Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Netrunner 4.2 Dryland – Second Edition wydany

Jakiś czas temu miałem okazję opisywać Netrunnera 4.1, jedną z najlepiej zapowiadających się dystrybucji, jakie miałem przyjemność używać, od czasów PCLinuxOS (co samo w sobie o czymś świadczy). Jeśli ktoś uważa, że Ubuntu jest proste i łatwe, to nie widział Netrunnera. Nie powinien zatem dziwić entuzjazm z jakim przywitałem najnowszą odsłonę, o jakże wdzięcznej nazwie Netrunner 4.2 Dryland – Second Edition. Co odróżnia Netrunnera od innych dystrybucji? Przed wszystkim używa KDE, co samo w sobie jest plusem ;p. Pomijając jednak ten szczegół, jest to dystrybucja bardzo intrygująca, zarówno ze względu na podejście do samego KDE, jak i jej głównego sponsora - Blue Systems. Jakby ktoś miał wątpliwości szef Blue Systems, firmy, która wspiera co najmniej kilkanaście projektów związanych z KDE jest jednocześnie głównym deweloperem samej dystrybucji. Po tym nieco przydługim wstępie pora przejść do nowości wydania

Co nowego?

  • KDE 4.8.3
  • integracja KDE z Firefoxem
  • Gimp 2.8
  • Skype 4.0
  • Samba Mounter ułatwiający dostęp do zasobów Network Attached Storage (NAS)
  • Webaccounts czyli miejsce skąd możemy zarządzać swoimi kontami społecznościowymi
  • Runners-ID czyli darmowa usługa przechowywania plików w chmurze oparta o OwnCloud
  • Muon Discover
  • i wiele więcej

Niech nikogo nie zwiedzie ta lista nowości, tym bardziej, że jest to przedsmak tego co znajdzie się w nadchodzącej recenzji ;p. W międzyczasie Netrunner 4.2 zastąpił wysłużonego openSUSE 11.4 jako "główny system" na moim komputerze. Wszystkich, którzy chcą pobrać i przetestować system odsyłam do oficjalnego ogłoszenia, gdzie podane są stosowne linki:

http://www.netrunner-os.com/dryland-second-edition-released/

Więcej o nowościach można poczytać tutaj:

http://www.netrunner-os.com/features/readme/

Bardziej dociekliwi mogą obejrzeć sobie zrzuty ekranu:

http://www.netrunner-os.com/screenshots/

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
skandyn   10 #1 22.06.2012 14:12

Przeglądając te zrzuty ekranu to wygląda, że po prostu poprawili dystrybucję. Dokładniej chodzi o to, że wcześniejsza wersja, według mnie była przedobrzona, czyli niepotrzebne bajery na dolnym pasku. Oczywiście tylko z ciekawości przetestuje sobie tego Netrunnera na wirtualnej maszynie. Poza tym, jeśli mowa już o KDE to ciekawą dystrybucją jest również Mageia 2.

Tak jeszcze na marginesie to Ubuntu jest nie tylko proste i łatwe, ale także coraz bardzo zajebiste.

Pozdrawiam.

  #2 22.06.2012 14:33

Może pierwszy linux, którego zainstaluje.
@up
Nie wiem jak to jest, z ubuntu. Wielu twierdzi, że jest coraz gorsze, a tyle samo, że coraz lepsze. Może ktoś mógłby to jakoś w miarę obiektywnie opisać?

sweteryniarz   3 #3 22.06.2012 15:38

Powiedzmy sobie szczerze - upodabnianie tego do Windows oraz wrzucanie Synaptica (GTK) oraz Muon (QT) do jednego systemu jest wiochą. Szczęście że i wygląd i programy można zmieniać..

Frankfurterium   10 #4 22.06.2012 16:17

Mógłbyś nieco doprecyzować, co rozumiesz przez integrację KDE z Firefoxem? Integracja przez ten bajer upodabniający styl GTK do Qt czy może coś głębszego?

