Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nvidia pracuje nad wsparciem dla Waylanda

Uderz w stół a Nvidia się odezwie, chciałoby się powiedzieć czytając ostatnie informacje, na temat wsparcia Nvidia dla Waylanda, tym bardziej, że cała sprawa wyszła w raczej nietypowy sposób. Kristian Hogsberg (twórca Waylanda) 25 marca opublikował serię łatek dodających wsparcie dla Xwayland na liście mailingowej x.org.

W porównaniu do poprzednich łatek, nowe podejście używa biblioteki Glamor do akceleracji graficznej. Autor łatek określa nowe rozwiązanie jako:

(...) straight-forward, clean code, only 2500 lines of code and neatly self-contained

Dla przypomnienia dodam tylko, że Xwayland umożliwia uruchamianie aplikacji pod Waylandem, które nie mają natywnego portu.

Nvidia Reaktywacja

Łatki zwróciły uwagę jednego z deweloperów Nvidia, który pofatygował się, aby oznajmić, że patch jest w konflikcie z ich rozwiązaniem, nad którym pracują za zamkniętymi drzwiami.

This direction seems to conflict with our plans to continue running our DDX driver under XWayland.

W dalszej części swojego maila James Jones wyjaśnia, że co prawda, nie mają jeszcze nic co mogliby pokazać publicznie, to jednak cały czas aktywnie pracują na wsparciem, a patch który zaproponował Kristian, stanowi pewien problem.

I know we don't have anything publicly available for Wayland at the moment, but as I've
alluded to publicly a few times, we are actively working on support and this certainly throws a wrench into things.

Red Hat i Nvidia

Nieco więcej światła na cały proces prac Nvidia nad Waylandem rzuca wypowiedź jednego z deweloperów... Red Hata, który wyjaśnia, że obie firmy już od jakiegoś czasu ze sobą współpracują.

My employer, Red Hat, has been in close talks with NVIDIA with Wayland, and this has been brewing for a while. It's not really a secret or anything what's going on, and since Wayland has wanted to support NVIDIA, it's better they tell us now rather than in six months.

Współpraca obu firm odbywa w bardzo przyjaznej i otwartej atmosferze, z której obie strony są zadowolone.

James Jones, Aaron Plattner, and the rest of the team at NVIDIA have actually been very friendly and open. We want to make sure our approach works with them, and I think everybody is happy with the relationship here.

Deweloper Red Hata zapewnia również, że oba podmioty wypracują wspólne rozwiązanie, które przyniesie korzyści dla wszystkich.

They're going to see if they can open up some of their internal testcases and tell us what backcompat behaviors they need to support, and we're going to see if we can modify the FOSS stack so these benefits are available for everyone.
.

Ta wiadomość nie powinna być zaskoczeniem dla czytelników tego bloga, tym bardziej, że o współpracy Nvidia i Red Hata, już jakiś czas temu pisałem w jednym z bardziej komentowanych wpisów.

Biorąc pod uwagę relacje oparte na wzajemnej współpracy i obustronnych korzyściach materialnych $$$$$$$ ;), wsparcie dla Waylanda nie powinno nastręczyć obu podmiotom problemów.

Aż chciałoby się powiedzieć: "a nie mówiłem" ;) O kolejnych wieściach dotyczących Waylanda będę oczywiście informował na blogu.

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
treuer25   6 #1 31.03.2014 09:09

Można powiedzieć że Nvidia całkowicie zmieniła podejście do Linuxa, z resztą ostatnie testy wydajności ich kart pod Linuxem dowodzą że wykonują znakomitą pracę i efekty naprawdę tego widać a jeszcze na dodatek pracują nad wsparciem dla Waylanda to bardzo dobra wiadomość.

Marcineez   5 #2 31.03.2014 10:33

Jakieś wieści od AMD?

