Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma 5 wydana

Deweloperzy KDE zaprezentowali pierwsze wydanie nowej generacji pulpitu, oznaczone jako Plasma 5, wykorzystujące możliwości OpenGL(ES) i zbudowane w oparciu o Qt 5, Frameworks 5. Od strony wizualnej jest to ewolucyjne rozwiniecie serii KDE 4.x, co widać zaraz po uruchomieniu. Jednak zanim ów pulpit ujrzymy, wita nas nowy ekran ładowania (ksplash)

Po załadowaniu właściwej powłoki naszym oczom ukazuje się taki oto obrazek

Nowy motyw plasmy zwie się Breeze i doskonale wpisuje się w trend tworzenia "czytelniejszych" interfejsów użytkownika. Służyć ma temu, między innymi nowy efekt pulpitu, przez twórców nazywany "frosted glass", który ma zapewnić lepszy kontrast wyświetlanych tekstów.

Również domyślne menu (kickoff) przeszło spory lifting, co widać zwłaszcza w monochromatycznych ikonach. Inną zmianą jest ukrycie pola wyszukiwania, które aktywowane jest teraz, poprzez wpisanie danej frazy.

Swego rodzaju nowością jest następca klasycznego menu, znany wszystkim fanom Netrunnera. W Plasma 5 został włączony do głównej gałęzi projektu.

Menadżer widżetów i aktywności

Skoro wspomniałem o aplecie plasmy, jakim niewątpliwie jest nowe menu, warto również zwrócić uwagę, na menadżer widżetów, który zawitał na lewą stronę pulpitu. Jest to niewątpliwie ukłon w stronę użytkowników ekranów panoramicznych.

Kolejną dosyć ciekawą zmianą jest menadżer aktywności, który również okupuje lewą stronę ekranu. Dodatkowo mamy teraz podgląd miniaturek używanych aktywności, dzięki czemu łatwiej zidentyfikować w danej chwili używane działanie. Uproszczono również proces tworzenia samej aktywności, a przełączanie między nimi, sygnalizuje odpowiednia animacja.

Zasobnik systemowy

Dbałość o detale, widać zwłaszcza po zasobniku systemowym, którego elementy pokazują się teraz w jednym oknie, począwszy od powiadomień, poprzez aplet sieci.

Tutaj chciałbym zatrzymać się przy powiadomieniach, które są teraz mniej inwazyjne i w większości przypadków sprowadzają się do pokazania odpowiedniego "dymka" w przypadku wiadomości z komunikatorów tekstowych, czy bardziej kompaktowej formy przy kopiowaniu plików.

Warto również wspomnieć o kalendarzu, który ma teraz bardziej przejrzysty układ. Niestety w tej wersji, nie ma on możliwości wyświetlania wydarzeń. Po burzliwych debatach twórcy uznali również, że nie będą wspierali starego standardu wyświetlania ikony aplikacji w tray. Wspierana będzie jedynie nowa specyfikacja. Jednym, z powodów był fakt, że w związku z migracją na waylanda, stary protokół i tak nie będzie działał. Nie bez znaczenia był również fakt, że inne środowiska porzuciły wsparcie jakiś czas temu (Unity). Nie mniej dla niektórych osób może być to dosyć kłopotliwa zmiana, zwłaszcza w przypadku starszych i własnościowych aplikacji, które nie wspierają jeszcze nowej specyfikacji.

Ustawienia systemowe

Centrum sterownia zostało nieco uporządkowane, tak aby łatwiej było można znaleźć poszczególne moduły konfiguracyjne. Jest to wynik badań przeprowadzonych wśród społeczności KDE, a także dyskusji na forum KDE. Cały proces został przeprowadzony bardzo sprawnie, a jego efekt widać na obrazku powyżej.

Dosyć poważne zmiany objęły zwłaszcza moduł efektów, który został przepisany z użyciem QML i ma możliwość podglądu działania wybranego efektu. Niestety podczas moich testów nie udało się przetestować owego "ficzera".

Ekran zamykania systemu, blokady ekranu

Deweloperzy ujednolicili również ekran zamykania systemu, czy blokady ekranu. Trudno tutaj cokolwiek napisać, zrzuty ekranu mówią same za siebie.