Pytam, bo parę dni temu jeden z devów Chakry przeprowadził małe dochodzenie odnośnie tego, co stało się z projektem Firefox-qt. Wyszło na to, że po wycofaniu się Nokii został przez nikogo nieutrzymywany, mało funkcjonalny i niestabilny twór. BS zaczęło działać na tym polu, czy tylko "zakrywa" GTK?


Trochę korci mnie ten Netrunner. Oprócz sporej bazy oprogramowania po zmianie belek i launchera system wyglądałby cudnie, pewnie nie gorzej niż Chakra. Z drugiej strony pewnie nie potrafiłbym już żyć bez pacmana jako managera pakietów, a korzenie w Ubuntu... Kwestia gustu, ale mnie odstręczają. Mimo wszystko gdyby kiedyś Chakra mocno mi się zepsuła, Netrunner będzie jedną z pierwszych dystrybucji do opatrzenia.

GregKoval   8 #5 22.06.2012 16:32

Trzeba było od razu reckę walnąć, a nie jakieś "przedsmaki" :P

A tak na krótko - to jak na distro dla początkujących to strasznie dużo testowego i deweloperskiego oprogramowania (vide MD). Może lepiej zastosować określenie początkujących testerów :)

sweteryniarz   3 #6 22.06.2012 16:37

Zachowuje się jak zwykłe Kubuntu + mieszanina programów w tym dublujące się. Na sterowniku nouveau dostaje świra (np nie potrafi włączyć przezroczystości w motywie Air).

Ave5   8 #7 22.06.2012 16:51

@ X.A.N.

Obiektywnie w sumie się nie da, bo różnica w ocenie wynika z subiektywnych preferencji danego użyszkodnika. Tym niemniej, ja to widzę tak:

Jedno uwielbiają ostatnimi czasy Ubuntu za Unity, które z wydania na wydanie robi jakiś postęp. Podoba im się fajny wygląd i ciekawe podejście do pulpitu.

Drudzy uważają że ów postęp Unity jest śmiesznie wolny (patrz: ilość opcji konfiguracyjnych na defaulcie), wygląd to nic nowego i zasadniczo zrzyna z Gnome Shell, a wynalazki jak HUD to mało użyteczne bajery.


Po prostu zmiana na tronie domyślnej powłoki Ubuntu spowodowała rozłam, a wręcz schizmę. Jedni widząc że pulpit może wyglądać OK po Gnome 2 stawiają wszystko na Unity, drudzy z kolei tęsknią za Gnome 2 właśnie.

Obie grupy w przeważającej większości zdają się pomijać milczeniem fakt, że KDE dogodziłoby im obu naraz i sprawiało mniej kłopotóq.

GregKoval   8 #8 22.06.2012 20:16

Bluesystemowi wzięli ostatnio pod opiekę Aurorae 3, pierwsze dekoracje okien dla KWin napisane w QML. To chyba będzie jedna z nowości KDE SC 4.9 :)

  #9 23.06.2012 10:41

Mi tam teraz zależy niemal jedynie na stabilności systemu. Używam OpenSuse i jestem raczej zadowolony. To co mi nie pasuje to (chyba) nie przepisany YAST, który wygląda okropnie. Masz lucas jakieś wieści co do integracji YASTA?

Pół roku to trochę mało na wydanie nowej wersji. Chociaż 8-miesięczny cykl SuSe’a raczej nie dostarcza nowej wersji KDE. Chodzą jednak słuchy, że mają oni przejść na cykl roczny.

Niemniej jednak będę obserwował rozwój Netrunnera, wspomnianej Magei i Minta.
Swoją drogą czy ktoś kto używał OpenSuse’a znalazł coś lepszego? Chętnie poznam opinie.

Banan   10 #10 23.06.2012 14:13

Przesiadłem się z Kubuntu na Ubuntu i po prostu się katuję. Wracam do KDE, a konkretniej do Netrunnera.

Frankfurterium   10 #11 23.06.2012 16:10

A jednak. Mój komputer nadal nie lubi się z systemami postdebianowymi (ale czysty Debian - proszę bardzo). Na wirtualnej maszynie OS działa niestabilnie, a przy instalacji na dysku graficzny instalator staje, jak zresztą w przypadku wszystkich *buntu.

