Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nowa odsłona KDE (Frameworks 5, Plasma 2) zbliża się wielkimi krokami, zapowiada się rewelacyjnie

Za oknem coraz chłodniej, ale temperatura w KDE coraz wyższa. Wszystko za sprawą, planowanej na grudzień, premiery nowej wersji środowiska, a dokładniej KDE Frameworks 5 i Plasma 2. I tutaj muszę ostudzić nieco emocje, będzie to bowiem jedynie wersja deweloperska, swego rodzaju "demonstracja technologiczna". Nie zmienia to faktu, że deweloperzy mają bardzo ambitne plany, bo już w marcu ma się ukazać kolejna wersja testowa, tym razem ze wparciem dla Waylanda. Początek lata, czyli czerwiec, będzie szczególnie gorący albowiem w tym czasie ma zostać wydana pierwsza stabilna wersja. Należy jednak pamiętać, że harmonogram może w każdej chwili ulec zmianie.

~Quarterly milestone releases with public communication (blogs and
announcements) and tarballs

Mid-December 2013
* "Proof of Life" technology demonstration release
* Dogfoodable
* Basic functionality in place, then we can tackle UI and new concepts from
there
* Hardware experience

EOM March 2014
* Technology demonstration release 2
* Wayland session
* Look 'n Feel package support implemented in all affected components
* Session management and startup++, kded4 / ksmserver / etc

EOM June 2014:
* The UX as we imagine it (yes, vague, we have a lot of definitional work
to do there)

Więcej informacji na temat planowanego wydania, można znaleźć tutaj.

Odpowiedzialna ewolucja

Elegancja pulpitu, wydajność, proste API, lepsze wsparcie dla wielu urządzeń to podstawowe założenia jakie przyświecają deweloperom w nowej odsłonie KDE. Przynajmniej takie wnioski nasuwają się po przeczytaniu wpisu jednego z twórców, w którym prezentuje on zmiany w zasobniku systemowym (tray).

To co zasługuje na szczególną uwagę to nowy kalendarz, który ma być swego rodzaju wzorem dla pozostałych apletów plasmy. Głównym celem ma być zachowanie dotychczasowej funkcjonalności, przy jednoczesnym usystematyzowaniu wyglądu, tak aby całość nabrała bardziej "eleganckiego" stylu.

W oczy rzuca się również fakt, że poszczególne aplety (bateria, aplet sieci) zostały zgrupowane w jednym oknie, które będzie się automatycznie dostosowywało do używanej rozdzielczości (ppi)

Aby ułatwić "czytelność" poszczególnych plasmoidów, autorzy postanowili wprowadzić nowy typ rozmycia (blur), który powinien lepiej współgrać z rożnymi typami tła (tapeta pulpitu) i używanym motywem plasmy (zwłaszcza tymi przezroczystymi ;)).

Jako, że nic nie jest zapisane w kamieniu, teraz jest dobra pora na wszelkie sugestie i komentarze użytkowników, tym bardziej, że sami deweloperzy do nich zachęcają.

KWin i Oxygen

Inną ciekawą nowością jest możliwość synchronizacji używanej palety kolorów pomiędzy oknem danego programu, a jego dekoracją. Jak to wygląda w praktyce można zobaczyć na poniższym filmiku.

Żegnaj KDM, witaj SDDM

W marcu tego roku, Aaron Seigo opisał na swoim blogu jakie wymagania powinien spełniać potencjalny kandydat na domyślny menadżer logowania w Plasma 2. Tak więc, nowy DM miał być:

  • "Lekki" - będzie używany na desktopie i urządzeniach mobilnych
  • Aktywnie rozwijany
  • Posiadający wsparcie dla motywów pisanych w QML
  • Obsługujący Waylanda

KDM nie spełniał, żadnego z tych wymagań, więc odpadł w przedbiegach. Na placu boju zostały jedynie LightDM i SDDM, wygrał SDDM.

Jedną z zalet LightDM miało być wsparcie dla Waylanda, które wraz z premierą Mira, nieco się skomplikowało. Dodatkowo na korzyść SDDM przemawia fakt, że będzie on domyślnym menadżerem logowania w Fedorze 20 (wersja z KDE), przez co zyskał on wparcie programistów Red Hata. Sytuacji nie poprawia fakt, że dotychczasowy opiekun LightDM-KDE (David Edmundson) pracuje obecnie nad SDDM:

David Edmundson and Martin Klapetek have been working on creating Plasma theme for SDDM (a new display manager that for example Fedora intends to ship instead of KDM)
Jak w praktyce działa nowy menadżer logowania można zobaczyć poniżej:

Klasyczne menu w nowych szatach

Innym dodatkiem, jakiego można się spodziewać w nachodzącej odsłonie Plasma 2 jest nowa wersja "klasycznego menu", jaki zadebiutuje w w Netrunner 13.12. To oczywiście dopiero początek zmian, o których postaram się na bieżąco informować na blogu.
 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
greywolf   3 #1 18.11.2013 08:02

Dobre wieści ;)

  #2 18.11.2013 08:30

Teraz tylko pytanie: Kiedy? :D

Kaleson   4 #3 18.11.2013 08:37

Bardzo dobre wieści, mam nadzieje że to nie ściema i rzeczywiście zwiększą stopień modułowości nowego KDE w porównaniu do czwórki. Czwórka jest strasznie monolityczna pod względem zależności.

