Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

O czym warto pamiętać przy aktualizacji KDE?

Plan wydawniczy KDE składa się z dwóch "większych" wydań co pół roku, oraz 4-5 mniejszych wydań poprawkowych. I jak to czasami bywa, podczas aktualizacji coś może pójść nie po naszej myśli, dlatego warto wiedzieć jak sobie radzić z możliwymi problemami.

Błędy w pakietach instalacyjnych

Z moich skromnych obserwacji wynika, że za 90% problemów z aktualizacją KDE odpowiadają błędy w pakietach instalacyjnych. Tworzenie plików deb czy też rpm to żadna filozofia. Coś o tym wiem, bo tak się składa, że kilka plików spec (rpm) się napisało. Co prawda były to pojedyncze programy, ale ogólne zasady wszędzie pozostają takie same. No dobrze ale w czym problem? Mało kto o tym mówi, ale ogólnie jest tak, że pierwsze wersje pakietów instalacyjnych, tworzone przez rożne dystrybucje, zaraz po wydaniu KDE mogą powodować konflikty. Najczęstszą sytuacją jest konflikt pakietów, czyli plik z paczki x jest w konflikcie z plikiem z paczki y. Sytuacja taka zdarza się najczęściej gdy zainstalowaliśmy jakiś program z zewnętrznego repo np. ppa i w takiej sytuacji najlepiej usunąć problemowy program czy też pakiet. Niestety czasem zdarza się, że system o konflikcie informuje nas już podczas rozpoczętego procesu instalacji. Wtedy instalacja jest z reguły przerywana, a po ponownym uruchomieniu brakuje np. dekoracji okna ;p. Na systemach debianopochodnych warto odpalić:

sudo apt-get update

Odświeża listę pakietów.

sudo apt-get -f install

Parametr f oznacza, że apt próbuje naprawić system, w którym występują niespełnione zależności.

Fakt, faktem, że dystrybucje są odmienne i w zależności od używanego systemu i menadżera pakietów polecenia mogą się różnić, dlatego aby zobaczyć listę dostępnych, warto odpalić:

"menadżer pakietów" --help

Takie problemy są jednak szybko wyłapywane, dlatego czasami warto wstrzymać się z aktualizacją kilka dni.

Pliki konfiguracyjne

Rzadko bo rzadko, ale czasem po aktualizacji do nowszej "większej" wersji KDE, mogą się zacząć dziać rożne dziwne rzeczy, typu problem z jakimś apletem plasmy, albo szaleństwa nepomuka. W takich przypadkach, bez zbędnych ceregieli zwykłem robić hard reset do ustawień domyślnych, poprzez usunięcie katalogu.

.kde

Znajduje się on na naszym koncie użytkownika (home) i jest domyślnie ukryty. Po usunięciu wskazane ponowne zalogowanie na nasze konto użytkownika. WAŻNEPrzed usunięciem warto zrobić jego kopię zapasową, bo może się okazać, że znajdowały się tam jakieś ważne dane, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia (maile kmail i takie tam ;p). Jeśli nie chcemy usuwać całej konfiguracji, a tylko dajmy na to ustawienia pulpitu plasmy, to w konsoli robimy takie voodoo:

kquitapp plasma-desktop

Opuszczamy powłokę plasmy (łatwo poznać po znikającym panelu ;p)

rm -f ~/.kde4/share/config/plasma*

Usuwamy śmieci

plasma-desktop &

Wracamy

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć więcej, co w tym katalogu .kde się mieści, może sobie poczytać, ot choćby tu.

Czasami warto również wyczyścić folder /tmp w katalogu głównym z wszystkiego co ma KDE w nazwie ;p.

Jeśli wszystkie wymienione powyżej zabiegi nie przynoszą żadnego rezultatu to istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z błędem w KDE. W takim wypadku warto zajrzeć na https://bugs.kde.org/ i zgłosić buga.

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Frankfurterium   10 #1 15.02.2013 10:13

" Niestety czasem zdarza się, że system o konflikcie informuje nas już podczas rozpoczętego procesu instalacji. Wtedy instalacja jest z reguły przerywana, a po ponownym uruchomieniu brakuje np. dekoracji okna ;p."

Chyba na debianowcach z ich "kochanym przez wszystkich" APT-em. Porządne managery pakietów do czegoś takiego by nie dopuściły ;-]

skandyn   10 #2 15.02.2013 12:35

Chyba raczej voodoo.

Pozdrawiam.

  #3 15.02.2013 13:48

@Frankfurterium
APT to nie manager pakietów, nimi są apt-get synaptic aptitude etc.

  #4 15.02.2013 13:52

poza tym konflikty zależności nie są związane z managerem pakietów a raczej z brakiem kompetycji osób paczkujących albo wynikają z charakteru dystrybucji (patrz Debian sid experimental )

Frankfurterium   10 #5 15.02.2013 15:37

Skrót myślowy. Co nie zmienia faktu, że taki pacman albo zypper o konfliktach ostrzega jeszcze przed pobraniem (a o instalacji jeszcze nawet nie myśli) pierwszego pakietu, więc użytkownik z ręką w nocniku się nie obudzi. Jeżeli mechanizmy Debiana tak nie robią, to są złe. Jeżeli robią, to skąd wynika sytuacja opisana przez autora wpisu?

kwpolska   7 #6 15.02.2013 16:02

kquitapp? A po co takie zabawy? Nie fajniej z killall, alternatywnie killall -9? A aplikacje KDE nie potrzebują backgroundingu, same oddają kontrolę po kilku sekundach (i są bardzo, BARDZO gadatilwe — lepiej terminal po uruchomieniu takowej zamknąć)

@Anonim: apt › rodzina apt-get/apt-cache.

  #7 15.02.2013 16:42

@Frankfurterium
"...skąd wynika sytuacja opisana przez autora wpisu"
Z błędów paczkującego zazwyczaj. Albo użytkownika, który instaluje paczki przez dpkg bez głowy.

lucas__   13 #8 15.02.2013 17:35

@Frankfurterium
Yep z ciekawości rzuciłem okiem na politykę tworzenia pakietów deb i faktycznie istnieje odpowiedni mechanizm "Replaces"
http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-relationships.html#s-replaces
Co nie zmienia faktu, że taki zypper proponuje podczas takich sytuacji rożne opcje, typu zachowaj oryginalny pakiet itp.

  #9 15.02.2013 20:13

aptitute również zapewnia rozwiązywanie problemów z zależnościami np zostaną nieusunięte nast pakiety inne zaktualizowane etc. i możemy potwierdzić, lub nie, to wtedy zaproponuje inne rozwiązanie

grzesio..   3 #10 15.02.2013 20:50

Pamiętam portupgrade z freebsd, tam zależność to rzecz święta ... szkoda że obecne programy typu user-friendly są pozbawione tej ważnej funkcjonalności. Pozwalają fusserowi na robienie głupot i pozbawiają myślenia tegoż !

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #11 19.02.2013 08:09

W nowym KDE wkurza mnie jeden bug - regulacja głośności kółkiem myszy działa co 15%, powinna co 5%...