Z obserwacji poczynionej między między zwisami - jak na mój gust (przynajmniej w live-DVD) defaultowo system ma sporo za dużo programów. Na mój własny użytek jakąś połowę bym usunął.

lucas__   13 #12 23.06.2012 23:13

@skandyn, sweteryniarz

Motyw pulpitu jest ten sam co w poprzedniej wersji, jednak:

"we use the current theme mainly because its based on Aurorae, which provides a working functionality of double-click to close on menu button (which is broken for Oxygen window theme) and because it has some good useability points (despite the look), like having the close button extend all the way to the right upper corner when maximized, so you dont have to aim at it exactly).
We tend to also not change themeing in a current cycle (dryland, dryland-se), which runs 2 x 6 months = 1 year because of too much effort with naming, rethemeing, etc.
The new series (netrunner 5) is due around christams and will be based on Aurorae 3 with a complete redesign of the theme (we’re planning for giving netrunner a unique and distinct look, including new oxygen font, etc.). So this will be the last version with Windows theme default."

Co do zmian, to dopiero poczatek jak widać ;p

@rrh
Open suse to świetne distro, kiedy wyjdzie 12.2 na pewno sprawdzę ponownie. Jedyne co mogę zarzucić susłowi to uzycie appera do aktualizacji, to badziewie nigdy mi nie działało

@GregKoval
Patrz cytat ;p

GregKoval   8 #13 24.06.2012 00:17

@lucas_
>>"Patrz cytat ;p"

O tym właśnie mówię : "jak na distro dla początkujących to strasznie dużo testowego i deweloperskiego oprogramowania"

lucas__   13 #14 24.06.2012 01:05

@GregKoval
"Netrunner is built on Kubuntu with default integration of Gnome and Wine. Our focus is on new users as well as “power-users”, making KDE an ideal choice."

Oprócz kde telepathy jest pidgin, obok muona discover jest synaptic. Jak dla mnie równowaga pomiedzy stabilnym a testowym oporgramowaniem jest jak najbardziej zachowana.

GregKoval   8 #15 24.06.2012 01:58

@lucas_

>>". Jak dla mnie równowaga pomiędzy stabilnym a testowym oprogramowaniem jest jak najbardziej zachowana."

Wytłumacz to proszę początkującym :P

skandyn   10 #16 24.06.2012 12:45

Zainstalowałem sobie na wirtualnej maszynie i potwierdzam, że za dużo jest programów, których pewnie w ogóle bym nie używał. Poza tym te okna made in Vista, które po prostu nie pasują do KDE. Nie pamiętam już dokładnie, ale jak używałem PCLinuxOS to wygląd okien nazywał się chyba Oxygen i był według mnie bardzo przyzwoity.

Tak więc, jak już środowisko KDE to polecam Mageia wersja 2, o której już wspominałem lub na słabszym sprzęcie PCLOS. Oczywiście w moim przypadku dalej nic się zmienia, bo przecież jest piękny umysł, czyli Ubuntu.

A jeśli komuś nie chce się testować wyżej opisanej dystrybucji to polecam filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=9hXMumwsVqM&feature=g-all-u

@Banan

Proszę nie przesadzać z tym katowaniem.

Pozdrawiam.

lucas__   13 #17 24.06.2012 21:43

@GregKoval

Nie wiem jak ty, ale ja netrunnera zainstalowałem już 2 osobom i żadna nie narzeka na nadmiar programów, także należy to uznać za plus

@skandyn
Jeśli jedyne wady jakie widzisz to nadmiar programów i wygląd, to w sumie nie pozostaje mi nic jak tylko się cieszyć, tym bardziej, iż są to błahostki. Swoją drogą, aż chce się zrobić porównanie Blue Systems i Canonical i ich zaangażowanie w oba środowiska. Zresztą moje zdanie o Ubuntu znasz

