Netrunner 13.12 RC - szybkie spojrzenie

Założyciel Blue Systems poinformował o wydaniu nowej wersji, jednej z najlepszych dystrybucji z KDE. Mowa tu o Netrunner 13.12, który obecnie znajduje się w fazie RC (release candidate). Jako zadowolony użytkownik tejże dystrybucji postanowiłem przyjrzeć się co tam w trawie piszczy, wybierając się na mały rekonesans.

Nowy motyw pulpitu

To co najbardziej rzuca się w oczy, to przede wszystkim nowy motyw pulpitu, dla którego inspiracją miała być ta idea.

Całość wygląda bardzo przyzwoicie, począwszy od Krunner

na domyślnym układzie pulpitu KDE skończywszy. Podobnie jak w poprzedniej wersji 13.06 Netrunner posiada własny lekko zmodyfikowany układ pulpitu (brak skrzynki narzędziowej w rogu ekranu, itp). Pomiędzy układami pulpitu można się swobodnie przełączać (standardowa opcja KDE).

W Plasma 2 funkcja ta ma być znacznie rozszerzona, pozwalając na tworzenie dowolnie wyglądających układów pulpitów. To jednak zew przyszłości, na który przyjdzie nam poczekać kilka miesięcy ;)

Nowe KDE menu

O tym jak ważne jest menu uruchamiania programów, niech świadczy larmo jakie się podniosło, kiedy Microsoft wykastrował Windows 8. Twórcy Netrunner dają jednak wybór począwszy od pełnoekranowego launchera, po klasyczne menu, zwane Homerun Kicker.

Jest to połączenie tradycyjnego menu z wbudowaną wyszukiwarką, a także dodatkową kolumną zawierającą ulubione programy. Całość działa bardzo sprawnie, a wyszukiwanie programów odbywa się błyskawicznie.

Ulepszony Task Manager

Kolejna nowość czyli usprawniony menadżer zadań lub pasek zadań jak kto woli, jest centralnym miejscem pozwalającym na przełączanie się pomiędzy uruchomianymi programami. Główną różnicą w stosunku do domyślnego, jest możliwość swobodnej aranżacji jego elementów (patrz uruchomione programy), a także lepsza integracja z aktywatorami. Jak to wygląda w praktyce, można zobaczyć na poniższym video.

Panel boczny

Panel boczny, który wywołuje klawisz F11 albo gest myszy (szybkie przesunięcie kursora z lewej do prawej strony ekranu, z jednoczesnym wciśnięciem lewego przycisku myszy).

Panel jest w pełni konfigurowalny, bez większych problemów można zmienić jego położenie czy zawartość elementów.

Zaktualizowane programy

Wraz z nowym wydaniem zaktualizowano wiele programów, a także dokonano pewnych ich roszad np. Clementine zastąpiło Tomahawka jako dodatkowy odtwarzacz muzyki. Qmmp oczywiście nadal jest domyślnym, co mnie niezmiernie cieszy ;). Kodeki, flash to oczywiście standard. To tak na szybko jeśli chodzi o "ficzery" tego wydania. Bardziej szczegółową relację postaram się napisać, kiedy ukaże się wersja stabilna.

Więcej informacji oraz pliki iso do pobrania:

http://www.netrunner-os.com/netrunner-13-12-rc/