Nowe ikony, styl okien itd.

Breeze to nie tylko nazwa motywu plasmy. Pod tą nazwą kryje się również nowy styl okien, dekoracja okna czy zestaw ikon. Deweloperzy KDE wraz z projektantami chcieli, aby w najnowszej odsłonie pulpitu Plasmy, czuć było powiew świeżości. Mimo iż zmiany wydają się ewolucyjne (co również było celowe), to pod maską mamy pełną akcelerację graficzną dzięki dobrodziejstwom Qt 5 i Qt Quick 2.0. To co widzimy powyżej, zwłaszcza jeśli chodzi o aspekt wizualny to zaledwie efekt 4 miesięcy prac, odkąd uformowała się KDE Visual Design Group. Chciałbym zwrócić uwagę, że jest to zaledwie początek, a pierwsze wydanie stanowi solidne podwaliny pod przyszłe prace.

Kilka uwag

Jak już wspomniałem wcześniej, jako że jest to pierwsza wersja nowej odsłony pulpitu Plasmy 5 korzystającej z nowych technologi, należy spodziewać się błędów i wszystkich, którzy planują przesiadkę na nowe wydanie, ostrzegam przed możliwymi wybojami na drodze. Deweloperzy KDE zdają sobie z tego sprawę dlatego, jeszcze przez co najmniej rok, będzie wspierana seria 4.x

Innym aspektem, o którym warto pamiętać, jest fakt, że poszczególne elementy KDE zostały rozdzielone. Nowa struktura wygląda mniej więcej tak:

1. Biblioteki, coś co znane było wcześniej jako (kdelibs, kdebase itd) zostały zmodularyzowane i w ten sposób mamy KDE Frameworks 5, które wydawane będą co miesiąc. Pierwsze wydanie miało miejsce tydzień temu

2. Plasma 5, czyli pulpit KDE, który dziś ma swoją premierę. Nowe wersję bedą wydawane co 3 miesiące.

3. Programy - tutaj na dobrą sprawę panuje całkowita dowolność, każdy deweloper aplikacji decyduje sam o wydaniu.

Zadaniem poszczególnych dystrybucji będzie, aby to wszystko zebrać w jedną całość. Kwestią otwartą pozostaje synchronizacja poszczególnych wydań Frameworks, Plasmy i programów. Ma być to przedmiotem dyskusji na nadchodzącej konferencji deweloperów KDE Akademy.

Na koniec krótkie video prezentujące najważniejsze nowości:

Więcej informacji:

http://www.kde.org/announcements/plasma5.0/

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
greywolf   3 #1 15.07.2014 16:17

Lubię to ;)

FrytaPL   3 #2 15.07.2014 17:44

#okejka :D Trza w końcu porzucić M$ i przesiąść się na linuxa. Już nie jest taki przerażający jak się kiedyś wydawało

xomo_pl   24 #3 15.07.2014 17:45

ładne. KDE od zawsze było ładniejsze od reszty środowisk ale im nowsze tym staje się jeszcze ładniejsze ;)

Jusko   14 #4 15.07.2014 17:52

Nie orientuję się, więc zapytam z niewiedzy - czy to jest KDE 5? ;-)

Jeśli tak, to szkoda, bo mnie KDE 4.x nadal potrafi crashować :-/ KDE 3.x używałem w ciemno, ale od wydania 4 do dziś traktuję to nieco jak jajko niespodziankę - nigdy nie wiesz, co zastaniesz. Oczywiście może to też kwestia spasowania z danym distrem.

Co do wyglądu - dla mnie motyw do zmiany na starcie ;-) Unikam flat design i nie lubię, jak coś wpada pod walec.

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #5 15.07.2014 17:56

Dla mnie miód - biorę się za instalację :D

  #6 15.07.2014 18:08

Wygląda ładnie, ale jeśli te widgety są po PRAWEJ stronie, to ja mam chyba ślepia poprzestawiane...

Waka   10 #7 15.07.2014 18:10

Ze smutkiem stwierdzam, że KDE nadal jest brzydkie.