Autor edytował komentarz.
GregKoval   8 #18 25.06.2012 03:45

@lucas_

To żaden argument. Chodzi mi raczej o to, że dobór oprogramowania jest niejednoznaczny. Z jednej strony masz testowego Discovera, z którego aż sypie błędami, jednak jest to program z przeznaczeniem dla początkujących ze względu na idioto-odporny interfejs. Z drugiej jednak strony kiedy ktoś wytyka błędy Discovera to ty się zasłaniasz Synapticem, który ewidentnie dla początkujących wygodny nie jest. Mało więc mnie obchodzi ile tam programów jest upchnięte domyślnie skoro początkujący i tak nie wie, który z nich jest odpowiedni. Ergo - to nie jest distro dla początkujących. Nieraz już zresztą słyszałeś tu zarzuty o zbyt dużej ilości dublujących się programów.

>>"Swoją drogą, aż chce się zrobić porównanie Blue Systems i Canonical i ich zaangażowanie w oba środowiska."

Jak cię znam to opiszesz wszystko co robi BS ze szczegółami, a o Canonical napiszesz, że nic nie robi dla GNOME :P

lucas__   13 #19 25.06.2012 10:57

@GregKoval

No cóż w porównaniu do "gołego" kubuntu, netrunner jak najbardziej nadaje się dla początkujących ;p
Wiem, że niektórym może przeszkadzać zbyt duży wybór programów, ja jednak uznaję to jako zaletę. To oraz kilka innych szczegółów, które opiszę w recenzji. Faktem jest to, że życzę netrunnerowi sukcesu , ot choćby ze względu na zaangażowanie Blue Systems.
"Jak cię znam to opiszesz wszystko co robi BS ze szczegółami, a o Canonical napiszesz, że nic nie robi dla GNOME"
Dobrze mnie znasz ;p Jednak wcześniej opiszę małe spięcie na linni Ubuntu, Red Hat, dotyczące upstart vs systemd, co by poznęcać się nad biednym Canonical. Potem mocny cios w postaci zestawienia Blue i Canonical. Wszystko bardzo subiektywne, okraszone dużą ilością linków potwierdzających moje "wybiórcze argumenty" Ty oczywiście możesz napisać jakiś wpis na obronę Canonical, z tym, że w tym starciu nie masz szans (tak podpuszczam Cię) ;p

GregKoval   8 #20 25.06.2012 12:55

>>"No cóż w porównaniu do "gołego" kubuntu..."

Znasz taki dowcip "... a u was to Murzynów biją!". Tak właśnie brzmi twój argument. Zainstalowałem kilku osobom Archa i pomimo że to początkujący nie mają z nim najmniejszych problemów. Tylko, że to ja go im zainstalowałem, czyli tak samo jak ty swoim kolegom Netrunnera.

>>"Wiem, że niektórym może przeszkadzać zbyt duży wybór programów, ja jednak uznaję to jako zaletę."

Windows jest tej zalety pozbawiony, a mimo to uznawany jest za najbardziej przyjazny system na świecie. Dlaczego? Bo wymusza na użytkowniku szukanie informacji o programach z repozytorium i tym samym wybór najbardziej im odpowiadającego. Podanie na tacy programu sugeruje użytkownikowi, że "nic lepszego nie znajdziesz..." i tym samym wystawia laurkę całemu systemowi.

>>"Faktem jest to, że życzę netrunnerowi sukcesu , ot choćby ze względu na zaangażowanie Blue Systems."

A co to artykuł sponsorowany?

>>"Dobrze mnie znasz ;p Jednak wcześniej opiszę małe spięcie na linni Ubuntu, Red Hat, dotyczące upstart vs systemd"

Nie wiem co to ma do rzeczy w kwestii zaangażawania w rozwój środowiska? A tym bardziej z BS, które nic o systemd nie wspomina? Co do wojenek to warto przy okazji wspomnieć dlaczego RH męczył użytkowników przez tyle lat system V mając pod ręką Upstart. No i warto także wspomnieć dlaczego to Canonical przeforsowało jako moduł do jądra AppArmor, czyli oryginalny projekt RH, a te z kolei znowu nie może jakoś dojść do ładu z SELinux? Jak widzisz Canonical to całkiem twórcza firma i naprawdę trzeba jej oddać "to co cesarskie" zanim zaczniesz krytykę.

