Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Netrunner Rolling 2014.04 - kolejne oblicze Netrunnera

Co ma ze sobą wspólnego spadkobierca fortuny, najbardziej wpływowa firma w KDE i pewna dystrybucja Linuksa? Na to pytanie mam nadzieję odpowiedzieć tym wpisem, opisując nowe oblicze jednej z najlepszych dystrybucji z KDE, a także historię i motywy powstania Netrunnera oraz osobę, która stoi za oboma przedsięwzięciami (firmą i dystrybucją Linuksa). Początkowo miałem opisać tylko nowe wydanie Netrunnera, zdecydowałem jednak, że warto byłoby wyjaśniać kilka kwestii, które są często mylnie interpretowane. Założycielem Blue Systems oraz fundatorem Netrunnera jest Clemens Tönnies (znany również jako starbuck). Odziedziczył 25% akcji jednego z największych przedsiębiorstw mięsnych w Europie. Swoje udziały sprzedał jednak bratu, który wraz z wujem (prezesem Schalke) kieruje rodzinną firmą. Tymczasem Clemens postanowił zająć się szeroko pojętą filantropią zakładając Blue Systems o czym również swego czasu pisałem.

Początki

Początki Netrunnera w jego obecnym wydaniu z KDE sięgają 2010, kiedy to starbuck, ogłosił na forum KDE, zapowiedź nowej dystrybucji:

Hello,

I just read the "KDE should be Ubuntu default" thread here and decided to join to say that we have just switched from Gnome to KDE as DE in our second release: Netrunner 2 (Blacklight) ;)

Our goals were (after not being really satisfied with Kubuntu) to have a fresh and polished KDE distro, that still integrates Gnome apps well under the KDE4 hood and therefore ensures *buntu/GTK-compatibility.

You can check the current RC here:

http://www.netrunner-os.com

Any feedback at this point how you like it and ways to improve is highly welcomed!

Thanks, Starbuck.

Cześć,

Jestem świeżo po lekturze tematu "KDE powinno być domyślnym środowiskiem w Ubuntu" i postanowiłem dołączyć, aby zakomunikować, że właśnie dokonaliśmy zmiany z Gnome na KDE w drugim wydaniu Netrunnera (Blacklight).

Naszym celem (którego nie spełnia naszym zdaniem Kubuntu) to stworzenie nowej i dopracowanej dystrybucji, która zapewnia doskonałą integrację programów GNOME pod KDE, a tym samym kompatybilność z rodziną *buntu i GTK.

Wszelkie opinie na tym etapie będą mile widziane!

Takie były właśnie początki Netrunnera. Pisze o tym, żeby uświadomić niektórym, że jednym z głównych powodów powstania Blue Systems był Netrunner. Nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że Netrunner/Blue Systems kształtują obecnie przyszłość KDE, a to wszystko w duchu współpracy, bez niepotrzebnych podziałów, jakie targają konkurencyjne środowiska graficzne. W dalszej części tego wpisu zamierzam pokazać jak Netrunner i Blue Systems wzajemnie się przenikają.

Netrunnner Rolling

Prace nad Netrunnner Rolling rozpoczęły się w styczniu tego roku, kiedy to szef Blue Systems nawiązał współpracę z liderem projektu Manjaro (Philip Müller).

BlueSystems decided in January to create a Rolling Release model for Netrunner. So they approached us to help them out.
.

Jako ciekawostkę dodam, że oficjalne ogłoszenie o wydaniu ukazało się jednocześnie na stronie Netrunnera i Manjaro. System można pobrać w wersji, dla architektury 32 i 64-bitowej. Do tej recenzji postanowiłem wybrać wersję 64 bit, która waży bez mała 2 GB. Po uruchomieniu live usb/dvd, wita nas taki oto pulpit.

Instalacja

Netrunner, podobnie jak Manjaro korzysta z instalatora o nazwie thus. Co prawda już na samym początku instalacji jesteśmy informowani, że jest to oprogramowanie w fazie beta, to sam proces instalacji systemu przebiegł bez najmniejszych problemów.