Agalin   8 #8 15.07.2014 18:15

Czy tylko mi na screenach prawa strona pulpitu wyświetla się po lewej? :)

Jak dla mnie motyw przegrywa z prawie czarnym Oxygenem... Ale ostateczna opinia będzie dopiero jak się zrobi aktualizację. Podejrzewam, że w repo Archa już siedzi.

Ryychuu   7 #9 15.07.2014 18:18

@Jusko: Taa, to jest inaczej KDE 5, róznica między KDE 4 a KDE5, to głównie to, że kdelibs + kdebase z KDE4 zostały pocięte na pojedyncze frameworki tworząc KDE Frameworks które są wydawane co miesiąc, natomiast Pulpit(Plasma) teraz jest wydawany osobno :)

Co do flat dsgn to akurat mnie się podoba, ale to kwestia gustu ;) Osobiście jestem ciekawy jak będzie wyglądało to za rok jak się skończy okres wsparcia dla KDE4 (czy aplikacje podorabiają się wsparcia dla QT5, jak ze stabilnością będzie) cóż pozostaje poczekać i kibicować ;) Może wrócę na kde z XFCE :)

Jusko   14 #10 15.07.2014 18:25

@Ryychuu #8: To wsparcie dla KDE 4 tak szybko się kończy? o_O To jeszcze nie stoi nawet obok stabilności KDE 3 i ubijane jest :-/

Używałem KDE 3 długo, z KDE 4 nigdy nie zagrzałem miejsca na dłużej - zawsze coś po trochu się crashowało, niegroźnie co prawda, ale mimo wszystko. Całkiem niedawno nawet, ze 2 mce temu miałem KDE4, ale pewnego dnia pulpit zastrajkował i konfiguracja się posypała (po prostu), a miałem już na tyle od początku jego istnienia go dość, że od razu wywaliłem. Dla mnie sosunkowo niedawno dopiero applety plasmy przestały crashować z byle powodu. Dlatego dziwi mnie to, że już KDE 5 a 4 ciągle trapione jest drobnymi wpadkami. Może to coś jak z Symbianem i Nokią - zamiast starać się wyciągnąć to do przyzwoitego poziomu, to szybciej jest rzucić w cholerę i wziąć za coś nowego ;-)

Dla mnie, mimo, że Windows to nie moja działka, to najbardziej podobał się Windows 7 - żadnego flat, żadnych pasteli czy kolorów jak z kreskówki, za to od razu widać, że to spójne środowisko do pracy, w tym świetne dla mnie ikony.

Zawsze byłem fanem modelu wizualnego Gloss, szczególnie widocznego w dawnych iOS czy OS X - wyglądało to po prostu dostojnie, po prostu...hmm...komputerowo. Szybkie porównanie gloss (góra) i flat: http://cdn1.appleinsider.com/iOS7icons080113.001.jpg

Autor edytował komentarz.
_tommy_   16 #11 15.07.2014 18:29

Oj marzy mi się Debian z takim KDE.
Ale niestety jestem tak ograniczonym użytkownikiem Windowsa, że niestety nie jestem w stanie sobie z tym poradzić w pojedynkę ;p
Być może uda mi się kiedyś okiełznać Linuxa bo fanem wielkim jestem ale brak mi odwagi i czasu na zabawę czego żałuję.

pr0100   6 #12 15.07.2014 18:39

@Jusko to jest dalej kde4.

Jeżeli chodzi o stabilność to wiem o co Ci chodzi ale winowajcy szukałbym raczej efektach graficznych kwin niż samym kde.Obecnie aby komfortowo korzystać z tego menadżera trzeba mieć "dobre" sterowniki do karty graficznej + sprawnego xorga.

Moim zdaniem sytuacje może naprawić jedynie Wayland, kolejne wersje kde nic nie poprawią.

Jusko   14 #13 15.07.2014 18:49

@pr0100 #11: Być może to kwin, choć z efektów graficznych nie korzystam (są co prawda ładne, ale nudzi się to zawsze po chwili).

