Nowa odsłona KDE (Frameworks 5, Plasma 2) zbliża się wielkimi krokami, zapowiada się rewelacyjnie

Za oknem coraz chłodniej, ale temperatura w KDE coraz wyższa. Wszystko za sprawą, planowanej na grudzień, premiery nowej wersji środowiska, a dokładniej KDE Frameworks 5 i Plasma 2. I tutaj muszę ostudzić nieco emocje, będzie to bowiem jedynie wersja deweloperska, swego rodzaju "demonstracja technologiczna". Nie zmienia to faktu, że deweloperzy mają bardzo ambitne plany, bo już w marcu ma się ukazać kolejna wersja testowa, tym razem ze wparciem dla Waylanda. Początek lata, czyli czerwiec, będzie szczególnie gorący albowiem w tym czasie ma zostać wydana pierwsza stabilna wersja. Należy jednak pamiętać, że harmonogram może w każdej chwili ulec zmianie.

~Quarterly milestone releases with public communication (blogs and
announcements) and tarballs

Mid-December 2013
* "Proof of Life" technology demonstration release
* Dogfoodable
* Basic functionality in place, then we can tackle UI and new concepts from
there
* Hardware experience

EOM March 2014
* Technology demonstration release 2
* Wayland session
* Look 'n Feel package support implemented in all affected components
* Session management and startup++, kded4 / ksmserver / etc

EOM June 2014:
* The UX as we imagine it (yes, vague, we have a lot of definitional work
to do there)

Więcej informacji na temat planowanego wydania, można znaleźć tutaj.

Odpowiedzialna ewolucja

Elegancja pulpitu, wydajność, proste API, lepsze wsparcie dla wielu urządzeń to podstawowe założenia jakie przyświecają deweloperom w nowej odsłonie KDE. Przynajmniej takie wnioski nasuwają się po przeczytaniu wpisu jednego z twórców, w którym prezentuje on zmiany w zasobniku systemowym (tray).

To co zasługuje na szczególną uwagę to nowy kalendarz, który ma być swego rodzaju wzorem dla pozostałych apletów plasmy. Głównym celem ma być zachowanie dotychczasowej funkcjonalności, przy jednoczesnym usystematyzowaniu wyglądu, tak aby całość nabrała bardziej "eleganckiego" stylu.

W oczy rzuca się również fakt, że poszczególne aplety (bateria, aplet sieci) zostały zgrupowane w jednym oknie, które będzie się automatycznie dostosowywało do używanej rozdzielczości (ppi)

Aby ułatwić "czytelność" poszczególnych plasmoidów, autorzy postanowili wprowadzić nowy typ rozmycia (blur), który powinien lepiej współgrać z rożnymi typami tła (tapeta pulpitu) i używanym motywem plasmy (zwłaszcza tymi przezroczystymi ;)).

Jako, że nic nie jest zapisane w kamieniu, teraz jest dobra pora na wszelkie sugestie i komentarze użytkowników, tym bardziej, że sami deweloperzy do nich zachęcają.

KWin i Oxygen

Inną ciekawą nowością jest możliwość synchronizacji używanej palety kolorów pomiędzy oknem danego programu, a jego dekoracją. Jak to wygląda w praktyce można zobaczyć na poniższym filmiku.

Żegnaj KDM, witaj SDDM

W marcu tego roku, Aaron Seigo opisał na swoim blogu jakie wymagania powinien spełniać potencjalny kandydat na domyślny menadżer logowania w Plasma 2. Tak więc, nowy DM miał być:


  • "Lekki" - będzie używany na desktopie i urządzeniach mobilnych
  • Aktywnie rozwijany
  • Posiadający wsparcie dla motywów pisanych w QML
  • Obsługujący Waylanda

KDM nie spełniał, żadnego z tych wymagań, więc odpadł w przedbiegach. Na placu boju zostały jedynie LightDM i SDDM, wygrał SDDM.

Jedną z zalet LightDM miało być wsparcie dla Waylanda, które wraz z premierą Mira, nieco się skomplikowało. Dodatkowo na korzyść SDDM przemawia fakt, że będzie on domyślnym menadżerem logowania w Fedorze 20 (wersja z KDE), przez co zyskał on wparcie programistów Red Hata. Sytuacji nie poprawia fakt, że dotychczasowy opiekun LightDM-KDE (David Edmundson) pracuje obecnie nad SDDM :

David Edmundson and Martin Klapetek have been working on creating Plasma theme for SDDM (a new display manager that for example Fedora intends to ship instead of KDM)

Jak w praktyce działa nowy menadżer logowania można zobaczyć poniżej:

Klasyczne menu w nowych szatach

Innym dodatkiem, jakiego można się spodziewać w nachodzącej odsłonie Plasma 2 jest nowa wersja "klasycznego menu", jaki zadebiutuje w w Netrunner 13.12. To oczywiście dopiero początek zmian, o których postaram się na bieżąco informować na blogu.