Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Menu start zniknęło? W KDE to nie problem...

Przez blog przetacza się ostatnio fala wpisów o pewnym systemie z "8" w nazwie. Jednym z bardziej żywiołowo komentowanych aspektów nowych okien jest brak menu "start" i zastąpienie go kaflami wraz z pełnoekranową wyszukiwarką. Użytkownicy Unity i GNOME Shell powinni poczuć się jak u siebie w domu, wszakże tam również możemy znaleźć podobne rozwiązania. Wielu osobom nie podoba się jednak nowy trend, dlatego co rusz pojawiają się programy "samoróbki" imitujące stare menu. Powiedzmy sobie jednak szczerze, prymitywizm nowych interfejsów wieje dosłownie drzwiami i oknami. Na szczęście istnieje środowisko graficzne w którym deweloperzy dają nam pełną swobodę działania, miejsce gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. W KDE wybór sposobu uruchamiania programów (menu) zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji.

Klasyczne rozwiązania

Tradycyjne menu czyli coś co wielu z nas zna na pamięć. Tu nie ma co wyjaśniać, zrzut ekranu mówi więcej niż 1000 słów.

Dodam tylko, że jest to mój ulubiony sposób uruchamiania programów, podobnie zresztą jak wielu innych osób. Mimo, iż nie jest to domyślne menu KDE, wiele dystrybucji (PCLinuxOS, Netrunner) z niego korzysta.

Kickoff

Kickoff czyli domyślne menu KDE, łączy w sobie zalety menu tradycyjnego z wbudowaną wyszukiwarką. Charakteryzuje je również wizualny podział na poszczególne kategorie za pomocą kart.

Miedzy klasycznym menu, a Kickoff można przełączać się poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonie programu uruchamiającego i wybraniu stosownej pozycji z menu kontekstowego.

Lancelot

Lancelot to kolejna propozycja na uruchamianie programów. Jest to taki Kickoff na sterydach, co jednak ważne posiada wiele unikatowych funkcji, a przy tym jest niesamowicie konfigurowalny.

Jedną z ciekawych cech jest możliwość używania menu bez konieczności klikania. Oprócz tego poszczególne części menu tworzą tzw "półki", które możemy swobodnie przeciągać na pulpit. Dodatkowym plusem jest także ścisła integracja z krunnerem.

Krunner

Krunner to bardzo prosta wyszukiwarka programów, a także linia komend, ponadto dzięki wielu wtyczkom (runners), może również pełnić wiele innych ról, od kalkulatora, słownika, po ubijarkę procesów włącznie

KDE Homerun

KDE Homerun to gratka dla miłośników pełnoekranowych "launcherów". Pozwala on nie tylko na łatwe wyszukiwanie programów, ale także jest doskonałym zamiennikiem dla krunnera. Mimo, iż projekt jest jeszcze bardzo młody, zdobył już sporo grono fanów, tym bardziej, że dosłownie kilka dni temu ukazała się pierwsza stabilna wersja, oznaczona jako 0.1. O samym menu, już jakiś czas temu również pisałem.

Przedstawione przeze mnie "launchery" to oczywiście nie wszystkie dostępne programy. Mógłbym wymienić jeszcze, co najmniej dwa rożne menu, ale nie w tym rzecz. Wydawałoby się, że coś tak banalnego jak zmiana programu uruchamiającego nie powinna sprawiać większych problemów. Niestety coraz częściej okazuje się, że to my powinniśmy dostosować się do interfejsu. Warto wiedzieć, że są jeszcze miejsca, gdzie to my decydujemy jak i czego chcemy używać.
 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
GregKoval   8 #1 19.11.2012 04:35

Myślę, że mniejsza o menu startowe. Powinieneś pochwalić raczej szalenie konfigurowalny panel.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #2 19.11.2012 07:45

Jednak myślę, że właśnie menu start jest najważniejsze. Przecież jednym z głównych powodów, dla których tak gani się Windowsa 8 jest właśnie brak menu start. A tutaj autor pokazuje, że menu start to nie tylko Starsze wersje Windowsa, ale również Linux.

Quest-88   16 #3 19.11.2012 09:18

Czy w Windows8 można już uruchamiać programy poprzez skrót Ctrl+F2? :-)

mikolaj_s   15 #4 19.11.2012 12:57

Możliwość konfiguracyjne KDE są bardzo duże, nikt nikogo do niczego nie zmusza ;)
A jak ktoś nie lubi za dużo konfigurować i ustawiać pod siebie to mam inne menadżery do wyboru.

