Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Na główną proszę...

Zmiany, zmiany, zmiany

Zmiana ma to do siebie, że może być na gorsze lub na lepsze. Cóż za odkrycie powiecie, no w zasadzie żadne. Jednak pisząc o zmianach mam na myśli ostanie zmiany jakie zauważyłem na portalu. Najpierw te negatywne, co by rozruszać publikę.

News to czy blog

Przeglądając ostatnio stronę główna, zauważyłem niepokojący trend. Otóż czytając niektóre newsy mam wrażenie jakbym czytał bloga. Być może jest to jedna ze zmian dotyczących blogów i zapowiedzi, że niektóre z nich będą promowane na głównej:

Część zmian związanych z blogami jeszcze jednak przed nami. Najważniejszą z nich będzie publikacja wybranych wpisów na głównej stronie dobrychprogramów, co pozwoli ich autorom na dotarcie do najszerszego grona czytelników.
Być może co poniektórzy redakcyjni news-meni chcieli dać nam zajawkę, tego co nas czeka w postaci takich newsów jak ten news o androidzie

Pozwolę sobie zacytować kilka co ciekawszych fragmentów:

Android na każdym kroku naszpikowany jest zdemenciałą, linuksową filozofią i co chwilę irytuje nieprzemyślanym wykonaniem.

dalej czytamy

Ustawienia Androida są tak pokręcone, że po miesiącach korzystania z telefonu dalej dostaję oczopląsu, kiedy muszę coś zmienić.

a na sam koniec

Pozostaje mieć nadzieję, że Schmidt również to wie, czego efektem są zmiany w Androidzie 4.0 czyniące ten system bardziej zjadliwym dla użytkowników wyznań innych, niż linuksowe - czyli dla 99% normalnych konsumentów.

Mogę zrozumieć, że niektórzy potrzebują miejsc gdzie mogą rozładować swoje atawistyczne popędy, ale czy strona główna portalu jest do tego właściwym miejscem, nie jestem pewien. Powiem nawet więcej, tak się składa, że spora część mojej grafomańskiej twórczości to newsy ze świata KDE. Co więcej, mam wrażenie, że przeważająca część z nich jest bardziej obiektywna niż ten wcześniej cytowany. Rozumiem, że im więcej pikanterii tym lepiej, dlatego niektóre tabloidy zamieszczają zdjęcia gołych panienek (nie żebym miał coś przeciwko ;p), mam jednak nadzieję, że na portalu typowo informacyjnym, takich atrakcji nie uświadczę.

Kilka propozycji domorosłego czarodzieja

Odświeżyłem swoją kryształową kulę, która podpowiada mi kilka rozwiązań jak uzdrowić (haha) całą sytuację

Skoro już obrażamy to może wszystkich po równo...
Wprowadzić nową formę, może newso blog?

Jednak najlepszym rozwiązaniem, jest przyśpieszenie publikacji niektórych wpisów blogowych na stronie głównej. Nie żebym pokazywał palcem ekhm..., ale biorąc pod uwagę moje wrodzone talenty pisarskie, wybór jest chyba oczywisty.

Zmiany na blogu

Teraz czas przejść do nudniejszej części wpisu, czyli zmian na blogu, szczerze mówiąc pierwotnie miał to być jedyny temat tego wpisu, ale zważywszy na nieoczekiwane okoliczności ujęte powyżej, jest to jedynie dodatek.

Przede wszystkim cieszy fakt, iż zamiast całości wpisów pokazywane są jedynie "zajawki", co oszczędza miejsce na głównej i daje możliwość promowania blogów. Plusem jest również automatyzacja wstawiania tagów, znaczy te przyciski na górze. No i największy + czyli możliwość wstawiania większej ilości obrazków. Od teraz w ramach zemsty będę spamował każdy wpis jak największą ilością obrazków ;) Ok żartowałem, niemniej w końcu będę mógł rozpocząć nową serię na tym blogu, oczywiście z KDE w roli głównej. Hmm i to by było na tyle.

 

porady hobby inne

Komentarze

0 nowych
yawamdam   4 #1 08.12.2011 15:01

+1

  #2 08.12.2011 15:42

+2

  #3 08.12.2011 15:50

+1

Krogulec REDAKCJA  22 #4 08.12.2011 16:04

Bierzemy pod uwagę takie głosy jak Twój i materiały, które zawierają znaczny pierwiastek osobistych opinii i wniosków autora będą oznaczone. Wprowadzimy też filtr umożliwiający wyświetlanie samych newsów, samych felietonów, albo wszystkich materiałów w dziale Aktualności. W przyszłości dojdą też do tego blogi.

