Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

KDE na starszym sprzęcie

Mimo iż, KDE działa szybko nawet przy domyślnych ustawieniach, nic nie stoi na przeszkodzie by działało jeszcze szybciej. Poniżej opiszę kilka kroków, które znacznie usprawniają pracę ze środowiskiem w moim przypadku. Być może te rady okażą się pomocne dla innych.

Efekty Kwin

Domyślnie KDE uruchamia efekty pulpitu, zapewne każdy to zauważył jeśli choć raz się zetknął z tym środowiskiem. Niestety w przypadku sterowników linuksowych sytuacja jest dosyć skomplikowana. To trochę jak rosyjska ruletka, istnieje zawsze pewne prawdopodobieństwo, że coś nie będzie działać. Wszystko zależy od tego jaką mamy kartę graficzną. Za najlepsze sterowniki uważane są te od NVIDIA (co nie oznacza, że są idealne w 100%), potem otwarte sterowniki AMD/Intela. Na szarym końcu, mające złą sławę własnościowe sterowniki od AMD (catalyst). Ja na szczęście nie mam tego problemu, ponieważ moja karta nie jest już wspierana przez AMD (Radeon 9600 PRO), także mam do wyboru tylko sterowniki otwarte. Nie żebym narzekał, o nie powiedziałbym raczej, że moja karta graficzna dzięki najnowszym sterownikom opartym na architekturze Gallium3D przeżywa drugą młodość. Jednak nigdy nie ma tak, żeby nie mogło być lepiej. W moim przypadku efekty pulpitu powodowały skoki zużycia procesora do ponad 30 % (kwin). Receptą okazała się drobna zmiana w ustawieniach systemowych. W tym celu przechodzimy do zakładki Efekty pulpitu > Zaawansowane > Typ kompozycji, gdzie zmieniamy OpenGL na XRender. Jeśli pojawią się jakieś problemy (artefakty, dziwne tekstury w aplikacjach), przechodzimy do zakładki Ogólne i wyłączamy Cienie.

Zwykle jest jednak tak, że wszystko działa dobrze, natomiast pojedyncze efekty nie działają płynnie. Aby temu zaradzić przechodzimy do zakładki Wszystkie Efekty gdzie możemy je wyłączyć lub zmienić domyślne ustawienia. Zachęcam do eksperymentowania, szczególnie efekt "rozmycia" jest dosyć wymagający. Ok, ale skąd te problemy? Przede wszystkim efekt efektowi nierówny, niektóre są dużo bardziej skomplikowane od innych, co niestety przekłada się na działanie całości.

Wyłączamy efekty pulpitu

Jeśli jednak efekty pulpitu nie działają płynnie lub też po prostu nie chcemy ich używać, wyłączamy je całkowicie. Praktycznie nic nie tracimy, a w przypadku starszego sprzętu lub kiepskich sterowników do karty graficznej powinniśmy odczuć sporego "kopa". Jeszcze do niedawna była to pierwsza czynność jaką robiłem w KDE. Jednak od wersji 4.6, wraz z openSUSE wszystko działa na tyle bezproblemowo, że nie widzę takiej potrzeby. Po części jest to zasługa usprawnień w samym KDE, jednak największą tutaj rolę ogrywa nowa wersja Mesa (7.10)

Zmian "systemu" graficznego używanego przez Qt

Ponieważ KDE jest napisane z użyciem biblioteki Qt, możemy wybrać "system" graficzny. O szczegółach technicznych można się dowiedzieć tutaj. Aby to zrobić polecam program o nazwie KCM Qt Graphics System, gdzie można wybrać odpowiednią opcję. Po instalacji w ustawieniach systemowych pojawi się charakterystyczna czarna ikona. W programie domyślnie zaznaczona jest pozycja X11/XReender, zmieniamy ja na Raster. Klikamy zastosuj i wylogowujemy się.

Po ponownym uruchomieniu środowiska powinniśmy odczuć znaczne przyspieszenie. Szczególnie dobrze to widać przy powiększaniu apletów plasmy, polecam sprawdzić przed i po zabiegu (efekty w niektórych przypadkach są wręcz niewiarygodne)

Dlaczego to tak wolno się uruchamia?