Nie wiem gdzie tkwi przyczyna, nie analizowałem tego od dawna. Wiem tylko, że jeszcze z rok temu, może półtora to applety plasmy crashowały jak im się chciało. Teraz już co prawda tego nie widzę, ale nadal środowisko lubiło sobie zamarznąć czasem na chwilę przy starcie albo wysypać konfigurację pulpitu. Za to nie zauważyłem już wysypywania się appletów (wreszcie, chciałoby się rzec!) :-)

Jeśli jest jak mówisz no to winny jest kwin, ale wraz z nim deweloperzy KDE, bo GNOME 3 jest oparty na jednym wielkim efekcie (coś jak Unity w Ubuntu) i tam wszystko śmiga aż miło, nawet Waylanda nie trzeba.

Myślę, że KDE jest tak rozbudowane, że ciężko nad nim zapanować - trochę trwało, nim w ogóle stało się w pełni produkcyjnie używalne.

Pewnie zostałbym z KDE 4 na dłużej, ale niestety niedawno wytrzymało tylko parę dni, nim wspomniany pulpit się wysypał i przyblokował na klikanie - a tu klient właśnie czeka, aby coś mu pokazać...

Po powyższej akcji - podziękowałem. Jest już lepiej, ale nadal wisi to gdzieś pomiędzy stabilnością a eksperymentami. Linuksa nie używam od dziś, bo przynajmniej od 7 lat, ale tylu drobnych wpadek nie miałem nigdy z żadnym innym środowiskiem, a KDE 3 bardzo lubiłem.

Autor edytował komentarz.
  #14 15.07.2014 19:10

No, widzę, że w końcu wzięli się za wygląd bo na domyślny motyw KDE3 i KDE4 nie dało się patrzeć nie psując sobie przy tym wzroku. Może kiedyś coś z tego sensownego wyjdzie.

0michal0   4 #15 15.07.2014 19:19

U mnie stabilność KDE zależy przede wszystkim od systemu, z którego korzystam - paradoksalnie Kubuntu 14.04 ma tutaj przewagę nad ostatnim OpenSUSE, przez blisko trzy miesiące korzystania z tego pierwszego systemu grubszych crashów nie było, co najwyżej trzy, cztery razy wystąpiły jakieś drobiazgi typu np. po chaotycznym klikaniu kursorem aktywator programów przesunął się do góry i zaraz wrócił na swoje miejsce, ale nic przeszkadzającego w codziennej pracy. A Plasma 5 trafia idealnie w mój gust, bo uwielbiam prostotę w tym stylu ;)

Autor edytował komentarz.
Luki_2   8 #16 15.07.2014 19:20

@Jusko mam identyczne zdanie. W KDE problemy z crashowaniem dźwięku, wiele razy z nijakiego powodu nie wykrywało mi wifi lub nie łączyło... a z Unity co? Wszystko pięknie, a tym bardziej na Ubuntu 14.04. Może nie jest to zabójczo szybkie środowisko choć na pewno nie wolne, ale błędów nie mam WCALE na swoim laptopie. Gnome o ile pamiętam podobnie - wszystko ładnie działa. Dwóch moich faworytów. Nawet XFCE chyba lepiej sobie radzi niż KDE jeżeli chodzi o przeszkadzajki zachodzące podczas pracy na systemie. No i oczywiście XFCE jest super lekkie i za razem odpowiednio funkcjonalne i dopracowane - czekam na 4.12, a wtedy nad nim pomyślę :-)

icywind   8 #17 15.07.2014 19:30

Jest trochę ładniej ale dalej mi się nie podoba. Na plus jest nowe menu aplikacji z tradycyjnym wybieraniem i wyszukiwaniem jednocześnie oraz uproszczenie ustawień systemowych.

Hrustus   8 #18 15.07.2014 19:33

Takie ładne rzeczy a ja muszę na Windowsie się pomęczyć... Krata piwa jak ktoś "przeportuje" to na W7 :D

  #19 15.07.2014 19:35

@Hrustus 15.07.2014 19:33:
Istnieje coś takiego jak KDE-Installer dla Windows.
http://windows.kde.org/
http://download.kde.org/stable/kdewin/installer/kdewin-installer-gui-latest.exe....

  #20 15.07.2014 19:41

@Hrustus: Cygwin?