>>"Ty oczywiście możesz napisać jakiś wpis na obronę Canonical, z tym, że w tym starciu nie masz szans (tak podpuszczam Cię) ;p"

Napiszę taki artykuł jednym argumentem - Canonical jest autorem jakichś 80% kodu dostępnego w Netrunnerze :P

lucas__   13 #21 25.06.2012 21:46

"Tylko, że to ja go im zainstalowałem, czyli tak samo jak ty swoim kolegom Netrunnera."
Hmm, w takim razie argument o "początkujących użytkownikach" uznajmy za "subiektywny"

"Podanie na tacy programu sugeruje użytkownikowi, że "nic lepszego nie znajdziesz..." i tym samym wystawia laurkę całemu systemowi."

Mam wręcz odwrotne doświadczenia.

"A co to artykuł sponsorowany?"
Puki co nie... ;p

"Nie wiem co to ma do rzeczy w kwestii zaangażawania w rozwój środowiska?"
Deweloperzy GNOME chcą zintegrować systemd ze środowiskiem, ba pierwsze efekty już widać.

"Napiszę taki artykuł jednym argumentem - Canonical jest autorem jakichś 80% kodu dostępnego w Netrunnerze :P"

Hmm w jakim sensie? Chodzi o pakiety, repo? Może prościej napisać, że Netrunner w 80% korzysta z kodu debiana sid (pakietów), podobnie jak ubuntu?

GregKoval   8 #22 26.06.2012 02:43

>>"Deweloperzy GNOME chcą zintegrować systemd ze środowiskiem, ba pierwsze efekty już widać."

Nie o to pytam! To że RH chce zintegrować narzędzia systemowe z UI to ich sprawa tylko stracą w ten sposób sporo użytkowników Ubuntu, którzy chcą jeszcze mieć GNOME Shell. Po prostu będzie na Ubuntu gorzej działało i tyle. To samo było z KDE kiedy zaangażowanie w GNOME doprowadziło do osłabienia wsparcia tego środowiska i niestety ale i zmniejszenie jego popularności.

Pytałem jednak o zaangażowanie Blue Systems w rozwój środowiska (domniemam że KDE, chociaż po Netrunnerze trudno zawyrokować). Nie wiem czy te kilka sponsorowanych projektów KDE może nawet równać się z tworzeniem całej powłoki dla GNOME 3 przez Canonical. W każdym razie o zaangażowaniu świadczą wyniki i tu niestety nie widzę jakiegoś specjalnego Exodusu w stronę KDE od tego słabo wspieranego przez Canonical GNOME.

>>"Może prościej napisać, że Netrunner w 80% korzysta z kodu debiana sid (pakietów), podobnie jak ubuntu?"

Widzę, że wreszcie zaczynasz rozumieć na czym polega ten Linux :P

Ale wnioskuję, że cały czas chcesz porównywać zaangażowanie BS i Canonical w rozwój swoich projektów? Dla mnie więc sprawa jest prosta, Canonical ma większy wkład w rozwój Netrunnera niż Blue Systems w rozwój KDE. Jeśli chcesz porównywać wkład BS w KDE i wkład C. w rozwój GNOME to też przepadniesz i tyle. Wycieczki w stronę wojny RH kontra Canonical nic tu nie zmienią.

dhor   9 #23 26.06.2012 18:27

Prawdę mówiąc, nie wiem co myśleć o tym Netrunnerze. Zainstalowałem sobie na testowej partycji i jeżeli Netrunner ma ambicje być wzorcową dystrybucją KDE, to... Widywałem lepiej skrojone stylistycznie (Pardus), z bardziej logicznie dobranymi programami i niesilące się na wyglądanie jak Win7.

