oddzielne powłoki ;p)

W zależności od tego czy ustawimy Homerun jako zwykły launcher czy jako układ pulpitu, zależy jego zachowanie. Zauważyłem, że są pewne różnice, zarówno w wyglądzie jak i wyszukiwaniu.

Dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć jak to wygląda w działaniu, polecam filmik:

Należy pamiętać, że całość jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie rozwoju, dlatego każdy kto chce może zgłaszać swoje sugestie na oficjalnym forum KDE (link poniżej).

Więcej informacji:http://forum.kde.org/viewtopic.php?f=226&t=107239 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Frankfurterium   10 #1 13.08.2012 11:04

Czekam, aż któregoś deva poniesie fantazja i napisze w QML dokładną kopię Gnome Shell. Tylko po to, żeby pokazać, że się da, i to nie w ramach wielkiej rewolucji, tylko skromnego, jednego z wielu układów pulpitu ;-)

  #2 13.08.2012 15:22

@Frankfurterium
To już wygląda jak kopia GNOME Shell/Unity. Wyraźnie się tym inspirowali.

Druedain   14 #3 13.08.2012 17:07

Oddzielne powłoki? Robi się forki całego środowiska, dumnie dodaje im się wzniosłą ideologię, zmienia się nazwy połowy programów, tworzy nową wspaniałą dystrybucję, a na koniec zdobywa chwilowo szczyty popularności na distrowatch :D . Wszystko jest rzecz jasna niekompatybilne nawet z Gnomem nie mówiąc już o czymkolwiek robionym inaczej, niż z użyciem GTK. Przydałaby się jakaś strona, na której byłyby umieszczane robione znienacka portrety programistów KDE w momencie kiedy pierwszy raz się dowiadują o kolejnym nowym „wspaniałym” forku Gnome'a :P .

Co do samego układu, wolę siatkę pulpitu, zestaw widoków katalogów lub aplety z pogodą i obciążeniem systemu :) . Programy wolę wciąż klasycznie uruchamiać z menu.

Autor edytował komentarz.
Frankfurterium   10 #4 13.08.2012 17:47

Bardziej mi to wygląda na QML-ową wersję menu Takeoff, które z kolei było wzorowane na Slingshot i OS X Launchpad (tak twierdzą materiały Chakry, które właśnie sobie tłumaczę), i trochę na Menu Rosa z wiadomej dystrybucji.

A skoro już o Rosie, warto raz na jakiś czas rzucić okiem na prace jej devów. KLook i Stackfolder wyglądają całkiem obiecująco i chyba nie powstrzymam się przed przetestowaniem ich albo nawet całej dystrybucji.

  #5 13.08.2012 22:00

Świetny pomysł, ale wystarczyłaby lista aplikacji. Tak to jest trochę zagmatwane. Szczególnie te karty.

lucas__   13 #6 13.08.2012 22:42

@CentOS
Sal czyli znajdź i uruchom jest bodaj od wersji kde 4.4 czyli od ponad 2.5 roku. Unity i GS nie było jeszcze na świecie ;p
@Druedain
lol
@Frankfurterium
KLook i Stackfolder mają wejść do kde 4.10. Ba, klook miał być w kde 4.9, ale sporo rzeczy nie zdążyło wejść do wydania. Co od Rosy, jest to najlepeij wygladajaca dystrybucja z KDE jaką widziałem, warto się przyjrzeć bliżej.

Frankfurterium   10 #7 13.08.2012 23:21

Dawno bym to zrobił, tylko, motyla noga, strasznie żal byłoby mi półpłynnego cyklu i przede wszystkim Pacmana, gdyby jakaś dystrybucja spodobała mi się bardziej niż Chakra :-|

[edit]
Dobra, spędziłem całkiem miłą godzinkę na Rosie. Ogólnie fajnie, bardzo ładnie i strasznie szybko jak na wirtualną maszynę. Tylko że jak na dystrybucję mocno pchniętą w stronę KDE wszystko zbyt mocno śmierdzi GTK. Nawet domyślny motyw to GTK+. A devowie KDE tak forsują Qt i QML...