Wszyscy, którzy kiedykolwiek instalowali system z rodziny "buntu" bez problemu odnajdą znajome kąty, tym bardziej że już na samym początku można wybrać nasz rodzimy język interfejsu. Cały proces zajął około 20 minut i przebiegł bezproblemowo. Dodam tylko, iż nad instalatorem z ramienia Blue Systems pracuje już Teo Mrnjavac.

Pierwsze uruchomienie

Podczas pierwszego uruchomienia jesteśmy informowani o możliwości pobrania dodatkowych plików lokalizacyjnych dla naszego systemu. Dodam tylko, że wcześniej trzeba zaktualizować system, o czym łaskawie poinformuje nas program.

Odpowiedni pakiet językowy do Firefoxa trzeba doinstalować jednak osobno.
Menedżer ustawień manjaro, którego częścią jest moduł odpowiadający za języki, posiada również konfigurator do pobrania własnościowych sterowników karty graficznej. Działa to wszystko bez problemów, włącznie ze sterownikiem karty graficznej nvidia.

Menadżer pakietów

Manjaro, a co za tym idzie Netrunner Roling są aktualizowane na bieżąco (rolling release). Jednak w odróżnieniu od Archa, w Manjaro/Netrunnerze są to zbiory aktualizacji (Update-Pack), zawierające określony zestaw programów/bibliotek. Sam proces aktualizacji możemy przeprowadzić za pomocą konsolowego pacmana lub też korzystając z graficznej nakładki (Octopi)

Jeśli ktoś korzystał z synaptica albo muona, to bez problemu powinien się odnaleźć w interfejsie domyślnego menadżera pakietów, który działał bezproblemowo, aczkolwiek w jednym przypadku musiałem użyć pacmana. Dodatkowo mamy pełny dostęp do zasobów repozytorium AUR za pomocą Yaourt (domyślnie zintegrowany z Octopi)

pacman -Syu ca-certificates --force

To tak tylko, jeśli ktoś miałby problem z aktualizacją pakietu ca-certificates. Jak mówią mechanicy nic na siłę wszystko młotkiem, albo opcją --force ;)

Podobnie jak w przypadku instalatora, współpraca Netrunnera z Manjaro powinna zaowocować przeportowaniem Muon Dicover.

Hi guys,

there has been some evaluation and testing going on for Muon Discover to be ported over to Manjaro. It just needs some libalpm backend. Also we will push with this Manjaro to another level.

Stay tuned for more to come out of this relationship with Bluesystems.

Uroki rolling release

W toku doświadczeń z różnymi dystrybucjami Linuksa, doszedłem do jakże odkrywczej zasady: jeśli coś działa to nie aktualizuj. Zasadę tę z powodzeniem realizuję w standardowej edycji Netrunnera (13.12). Poza tym nie raz już się przekonałem, że apt wcale nie jest najlepszym menadżerem pakietów. Przebija go zypper czy choćby pacman ;). Jeśli mam szczery najlepsze distro typu rolling release, którego miałem przyjemność używać to PCLinuxOS. Bardzo stabilne z pokaźnym repozytorium, aczkolwiek niektóre pakiety są z lekka starawe, a deweloperzy lubili pomijać niektóre wersje jak np. przeskok z KDE 4.6 do 4. 8 z pominięciem KDE 4.7. Dlatego w przypadku Manjaro/Netrunner Rolling system może wymagać od czasu do czasu pewnego zaangażowania. Niepodważalna zaletą jest jednak fakt, że nie będziemy musieli przeinstalowywać systemu co pół roku, albo korzystać z przestarzałych wersji LTS i backportów, aby zdobyć nowe wersje programów. Każdy jednak powinien wybrać, co mu bardziej odpowiada.

Zachowanie przestrzeni roboczej

Deweloperzy przygotowali system gotowy do pracy, oferując szereg małych usprawnień. Poniżej postaram się opisać co niektóre z nich.

Układ pulpitu, panel

Mało kto wie, że opiekunem układu pulpitu (zwanego folder view), menadżera zadań i nowego menu, jest Eike Hein. Oprócz tego, że jest on oficjalnym opiekunem tych apletów plasmy w KDE, to tworzy również ich specjalne modyfikacje na potrzeby Netrunnera. I tak domyślny układ pulpitu nie ma w rogu czegoś, co zwane jest w polskim tłumaczeniu jako skrzynka narzędziowa "cashew". Dodatkowo panel pozwala na swobodne przemieszczanie znajdujących się na nim ikon.

