Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Oxygen - przedsmak nowości

Na swoim blogu Hugo Pereira - jeden z twórców stylu oxygen, podzielił się nowościami jakie ujrzymy w nadchodzącej wersji. Moim skromnym zdaniem oxygen to jeden z najlepszych stylów dostępnych dla linuksowych środowisk graficznych. Mimo, iż z założenia stworzony został dla KDE, twórcy dostarczyli również wersję dla aplikacji napisanych przy użyciu Gtk.

Oxygen-gtk

Wraz z wersją 1.10, która ma się pojawić w czerwcu, deweloperzy przygotowali szereg nowości:

1. Nowy interfejs oparty o dbus, pozwalający na zmianę ustawień "w locie" bez konieczności restartowania aplikacji.

2. Dodanie kompletnego zestawu animacji pojawiających się po najechaniu myszą na dany element. Całość ma być identyczna z tym co jest dostępne w wersji dla Qt. Ponadto zostanie dodana możliwość konfiguracji poprzez oxygen-settings.

3. Ogólne poprawki mające poprawić wizualną zgodność z wersją dla KDE, co można zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu

Gtk3

Oxygen-gtk doczekał się również wersji na Gtk3. Jak podkreślają deweloperzy wersja ta mimo bardzo wczesnego stadium rozwoju, posiada te same funkcje co wersja na Gtk2. Mimo, iż w wersji 3 Gtk zostało całkowicie przepisane API, odpowiadające za styl, przeportowanie okazało się znacznie łatwiejsze niż zakładali twórcy. Niestety ze względu na ograniczenia samego toolkitiu pewne rzeczy zostały osiągnięte za pomocą haków, co nie zmienia faktu, że całość powinna działać dość dobrze. Jednak ze względu na małą liczbę aplikacji wykorzystującą w pełni Gtk 3, kod nie został jeszcze w pełni przetestowany i nie nadaje się aby go używać w środowisku produkcyjnym.

Ulepszone cienie

Dzięki współpracy z deweloperami kwin, oxygen wspiera nowy system odpowiedzialny za wyświetlanie cieni. Dla zwykłego użytkownika najważniejsze jest to, że powinno to usprawnić wydajność. Innym widocznym efektem jest możliwość użycia cieni dla menu kontekstowych w aplikacjach spoza KDE. O to jak całość wygląda na żywo

Aplikacja Qt

Firefox (XUL + Gtk)

 

Komentarze

0 nowych
webnull   9 #1 17.04.2011 18:10

To jest prawda, oxygen to chyba jeden z najładniejszych stylów pod KDE :-)

Aż chyba sobie zainstaluję taki styl GTK bo jak widać jest dostępny.

Odnośnie samych ikonek oxygen to od dawna ich używam pod LXDE (GTK).

kuba144   5 #2 18.04.2011 15:30

Hm, czy tylko ja uważam, że Oxygen jest brzydki, a ikonki to tragedia? :/

kuba144   5 #3 18.04.2011 15:31

okej, może nie "brzydki" ale jakiś taki niespójny

Ludvick   8 #4 18.04.2011 17:52

@kuba144

Mam podobne zdanie... Ten styl zupełnie mi nie odpowiada. Niestety, jestem tradycjonalistą ( :) ) i dla mnie aktywne okno musi mieć inny kolor niż okno/a nieaktywne... To, czego mi brakuje, to qt-gtk-engines - pakiet ten, wraz z "szałem" na oxygene, po prostu zniknął z repozytoriów (zdaje się, że, np. Chakra ma go jeszcze w "swoich zasobach"). Tym samym muszę posiłkować się nieśmiertelnym qtcurve, żeby aplikacje qt i gtk miały, mniej-więcej, podobny wygląd. Gdyby nie brak qt-gtk-engines - używałbym Skulpture'a - według mnie, zdecydowanie ciekawsze rozwiązanie, niż oxygene.

xomo_pl   24 #5 18.04.2011 22:51

prawie jak macOS :P

osobiście wolę style z przezroczystością (AERO Z VISTY /w 7 jest brzydkie IMO/ ale ten jest całkiem całkiem....

kuba144   5 #6 18.04.2011 23:37

Ja tam osobiście wielbię elementary pod gnome