Mimo wszystko naprawdę warto się przyjrzeć.

Autor edytował komentarz.
GregKoval   8 #8 14.08.2012 17:19

@lucas_
>>"Co od Rosy, jest to najlepeij wygladajaca dystrybucja z KDE jaką widziałem, warto się przyjrzeć bliżej."

Akurat co do wyglądu to głównie zasługa GTK :)

A tak w temacie - co to za styl Plasmy na screenach?

GregKoval   8 #9 14.08.2012 19:57

@lucas_
>>"(w GNOME robi się do tego oddzielne powłoki ;p)"

Myślę, że to niezupełnie tak. Kiedyś nie było możliwe mieszanie powłok, bo ... nie było odpowiedniej funkcji w Ustawieniach. Przełączanie pomiędzy netbookiem, a desktopem odbywało się przez wylogowanie tak jak w GNOME obecnie. Niby więc można zrobić to i w GNOME ale ktoś stwierdził, że to niepotrzebne, bo według RH to promocja Canonical i vice versa. W każdym razie mieszanie komponentów jest możliwe: http://www.ubuntu-pomoc.org/instalacja-hud-w-gnome-3-mate-oraz-xfce/

W KDE nie można zresztą w ten sposób (jeszcze) zrobić tego samego z Plasma Active, a według twojej teorii powinno to być możliwe. Według tego co piszesz uruchomienie w ten sposób oryginalnego SAL z Plasma Netbook nie jest też komfortową zagrywką. Pełnię jego możliwości odkryje się dopiero wraz z połączeniem z "newspaper" i wyłączona dekoracją okna, co wpłynie na koegzystencję z "normalnymi" powłokami desktopowymi i np. z kostką pulpitu. W każdym innym przypadku ożycie SAL to po prostu niewygodna proteza.

lucas__   13 #10 15.08.2012 21:16

@GregKoval

Na 2 pierwszych zrzutach motywem jest http://kde-look.org/content/show.php/United?content=150862, 2 następne to oxygen.
Ba przecież w Ubuntu Unity da się uruchomić plasmę, ale powiedzmy sobie że ani to wygodne, ani przyjemne. Zresztą chodzi już o sam fakt, że taka możliwość jak zmiana układów pulpitu w locie jest możliwa, w połączeniu z activites daje to potężne możliwości.

GregKoval   8 #11 16.08.2012 14:00

@lucas

Jak wspomniałem tu nie chodzi o możliwości tylko o chęci programistów do stworzenia takiego wniosku. W zasadzie liczyłbym na takie cudo prędzej ze strony Ciinnamona i podobnych niż deweloperów RH lub Canonical, tyle że oni też powoli promują zasadę "nasz Pulpit".

  #12 20.08.2012 22:52

KDE 4 jest po prostu świetne. Używam go wraz z moim Ubuntu (dokładnie KUbuntu, czyli Ubuntu z domyślnie zainstalowanym KDE zamiast Unity).

KDE jest przede wszystkim bardzo szybkim i mało obciążającym komputer środowiskiem graficznym. Na moim starym laptopie działa znacznie wydajniej niż Unity lub Gnome.Na pewno wiele osób się ze mną nie zgodzi i powie, że Gnome jest bardziej wydajne... więc w odpowiedzi powiem, że to zależy od waszej konfiguracji sprzętowej. U jednych Gnome może dziłać szybciej u innych KDE.

W KDE jedno jest pewne. Bardzo ładny wygląd i bardzo duża swoboda dzięki wielu opcjom konfiguracyjnym. Środowisko graficzne Windowsa 7 może się na prawdę schować (nie żebym hejtował MS, Windowsa tez lubie ;] )

PS. Ostatnio poznałem przydatny skrót klawiszowy CTRL + SHIFT + F12 - wyłącza wszystkie efekty wizualne. Dobre aby na przykład podnieść ilość FPS w grach.