Oxygen - przedsmak nowości

Na swoim blogu Hugo Pereira - jeden z twórców stylu oxygen, podzielił się nowościami jakie ujrzymy w nadchodzącej wersji. Moim skromnym zdaniem oxygen to jeden z najlepszych stylów dostępnych dla linuksowych środowisk graficznych. Mimo, iż z założenia stworzony został dla KDE, twórcy dostarczyli również wersję dla aplikacji napisanych przy użyciu Gtk.

Oxygen-gtk

Wraz z wersją 1.10, która ma się pojawić w czerwcu, deweloperzy przygotowali szereg nowości:

1. Nowy interfejs oparty o dbus, pozwalający na zmianę ustawień "w locie" bez konieczności restartowania aplikacji.

2. Dodanie kompletnego zestawu animacji pojawiających się po najechaniu myszą na dany element. Całość ma być identyczna z tym co jest dostępne w wersji dla Qt. Ponadto zostanie dodana możliwość konfiguracji poprzez oxygen-settings.

3. Ogólne poprawki mające poprawić wizualną zgodność z wersją dla KDE, co można zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu

Gtk3

Oxygen-gtk doczekał się również wersji na Gtk3. Jak podkreślają deweloperzy wersja ta mimo bardzo wczesnego stadium rozwoju, posiada te same funkcje co wersja na Gtk2. Mimo, iż w wersji 3 Gtk zostało całkowicie przepisane API, odpowiadające za styl, przeportowanie okazało się znacznie łatwiejsze niż zakładali twórcy. Niestety ze względu na ograniczenia samego toolkitiu pewne rzeczy zostały osiągnięte za pomocą haków, co nie zmienia faktu, że całość powinna działać dość dobrze. Jednak ze względu na małą liczbę aplikacji wykorzystującą w pełni Gtk 3, kod nie został jeszcze w pełni przetestowany i nie nadaje się aby go używać w środowisku produkcyjnym.

Ulepszone cienie

Dzięki współpracy z deweloperami kwin, oxygen wspiera nowy system odpowiedzialny za wyświetlanie cieni. Dla zwykłego użytkownika najważniejsze jest to, że powinno to usprawnić wydajność. Innym widocznym efektem jest możliwość użycia cieni dla menu kontekstowych w aplikacjach spoza KDE. O to jak całość wygląda na żywo

Aplikacja Qt

Firefox (XUL + Gtk)