Nvidia pracuje nad wsparciem dla Waylanda

Uderz w stół a Nvidia się odezwie, chciałoby się powiedzieć czytając ostatnie informacje, na temat wsparcia Nvidia dla Waylanda, tym bardziej, że cała sprawa wyszła w raczej nietypowy sposób. Kristian Hogsberg (twórca Waylanda) 25 marca opublikował serię łatek dodających wsparcie dla Xwayland na liście mailingowej x.org.

W porównaniu do poprzednich łatek, nowe podejście używa biblioteki Glamor do akceleracji graficznej. Autor łatek określa nowe rozwiązanie jako:

(...) straight-forward, clean code, only 2500 lines of code and neatly self-contained

Dla przypomnienia dodam tylko, że Xwayland umożliwia uruchamianie aplikacji pod Waylandem, które nie mają natywnego portu.

Nvidia Reaktywacja

Łatki zwróciły uwagę jednego z deweloperów Nvidia, który pofatygował się, aby oznajmić, że patch jest w konflikcie z ich rozwiązaniem, nad którym pracują za zamkniętymi drzwiami.

This direction seems to conflict with our plans to continue running our DDX driver under XWayland.

W dalszej części swojego maila James Jones wyjaśnia, że co prawda, nie mają jeszcze nic co mogliby pokazać publicznie, to jednak cały czas aktywnie pracują na wsparciem, a patch który zaproponował Kristian, stanowi pewien problem.

I know we don't have anything publicly available for Wayland at the moment, but as I've
alluded to publicly a few times, we are actively working on support and this certainly throws a wrench into things.

Red Hat i Nvidia

Nieco więcej światła na cały proces prac Nvidia nad Waylandem rzuca wypowiedź jednego z deweloperów... Red Hata, który wyjaśnia, że obie firmy już od jakiegoś czasu ze sobą współpracują.

My employer, Red Hat, has been in close talks with NVIDIA with Wayland, and this has been brewing for a while. It's not really a secret or anything what's going on, and since Wayland has wanted to support NVIDIA, it's better they tell us now rather than in six months.

Współpraca obu firm odbywa w bardzo przyjaznej i otwartej atmosferze, z której obie strony są zadowolone.

James Jones, Aaron Plattner, and the rest of the team at NVIDIA have actually been very friendly and open. We want to make sure our approach works with them, and I think everybody is happy with the relationship here.

Deweloper Red Hata zapewnia również, że oba podmioty wypracują wspólne rozwiązanie, które przyniesie korzyści dla wszystkich.

They're going to see if they can open up some of their internal testcases and tell us what backcompat behaviors they need to support, and we're going to see if we can modify the FOSS stack so these benefits are available for everyone.

.

Ta wiadomość nie powinna być zaskoczeniem dla czytelników tego bloga, tym bardziej, że o współpracy Nvidia i Red Hata, już jakiś czas temu pisałem w jednym z bardziej komentowanych wpisów.

Biorąc pod uwagę relacje oparte na wzajemnej współpracy i obustronnych korzyściach materialnych $$$$$$$ ;), wsparcie dla Waylanda nie powinno nastręczyć obu podmiotom problemów.

Aż chciałoby się powiedzieć: "a nie mówiłem" ;) O kolejnych wieściach dotyczących Waylanda będę oczywiście informował na blogu.