Homerun kicker, czyli następca klasycznego menu

Kolejnym dodatkiem przygotowanym specjalnie z myślą o Netrunnerze (aczkolwiek dostępnym dla wszystkich dystrybucji z KDE) jest homerun kicker. Jest to bardzo ciekawe rozwinięcie idei klasycznego kaskadowego menu. Skrótem do menu jest oczywiście klawisz Meta/Windows. Jakiś czas temu pisałem o zaangażowaniu Netrunnera/Blue Systems w Plasma Next. Wygląda na to, że homerun kicker trafi do oficjalnego wydania Plasmy, definitywnie zastępując klasyczne menu (kickoff nadal będzie domyślnym).

Tutaj chciałbym podziękować, użytkownikowi GregKoval, który uzupełnił polskie tłumaczenie, a w wolnym czasie tłumaczy dokumentację Kubuntu.

Ustawienia systemowe

Jak wszyscy wiemy używanie ustawień systemowych KDE, doskonali pamięć, a także rozwija sprawność psychoruchową ;) Deweloperzy Netrunnera nieco uprościli ten aspekt systemu, dokonując małych poprawek w ustawieniach.

Dla przykładu ustawienia dotyczące wyglądu aplikacji i pulpitu plasmy wylądowały w 1 module. Ogólnie całość wygląda dużo bardziej przejrzyście, aczkolwiek trzeba się nieco przyzwyczaić.
Podgląd plików w dolphinie, uruchamianie KDE z pustą sesją, efekty pulpitu ustawione na
"szybkie", a także wiele innych drobnych zmian, które uprzyjemniają pracę ze środowiskiem graficznym to standard w Netrunnerze, aż się człowiek rozleniwia.

Multimedia

Przysłowiowe empetrójki, flash, filmy itp., system ogarnia bez problemów. Pisze o tym, tylko z czysto kronikarskiej powinności. Za video odpowiada vlc, z kolei kolekcję muzyki obsłuży duet clementine/qmmp.

Wygląd

Jest to distro, w którym nie zmieniam prawie nic, no dobra, może poza dekoracją okna. Począwszy od motywu plasmy, który zwie się enlighment z bardzo ciekawym pomysłem na "podkreślenie" aktywnych okien na pasku zadań i menu. Dodajmy do tego zacny zestaw tapet, kilkanaście dodatkowych motywów plasmy i wyłania się bardzo obiecujący krajobraz, w którym każdy odkryje coś dla siebie.

Programy

  • Linux kernel (3.10.33)
  • KDE Plasma (4.12.3)
  • Firefox (28.0)
  • Thunderbird (24.4)
  • VLC (2.1)
  • LibreOffice (4.2)
  • Skype (4.2)
  • itd.

Pełną listę można obadać tutaj.
Ja chciałbym się skupić tutaj na pewnej ciekawostce, mianowicie Netrunner rolling używa sddm jako menadżera logowania. Jest to o tyle zaskakujące, ponieważ wersja oparta na Kubuntu korzysta z lightdm-qt. Jakby nie było, David Edmundson (główny deweloper lightdm-qt i pracownik Blue Sytems) pracuje teraz nad sddm. Cóż za zbieg okoliczności...

Wrażenia z używania

Firefox startujący w ułamku sekundy? Możliwe, jeśli skorzystamy z mechanizmu preload, który ładuje ff podczas startu systemu, jeśli wykryje, że mamy 2 GB lub więcej pamięci. Oznacza, to ni mniej, ni więcej, jak dodatkowe 200 MB na starcie. Cały mechanizm możemy wyłączyć w ustawieniach systemowych (uruchamianie i wyłączanie). Podobnie sprawa wygląda z samym KDE, które lubi sobie podjeść na starcie, aby potem przejść na dietę. Mam wrażenie, że chłopaki korzystają z jakiegoś mechanizmu "cacheowania", bo całość działa faktycznie szybciej, jednak kosztem pamięci. Żeby zakończyć jakimś pozytywnym akcentem, wrzucam obrazek..., jak mało KDE może zajmować, kiedy deweloperzy nie wrzucają wszystkiego do preload (to jest akurat obrazek z suse).

