Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Konfiguracja panelu w KDE

Panel, wydawałoby się rzecz bardzo prozaiczna, jednak często decydująca o tym jak postrzegany jest system. Ponieważ w KDE panel zajmuje dolną pozycje ekranu, to nieubłaganie kojarzony jest z pewnym "oknem". Nic bardziej mylnego, tym bardziej, że jest to jedna z wielu rzeczy, którą można dowolnie konfigurować. Do rzeczy zatem.

Konfiguracja panelu

Każdy panel niezależnie od jego położenia, posiada coś co nazywa się Panel skrzynki narzędziowej oznaczony ikoną plasmy (taki półksiężyc z 3 kropkami ;)). Po kliknięciu ukaże nam się taki oto widok.

Skraj ekranu

Aby zmienić położenie panelu należy kliknąć lewym przyciskiem myszy na na ikonkę "krzyżyka" i przeciągnąć na krawędź ekranu, na którym chcemy aby został umiejscowiony panel. Do wyboru są 4 możliwości (góra, dół, prawo lewo). Jednak to jest raczej oczywiste ;)

Wysokość panelu

Oprócz położenia możemy również regulować wysokość panelu. Służy do tego ikonka oznaczona jako "podwójna strzałka"

Jako ciekawostkę dodam, że jeśli umieścimy panel po lewej stronie, przycisk zmienia nazwę z wysokość panelu na szerokość panelu. Oczywiście rozmiar ikon dostosowuje się do wysokości/szerokości panelu, oprócz ikon w zasobniku systemowym. Z tym, że trudno powiedzieć czy to jest "bug or future".

Elementy interfejsu

Elementy interfejsu czyli aplety plasmy (plasmoidy) to swego rodzaju elementy budulcowe, z którego składa się panel. W KDE plasmoidy można umieszczać na pulpicie, jak i na panelu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są do tego przystosowane. Mówię tu o głownie o apletach przygotowanych przez zewnętrznych deweloperów. Plasmoidy można swobodnie przemieszczać, a także usuwać wedle potrzeby. Dodatkowo każdy aplet posiada zwykle możliwość konfiguracji. Tak to wygląda w przypadku plasmoidu zegar cyfrowy

Raptem kilka opcji ;)

Aby dodać aplet do panelu wystarczy wybrać pozycję Dodaj elementy interfejsu, co spowoduje wyświetlenie odpowiedniego menu. Plasmoidy dodajemy za pomocą 2 krotnego kliknięcia lewym przyciskiem myszy na wybrany element, bądź za pomocą gestu przeciągnij i upuść wykonanego na panelu.

Zmiana rozmiaru panelu

Kto powiedział, że panel musi zajmować całą krawędź ekranu? W KDE to również da się zmienić. Służą do tego strzałki znajdujące się po bokach, odpowiadające za zmianę maksymalnego i minimalnego rozmiaru panelu

Więcej ustawień

Oczywiście przedstawione do tej pory opcje mogą być dla niektórych niewystarczające ;), dlatego deweloperzy dorzucili jeszcze kilka ustawień, które mogą być pomocne dla wymagającego użytkownika jak np. autoukrywanie.

Oprócz wymienionych tutaj graficznych sposób konfiguracji powłoka plasmy począwszy od wersji 4.4 dostarcza narzędzie o nazwie PlasmaDesktopScripting pozwalające na dostosowanie całego układu pulpitu wraz z panelem za pomocą skryptu w JavaScript. Tak się składa, że miałem przyjemność używać owego narzędzia i nawet dla takiego laika "nie programisty" nie nastręczało to większych trudności.

Nic nie zmieniać

Zapewne spora grupa osób używających KDE nic nie zmienia. Po prostu instalują i używają domyślnych ustawień. W takim wypadku warto wiedzieć o opcji która nazywa się Zablokuj elementy interfejsu, która blokuje wszelkie aplety plasmy, tak aby czegoś przypadkiem nie usunąć.

Jeśli jednak usuniemy nasz panel warto również wiedzieć o opcji jego przywracania Prawy przycisk myszy na pulpit > Dodaj panel. Spowoduje to przywrócenie domyślnego panelu. 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
xia   4 #1 30.11.2012 19:25

Chciałem ostatnio zainstalować coś z KDE i przy okazji zaszyfrować dyski, ale niestety GRUB zaczął się buntować przeciwko MBR i nie dało rady :(.