  #3 31.03.2014 10:59

@treuer25: Nie wiem jak teraz (używam intela) ale kiedyś tylko nvidia była dobra pod linuksem więc trudno mówić o zmianie podejścia...

t0m3k_   9 #4 31.03.2014 11:15

Mam wrażenie że Canonical dało Waylandowi niezłego kopa. Od kilku lat się nim interesuje i praca wykonana od ogłoszenia Canonical o Mir wydaje się być niesamowicie szybka w porównaniu do reszty czasu.
Czyżby Canonical zamiast rozwijać Wayland postraszyło Mirem i dostanie gotowego Waylanda za rok? Społeczność się poburzy ale odbiorcy będą zadowoleni :-)

lucas__   13 #5 31.03.2014 11:32

@Marcineez
Otwarte stery będą działać z kopa, o catalyst nic nie wiadomo

@t0m3k_
No cóż to tylko złudzenie. Przykład, jak się okazuje jolla, w swoim sailfish os używa waylanda 1.1, który został wydany 15 kwietnia 2013 roku, dla porównania mir został ogłoszony 4 marca 2013. Innymi słowy ta cała gadka o mirze i brakach waylanda to ściema canonical, na którą kupa osób dała się nabrać.

Techniczne aspekty sailfishos (pdf - info o wersji waylanda)
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ve...

Ogłoszenie wydania wayland 1.1
http://lists.freedesktop.org/archives/wayland-devel/2013-April/008631.html

Mir
http://en.wikipedia.org/wiki/Mir_(software)

mikolaj_s   15 #6 31.03.2014 12:27

O współpracy NVidii i RedHata wiadomo już od jakiegoś czasu. Zaczęło się od modułu jądra do wspierania zamkniętych sterowników. Ale miło wiedzieć, że współpraca trwa i się rozwija. AMD też ostatnio lepiej wspiera otwarte sterowniki, choć ma jeszcze sporo do odrobienia. Ogólnie kierunek jest dobry, oby go utrzymać i rozpowszechnić Waylanda z dobrymi sterownikami. Oby też Canonical się ugiął tak jaj z systemD, no chyba, że ich Mir będzie lepszy, ale w to raczej trudno uwierzyć.

Ubbaa   7 #7 31.03.2014 13:47

@lucas_
Nic tylko czekać na posty w stylu jak zastąpić Mira Waylandem na Ubuntu :)

@treuer25
Nvidia zawsze wspierała Linuksa. Jedynie co się zmieniło to, że od pewnego czasu pomaga w tworzeniu opensourceowego sterownika Nouveau, tworzone przez społeczność. Czy to poprzez opublikowanie dokumentacji czy przez patche http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTU5OTY, który najprawdopodobniej wejdzie do Kernela 3.15

saitoh   6 #8 31.03.2014 14:05

@Ubbaa:
Nie "poprzez opublikowanie dokumentacji", a poprzez opublikowanie skrawków dokumentacji.
To bardzo istotna różnica.

A wracając do tematu, deweloperzy Waylanda (i nie tylko) pokazują, że można tworzyć projekty w sposób profesjonalny. Systematyczna, czasochłonna, mało widowiskowa praca nad fundamentami projektu, współpraca z innymi deweloperami oraz z producentami sprzętu, nie wylewanie pomyj na inne projekty, nie robienie pijarowskich szopek w internecie, dyskredytujących inne projekty, bez tworzenie sztucznych i niepotrzebnych konfliktów i fragmentaryzacji. Można tak wymieniać dalej.

DexterI9000   10 #9 31.03.2014 14:59

Logicznym byloby rozpoczac taki wpis od tego, czym jest Wayland, ja przykladowo nie wiem...

Ubbaa   7 #10 31.03.2014 15:44

@saitoh:
No zabrakło "strzępki" przed słowem dokumentacji. Zauważ, że zawsze po "strzępkach dokumentacji", Nouveau idzie znacznie do przodu.

