KDE - środowisko graficzne w którym zmienisz wygląd niemal każdego elementu

KDE to jedyne środowisko graficzne w którym można zmienić wygląd niemal każdego elementu, a co najważniejsze nie trzeba się przy tym babrać w edycji plików tekstowych czy instalacji różnych programów "samoróbek". Jednak po przeczytaniu newsa na temat nowego Kubuntu wiele osób zdaje się o tym zapominać, niesłusznie uważając, że jesteśmy skazani na to co "fabryka dała".

Zmiana tapety

Czynność wymagająca niesamowitych zdolności manualnych i równie niesamowitego intelektu w KDE została uproszczona do granic możliwości. Klikniecie prawym przyciskiem myszy i wybranie pozycji "Ustawienia pulpitu" ukaże nam ten oto ekran:

Mamy tam 2 opcje Otwórz i Pobierz nowe tapety. Pozycja otwórz otwiera okno z możliwością wyboru obrazka, które posłuży jako tło pulpitu, nic niezwykłego, nas interesuje jednak druga opcja, po wybraniu której możemy pobrać nowe tapety prosto z Internetu:

Instalator ten ma nazwę KDE 'Get Hot New Stuff' i jest implementacją umożliwiającą pobieranie różnych dodatków ze stron zrzeszonych w ramach http://opendesktop.org/. GHNS jest wykorzystywany przez KDE w wielu miejscach umożliwiając instalowanie wszelkiego rodzaju dodatków (tapet, motywów, itp). Kto powiedział, że tło musi mieć postać obrazka, a może by tak kula ziemska?

To zaledwie niewielki wycinek z ogromu możliwości, a mówimy tu przecież o zwykłej zmianie tapety.

Instalacja motywu plasmy

W KDE wygląd przestrzeni roboczej i programów został rozdzielony. Aby zmienić wygląd pulpitu, należy uruchomić Ustawienia systemowe> Motyw pulpitu.

Niestety nie wszyscy autorzy wrzucający swoje motywy na kde-look.org korzystając z zalet GHNS, dlatego czasem występują sytuacje, gdy trzeba zainstalować dany motyw ręcznie. Dzieje się tak głownie, gdy twórcy umieszczają swoje prace na zewnętrznych serwerach, jak na przykład Caledonia, gdzie autor zdecydował się na umieszczenie swojego motywu na SourceForge. W takim wypadku należy pobrać spakowane archiwum i rozpakować do .kde/share/apps/desktoptheme/ w katalogu domowym użytkownika (folder .kde jest ukryty)

Aby uniknąć ręcznej instalacji warto powiadomić autora danego motywu o możliwościach GHNS.

Jesli jednak żaden motyw plasmy nam nie odpowiada, możemy zrobić własny, albo połączyć elementy kilku wybranych, oczywiście wszystko podane na tacy.

Wygląd programów

Wygląd programów w ustawieniach systemowych to miejsce gdzie możemy zmienić znienawidzonego przez niektórych oxygena.

Niestety jeśli nie pasuje nam któryś z domyślnie zainstalowanych motywów, konieczna będzie instalacja z repozytorium (np qtcurve).

Jeśli jednak chcemy zmienić tylko kolorystykę oxygena, nic nie stoi ku temu na przeszkodzie, aby to zrobić.

Czy wspominałem już, że oprócz gotowych zestawów kolorów, które można pobrać z Internetu, możemy stworzyć własny?

Warto pamiętać jednak, że kiedy wszystkie środowiska graficzne czy systemy operacyjne ograniczają nas z każdej strony, KDE daje nam wolność wyboru, tego co, jak i gdzie chcemy zmienić. Możemy również nic nie poprawiać, wszystko zależy od nas.