Bo generalnie jak zadamy sobie pytanie, czego brakuje obecnym dystrybucjom, to dojdziemy do wniosku, że programy fajne mamy, usługi mamy, łatwe instalowanie pakietów mamy... Czegoś brakuje? No jak dla mnie właśnie owej spójności stylistycznej. System, który podczas uruchamiania mruga mi ekranem, pokazuje splash, by potem wyskoczyć z motywem pulpitu jak Filip z konopii, zatem taki system rodzi we mnie ambiwalentne uczucia, wręcz współczucia momentami. Tyle godzin ktoś poświęca na złożenie do kupy fajnych kawałków softu, a nikt z zacięciem artystycznym nie dobierze odpowiednio tematów, ikon, tapet i z kolejnym gościem nie zrobi jakiejś automatyki instalacyjnej, która by wykryła, jak to wszystko wyświetlić delikwentowi, żeby nie mrugało/płynnie przechodziło z ekranu na ekran.

Akurat uczepiłem się tego mrugania, choć w Netrunnerze to w miarę jest ok. Za to temat przedowni obramowania okien - lipa :) A teraz Idę sobie poużywać Netrunnera :)

Frankfurterium   10 #24 26.06.2012 19:03

Jeśli chodzi o "spójność stylistyczną", to ta dzięki kde-gtk-config ma się całkiem dobrze. Tobie prawdopodobnie po prostu nie podoba się obecny wygląd. Czegoś takiego nie powinno się ukrywać za wydumanymi zwrotami ;-)

lucas__   13 #25 26.06.2012 20:48

@GregKoval

Moje zdanie o Unity znasz, jeśli uważasz ze to jest wkład canonical w gnome, no cóż, tu się różnimy diametralnie. Dla uspokojenia twoich nerwów dodam tylko, że nie zamierzam w najbliższym czasie porównywać Blue systems do Canonical, w każdym razie nie w oddzielnym wpisie ;p Być może w wersji 5 netrunnera, kiedy chłopaki zaproponują nowy wygląd, itd, takie porównanie miałoby sens. Canonical vs Red Hat to inna sprawa ;p Nie zmienia to faktu, że zamierzam częściej pisać o samym netrunerze i blue systems.

@dhor
Nowy wygląd planowany jest na przyszłą wersję netrunnera

GregKoval   8 #26 27.06.2012 13:40

@lucas_
>>"jeśli uważasz ze to jest wkład canonical w gnome"

No bo chyba nie w KDE ?? Robią Unity w GTK i przy pomocy bibliotek GNOME (cała Ayatana jest przecież projektem GNOME), więc choćbyś się zaparł w swoim hejterstwie to i tak nie zmienisz faktu, że to GNOME.

>>"Być może w wersji 5 netrunnera, kiedy chłopaki zaproponują nowy wygląd, itd, takie porównanie miałoby sens."

No bo w końcu coś zostanie dołożone, co nie kuje ludzi w oczy :P

>>"Canonical vs Red Hat to inna sprawa ;p"

Zważywszy na powyższe to raczej nie spodziewałbym się obiektywnej oceny po twoim wpisie. Mnie osobiście takie wpisy denerwują. Jest masa trolli, którzy tylko czekają na jakiś wpis krytykujący ich system, aby jeszcze bardziej utwierdzić się w przekonaniu, że warto tego X używać. To tak jakby ktoś ci napisał, że Minix jest lepszy od Linuksa. Teoretycznie mógłby być lepszy, ale ty i tak będziesz stał murem za Linuksem, bo ten system znasz i wiesz, że jest dobry, a tego drugiego nawet na oczy pewnie nie widziałeś. W oczach tych od Miniksa jesteś więc trollem linuksowym odpornym na rzeczowe argumenty. Tak samo jest z GNOME vs KDE itp. Jedna strona nie zna możliwości środowiska drugiej strony, więc będzie odporna na jej argumenty. No bo nie wyobrażam sobie jak można osobie używającej tylko GNOME wytłumaczyć co to jest Plasma inaczej niż, że jest to po prostu PULPIT. Aa... pulpit, a u nas też jest pulpit! I to cały argument jaki trafia do drugiej strony.