Piotrek2255   11 #21 15.07.2014 19:55

Nie rozumiem kierunku w którym zmierza KDE. Wszystko jest naprawdę ładne, ale niektóre elementy są po prostu żywcem wyjęte z Windowsa 3.11 i na chama wciśnięte w KDE.

Domker   8 #22 15.07.2014 20:23

Testowałem nowe wydanie KDE (LiveCD). Jeszcze sporo pracy przed developerami, żeby na codzień można było używać, ale jest obiecująco. Bardzo cieszy akceleracja graficzna we wszystkich elementach KDE.
Skutek to przede wszystkim urządzenia takie jak notebooki będą mogły dłużej pracować na baterii. (teoretycznie)

Funkcjonalność:
przeportowano sporo funkcji z KDE 4.x, lecz ustawienia systemowe wyglądają dużo skromniej:
http://i.imgur.com/vCrK6Tg.jpg
(ustawienia u mnie w system settings - kde 4.13.2 - wystarczy porównać z tymi z KDE 5 - ogrom pracy jeszcze zanim można będzie używać)

Zainstaluję na virtualu i potestuję jeszcze z 2 dni to będę mógł napisać coś więcej.

  #23 15.07.2014 20:27

Linux zostanie niszowy do puty az nie znikna z niego " jaka , kompilacje ,"
wytłumaczcie to normalnemuuzytkownikowi " Taa, to jest inaczej KDE 5, róznica między KDE 4 a KDE5, to głównie to, że kdelibs + kdebase z KDE4 zostały pocięte na pojedyncze frameworki tworząc KDE Frameworks które są wydawane co miesiąc"
Dla niego jest to z Ślusarz" z Tuwima
http://www.humorkowo.net/txt/slu.php
Normalny user ma wlączyc komputer i ma to "chodzic" a nie kompilowac.

Szuri21   17 #24 15.07.2014 20:29

Ładne to... Od zawsze uważałem, że KDE jest ładniejsze niż jego główny konkurent, nie mniej przeważnie korzystałem z Gnome z wygody. Ciężko mi powiedzieć dlaczego, ale na Gnomie jakoś przyjemniej mi się pracowało. Mimo wszystko jestem Windowsowcem choć absolutnie nie jestem anytLinux.

TestamenT   13 #25 15.07.2014 20:46

Kompiluje się.................................

N4R   3 #26 15.07.2014 20:48

Jakieś info i odnośniki do wersji ISO lub PPA, z których można już to w miarę bezpiecznie zainstalować?

  #27 15.07.2014 20:57

@N4R https://community.kde.org/Plasma/Packages << z tym że bezpiecznie to dużo powiedziane, tak naprawdę wersją naprawdę bezpieczną będzie 5.1 wydana w październiku. Cytując notkę z wydania:

"Plasma 5.0 provides a core desktop with a feature set that will suffice for many users. The development team has concentrated on tools that make up the central workflows. As such, not all features from the Plasma 4.x series are available yet, many of them planned to return with a subsequent release. As with any software release of this size, there will be bugs that make a migration to Plasma 5 hard, if not impossible for some users."

PAMPKIN   12 #28 15.07.2014 21:05

Wypróbuję w Archu, ale nadal wolę Xfce4 - choć te słowa piszę z W81.

lucas__   13 #29 15.07.2014 21:07

@Jusko: Tak, tak takie teksty słyszałem już wiele razy, jak nie urok to sraczka.

@@Agalin ups ;p

@@Domker Odradzam wirtuala, bo żaden z deweloperów tego na nim nie testuje, także albo live cd albo oddzielna partycja.
@@N4R Szczególy masz podane w linku do oficjalnego ogłoszenia, osobiście polecam obraz Kubuntu Neon http://apachelog.wordpress.com/2014/06/20/weekly-plasma-5-live-iso/

  #30 15.07.2014 21:21

No i Prawie jak Windows 8. Widać że modern UI już nie jest takie złe, dzieci już nie płaczą.

Pan Łukasz   7 #31 15.07.2014 21:35

Szkoda mi Kickoffa, bo obecny z KDE 4 jest o wiele ładniejszy od nowego. I mam wielką nadzieję, że nadal będzie można używać motywu okien i stylu interfejsu Oxygen, bo ten Breeze jest raczej brzydki.