Dlaczego Netrunner?

Mógłbym napisać, że wszystko działa out of box, rozpisywać się o przemyślanych ustawieniach i dopracowanym wyglądzie. Mógłbym rzucić jakąś wzmiankę, że szef Blue Systems jest jednocześnie twórcą Netrunnera. Mógłbym wspomnieć o profitach, jakie zyskuje Netrunner, kiedy jego szef zatrudnia najważniejszych deweloperów KDE. Jednak nie to jest głównym powodem, dlaczego używam Netrunnera. Przyczyna jest zgoła inna, w tym distro po prostu czuć ducha open source, nie trzeba być programistą, aby coś zmienić. Wchodzi człowiek na forum i opisuje w punktach, co można by zmienić/poprawić. Po jakimś czasie odpowiada szef Blue Systems/Netrunnera, a w finalnym wydaniu wszystkie zgłoszenia zostają uwzględnione (ok poza jednym, ale nie będę się wykłócał o Formana ;p), a potem można to wszystko opisać na blogu.

No cóż miało być o wersji ciągłej, a wyszło nieco ogólnie o samej dystrybucji. Wracając jednak do sedna, Netrunner Rolling to kawał dobrego "softu", który stanowi świetne uzupełnienie dla wersji podstawowej bazującej na Kubuntu. Widać, że chłopaki zaangażowali się w pomoc Manjaro, co powinno przynieść korzyści dla obu dystrybucji. Ba Netrunner doczekał się nawet własnej sekcji na forum Manjaro, która przekierowuje do forum Netrunnera, ale liczy się gest. Nie da się jednak ukryć, że Netrunner Rolling, ma swoje niedociągnięcia, a brak publicznych wersji testowych (deweloperzy chcieli zaskoczyć użytkowników) raczej nie pomógł. Dlatego dopisek "First Snapshot" przy Netrunner Rolling 2014.04 należy traktować jako początek nowej drogi dla tej dystrybucji. Na razie jednak pozostanę przy wersji "standard", której nowe wydanie powinno ukazać się w przeciągu najbliższych 2 miesięcy. Dobry start, ale czekamy na więcej...

*Podziękowania dla Ave5, który koryguje wszelkie wpadki autora, dotyczące języka angielskiego ;)

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
GregKoval   8 #1 02.05.2014 09:41

>>w tym distro po prostu czuć ducha open source"

Tak zwłaszcza w preinstalowanych kodekach i flashu :)

Szczerze mówiąc to cieszę się z powstania tego distro. Jeszcze nikomu nie udało się ujarzmić Archa (pomijam fakt, że to po prostu bez sensu, bo i tak otrzymujemy distro działające tak samo wydajnie jak Kubuntu), wróżę więc temu distro pozycję jaką ma LMDE wśród Mintowych odłamów. Mam jednak cichą nadzieję, że tym razem się uda i użytkownicy Netrunnera przestaną wreszcie pluć na Kubuntu, któremu wiele zawdzięczają.

  #2 02.05.2014 09:46

Aż prosi się, by wypróbować to distro, jednak w repozytoriach Manjaro nie ma kilkunastu aplikacji z których korzystam na codzień, więc odpada. Są one w AUR, ale jakoś nie mam przekonania do instalacji oprogramowania stamtąd - to chyba nie jest zbyt bezpieczne. Aktualni korzystam z SolydK - oparty na Debianie z gałęzi testing. Też ma KDE, też wszystko skonfigurowane od początku i co najważniejsze ma w repozytoriach wszystko, czego mi potrzeba. Z dystrybucji ciągłych bardzo lubię też PCLinuxOS, ale jednak systemy oparte o Debiana mają największą bazę pakietów. Oczywiście na innych dystrybucjach można sobie doinstalować aplikacje, których nie ma w repozytoriach, pobierając je ze strony projektu, czy znajdując w internecie pakiety przygotowane przez społeczność czy przemienione z pakietu deb na rpm na przykład, ale ja wolę, kiedy wszystko, czego potrzebuję jest w repozytoriach i nie muszę się bawić w szukanie pakietów i aplikacji w Internecie.

foreste   16 #3 02.05.2014 09:56

Ja kocham swojego archa w roolings relace :D

lucas__   13 #4 02.05.2014 10:23

@GregKoval

"Mam jednak cichą nadzieję, że tym razem się uda i użytkownicy Netrunnera przestaną wreszcie pluć na Kubuntu, któremu wiele zawdzięczają."

