Konfiguracja panelu w KDE

Panel, wydawałoby się rzecz bardzo prozaiczna, jednak często decydująca o tym jak postrzegany jest system. Ponieważ w KDE panel zajmuje dolną pozycje ekranu, to nieubłaganie kojarzony jest z pewnym "oknem". Nic bardziej mylnego, tym bardziej, że jest to jedna z wielu rzeczy, którą można dowolnie konfigurować. Do rzeczy zatem.

Konfiguracja panelu

Każdy panel niezależnie od jego położenia, posiada coś co nazywa się Panel skrzynki narzędziowej oznaczony ikoną plasmy (taki półksiężyc z 3 kropkami ;)). Po kliknięciu ukaże nam się taki oto widok.

Skraj ekranu

Aby zmienić położenie panelu należy kliknąć lewym przyciskiem myszy na na ikonkę "krzyżyka" i przeciągnąć na krawędź ekranu, na którym chcemy aby został umiejscowiony panel. Do wyboru są 4 możliwości (góra, dół, prawo lewo). Jednak to jest raczej oczywiste ;)

Wysokość panelu

Oprócz położenia możemy również regulować wysokość panelu. Służy do tego ikonka oznaczona jako "podwójna strzałka"

Jako ciekawostkę dodam, że jeśli umieścimy panel po lewej stronie, przycisk zmienia nazwę z wysokość panelu na szerokość panelu. Oczywiście rozmiar ikon dostosowuje się do wysokości/szerokości panelu, oprócz ikon w zasobniku systemowym. Z tym, że trudno powiedzieć czy to jest "bug or future".

Elementy interfejsu

Elementy interfejsu czyli aplety plasmy (plasmoidy) to swego rodzaju elementy budulcowe, z którego składa się panel. W KDE plasmoidy można umieszczać na pulpicie, jak i na panelu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są do tego przystosowane. Mówię tu o głownie o apletach przygotowanych przez zewnętrznych deweloperów. Plasmoidy można swobodnie przemieszczać, a także usuwać wedle potrzeby. Dodatkowo każdy aplet posiada zwykle możliwość konfiguracji. Tak to wygląda w przypadku plasmoidu zegar cyfrowy

Raptem kilka opcji ;)

Aby dodać aplet do panelu wystarczy wybrać pozycję Dodaj elementy interfejsu, co spowoduje wyświetlenie odpowiedniego menu. Plasmoidy dodajemy za pomocą 2 krotnego kliknięcia lewym przyciskiem myszy na wybrany element, bądź za pomocą gestu przeciągnij i upuść wykonanego na panelu.

Zmiana rozmiaru panelu

Kto powiedział, że panel musi zajmować całą krawędź ekranu? W KDE to również da się zmienić. Służą do tego strzałki znajdujące się po bokach, odpowiadające za zmianę maksymalnego i minimalnego rozmiaru panelu

Więcej ustawień

Oczywiście przedstawione do tej pory opcje mogą być dla niektórych niewystarczające ;), dlatego deweloperzy dorzucili jeszcze kilka ustawień, które mogą być pomocne dla wymagającego użytkownika jak np. autoukrywanie.

Oprócz wymienionych tutaj graficznych sposób konfiguracji powłoka plasmy począwszy od wersji 4.4 dostarcza narzędzie o nazwie PlasmaDesktopScripting pozwalające na dostosowanie całego układu pulpitu wraz z panelem za pomocą skryptu w JavaScript. Tak się składa, że miałem przyjemność używać owego narzędzia i nawet dla takiego laika "nie programisty" nie nastręczało to większych trudności.

Nic nie zmieniać

Zapewne spora grupa osób używających KDE nic nie zmienia. Po prostu instalują i używają domyślnych ustawień. W takim wypadku warto wiedzieć o opcji która nazywa się Zablokuj elementy interfejsu, która blokuje wszelkie aplety plasmy, tak aby czegoś przypadkiem nie usunąć.

Jeśli jednak usuniemy nasz panel warto również wiedzieć o opcji jego przywracania Prawy przycisk myszy na pulpit > Dodaj panel. Spowoduje to przywrócenie domyślnego panelu.