GregKoval   8 #5 19.11.2012 13:00

@Shaki81

Nie brak menu start tylko jego koszmarne umiejscowienie. Pewna forma menu start nadal jest w Windows 8. Poza tym KDE jest dostępne także dla Windows (przynajmniej dla starszych wersji) oficjalnie.

Frankfurterium   10 #6 19.11.2012 16:13

Całkiem przyjemnymi mutacjami launcherów są też Rosa Launcher i AppMenuQtt (no i rosowy Stack Folder, bez którego nie potrafiłbym już żyć ;-)).

Scorpions.B REDAKCJA  23 #7 19.11.2012 17:16

Dla mnie miejscami KDE wygląda jak niedopracowane. Ikony w prawym rogu paska są jakby zbyt dużo, nie pasują. Wyglądają jak sztucznie dodane przez jakąś aplikację. Nie mówię, że KDE jest złe, ale dla mnie Unity wygląda na o wiele bardziej dopracowane. Korzystałem kiedyś z KDE jednak jakoś szybko powróciłem do Unity. Dla mnie jeśli ktoś chcę interfejsu podobnego do tego znanego z Windows to polecam Cinnamon.

GregKoval   8 #8 19.11.2012 17:29

Scorpions.B

To jest domyślny motyw. W sieci znajdziesz nawet modyfikacje ikon z Unity dla KDE. Proszę cię - to nie Windows :(

lucas__   13 #9 19.11.2012 17:54

@Scorpions.B
"Ikony w prawym rogu paska są jakby zbyt dużo, nie pasują. Wyglądają jak sztucznie dodane przez jakąś aplikację"

Mógłbyś skonkretyzować na którym obrazku. Tak sie składa, że wśród zrzutów są 3 różne motywy plasmy i żaden z nich nie jest domyślnym KDE ;p

W Unity nie ma czego zmieniać bo tam się praktycznie nic nie da zmienić. Zawsze się zastanawiałem jak ten górny panel przenieść na dół, albo dlaczego ten panel nie jest przezroczysty, skoro boczny jest.
Motyw ala windows jest tylko jednym z wielu jakie możesz sobie ustawić. Chyba faktycznie napisze coś o możliwościach konfiguracji panelu w KDE, jak zasugerował GregKoval.

  #10 19.11.2012 18:23

Jaki to motyw KDE?

mikolaj_s   15 #11 19.11.2012 18:48

@lucas_
"W Unity nie ma czego zmieniać bo tam się praktycznie nic nie da zmienić. Zawsze się zastanawiałem jak ten górny panel przenieść na dół, albo dlaczego ten panel nie jest przezroczysty, skoro boczny jest. "
Za długo chyba nie używałeś Unity ;)
Górny pasek jest równocześnie belką programu w trybie maksymalizacji. To jakbyś chciał przenieść pasek na dół. To mi się właśnie podoba w Unity, że mam cały ekran dla aplikacji, a równocześnie widzę główny pasek ;) KDE można było automatycznie chować pasek zadań, ale nie z każdą aplikacją to działało prawidłowo.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #12 19.11.2012 19:29

@lucas__
No na wszystkich ;)
@GregKoval
Dlaczego od razu ta zbędna aluzja do Windows? Czy musi mi się podobać tylko jedno słuszne środowisko, czyli KDE? Po prostu dla mnie o wiele bardziej przemawia Unity ;) Linux to różnorodność i każdy może wybrać sobie odpowiadające mu środowisko ;)
@mikolaj_s
Zgadzam się co do Unity ;)

Pan Łukasz   7 #13 19.11.2012 19:51

Hmmm... Jak widać na załączonych obrazkach, Windows jest w ciemnej pupie. Jak to jest, że nikt nie może dogonić KDE...

Frankfurterium   10 #14 19.11.2012 20:58

Ja tam zawsze twierdziłem, że domyślny wygląd KDE jest w porywach kiepski, za to w pięć minut jestem w stanie doprowadzić go do mojego ideału. I za to kocham KDE :-]

Humanoid   5 #15 19.11.2012 21:24

@GregKoval | 19.11.2012 13:00

Jak ja ostatnio instalowałem KDE pod Windows'em 7, to trwało to przeszło pół godziny i efekt był marny - koszmarnie to działało.