Zauważyłem, że openSUSE i z tego co pamiętam w Kubuntu zaznaczona jest opcja gdzie KDE zapisuje całą sesję wraz z otwartymi programami, aby móc ją odtworzyć przy następnym uruchomieniu. Znam wiele osób, którym to odpowiada, mnie jednak to irytuje. Aby to zmienić przechodzimy do zakładki Uruchamianie i Wyłączanie> Zarządzanie sesją i wybieramy Uruchom pustą sesję w menu Przy Logowaniu. Powinniśmy zyskać kilka sekund przy zamykaniu i uruchomieniu KDE (chociaż być może to tylko efekt placebo).

Jeśli znacie jakieś inne metody na "usprawnienie" KDE chętnie dowiem się czegoś nowego.

Komentarze

0 nowych
  #1 15.05.2011 17:39

W KDE koniecznie należy ograniczyć ilość domyślnie włączonych efektów! Aktualnie KDE wygląda domyślnie jak jakaś choinka obwieszona świecidełkami.

B_S_E   3 #2 15.05.2011 20:18

Cześć

Napisz mi czy działa u ciebie w amaroku przewijanie mp3 i czy odtwarza ci wave'y bo u mnie nie mogę tego zrobić :O w 11.3 i 11.2 nie było tego problemu

BenderBendingRodriguez   6 #3 15.05.2011 20:29

Nie polecam używania xraster zamiast opengl, jest to piekielnie powolne a wolniejsze im słabszy procesor. Co do raster w KDE to rzeczywiście działa to szybciej. Generalnie KDE nie jest takie lekkie aczkolwiek na starym komputerze 512MB RAM i Celeron 2.4GHz chodzi bezproblemowo.

webnull   9 #4 15.05.2011 20:54

@B_S_E
Uruchom amaroka w konsoli i pokaż output, na pewno coś pokaże i będziemy wiedzieć w czym problem.

webnull   9 #5 15.05.2011 20:56

PS. Świetny wpis, kontynuuj autorze ;-)

B_S_E   3 #6 15.05.2011 21:08

@webnull
czyli co dokladnie bo nie kapuje :)?

B_S_E   3 #7 15.05.2011 21:10

Ogólnie pliki wave nie są odtwarzane bo nawet domyslne dzięki z Kadu nie działaja :O no i ten dziwny problem... czyli nie mogę przewijać mp3

lucas__   13 #8 15.05.2011 21:27

@herr
Czy ja wiem, efekt minimalizacji, blur, expo to w zasadzie jedyne widoczne. W Unity jest podobnie, z kolei z w GNOME Shell jedyny widoczny efekt to expo wraz z przełączaniem aplikacji i kilka pomniejszych i absolutny brak jakiekolwiek konfiguracji. To ja już wolę podejście KDE

@B_S_E
Nie używam amaroka (polecam Qmmp), więc się nie wypowiadam.

@BenderBendingRodriguez
Tutaj się nie zgodzę, wszystko zależy od sterownika, chociaż fakt opengl, jest zalecany i powinien działać ok w większości przypadków.
Ja KDE używam na Athlon XP 1600, radeon 9600 pro i 768MB ram i po zastosowaniu powyższych porad działa porównywalnie do starego GNOME 2

@webnull
Dzięki ;)

Kintoki   6 #9 15.05.2011 21:42

Dokładnie u mnie na laptopie(p*** ati...) XRender+raster backend to jeden z dwóch(2. całkowite wyłączenie efektów) sposobów aby na KDE dało się przyjemnie pracować().
Wadą(małą) jest brak blura i cieni.

  #10 15.05.2011 23:05

Hej :)

Dzięki za super art. Wcześniej nie mogłem włączyć efektów pulpitu mimo, że akceleracja działała i gry działały. Teraz po zmianie Efekty pulpitu > Zaawansowane > Typ kompozycji, gdzie zmieniamy OpenGL na XRender efekty pulpitu są jak i gry na pełnym ekranie. Grafika GForce Go 7300 sterowniki z repo (Kubuntu 11.04) 270.41.06.

BenderBendingRodriguez   6 #11 15.05.2011 23:53

Powiem szczerze że nie wiem skąd pochodzi ta nienawiść do kart ATI. Ja mam Radeon HD 5450, zamknięte i otwarte sterownki działają bezproblemowo, na zamkniętych trochę lepiej bo jednak jest zarządzanie energią na zamkniętych, na otwartych za to mam ładny graficzny boot (hail plymouth) i wcale nie taką złą wydajność bo wszystkie efekty w KDE działają i to płynnie. Poczekam tylko jak otwarte sterowniki będą miały wsparcie sprzętowego przyspieszenia odtwarzania i od tej pory będę rekomendował tylko karty ATI.