StarterX4   11 #32 15.07.2014 21:37

Na razie siedzę na MATE 1.9 i kombinuje z działaniem LXQT (bo od jakiegoś czasu nie odpala mi się, tylko sam OpenBox) ale potem może pobawię się z KDE 5 na moim Manjaro. Głównie interesuje się optymalizacją nowego KDE, i czy są w tym jakies zmiany w porównaniu do KDE 4.

StarterX4   11 #33 15.07.2014 21:40

@Pan Łukasz: Z czasem się przyzwyczaisz :P
Jak ktoś narzekał na interfejs KDE4 po jego wydaniu, tak dziś nie narzeka, to samo będzie z KDE5.

lucas__   13 #34 15.07.2014 21:46

@Pan Łukasz: Oxygen nadal jest dostępny co widać choćby na filmiku ;)

@@StarterX4 Wszystko zależy od sprzętu, uruchamia się na pewno szybciej, reszta zależy od konfiguracji sprzętowej.
Cytując oficjalne ogłoszenie

" In many scenarios, Plasma 5.0 will display the buttery smooth performance it is capable of - while at other times, it may be hampered by various shortcomings. These can and will be addressed, however, much is dependent on components like Qt, Mesa and hardware drivers lower in the stack."

qnebra   7 #35 15.07.2014 21:48

@lucas__: można też dla Utopic zastosować ppa:kubuntu-ppa/next by zainstalować Plasma 5, ale ostatnio są jakieś cyrki z zależnościami.

kaisuj   11 #36 15.07.2014 21:59

@_tommy_: Wszystko jest względne. Jak ja widzę u znajomych komputery z Windowsem, gdzie czego by się nie dotknąć, wyskakują jakieś okienka z reklamami, a komputer jest pełen wszelakiego złośliwego oprogramowania to sobie czasem myślę, że trzeba mieć odwagę by tak pracować:) A tak na serio, to w większości przypadków decyduje przyzwyczajenie. Parę miesięcy na Linuxie i Windows będzie Ci się jawił dziwnie obcy, a nie raz się złapiesz na tym, że będzie Ci brakowało konsoli i poczujesz irytację, że wyczytałeś o jakimś ciekawym programie i nie możesz go zainstalować wklepując proste polecenie instalacji.
Ja nigdy nie mogłem się przekonać do KDE. Pokochałem natomiast Whisker menu w XFCE i ogólnie Minta XFCE. Jest dla mnie przyjazny, wygodny i ładny zarazem. Chromatyczne ikonki w nowej plazmie są ładne i ogólnie ładnie się prezentuje. Ale najważniejsze by to dobrze działało.

Autor edytował komentarz.
edelmann   12 #37 15.07.2014 22:19

Tak, można sobie poprzeglądać okienka, powpisywać różne rzeczy w wyszukiwarce, zmienić tapetę, pobawić się w zmianę wyglądu, poprzeglądać internet, ale co dalej? Nie mniej bardzo schludne i estetyczne środowisko do zabawy.

Autor edytował komentarz.
eimi REDAKCJA  17 #38 15.07.2014 22:25

@edelmann: potem możesz wziąć się do pracy. Ile żyję, nie znalazłem wygodniejszego interfejsu użytkownika, niż to, co oferuje KDE. To taki windows2k na sterydach. Gdyby Microsoft zamiast cudować z innowacjami poszedł w stronę ulepszania tego, co dobre...

Jusko   14 #39 15.07.2014 22:26

@lucas__ #23: Nie wiem jak Ty, ale ja nie zaklinam rzeczywistości - lubię Linuksa, ale ma parę wad mino wszystko, lubię GNOME-Shell ale wkurza mnie niemiłosiernie po 2 latach korzystania brak minimalizacji do jakiegoś panelu, używałem często KDE 4 zaczynając od pierwszego wydania a wcześniej dłuugo KDE 3, także te środowisko Qt obce mi nie jest - pracowałem już na nich.

