Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Oxygen i dopieszczanie interfesju

Jak już wspominałem przy okazji innych wpisów, KDE weszło w stan doskonalenia tego co już ma, stąd nie należy się raczej spodziewać rewolucyjnych zmian w interfejsie w najbliższym czasie. Deweloperzy postanowili do eksperymentów wykorzystać Plasma Active, zamiast testować wytrzymałość użytkowników biurkowego Linuksa.

Na odbywającym się jakiś czas temu w Berlinie spotkaniu dotyczącym interfejsu użytkownika, deweloperzy i projektanci KDE dyskutowali jak można poprawić wizualny aspekt KDE. Owocem tego spotkania są drobne zmiany, które nadają widocznej części KDE profesjonalnego szlifu, że się tak wyrażę.

Zmiany dotyczą wielu elementów, są jednak tak mało inwazyjne, że wielu użytkowników prawdopodobnie nawet by ich nie zauważyła. Na swoim blogu Hugo Pereira opisał niektóre z nich.

Dolphin

Bardziej widoczne przyciski (ikony) znajdujące się na górnym pasku narzędziowym.

Nowy suwak odpowiadający za zmianę rozmiaru ikon (na dole).

Nowe ikony folderów.

Poprawione paski postępu, przewijania oraz widok główny ( najłatwiej to dostrzec
przy zaokrąglonych rogach w paskach przewijania).

Poprawione wyświetlanie paska pokazującego zajętą przestrzeń.

K3b

Zmiany nie ominęły również innych programów w tym k3b. Od jakiegoś czasu k3b używał przyjemnych dla oka ramek z tytułem (ikony i tekst na niebieskim tle ). Niestety całość nie wyglądała zbyt ładnie z domyślnym stylem. Autorzy postanowili więc poprawić całość, co można zauważyć na powyższym obrazku.
Jak sami deweloperzy przyznają zmiany są dosyć kosmetyczne, jednak jest ich znacznie więcej w całym środowisku. Te wymienione przeze mnie są najbardziej widoczne. Twórcy mają nadzieję, że dzięki tym niewielkim poprawkom całość nabierze bardziej wyrazistego i przyjemnego dla oka charakteru.

Więcej informacji:http://hugo-kde.blogspot.com/2011/04/user-experience-one-pixel-at-time...

 

Komentarze

0 nowych
  #1 29.04.2011 08:07

Hej :)

Pierwszy mój komentarz na twym blogu :)

Mam pytanie, co to za koszmarne ikony są w Dolphin? To ma być nowy zestaw ikon w KDE?

kuba144   5 #2 29.04.2011 14:38

Siedząc na kubuntu w szkole i przeglądając paczki ikon natknąłem się na naprawdę bezkonkurencyjny zestaw:
http://kde-look.org/content/show.php/Hycons?content=101767
szkoda tylko, że nie zmienia on małych elementów typu strzałki

Ave5   8 #3 29.04.2011 14:51

No niestety, to będą nowe foldery ikon.

Wiem, że wszystko jest kwestią gustu i nie ma co narzekać, zwłaszcza że cały projekt Oxygen dostarcza mi gratis nowoczesny pulpit.

Wiem, że takie ikony mogą być modne.


Ale słowo daję, nie zdzierżę. Jednym z powodów, dla których wybrałem KDE jest wygląd, w tym ikony. Domyślne foldery Oxygena bardzo mi się podobają, w przeciwieństwie do potworka z Gnome. Co ciekawe, w Gnome 3 zrobili większość ikonek na nowo, ale oczywiście szary, kanciasty folder zostawili jak był w 2.

Dlaczego wszystkie środowiska graficzne robią ikony folderów jako kolorowe dyskietki?

Kintoki   6 #4 29.04.2011 16:32

Lubie KDE(moje główne środowisko pod linuksem) ale oxygen przyprawia mnie o mdłości :p
Wszystkie programy wyglądają tak samo, jeden wielki szary prostokąt (+np mocno wyróżniające się środkowy widget z ikonami w przypadku dolphina) ble... Na początku może i to wyglądało interesująco ale po pewnym czasie zaczęło mi się to coraz mniej podobać. Na szczęście łatwo można to zmienić. Preferuję themy w których górna belka i menu(i przyciski) jest wyraźnie odcięta ciemnym kolorem a reszta ma znacznie jaśniejsze odcienie(to dodaje trochę różnorodności).

lucas__   13 #5 29.04.2011 22:26

Akurat nowe ikony folderów również średnio mi przypadły do gustu, ale o to bym się nie martwił, doda się więcej przezroczystości, jakiś efekt głębi i będzie git ;) Nie było jeszcze oficjalnego ogłoszenia, a biorąc po uwagę wstępne reakcje użytkowników, to raczej nie będzie ostateczna wersja.

Kintoki

No cóż wszystkich się nie zadowoli, jednak patrząc na domyślny motyw nowego GNOME 3 czy Ubuntu wolę 100 razy oxygena :p