Najlepsze w KDE podoba mi się to że np. jak sterowniki są marne można wyłączyć efekty pulpitu i wcale nie stracimy wiele podczas gdy Unity/GNOME 3 tracą większość tych opcji. Niestety są duże szanse że będzie to samo w KDE bo Qt5 ma wymagać OpenGL ES 2 a z tym jest różnie aczkolwiek tylko na starszym sprzęcie.

  #12 16.05.2011 00:49

Autor na pewno nie ma żadnego starszego sprzętu.
U mnie to jest 3-5 fps przy ruszaniu myszką.
Fluxbox tylko mnie ratuje; specyfikacja:
Pentium IV 1.4GHz
1,25GB RAM
Savage 32MB
To na tyle ;)

  #13 16.05.2011 03:11

"Za najlepsze sterowniki uważane są te od NVIDIA (co nie oznacza, że są idealne w 100%), potem otwarte sterowniki AMD/Intela. Na szarym końcu, mające złą sławę własnościowe sterowniki od AMD (catalyst)."
A gdzie miejsce na sterowniki do układów VIA/S3G, SiS/XGI czy PowerVR?
Nie mówiąc już o mniejszych producentach.
Linuksiarze ciągle pieją czego ten Linux nie obsługuje, ARMy, MIPSe czy PowerPC!
Ale jak przychodzi co do czego i pada pytanie o konkretny sprzęt, to dowiadujemy się, że jedynym wyjściem, żeby sensownie działał jest zakup najdroższych podzespołów: Intel i Nvidia.
Z urządzeniami peryferyjnymi jest jeszcze gorzej.
To co zyskalibyśmy na cenie systemu i tak stracimy na droższe podzespoły.

djDziadek   17 #14 16.05.2011 09:31

@lucas__ - Gratuluję wpisu, może (sam jestem Windziarzem), kilku korzystających z "kopii bezpieczeństwa" systemu MS przekona się że Linux nie jest taki straszny jak go obsmarowywują.
Swoją drogą mam stary komputerek stojący w piwnicy (z czasów Win98) wiec spróbuje, może jeszcze do czegoś się nada :)

Kintoki   6 #15 16.05.2011 11:16

@BenderBendingRodriguez
Wszystko pięknie i fajnie, problemy zaczynają się jak masz nie wspierany już model karty...
Jak jest z nowszymi nie wiem i się nie dowiem, pierwszy i ostatni raz dałem się skusić na jakiś wynalazek z podzespołami ati/amd.
Używam blendera i pod linuksem jest z tym tragedia()

Kintoki   6 #16 16.05.2011 11:22

Na stacjonarnym(nvidia) nie widzę różnicy w działaniu blendera na windowsie i linuksie

BenderBendingRodriguez   6 #17 16.05.2011 11:27

@Kintoki

Z tego co widziałem to np. wydajnością starsze karty nie wspierane już przez ATI dorównują ostatnim sterownikom fglrx. Jeśli chodzi o najnowszy sprzęt to jest on bardzo prędko wspierany aczkolwiek nie podczas wydania sprzętu.

Fisiu   6 #18 16.05.2011 13:36

Dobrze byłoby napisać skąd wziąć kcm-qt-graphicssystem :) Wszak nie wszyscy mają dodane dodatkowe repozytoria z KDE.

@ B_S_E
Przewijanie mp3 działa w amaroku ale to xine jest u mnie domyślnym silnikiem dla phonona: Ustawienia Systemowe › Multimedia, karta obsługa a tam na liście xine nad gstreamer. Jeśli jeszcze nie masz, to zainstaluj pakiet 'libxine1-codecs' który jest dostępny w repozytorium packman. Pliki wave też są odtwarzane bez zająknięcia.

Całkiem przyjemny w użytkowaniu jest również player clementine - port amarok 1.4 w Qt. Bardzo lekki i funkcjonalny.