Także nie czaruję - KDE 4 to fajne środowisko, ale nie udaję, że nie widzę/widziałem tabliczek w stylu "plasma applet has crashed" (jakoś tak)... Dyskutować nie zamierzam, bo nie wiem, czy tylko lubisz KDE, czy jesteś fanboyem KDE, bo wtedy żadne argumenty nic by nie dały. Także bezpiecznie się wycofam - swoje widziałem, przekonywać do niczego nie zamierzam, a nie jestem lamerem co dziś Linuksa zainstalował i narzeka, że Windows tak nie ma...

Lubisz KDE? Świetnie. Ale jak widzisz - chyba nie tylko mnie z komentarzy coś się tam jednak sypało troszkę, a ja dzięki temu cudownemu środowisku miałem piękne, biznesowe faux pas, ale to pewnie nie KDE tylko plamy na słońcu, bo przecież to idealne środowisko.

KDE to bardzo fajne środowisko, ale nie bezbłędne - jak wszystko.

Autor edytował komentarz.
  #40 15.07.2014 23:01

@@kaisuj
Znam to :-). Od prawie czterech lat korzystam z obydwu systemów i pamiętam moje zdziwienie, jak nie mogłem pod Windowsem 2000 znaleźć przełącznika wirtualnych pulpitów.

@@Jusko
Sporo pewnie zależy od sprzętu i dystrybucji. Ja używam KDE od wersji 4.6 pod Debianem (Sid, obecnie testing) i jakkolwiek zdarzały się parę razy jakieś problemy wynikające ze specyfiki tej dystrybucji, to o stabilności KDE złego słowa powiedzieć nie mogę. Co nie znaczy, że problemów w ogóle nie ma, rozumiem że u kogoś innego mogą się pojawić.

  #41 15.07.2014 23:39

@Agalin: Tak, z pewnością developerzy Archa porwą się na ten krok, trochę powagi, mój drogi. Frameworks 5 jest już od dawna w repo (kf5 i kf5-aids), Plasma 5 siedzi w AUR pod postacią plasma-desktop.

SzymonM   6 #42 15.07.2014 23:54

@FrytaPL: Wymaga więcej pracy aby dostosować i przygotować system pod siebie ale otwarty kod w moim przypadku daje mi większy spokój o prywatność, czuję się bezpieczniej. Niestety na notebooku jestem "uwieszony" na windows, gdyż baardzo ciężko jest zmusić jakąkolwiek dystrybucję Linuxa do prawidłowego działania z moimi urządzeniami (przede wszystkim Nvidia Optimus). Najlepszy rezultat jaki uzyskałem to po dwóch dniach pracy wszystko działało dobrze, poza trybem uśpienia no i na Windows 8 na baterii mogę działać 5 godzin a na Linuxie do 3,5 godziny.

FrytaPL   3 #43 16.07.2014 00:00

@SzymonM: Też mam lapa z Nvidią Optimus i chciałem w niego wcisnąć linuxa, ale obok WIn7. Da się? Jakieś rady? Może mógłbyś mi pomóc, wesprzeć fachową wiedzą małego biednego początkującego użytkownika linuxa? ;>

Jusko   14 #44 16.07.2014 00:04

@MKjanek32 (niezalogowany) #40: I o to chodzi - mnie KDE 4 też się nigdy nie wywaliło i pod tym względem było stabilne - nigdy nie padło, za każdym razem odpaliło, także spoko.

Niemniej to, z czym ja się spotykałem to drobne, acz irytujące rzeczy - a to śmigasz sobie w Firefoksie i nagle przeglądarka się zamyka z informacją środowiska, iż program się wysypał bla bla bla. Śmigasz sobie po środowisku i nagle tabliczka, że applet plasmy się wysypał (dziś już na szczęście niewidywany chyba). Odpalasz z rana środowisko i chcesz kliknąć menu K, a klikają się miast tego ikony na pulpicie (jakieś zawirowanie chyba). Niejednokrotnie też, gdy bardzo szybko chciałem wyłączyć system, ale tak w 3 sekundy kliknąłem w menu K i potwierdziłem wyłącznie komputera, to środowisko nie nadążało momentami i nie łapało, że chciałem wyłączyć komputer, zatem nie robiło nic (ale menu K się blokowało i już nie szło go kliknąć) itd. Zrobiłeś wtedy restart X'ów (Ctrl + Alt + Backspace) i nagle kolejka zadań się ruszała i komputer wyłączał. Oczywiście KDE 4 zazwyczaj działało OK, ale takich drobnostek widziałem sporo.