Jeśli więc chcesz w jakiś sposób promować KDE (lub coś innego) to po prostu nie pisz o Canonical, nie pisz o GNOME i nie pisz o Unity, bo robisz im tylko darmową promocję i tyle. Blogów, portalów itp. o GNOME i Ubuntu, piszących rzeczowo, pozostało naprawdę niewiele, więc osoby chcące się dowartościować czepiają się właśnie takich wpisów, aby jeszcze bardziej wzmocnić swoje zaangażowanie (w końcu jak nas atakują to znaczy, że warto walczyć). Ich na pewno nie przekonasz, a tych wątpiących warto zainteresować tym czym jest twoje ulubione środowisko/oprogramowanie, a nie co ma lepszego od jakiegoś X, bo to żadna ambicja być lepszym od czegoś co i tak ktoś uważa za bezwartościowe.

lucas__   13 #27 27.06.2012 16:17

@GregKoval
"Ayatana jest przecież projektem GNOME"

Nie, nie jest. Jest od początku do końca projektem Canonical, miejscem, gdzie Ubuntu tworzy swoje zabawki, Unity, indycatory itp. http://git.gnome.org/browse/, to jest miejsce gdzie hostowane są projekty gnome. Wszystko co oficjalnie uznawane jest za moduł GNOME, powinno być tam rozwijane. Z tego co pamiętam jednym z powodów odrzucenia indycatorów była niechęć deweloperów ubuntu do porzucenia launchapada na rzecz git gnome.

"No bo w końcu coś zostanie dołożone, co nie kuje ludzi w oczy :P"

Tak w wersji netrunnera 5 powinien pojawić się nowy układ pulpitu sal-gml.

GregKoval   8 #28 27.06.2012 16:45

>>"...powinno być tam rozwijane."

Sorry ale już to przerabiałem. To, że wiele projektów KDE umieszczana jest na kde-apps.org ma oznaczać, że nie są to projekty KDE, bo nie są umieszczane w SVN KDE lub KDE GIT?! Oczywiście Knight2 nie był projektem KDE, dopóki nie trafił do jego GIT, bo wcześniej był tylko hostowany na kde-apps.org. Dla mnie to bezsensowny argument. Niedługo napiszesz, że wszystko co nie ma podpisu cyfrowego Red Hat, nie jest biblioteka GNOME :P

lucas__   13 #29 27.06.2012 17:29

@GregKoval
"Dla mnie to bezsensowny argument"

To nie ja ustalam takie zasady, tylko deweloperzy GNOME i canonical powinno się podporządkować, jeśli chcą aby ich "dzieła" zostały włączone do oficjalnego wydania GNOME

GregKoval   8 #30 28.06.2012 01:17

@lucas_
>>"To nie ja ustalam takie zasady, tylko deweloperzy GNOME"

Można gdzieś poczytać o tych zasadach? Chętnie bym się dowiedział jakie to inne niż GPL zasady stosują deweloperzy GNOME :)

lucas__   13 #31 28.06.2012 09:46

@GregKoval
"Można gdzieś poczytać o tych zasadach"

https://live.gnome.org/ReleasePlanning/ModuleProposing

"Use of GNOME resources: Modules must use GNOME FTP for releases. Modules ought to use GNOME Bugzilla and GNOME Git"

GregKoval   8 #32 28.06.2012 13:46

@lucas_

Jak zwykle lubisz uciąć w połowie cytat, aby pasował do twojej definicji, więc czytajmy dalej...