Druedain   14 #16 19.11.2012 21:48

Domyślnie w KDE są paskudne ikony i nie najszczęśliwszy układ kolorów. Ale jest jak pisze @Frankfurterium :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #17 19.11.2012 22:02

@Frankfurterium
Jakiś screen z Twoim KDE? ;)

  #18 19.11.2012 22:23

Najlepsze jest menu w Cinnamon. Można je znaleźć m.in. w najnowszej dystrybucji Cr OS Linux.

Frankfurterium   10 #19 19.11.2012 23:17

A proszę bardzo:
http://postimage.org/image/4g5o5pfox/full/
http://postimage.org/image/h9zl4hprb/full/

Piękno rzecz względna, ale ten układ zaspokaja i moje potrzeby estetyczne, i wymagania funkcjonalne.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #20 19.11.2012 23:35

@Frankfurterium
Dzięki ;)

GregKoval   8 #21 20.11.2012 02:31

@Scorpions.B

To nie jest aluzja do Windowsa tylko lucasa, który raczył wspomnieć o istnieniu KDe dla dystrybucji linuksowych, a pomija fakt obecności tego oprogramowania także dla Windowsa. Nie widzę powodu aby obniżać wartość tego systemu w ten sposób.

@Humanoid

Jak wiele takich modyfikacji interfejsu Windowsa. Niestety tu sporo winy samego Windowsa, który blokuje możliwości takich modyfikacji. Ale przyznaję, że projekt nie należy do stabilnych z winy braku popularności i testerów, którzy zgłaszają błędy.

zoso71   10 #22 20.11.2012 09:14

Treść wpisu jest ciekawa. Nie darzę sympatią KDE, nie mniej jednak zainteresowały mnie te możliwości (nie miałem wcześniej o nich pojęcia) i prawdopodobnie kiedyś je wypróbuję.

Pobudki jego powstania, albo raczej podejście jakie zrodziło wpis jest dla mnie nieuzasadnione:

"co rusz pojawiają się programy "samoróbki" imitujące stare menu. Powiedzmy sobie jednak szczerze, prymitywizm nowych interfejsów wieje dosłownie drzwiami i oknami. Na szczęście istnieje środowisko graficzne w którym deweloperzy dają nam pełną swobodę działania,"

Dlaczego tak uważam może wyjaśnić kilka pytań: kiedy powstało KDE a kiedy W8? Jak długo było rozwijane oprogramowanie KDE związane z menu, a jak długo oprogramowanie do W8? Ile czasu twórcy KDE mogli rozwijać, poprawiać i dopracowywać koncepcje różnych menu a ile czasu mieli/mają na to twórcy różnych menu do W8?

Przy krytyce sądzę, że należy wziąć pod uwagę jak najwięcej czynników kształtujących daną sytuację.

  #23 20.11.2012 17:04

@zoso71: Różnica jest taka, że w KDE masz piękne API Plasmy, gdzie możesz sobie napisać jakie menu ci się podoba i wszystko będzie działać prawidłowo. W windowsie masz celowo wywalone menu start i nie bardzo można cokolwiek z tym zrobić, tylko kombinować na około z różnymi hackami. Także na Windows 8 nigdy nie będzie porządnego menu start, nieważne po jakim czasie...

lucas__   13 #24 20.11.2012 17:49

@Ja___
Naked, Helium, Blue Sora ;)

@mikolaj_s
Mam Ubuntu zainstalowanego na partycji testowej, także jestem jak najbardziej na bieżąco. Za menu na górnej belce odpowiada pakiet indicator-appmenu. Samo menu aplikacji da się pokazać w rożnej formie, (nie tylko na górnej belce), W Kde również można dodać odpowiedni plasmoid do panelu i będziesz miał to samo. W KDE 4.10 będzie to standardowa funkcja. Nieedytowalny panel na górze to odgórna decyzja i w zasadzie niczym nie uzasadniona.

Alfredo_Martino
Nie, wersja 4.2.1 ;)

@zoso71
Przez "prymitywizm" nowych interfejsów rozumiem podejście, które zmusza użytkownika do korzystania z góry narzuconego sposobu obsługi, a nie jakości dostępnych zamienników dla menu start.

Autor edytował komentarz.
  #25 19.07.2013 11:46

Skąd taka fajna tapeta. Chcę ją.