  #4 18.11.2013 10:04

Chciałbym przetestować już teraz. Wygląda imponująco. Mam nadzieję że wystartuje jako dopracowane środowisko.

  #5 18.11.2013 10:04

Wspaniale, ale mogliby tego oxygena już pozmieniać. Tak Bespina próbowałem ale mi window menagera wywala i nie mam potem ramek.

juv   7 #6 18.11.2013 12:28

Ta koncepcja wyglądu kalendarza w KDE bardzo mi się podoba http://www.jarzebski.pl/blog/2013/10/28/ivan-ukic-przedstawia-swoja-wizje-kalend...

xomo_pl   24 #7 18.11.2013 12:39

jedyny linux jakiego lubię :D

jmmzon   10 #8 18.11.2013 12:58

@luv
Racja, tamta wersja jest świetna, ale trzeba przyznać, że i ta jest całkiem niezła. (Zresztą czy może być coś brzydszego od obecnego kalendarza /w wersjach 4.x/ ?)

Też nie mogę się doczekać, kiedy będzie można przetestować nową wersję środowiska.

P.S Jeszcze jedno pytanie - wiadomo ile zajmie przeportowanie aplikacji KDE z Qt4 na Qt5 (powtarzam: aplikacji) ?

juv   7 #9 18.11.2013 13:42

@jmmzon
fakt obecny kalendarz nie jest piękny i praktyczny tez nie do końca.

  #10 18.11.2013 13:45

Generalnie nie ma tu nic co by wyrzucało z butów z wrażenia.... KDE nigdy nie stworzy nic co osiągnie większy sukces, bo nie mają w swoich szeregach kogoś kto zna się nad UI. Pamiętacie o programie Biurowym od nich? Sypiący się ownCloud? Prędzej ludzie się przyzwyczają do MetroUI, które MS poprawił w najnowszej wersji niż tego co widze na w.w. rysunkach.

GregKoval   8 #11 18.11.2013 14:02

@jmmzon

Aplikacje nie mogą być przeportowane do Qt5 przed wydaniem KDE Frameworks 5, które będzie podstawą do budowy wszystkich aplikacji KDE. Część prac już teraz ruszyła, ale zakończenia nie ma co się spodziewać przed latem 2014r. W gruncie rzeczy jednak aplikacje Qt4 nadal będą świetnie działać w ramach nowej wersji środowiska.

qnebra   7 #12 18.11.2013 16:01

Nareszcie KDE będzie dobrze wyglądać domyślnie? Może się w końcu do niego przekonam.

Frankfurterium   10 #13 18.11.2013 17:43

Szczerze mówiąc, wygląda mi to na jakieś minorowe zmiany. Czekam na artykuł podsumowujący zmiany pod maską. Rozbicie zależności? Mniejsze parcie na zmuszanie do integracji wszystkiego ze wszystkim? Rozstrzelani ludzi odpowiedzialnych za Oxygena?

  #14 18.11.2013 18:01

@qnebra


Nie będzie....

@Frankfurterium

Jeszcze gdyby ta integracja wszystkiego z wszystkim działa dobrze i pełna interoperacyjność, ale generalnie to coś nie działa nigdy tak jak ma działać. I jest w wiecznej budowie. Do firmy to się nie nadaje i zapewne nie będzie nadawało.

Pan Łukasz   7 #15 19.11.2013 00:15

Szczególnie cieszy mnie synchronizacja kolorów okna i wnętrza okna.
Mam nadzieję również, że nowe KDE uzyska możliwość ustawiania różnych paneli dla aktywności.

lucas__   13 #16 19.11.2013 21:11

@ChrisMobile
"Do firmy to się nie nadaje i zapewne nie będzie nadawało."
http://wire.kubuntu.org/?p=63
Jak widać nadaje się, nawet dla całego miasta ;p

N4R   3 #17 21.11.2013 08:39

Na tym screenie z ekranu logowania przyciski Reboot itd. trochę takie Windows 8.

Muszę przyznać, że w końcu KDE zaczyna mi się podobać jeśli chodzi o wizualny odbiór, także czekam na następne Kubuntu opartę o KDE 5.

  #18 15.12.2013 15:18

Problemem KDE i generalnie GUI dla Linuxów są elementy nieproporcjonalne względem reszty. To miło, że nad tym pracują, jak by wynikało z przykładowego kalendarza