4lpha   10 #2 30.11.2012 20:30

@xia
Na głupotę niestety nic nie pomoże.

@lucas_
Poziom spada? Równie dobrze mógłbym stworzyć poradnik jak segregować ikonki w folderach w menu Start pod Windows.

  #3 30.11.2012 20:34

Jakie są wymagania sprzętowe, aby uzyskać taki efekt "aero", to się w KDE nazywa rozmycie.

lucas__   13 #4 30.11.2012 20:51

@sunbeam96
Hmm, a ja z chęcią przeczytałbym jak zrobić to co tutaj opisałem, w Unity albo GNOME Shell. W pewnych środowiskach nawet banalne sprawy urastają do rangi rzeczy niemal niemożliwych.

icywind   8 #5 30.11.2012 20:52

Mógłbyś może opisywać na tym blogu coś mniej oczywistego? ;)

lucas__   13 #6 30.11.2012 21:03

@icywind @sunbeam96 oraz wszyscy pozostali, którzy będą chcieli mi wytknąć, że opisuje rzeczy oczywiste. Specjalnie dla was następny wpis o konfiguracji paneli będzie w wersji PRO z użyciem PlasmaDesktopScripting ;)

Pan Łukasz   7 #7 30.11.2012 21:43

@ icywind
Wbrew pozorom ani w Windows ani w Mac OS X takie rzeczy nie są oczywiste, a już tym bardziej w Unity bądź GNOME 3. Z paskiem zadań w Windows niewiele można zrobić, aby go skonfigurować. W Mac OS X dok jest zaś obowiązkiem, gdzie w innych środowiskach jest prawem użytkownika i można z repozytorium pobrać wiele jego implementacji. Potęga KDE polega właśnie na tym, że takie prozaiczne bzdury wreszcie miały szanse w nim zaistnieć i nieomal każdy pomysł na pulpit ma w KDE swoją realizację. Twórcy innych środowisk (również i Windows, który tak naprawdę wcale nie jest konfigurowalny w porównaniu do KDE) najczęściej starają się wcisnąć coś ludziom na siłę. W czasach, gdy używałem jeszcze Windows, te rzeczy, które opisał tu lucas_, wydałyby mi się niespotykane.

Autor edytował komentarz.
sWirus   1 #8 30.11.2012 21:51

@lucas_ Ha, i dobrze, bo po doczytaniu do końca wpisu miałem właśnie zamiar o to poprosić ;)

@reszta użytkownikom KDE może się wydawać oczywiste to o czym lucas_ napisał, ale czasem czytając komentarze pod innymi wpisami można by dojść do wniosku, że niektórzy ze zmianą ustawień panelu mają na prawdę problemy...

jacksai   1 #9 30.11.2012 22:28

@lucas_ Bóg zapłać za ten wpis, na stronie głównej widziałem tylko twój avatar i początek tytułu "Konfiguracja..." . Już się bałem że to kolejny wpis o W8 a tu miła niespodzianka :)

lucas__   13 #10 30.11.2012 23:23

@jacksai

Szczerze powiedziawszy od ostaniach zmian na blogu, trudno mi jest określić czym się kierują moderatorzy wrzucając wpisy na główną, dlatego odwiedzanie głównej to ostatnio kiepski sposób na śledzenie mojego bloga, tym bardziej, że w tym tygodniu opublikowałem jeszcze 2 wpisy
http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Plasma-Media-Center,37678.html
http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/KDE--Wsparcie-dla-Appmenu,37700.html

No i jeszcze ten prosto z pieca ;)
http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/KDE-srodowisko-graficzne-stworzone-do-grania...

Dlatego polecam subskrybowanie rss, albo odwiedzenie polskiej planety KDE
http://pl.planetkde.org/

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   15 #11 01.12.2012 00:22

A tak od poza tematem, czy Qt5 oznacza, że pojawi się KDE5? ;)

xia   4 #12 01.12.2012 06:26

Z chęcią bym sobie skonfigurował KDE gdyby to je..ne kubuntu chciało się zainstalować, a nie wieszało przy wykonywaniu polecenia "vgcreate'" (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).