Jeżeli jednak chodzi o wpisy blogowe na stronie głównej portalu to technicznie nie mamy jeszcze w tym momencie takiej możliwości. Niemniej jednak, jeżeli chciałbyś opublikować jakiś materiał to możemy to zrobić już teraz tylko musielibyśmy zrobić to "ręcznie" (tj, musiałbyś mi albo komuś z redakcji przesłać tekst na maila) i nie byłby on widoczny z poziomu Twojego bloga.

  #5 08.12.2011 16:22

+3

4lpha   10 #6 08.12.2011 16:23

@Krogulec

Filtru nie mogę się doczekać :)

Niezmiernie irytują człowieka (mnie) pseudo-newsy na głównej stronie dobrychprogramów w wykonaniu pana Tomka Bryji.

Nie muszą się pokrywać z moimi poglądami, ale jeśli pan Tomek pisze, że coś jest, choć czegoś nie ma (wiem, bo miałem z daną sprawą do czynienia), to ukazuje swój, niezbyt przyjemny, obraz.
Pohejtować każdy może, czasem lepiej... czasem gorzej.

Vanshei   16 #7 08.12.2011 16:32

Co do tego newsa o androidzie, mam takie samo zdanie jak lucas_
Chyba wpis bardziej pasuje na bloga niż na stronę główną.

A zmiany na blogu pozytywne. Będzie trzeba przyzwyczaić oko przez kilka dni ;)

Druedain   14 #8 08.12.2011 16:41

@Krogulec Nie strasz mnie! Przecież dział blogów to świetne miejsce do umieszczania wpisów blogerskich, więc po co je pchać na stronę newsów? @lucas__ mnie uprzedził, bo sam właśnie chciałem napisać krótko o niepokojących zjawiskach w newsach (na (nie)szczęście błąd 500 uniemożliwia mi dodanie wpisu na blogu). Ja nie widzę problemu w pojawianiu się wpisów takich jak o Androidzie na DP, ale niech one się pojawiają tutaj, a nie podszywając się pod newsy… Współczułbym wam gdybyście sami nie dostrzegali w takich newsach problemów, ale wydajecie się być ogarniętymi ludźmi i sami źle się czujecie z tym, bo opinia idzie na konto całej redakcji.

  #9 08.12.2011 16:52

Mam dokładnie takie same spostrzeżenia. Na stronę główną trafiło kilka blogowych wpisów podszytych bardzo zaakcentowanymi, subiektywnymi opiniami autora. Myślę że to nie powinno mieć miejsca i cieszę się że @lucas__ o tym napisał.
Pozdrawiam.

underface   14 #10 08.12.2011 18:05

z tymi blogami na głównej - portalu to troche przesada. moim zdaniem mogły by się pokazywać gdzieś w bocznym sidebarze np 4-5 najnowszych wpisów. a nie w formie newsa- to trochę przesada;p

Vanshei   16 #11 08.12.2011 18:30

A może zamiast sidebara dodać tylko ostatnio na blogu tak jak jest teraz - ostatnio na forum i wystarczy ?

Krogulec REDAKCJA  22 #12 08.12.2011 18:33

@Druedain: Na blogu pojawia się wiele wartościowych wpisów, które zasługują na większe wyeksponowanie. Praktyka pokazuje jednak, że stronę główną bloga odwiedza niewielki procent czytelników i to jest taka trochę "para w gwizdek". Nie jest naszą intencją aby _wszystkie_ wpisy ze strony głównej bloga lądowały na stronie głównej portalu, a tylko te wybrane, które w szczególny sposób zasługują na rozpowszechnienie.

Generalnie nasze obserwacje są takie, że internauci stają się coraz bardziej leniwi i nie chce im się klikać po kolejnych działach - w Aktualności żeby przejrzeć newsy, w Artykuły aby przeczytać felieton, w Blogi żeby zobaczyć wpisy itd. Stąd taki, a nie inny kierunek.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że taka formuła nie każdemu może przypaść do gustu stąd na dniach (prawdopodobnie już jutro) materiały na stronie głównej zostaną wyraźnie oznaczone kategoriami typu news, felieton (a w przyszłości też blog) i będzie je można wygodnie sobie filtrować. Stan filtru będzie zapisywany w profilu więc ktoś na stałe będzie mógł sobie wyłączyć pokazywanie danego rodzaju materiałów.


