Oxygen-gtk3 1.0 wydany

Oxygen, jeden z najlepszych tematów graficznych dla Linuksa (domyślny w KDE) doczekał się nowej wersji. Ze względu na rosnącą liczbę aplikacji korzystających z gtk3, twórcy motywu zdecydowali się na udostępnienie stosownej aktualizacji. Mowa oczywiście o oxygen-gtk3.

Ponieważ dystrybucje już od jakiegoś czasu umieszczały w swoich pakietach wersję z repozytorium git projektu, deweloperzy zdecydowali się na udostępnienie oficjalnego wydania. Należy jednak podkreślić, że jest to na razie wersja mniej lub bardziej eksperymentalna. Niemniej rezultat prac jest całkiem satysfakcjonujący, jak widać na obrazku poniżej:

Wszystkie funkcje z wersji GTK 2.x. zostały przeniesione do wersji GTK 3.x. Co równie istotne duża część kodu jest współdzielona pomiędzy oboma projektami, wliczając:


  • Możliwość przenoszenia okien programów, poprzez wskazanie pustego miejsca w oknie aplikacji
  • Płynne animacje po najechaniu myszą na elementy aplikacji
  • Zmiana ustawień "w locie" z poziomu centrum sterowania KDE czy oxygen-settings

Ewentualne błędy należy zgłaszać na "bug trackerze" KDE.
Podobnie jak przy wersji GTK 2.x, co miesiąc będzie wydawana wersja poprawkowa, zaś co pół roku specjalna "auaktualniona" zawierająca nowe dodatki. Całość ma być zsynchronizowana z wydaniami KDE.

Deweloperzy nie zapomnieli również o porcie na GTK 2.x, który został wydany w tym samym czasie. Zawiera on wszystkie usprawnienia z oryginalnego projektu (KDE), dlatego zalecany jest do stosowania wraz z KDE 4.8.

Więcej informacji:

http://hugo-kde.blogspot.com/2012/01/oxygen-gtk3-10-is-out.html
http://kde-look.org/content/show.php/Oxygen+Gtk?content=136216