Plasma 2 "Technology Preview" wydana

Kilka dni temu wydano KDE SC 4.12, a już deweloperzy przygotowali kolejną niespodziankę w postaci Plasma 2. Dopisek "Technology Preview" jednoznacznie wskazuje, że jest wersja na bardzo wczesnym etapie prac. Interfejs użytkownika został zbudowany w oparciu o QML i w pełni korzysta z zalet sprzętowej akceleracji wykorzystując do tego celu Qt5, QtQuick 2 i OpenGL(-ES). Plasma 2 to zupełnie nowy poziom koncepcji jaką są układy pulpitu (widok katalogu itd.). Mowa tu o funkcji przełączania danego interfejsu (układ paneli, plasmodiów, uruchomionych programów) "w locie". Innymi słowy twórcy dadzą możliwość dowolnej aranżacji każdego elementu na pulpicie, które będą mogły tworzyć zupełnie nowe układy interfejsu. Pobieranie gotowych układów interfejsu prosto z Internetu, również wchodzi w grę. Wyobraźmy sobie, że posiadamy hybrydowego ultrabooka, gdzie odłączamy ekran od klawiatury. Plasma automatycznie to wykrywa i przełącza nas na interfejs dotykowy (Plasma Active). Albo podłączamy laptopa do telewizora, aby obejrzeć zdjęcia/filmy, myk i już mamy działający interfejs Plasma Media Center. Wszystko w pełni konfigurowalne ma się rozumieć. Takie są założenia ostateczne, póki co twórcy skupili się na porcie podstawowego interfejsu, znanego z KDE 4.x. Aktualny etap prac widać na poniższym filmiku.

Deweloperzy zanim zaczną "zabawę na dobre", skupiają się na wizualnym odtworzeniu interfejsu znanego ze starszej wersji KDE, z pewnymi usprawnieniami.

Widać to zwłaszcza na przykładzie kalendarza,

czy modułu powiadomień.

Uważam to za bardzo dobre posunięcie, tym bardziej, że doskonale pamiętam ile emocji wywołała przesiadka z KDE 3.x na 4.x. Oprócz tego nadal będą ukazywały się nowe wydania wersji KDE 4.x, przez co najmniej 2 najbliższe lata.

Zmiany pod maską

Jak już wspominałem Plasma 2 napędzana jest przez Qt 5.2, a dzięki Qt Governance Model, deweloperzy KDE mają znacznie ułatwiony dostęp do repozytorium git projektu i co równie ważne czynnie uczestniczą w jego rozwijaniu, o czym można przeczytać tutaj. Największym wyzwaniem w Plasma 2 było przeportowanie menadżera okien KWin, w związku z przesiadką z XLib do XCB. Otwiera to również drogę do portu na Wayland, nad którym prace powinny ruszyć wraz z początkiem nadchodzącego roku. Inną zmianą, związaną ściśle z KDE Frameworks 5 (modularyzacja bibliotek KDE) jest skrócenie cyklu wydawniczego (wersje deweloperskie Plasma 2 mają ukazywać się co 3 miesiące). Dodam tylko, że pierwsze wydanie (tech preview) Frameworks 5 planowane jest na początek stycznia.

Więcej informacji:

http://dot.kde.org/2013/12/20/plasma-2-technology-preview