@underface: To się nie sprawdza. Mamy na górze tzw. boksy z polecanymi materiałami w Labie i wpisami na Blogu. Mimo tak widocznego - wydawałoby się - wyeksponowania, klikalność w wyróżniane tam treści jest znikoma. Cotygodniowe podsumowania blogów też nie spełnianą swojej roli. Tymczasem jeżeli jakiś materiał pojawia się w "ciągu" newsowym czytelnictwo jest znacznie większe. Dobrym przykładem są tu np. tzw. "duże" recenzje.

Krótko mówiąc próbowaliśmy inaczej, ale to walka z wiatrakami. Szkoda nam patrzeć jak wiele wartościowych wpisów na blogu po prostu marnuje się bo dociera do niewielkiego odetka czytelników.

Powtarzam jednak, że blogowe wpisy na stronie głównej portalu mają być najwyższym stopniem wyróżnienia i z zasady nie będą dotyczyć wszystkich materiałów.

underface   14 #13 08.12.2011 18:39

@Krogulec w pełni się z tobą zgadzam, nie mniej chodziło mi o trochę inne prezentowanie ostatnich wpisów z bloga, podobnie tyczyło by się to labu. Bardzo podoba mi się prezentacja recenzji w labie, gdzie po prawej stronie widnieją grafiki. nie wiem czy inni też na to lecą ale "ja na to lece"

Krogulec REDAKCJA  22 #14 08.12.2011 18:56

@underface: Rozważaliśmy i takie podejście. Rzecz w tym, że w przypadku recenzji sprzętu sprawa jest prosta ja drut. Do każdej recenzji mamy bowiem zdjęcia, staramy się aby były to zresztą zdjęcia jakoś przynajmniej lekko inscenizowane, dzięki czemu łatwo z tego stworzyć ładne, autopromocyjne grafiki.

Z wpisami na blogu już tak łatwo nie jest. Wiele z nich nie ma ładnych grafik, część nie ma grafik w ogóle. Awatary też sprawy nie załatwiają bo są za małe. Więc nic sensownego by z tego nie wyszło...

Poza tym publikacje wybranych wpisów w ciągu aktualności daje _od_razu_ większe czytelnictwo tym wpisom, co autorom na pewno sprawi więcej satysfakcji.

lucas__   13 #15 08.12.2011 19:18

@Krogulec
Sugestie o umieszczaniu wpisów blogowych na głównej należy traktować z przymrożeniem oka. Na końcu powinienem był dodać ;). Chciałem po prostu zwrócic uwagę na pewien problem. Niemniej cieszą postępy prac w tym zakresie.

Malkolm   3 #16 08.12.2011 19:46

"Pozostaje mieć nadzieję, że Schmidt również to wie, czego efektem są zmiany w Androidzie 4.0 czyniące ten system bardziej zjadliwym dla użytkowników wyznań innych, niż linuksowe - czyli dla 99% normalnych konsumentów."

A tak z ciekawości: czy ten komentarz kłamie?

molexor   7 #17 08.12.2011 20:46

trzeba przyznać żee te pseudo newsy na głównej są naprawdę irytujące i (moim skromnym zdaniem nie profesjonalne) sam pomysł wybranych wpisów z bloga jak najbardziej ok, ale podszywanie się pod newsa jakąś pseudo informacją z dużym nasyceniem własnej opinii fajne nie jest. również zauważyłem to u TomkaB

command-dos   18 #18 08.12.2011 21:43

ale mam oczopląs - kompletnie nie wiem, gdzie mam patrzeć. Jedyne, co mi się na nowych blogach podoba, to czcionka. Zupełnie odwrotnie jest w komentarzach, tych aż się nie chce czytać, a to zazwyczaj jest deser do dania głównego ;) Nie podoba mi się to, że blog wygląda, jakby nie był z dobrychprogramów oraz wyeksponowana liczba komentarzy, jakby miała ona być wyznacznikiem dobrego wpisu. Może jestem zbyt dużym konserwatystą i tyle... Podoba mi się integracja z portalami społecznościowymi - nie będzie trzeba kopiować linku, choć nie był to duży problem. Wygląd przypomina mi Gamikaze, na którego nie zaglądam właśnie z powodu przejrzystości: nadziubdziane, oczy gonią po całym ekranie i nic z tego nie wiadomo...

  #19 08.12.2011 21:52

Też mi się komentarze nie podobają :P Za ciemne to... dodatkowo jeszcze powinno gdzieś być przy polu wpisywania komentarza powiadomienie czy jesteś zalogowany czy nie... bo dzisiaj popełniłem anonima będąc przekonanym, że jestem zalogowany...