Yep artykuł o wzajemnych relacjach Netrunner/Blue Systems - Kubuntu jest jak najbardziej w planach.

Frankfurterium   10 #5 02.05.2014 11:24

Trochę trudno oprzeć się wrażeniu, że rolowany Netrunner to na razie "zaledwie" brandowany Manjaro z paroma usprawnieniami interfejsu. Usprawnieniami, które "domyślne" Manjaro szybko wchłonie. Niepokoi mnie też coraz mocniejsze oddalanie się od pakietów źródła (repo Archa -> Manjaro -> Netrunner). Kiedyś może skończyć się płaczem "AUR rozwalił mi system, bo wersje były niekompatybilne", co w samym Manjaro jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło.

Ale...
Podobnie jak Greg - strasznie się cieszę z powstania dystrybucji. Panowie twórcy zamiast typowej zimnej wojny niemal z dzióbków sobie jedzą i na pewno obi strony wiele się ze współpracy nauczą. Netrunner podszkoli się z prowadzenia dystrybucji półciągłej, a Manjaro zyska jeszcze bardziej ludzkie oblicze.

PokerFace   10 #6 02.05.2014 15:18

Jedyne distro z KDE jakie toleruje to Rosa. Dopracowany wygląd, własne aplikacje i dobre wsparcie. Co do Netrunnera: dziwie się że nie stworzyli własnego motywu używając np Qtcurve bo oxygen wszystko psuje. Ładna plasma, ładne ikonki, ładne tapety, otwieramy jakiś program i BOOM! wali brzydotą po oczach.

GregKoval   8 #7 02.05.2014 15:53

>>Yep artykuł o wzajemnych relacjach Netrunner/Blue Systems - Kubuntu jest jak najbardziej w planach."

proponuję zacząć od słów J. Riddella:" Kubuntu is part of Ubuntu and has a Kubuntu Council which is constituted and has a bank account for anyone kind enough to donate money (I always get a fuzzy feeling when this happens). Blue Systems have been lovely in donating us some money but they have no other say over us, they have Netrunner as their distro to play around with."

Zresztą nie sądzę, żebyś napisał coś więcej oprócz ciągłego przypominania czytelnikom, że fortuna Tönniesa zbudowana jest na uboju trzody chlewnej (Serious?! Ty to nazywasz promocją Netrunnera?), a on sam woli nazywać się starbuck (pewnie dlatego żeby go nie rozpoznali Polacy odmrażający sobie stopy w rzeźniach Tönniesów :P). Pisałeś już kiedyś podobne pierdołki pt. Świat według Riddella.

4lpha   10 #8 02.05.2014 23:00

lucas_ ogląda "Arrow"? :D

lucas__   13 #9 03.05.2014 10:53

@Frankfurterium
Tak długo jak Manjaro będzie kompatybilne z AUR, tak długo Netrunner Rolling będzie działał ok. Deweloperzy wielokrotnie pokazali, że większość swoich modyfikacji wrzucają upstream, jak choćby w przypadku KDE, także nie ma strachu.
Powiedziałbym, nawet, że współpraca Netrunnera i Manjaro będzie się pogłębiać.

@PokerFace
Jeszcze nie widziałem na forum Netrunnera, ani jednego postu skargi na domyślny styl, czyli oxygena. Prawda jest taka, że milcząca większość jest po prostu zadowolona. Zresztą jak ktoś chce to i tak sobie zmieni, qtcurve jest zainstalowany domyślnie. Jeśli jednak masz jakiś ciekawy pomysł na styl to wbijaj na forum.