@ DexterI9000
Wayland jest to następca Xów dla Linuksa (co pewnie Ci mówi niewiele). Mówiąc najprościej w jednym zdaniu: Wayland to "tryb graficzny" dla okien Linuksowych.

saitoh   6 #11 31.03.2014 17:00

@Ubbaa:
Gdy nie ma się nic to nawet takie ochłapy dokumentacji robią różnicę.
Nvidia to jedna z niewielu firm, które mają takie sztywne podejście do upubliczniania dokumentacji.
Ale to temat na inną dyskusję. Nawet za to im się oberwało od Linusa T.
Mimo to należy się jednak cieszyć z tego że pracuje na wsparciem i czasem podrzuci jakiś kawałek specyfikacji.

  #12 31.03.2014 23:17

Wayland to opis protokołu komunikacji menadżera okien z aplikacjami.
To coś jak HTML5 i HTTP2 dla okien.

Od teraz nie będzie żadnych Xów, tylko menadżer okien, który obsługuje ten protokół, będzie za wszystko odpowiadał. Z jednej strony będzie miał standaryzowany protokół, a z drugiej stos graficzny Linuksa.
Do tej pory robiło się sterowniki (po za otwartymi) nie dla Linuksa, tylko dla serwera Xów.

Jedyne do czego Nvidia zgłasza problem, to to, że starali się napisać sterowniki do Xorg w standardzie DDX, których wymaga Xowy emulator protokołu Waylanda. Plany się posypały bo Developerzy freedesktop wymyślili nowy standard.

  #13 01.04.2014 09:04

Mam parę pytań:
1. Słyszałem, że w projekcie Wayland łatwiej będzie z technologią Optimus ( a bynajmniej uruchomienie całej sesji na konkretnej karcie ). Na serwerze X NVidia coś kombinowała, ale raczej nie jest łatwo z tą technologią. Jak ta sprawa ma się z Waylandem ??
2. Czy są znane jakiekolwiek choćby przybliżone terminy ?? Na przykład KDE 5 ma być w pełni gotowe bodajże gdzieś w czerwcu ( wraz z pełnym wsparciem dla Waylanda ). Czy zdąrzą ze sterami do tego czasu ??
3. Czy wiadomo jak sytuacja będzie wyglądała w konfiguracji jądra ?? To znaczy: Czy będzie nazwa_sterownika-X i nazwa_sterownika-Wayland - czy coś w tym stylu ( rozdzielone na dwa ), czy może jako jeden sterownik ?? Między serwerem X, a Wayland są spore różnice i głupio by było mieć ( po jakimś czasie ) kod do serwera, który został już zastąpiony ( optymalizacja rozmiaru ).

saitoh   6 #14 01.04.2014 11:37

@Anonim (niezalogowany):
"Jedyne do czego Nvidia zgłasza problem, to to, że starali się napisać sterowniki do Xorg w standardzie DDX, których wymaga Xowy emulator protokołu Waylanda. Plany się posypały bo Developerzy freedesktop wymyślili nowy standard."

Nvidia pracowała w ukryciu, a deweloperzy Xorga i Waylanda to nie jasnowidze i nie potrafią sobie wywróżyć z fusów po kawie tego, nad czym akurat pracuje Nvidia.

Plany się nie posypały:
"They're going to see if they can open up some of their internal testcases and tell us what backcompat behaviors they need to support, and we're going to see if we can modify the FOSS stack so these benefits are available for everyone."

Czytajcie ludzie ze zrozumieniem, a dopiero potem bierzcie się za pisanie.

lucas__   13 #16 01.04.2014 23:35

@s77s

1. Od strony waylanda nie powinno być z tym problemu http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=x_wayland_situation&n... kwestia jak zaimplementuje to nvidia w sterowniku

2. GNOME
http://blog.mecheye.net/2014/03/wayland-in-3-12-and-beyond/

KDE
http://blog.martin-graesslin.com/blog/2014/03/kde5-and-wayland/
w skrócie pierwsze wydanie (sesja) plasmy 2014.6 nie będzie posiadała wsparcia dla waylanda. Aplikacje (kde frameworks 5 powinny działać)

3. Nie mam pojęcia