Fisiu   6 #19 16.05.2011 13:41

@ lucas__
Możesz jeszcze uruchomić z konsoli `oxygen-settings`. Możesz odznaczyć pola 'Włącz animacje' w Styl elementu pulpitu › Animacje oraz Dekoracje okna › Ogólne. Jeśli nie chcesz wyłączać wszystkich animacji możesz również wyłączyć tylko wybrane.

gedgon   4 #20 16.05.2011 15:30

Same sprzecznosci. "Mimo iż, KDE działa szybko nawet przy domyślnych ustawieniach[...]" a "[...] moja karta graficzna dzięki najnowszym sterownikom opartym na architekturze Gallium3D przeżywa drugą młodość [...] efekty pulpitu powodowały skoki zużycia procesora do ponad 30 %" i zmieniajac backend Qt na programowy (witamy w pierwszej polowie lat '90-tych) "[...] powinniśmy odczuć znaczne przyspieszenie."
Jednym slowem: wypas!

Fisiu, nie trzeba zadnego programu. W konsoli, na koncie uzytkownika odpal n/w komende. Zmien sobie sciezke ustawien KDE, jesli jest u Ciebie inna. Wyloguj sie, usun tempy z /var/tmp, zaloguj sie, voila! Ostrzegam jednak przed ewentualnymi problemami, jak np. sypanie sie programow czy nieprawidlowe dzialanie apletow plasmy.

mkdir ~/.kde?/env && echo "export QT_GRAPHICSSYSTEM=raster" >> ~/.kde?/env/qt.sh

B_S_E   3 #21 16.05.2011 19:59

Fusiu dzięki za info, ale próbowałem i nie dawało rady. Wróciłem do 11.3.

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Mianowicie przy włączonym pulsaudio kde dlugo się uruchamia, a dźwięk ma tendencje do wpadania w przester. Gdy wyłączymy pulse w Yast problem znika. Ogólnie zjeb.. 11.4 chyba już się nie przekonam do tego wydania.

Fisiu   6 #22 16.05.2011 20:00

@ gedgon
Chyba jeszcze chmod u+x brakuje...
Ale kolega lucas__ opisuje jak to zrobić sposobem 'klikalnym'... Więc na openSUSE konieczna jest paczka, której nie ma w domyślnych repozytoriach. A autor o tym nie wspomniał...

Fisiu   6 #23 16.05.2011 20:04

@ B_S_E
Mnie pulseaudio też się nie spodobało, dlatego usunąłem i działam bez niego. Sama alsa daje radę :)

Co do amaroka, SOA#1 - u mnie działa ;)

B_S_E   3 #24 16.05.2011 22:31

Pulsaudio to jest jedna wielka tragedia mam nadzieje, ze sie z tego wycofają. Ogólnie na dzień dzisiejszy 11.3 jest lepiej dopracowane i mimo starego jajka działa lepiej.... Sterowniki nv też są lepsze :O przynajmniej u mnie nie sprawiają problemów jak to było w przypadku 11.4.
Zawiodło mnie 11.4 no i niekonsekwencja w dążeniu do ujednolicenia KDE... tragedia z wersji na wersje ciągłe przemeblowania opcji (beznadzieja).

  #25 17.05.2011 10:23
B_S_E   3 #26 17.05.2011 19:30

Kurde a może ktoś wie co zrobić zeby amarok zaczął odtwarzać wave :O nie wiem co jest wszystko mam poinstalowane a przy próbie odpalenia wave amarok milczy. Dodatkowo jeszcze program lapie zawiechy zaczyna katować procka na 90% i trzeba killowac ręcznie proces :/

gedgon   4 #27 17.05.2011 20:53

Fisiu, nie brakuje.

B_S_E, jaki backend phonona? Xine? Zmien na inny. Teraz chyba phonon-vlc jest w "modzie".

  #28 21.05.2011 08:54

Naprawiłeś mój komputer , dzięki !!

  #29 23.05.2011 09:50

Sterowniki intela to wcale takie idealne nie są. Ja np. przez tego cholernego intela mam problem z flashem - wyjście z trybu pełnoekranowego = restart x-ów i wywalenie do ekranu logowania.
Wiem na pewno że to wina intela, bo system mam na dysku zewnętrznym usb - po podłączeniu go do komputera z kartą nvidia tego problemu nie ma (wtedy jest używany sterownik nouveau)

  #30 11.09.2011 11:15

/etc/X11/xorg.conf.d/disable-composite.conf i wpisać:
Section "extensions"
Option "Composite" "Disable"
EndSection