@GregKoval

Wegetarianin? Aby oszczędzić twoje wrażliwe podniebienie, pozwoliłem sobie usunąć słowo "mięsnej" ze wpisu. Na tym blogu tolerowane są wszelkie mniejszości... nawet te kulinarne.

A czy kiedykolwiek twierdziłem, że Blue Systems wpływa bezpośrednio na specyficzną filozofię twórców Kubuntu? Wszyscy wiemy, że Kubuntu dostarcza czyste pakiety KDE, nie zmieniając niczego. I to jest właśnie jego surowe piękno, które wiele osób tak lubi.
Co zaś do samego wpisu, który być może powstanie, zawsze będziesz mógł skorygować wszelkie herezje, kłamstwa czy inne wydumane teorie, które w nim dostrzeżesz, na swoim blogu, co już wielokrotnie zresztą robiłeś.

@4lpha
;)

  #10 04.05.2014 12:21

Co ma Kubuntu do Netrunera? W tej chwili to już prawie nic, Netruner to Manjaro rozwijane przez Bluesystems i ma więcej wspólnego z Archem niz Kubuntu. Mam nadzieję że współpraca będzie korzystna dla obu stron. A Muon Discover to bym nie wciskał do Nnetrunera, no chyba że będzie tak lekko pracować jak Octopi. Tak naprawdę to by mi sam Pacman wystarczył (a nie przepadam za konsolą)

  #11 06.05.2014 12:08

Dlaczego na ostatnim zrzucie widać openSUSE z KDE 4.8 a nie Netrunner? :P

WolfX   13 #12 09.05.2014 18:35

A kde dalej muli...

lucas__   13 #13 09.05.2014 23:24

@Fedor
"Żeby zakończyć jakimś pozytywnym akcentem, wrzucam obrazek..., jak mało KDE może zajmować."
To jeszcze z czasów jak uzywałem KDE na athlonie xp 1600 z 768 ramu.
@WolfX
Porównujesz do? lxdeqt? Bo sorry, ale unity, gnome shell, cinnamon, są tak samo mułowate, a mają 1/4 możliwości ;p

WolfX   13 #14 10.05.2014 10:48

do xfce, lxqt, mate i tak, cinnamon

1.działają szybciej (cinnamon niewiele, ale odczuwalnie)
2. możliwości... ciekawe komu starczy życia na wykorzystanie tych w KDE.
3. manager plików nie otwiera się 10 sekund tylko jedną
4. nie trzeba po instalacji od razu ich rżnąć i optymalizować żeby jakoś działały,
5. nie znęcają się nad dyskiem i procesorem, ram to ram, tanie jak barszcz, zużycie ok 200mb to wszędzie standard, kwestia kernela 3.12 jeżeli się nie mylę

unity i gnome shell... sugerujesz że jestem macochistą?

lucas__   13 #15 10.05.2014 21:02

"do xfce, lxqt, mate"
Yep wszystkie wymienione 3 środowiska zajmują mniej ramu, niż GNOME Shell, Unity, KDE i Cinnamon. To raczej kwestia bezsporna.

Co zaś do Cinamona to sorry ale pleciesz waść głupoty. Jedyna dobra rzecz w Cinnamonie to fakt, że kopiują KDE, co prawda nieudolnie, ale przynajmniej biorą przykład z najlepszych

http://segfault.linuxmint.com/2013/06/better-window-management/
"So already, we’ve identified one way of making Cinnamon better, we should support what KDE does… i.e. not only 1/2 width tiling, but also corner-tiling."

Jeśli zaś chodzi o wydajność Cinnamona to sam fakt, ze nie idzie wyłączyć efektów 3d/composite dyskwalifikuje to środowisko graficzne, w porównaniu do KDE, gdzie jest to możliwe.
https://github.com/linuxmint/Cinnamon/issues/2204

Pomijam już słynny bug , wiecznie otwierającego/lagującego menu
https://github.com/linuxmint/Cinnamon/issues/2148

Także takie bajki o Cinnamonie to sobie możesz opowiadać kolegom z osiedla.

KDE to bez wątpienia najłatwiejsze środowisko graficzne dostepne dla Linuksa
polecam poczytać

http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Proste-jak-KDE,29043.html
http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Proste-jak-KDEw-praktyce,51429.html