"(there had better be a very good reason for not doing so, such as freedesktop.org hosted libraries designed to be used by both GNOME and KDE)"

... czyli jednak deweloperzy GNOME zdają sobie sprawę, że istnieją alternatywne źródła hostowania takich projektów i nadal należy je traktować jako GNOME-ness. Hosting GNOME jest więc tylko sugerowany jako lepszy, a nie obowiązkowy. Z ciekawostek na tej samej stronie podana jest definicja aplikacji GNOM-owych:

"GNOME-ness: Apps must use GTK+ and other GNOME technologies, and have a GNOME look and feel. Deprecated parts of the platform (like Bonobo, gnome-vfs, libgnome(ui), libglade etc.) have to be avoided, in favor of current technologies. GtkBuilder should be used whenever possible to aid in a11y and i18n work. "

... do której jak mniemam pasuje pasują wszystkie aplikacje ze stron takich jak http://gnomefiles.org/.

Przypomina mi się też sytuacja produktów ROSA Lab. którym zapewne nie odmówisz tego, że są projektami KDE. Oczywiście wszystkie one są hostowane na GIT Rosa Lab. Oczywiście oprócz Klook i StackFolder, które znalazły się teraz w planach przyszłego wydania KDE SC. Czy jednak dopiero teraz te projekty stają się aplikacjami KDE, bo są hostowane oficjalnie? To samo dotyczy projektów Chakry, z których większość jest hostowana na niezależnych GIT-ach.

Dla mnie więc Unity jest oprogramowaniem GNOME, bo "używa GTK+", oraz "other GNOME technologies" i posiada "GNOME look and feel". Korzysta także natywnie z programów GNOME i jego tłumaczeń.

Autor edytował komentarz.
lucas__   13 #33 28.06.2012 14:46

@GregKoval

"czyli jednak deweloperzy GNOME zdają sobie sprawę, że istnieją alternatywne źródła hostowania takich projektów i nadal należy je traktować jako GNOME-ness. Hosting GNOME jest więc tylko sugerowany jako lepszy, a nie obowiązkowy"

No cóż przykład indicatorów pokazał, że deweloperzy gnome biorą te sugestie bardzo serio.

A co powiesz o 2 pozostałych punktach dotyczących użyteczności i wyglądu?

"Improving overall desktop usability: New applications should make the GNOME Desktop a more useful place to hack, work, and play in. That might include, for example, better feature parity with other desktops, cool new things other desktops don't have, feature upgrades from older GNOME versions, or better opportunities for integration with other GNOME applications. (...)"

i

"UI: The hackers should cooperate as much as possible with the UI team to improve the general usability of the app. This might be expected to minimally include (but is certainly not limited to) UI issues like GNOME look and feel, HIG compliance, careful choice of default settings, and clean interface design."

GregKoval   8 #34 28.06.2012 16:16

Jak to mówił jeden z moich ulubionych piratów:

"Uświadomiliśmy sobie, że to raczej... wskazówki."

:P

Autor edytował komentarz.
  #35 28.06.2012 20:38

Testuję różne systemy.Ktoś zachwala Fedorę,inny Debiana,jeszcze inny Open Suse.Jednakże Ubuntu to obecnie najbardziej popularna dystrybucja.Codziennie programiści-pasjonaci wprowadzają coraz to ciekawsze usprawnienia i programy.Większość softu działa bezproblemowo na Ubuntu/Kubuntu.Na Fedorę czy Open Suse nie ma wielu aplikacji,które bez problemu są w prywatnych repozytoriach czy w paczkach na Ubuntu.W Suse się zarąbiście instaluje oprogramowanie jednym kliknięciem w zielone okienko na stronie w FF,ale problem w tym,że bardzo wiele fajnego softu nie ma na inne dystrybucje.Trzeba kompilować,albo kombinować.Dlatego wynalazki,jakie opisuje autor,dobre są do zabawy lub ograniczonego wykorzystania.Takie dystrybucje jak Zorin,PClinuxOS itp,są klonami Ubuntu,czy Mandrivy.Często do bólu upodobnione do Windowsa,aby nowi użytkownicy z Windowsa umieli się na nich odnaleźć,

lucas__   13 #36 29.06.2012 00:04

@Singel

Chyba czegoś nie rozumiesz. Netrunner to nie jest kolejny klon. Jeśli będziesz łaskaw rzucić okiem na to co pisałem o Blue Systems zobaczysz, że goście podchodzą do sprawy bardzo poważnie.