Ogólnie wygląda ładnie - czcionki, stonowanie (wyłączając część komentarzową).

Co do wpisu lucas'a__ też uważam, że troszkę za bardzo były nacechowane, co niektóre, ostatnie aktualności na dp... Lepsze suche, konkretne wiadomości, resztę na blogach zrobią użytkownicy :)

  #20 08.12.2011 22:07
command-dos   18 #21 08.12.2011 22:15

@gowain - mianuję Cię nadwornym CSS'owcem ;) kolorowcem - 100% poprawy. Tak by mogło pozostać...

Krogulec REDAKCJA  22 #22 08.12.2011 23:03

@gowain: Jeżeli chodzi o zwiększenie szerokości to taki jest jeden z kolejnych kroków, który już zresztą zapowiadaliśmy. Co za tym idzie, w pełnym widoku zniknie też ta liczba komentarzy. Prawdopodobnie nieznacznie zwiększy się też wielkość czcionki. Jeżeli chodzi o inne zmiany wizualne to się nie wypowiadam bo to jest kwestia szerszej analizy Waszych sygnałów, a są one zróżnicowane (wielu osobom te ciemne pola się podobają ;). Poza tym jak to się mówi "przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka" - być może to kwestia szoku w pierwszej chwili (sam tak miałem gdy zobaczyłem tę część projektu) ;)))

Druedain   14 #23 08.12.2011 23:15

Generalnie rzecz biorąc wygląd mi odpowiada. Szerokość ma być inna, więc nie narzekam, a kolory są wpytkowe, bo dla mnie udręką była jasna czcionka na jasnym tle, przez to, że mam ciemny motyw w systemie i FF nadgorliwie z niego korzysta :)

Co do wpisów na głównej, to jeśli selekcja będzie sensowna, to jestem za!

Jakoś umiem się dostosować i zmiany traktuję powierzchownie. Jeśli tylko nie będzie się wydawało, że pan Tomek pisze news, a nie felieton, to już wszystko będzie okej!

A od siebie jeszcze mogę dodać, że samemu miałem najczęściej w nosie lab i inne propozycje z górnego panelu, więc jeśli wszystko będzie wyoślone i będzie już przy czytaniu tytułu wiadomo, że coś jest blogiem, labem, itd. to ja jestem za!

  #24 08.12.2011 23:17

@Krogulec jak będzie treść szerzej to się cieszę, bo w sumie to najważniejsza część strony :) Co do pól komentarzy... mi tu one w ogóle nie pasują takie ciemne, ale to moje zdanie i zdaję sobie sprawę, że jest głosem jednym spośród wielu :)

A te style to ja sobie na szybko w FireBugu pozmieniałem, z ciekawości jakby to wyglądało - wiem, że wiecie co robicie i podążacie przeważnie w dobrą stronę, więc jestem spokojny (choć wiadomo, że każdy ma swoją wizję i czasami trzeba uznać dobro ogółu :P)

kamil_w   11 #25 08.12.2011 23:56

A mnie nie kolą w oczy tak wpisy pana Tomka, jak wpisy pani Ani. Często są one jakieś takie "słitaśne". Ponadto często występują w nich również jakieś egzotyczne zwroty jak choćby "Oznacza to, żeby aby[...]" (tekst dostępny pod tym linkiem: http://www.dobreprogramy.pl/Swiat-jest-mniejszy-niz-myslimy,Aktualnosc,28934.html ). Zwróciłem na to uwagę w komentarzu pod artykułem i podałem nawet przykład jak mogłoby to być napisane po polski, ale nie zostało to poprawione. Muszę przyznać, że pod tym względem jesteście gorsi nawet od Onetu.

command-dos   18 #26 09.12.2011 05:38

@gowain - nie jednym ;) mnie ten czarny w oczy kole...

deepone   13 #27 09.12.2011 06:20

@Krogulec - odnośnie odświeżania strony głównej blogów, wczoraj przy rozmowie z kolegą z pracy, dowiedziałem się, że podoba się zmiana taka, że blog ma swoją własną główną stronę, w każdym razie w takim sensie że z podstron można wrócić na główną klikając banner lub w tym małym menu po lewej blog - może brak takiej jasnej nawigacji powodował słabe wyświetlanie głównej bloga? to akurat jest tylko jedna osoba która tak twierdzi.
Co do lenistwa, zapewne wiele osób traktuje portal DP jako portal z tylko oprogramowaniem, potrzebują coś - ściągają i idą dalej. Newsy część osób poczyta a to że nie każdemu chce się wchodzić gdzieś dalej na stronę to choćby nie wiem co się zmieniło to i tak tylko niewielki procent przeczyta coś więcej.