Linuks to dno i metr mułu - taka jest prawda.

icywind   8 #13 01.12.2012 09:30

@lucas
Dziękuję :D
@Pan Łukasz
Aktualnie używam gnome 3 i mimo, że konfiguracja ogranicza się do instalacji rozszerzeń z extensions.gnome.org to przyjemnie mi się na nim pracuje więc nie narzekam na brak opcji.
Nie zmienisz rozmiaru czy położenia panelu w gnome ale o banalności tego wpisu świadczy to, że każdy kto widział chociaż parę minut KDE sam odkrywa jak skonfigurować panel a nie konfiguracja w innych środowiskach.
@xia
Skoro nie lubisz tego "dna" to nie próbuj zainstalować tego systemu i zamiast konfigurować KDE zmieniaj sobie kolor kafelków. Następnie zmień avatar na kafelek zamiast wylewać w nim żal do pingwina, opuść blogi o Linuksie i bądź szczęśliwy. W ramach zaoszczędzonego na próbach instalacji Linuksa i pisaniu komentarzy czasu możesz wyjść na spacer i pooddychać świeżym powietrzem, każdy zyska.

GregKoval   8 #14 01.12.2012 11:51

@mikolaj_s
>>"A tak od poza tematem, czy Qt5 oznacza, że pojawi się KDE5? ;)"

Deweloperzy KDE dość sceptycznie podchodzą do sztucznej numeracji środowiska sugerującej jakiś istotny etap w rozwoju środowiska. Podstawą KDE 5 nie będzie więc tyle wydankie Qt5, co dopracowanie KDE Framework 5, które zastąpi KDE Platform. Oznacza to zastąpienie większości kluczowych elementów Plasmy, których podstawą jest QtgraphicsView, przez QML i w efekcie wprowadzenie do środowiska libplasma2. Oczywiście ta operacja jest już teraz rozpoczęta w KDE 5 będziemy mieć wiec do czynienia z finałem prac, dlatego data tego wydania nie jest określona. Według mnie po nastepnym KDE SC 4.10, będzie jeszcze 4.11.

Pan Łukasz   7 #15 01.12.2012 13:06

@ xia
xiu, nie na jednym Kubuntu się świat kończy. Ale śmierć głowy to już koniec świata.

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   15 #16 01.12.2012 15:28

Takie, rzeczy o których piszą użytkownicy tacy jak xia o nieudanej instalacji itp. jakoś mi się nie zdarzają, więc jeżeli Ci ludzie nie kłamią, to albo mają strasznego pecha albo są niepełnosprawni umysłowo.

mikolaj_s   15 #17 01.12.2012 15:33

@GregKoval
Ale chyba nie zafundują użytkownikom czegoś takigo jak Gnome3?
Plazma Active na fimikach wygląda bardzo ciekawie, ale ludzie nie chcieli by pewnie znowu zmian w KDE.

GregKoval   8 #18 01.12.2012 15:45

Myślę, że deweloperzy KDE mają o tyle rozumu, że wiedzą czym różnią się sprzęty mobilne od desktopów. Wbrew pozorom mają też środki, aby prowadzić dwa projekty równocześnie. Natomiast dzięki QML możliwe jest tworzenie aplikacji hybrydowych, dostosowujących kształt w zależności od pulpitu w jakim zostały użyte (vide: http://kdefamily.pl/2012/11/nowosci-kde-sc-4-10-cz-4-powiadomienia/).

  #19 12.12.2013 15:13

Proszę o pomoc; a mianowicie mam bardzo nietypowy monitor: 1280x720 i do tego kartę ATI (4850). Gdzie KDE4 umieszcza konfigurację - bo nie w xorg.conf - tego już nie ma. Po instalacji wchodzi mi w tryb 1024x768, a jak instaluję sterowniki ati cały X się wywala.
dz.

  #20 18.12.2013 21:37

Już nieaktualne, poradziłem sobie - wypieprzyłem, z bólem serca, kubuntu, zainstalowałem debiana