Ja np. czytam lab - ale tylko to co mnie zainteresuje bardziej, blogi czytam większość - aż tak dużo tego nie jest, newsy też czytam regularnie - minimum przy porannej kawie i w ciągu dnia jak coś się pojawi.

Nawet mi przyszło na myśl napisać o PowerMacu - coś jak z tym Androidem - bo taki wczoraj w pracy "pozyskaliśmy" bo był nieużywany i pomimo prostoty Apple wcale tak prosto nie mieliśmy.

  #28 09.12.2011 08:52

@Krogulec

Proponuje zebyscie wprowadzili rowiez funkcje filtrowania wpisow niektorych czlonkow redakcji (nie mam ochoty czytac wiecej wpisow takich jak ten o androidzie)

zoso71   10 #29 09.12.2011 11:26

1) w pełni zgadzam się z przedmówcami, którzy wyrazili dezaprobatę dla umieszczania na głównej stronie wpisów takich jak cytowany w tym wpisie. Oczywiście nie o treść tu chodzi ale o sposób wypowiedzi. Po prostu w serwisie z "wyższej półki" nie wypada aby coś takiego miało miejsce. To dlatego (m.in.) cenię DB i uważam, za wartościowy vortal, że nie ma nań osobistych wycieczek czy bezpodstawnych lub powetowanych tylko emocjami wpisów.

2) @Krogulec - "osobista" filtracja wpisów z głównej strony na newsy, felietony itp. pomysł godny poparcia (możliwość personalizacji wyglądu i treści chyba zawsze jest dobrym krokiem) nie mniej jednak dobrze by było gdyby nie stanowiło to formy remedium na wpisy takie jak zacytowany tu artykuł mówiący o Androidzie. Z uwagi na 1) tak czy siak nie obniżajcie lotów wskazując jedynie na możliwość filtracji. Nie umieszczajcie takich wpisów. ;-)
Sama filtracja to nie jest wyjście, wszak wiele wpisów z różnych działów też jest wartościowa i nie chciałbym je pomijać tylko dlatego, że może tam się zdarzyć "wyskok" ;-)

3) wprowadzenie informacji o wpisach na główną stronę vortalu to dobry pomysł, ale pod warunkiem, że nie zaburzy to dotychczasowej formy.
Wpisy na blogach czytam tylko te z głównej, bo latać po wszystkich użytkownikach tylko w celu wyłowienia wpisu, który chcę przeczytać mija się trochę z celem. RSSy też raczej bardziej zaśmiecą niż pomagają (przynajmniej dla mnie). Dlatego "zajawki" na głównej informujące o pojawieniu się nowej treści myślę, że jest fajnym rozwiązaniem (@Krogulec to odnośnie też tej leniwości użyszkodników ;-)

4) RECENZJE - a dorzucę i to tutaj, choć to nie na temat ;-)
Jak dla mnie świetna sprawa poszerzająca zakres vortalu. Lubię poczytać i czasami też pozwala wybrać pewne produktu lub skusić się na zakup. Jestem na TAK :-)

5) komentarze - nie ma już informacji o ostatnich komentarzach(?). Jak dla mnie spory minus. Do tej pory dodając komentarz pod blogiem czy wpisem mogłem w ten sposób łatwo wrócić i sprawdzić czy ktoś nie odpowiedział lub nie pyta o coś do czego się odniosłem. A teraz? Mam dodawać stronę do Obserwowanych i ręcznie sprawdzać? ;-P

lucas__   13 #30 09.12.2011 18:39

@Malkolm
Wydawałoby się, że ten ostatni cytat powinien być jasny nawet dla średnio rozgarniętego szympansa. Jako, że mam dziś dobry dzień to ci wytłumaczę. Otóż w tym ostatnim cytacie autor zakłada, że androida używają jacyś nienormalni konsumenci. Przy okazji z góry zakłada, że Android może być używalny jedynie dla pewnej linuksowej mniejszości. Autor newsa w swoim dość ograniczonym pojmowaniu świata, z góry zakłada pewne prawdy. Mam nadzieję, że to wyjaśnienie jest jasne i klarowne.

command-dos   18 #31 09.12.2011 18:47

@zoso71 zwrócił uwagę na coś, co także mnie zadziwiło: brak historii komentarzy w profilu. Dziś szukałem wpisu, żeby zobaczyć, czy rozmówca "odpuścił", ale nieee ;) twarda z niego sztuka. Po komentarzach łatwiej było dojść do omawianego tematu.