Drobnostki, ale... Dlatego gdy zobaczyłem tutaj, że KDE 5 na horyzoncie to poczułem, iż chyba deweloperzy pędzą zbyt szybko, bo jednego nie zdążyli jeszcze w pełni dopracować...

Autor edytował komentarz.
TestamenT   13 #45 16.07.2014 02:15

Już po kompilacji. Plasma ładnie się prezentuje ale okna jak zwykle odstają swoim wyglądem. Jak na razie nie da się z tego korzystać na co dzień ale zapowiada się dobrze. I mogliby dodać do paska zadań funkcjonalność z Smooth Task.

Aldaris   5 #46 16.07.2014 09:10

Pare pomyslow z KDE do Windows prosze :).

wojtekadams   19 #47 16.07.2014 09:20

@eimi: Zgadzam się z Tobą, KDE naprawdę oferuje najwygodniejszy interfejs jaki znam.

PokerFace   10 #48 16.07.2014 12:47

Wszystkie pakiety KDE w Archu zostały dzisiaj oznaczone jako "out-of-date", ciekawe czy to oznacza że KDE 5 się zbliża? ;)

_tommy_   16 #49 16.07.2014 13:04

@kaisuj: Mnie zawsze urzekało KDE i strasznie mi pasuje, wręcz idealnie wpada w moje gusta jednakże brak czasu, praca, studia, dom mniej lub bardziej zmuszają mnie do odstawiania Linuxa co mnie boli bo chęci mam zaś czasu już nie. XFCE jakoś mnie nie powala, Gnome jest jakiś nijaki jak dla mnie choć nie jest zły, ale KDE jest kwintesencją moich upodobań, w szczególności w nowym wydaniu mnie zachwyca...
Tylko szkoda, że nie mam Debiana/Kubuntu z takim środowiskiem graficznym, czytaj nie ma mi kto tego zainstalować ;ppp

edelmann   12 #50 16.07.2014 16:00

@eimi: No i co miałbym na nim robić, zważywszy że jestem grafikiem komputerowym, a oprogramowanie (profesjonalne) które jakiś czas temu zakupiłem jest tylko na Windows.

Autor edytował komentarz.
Savpether   6 #51 16.07.2014 16:54

@Ślusarz Ale my nie chcemy popularności, chcemy profesjonalnych programów, jak je dostaniemy to możemy nadal mieć 5% rynku. Maki od zawsze oscylują w granicach 10% i do tego dąży GNU/Linux.

  #52 16.07.2014 20:10

@edelmann:
Zastosowania, gdzie pod Linuksem jest z oprogramowaniem ciężko, niestety oczywiście są. Ale dużo rzeczy da się zrobić.
Zawodowo grafiką się nie zajmuję, tylko od czasu do czasu robię obróbkę jakiegoś zdjęcia, panoramkę, czy HDR. Do tego spokojnie wystarczają mi dostępne pod Linuksa darktable, HUGIN i Fotoxx. Pisanie tekstu, prezentacje, itp. też od jakiegoś czasu zwykle robię pod Linuksem w LibreOffice.

lunareth   6 #53 17.07.2014 01:08

Ładnie to wszystko wygląda, teraz tylko czekać aż będzie zdolne do normalnego użytku :) Z niecierpliwością wyczekuję.

SzymonM   6 #54 17.07.2014 01:26

@FrytaPL: Nie ma już problemów raczej z działaniem dwóch systemów na jednym urządzeniu. Wystarczą im osobne partycje. Najpierw musisz mieć zainstalowanego Windowsa 7 a dopiero później możesz instalować Linux. Zrób puste miejsce nieprzydzielone dla Linuxa i jak już masz Win7 możesz spokojnie instalować Linux - większość topowych dystrybucji na pewno poradzi sobie z utworzeniem ekranu wyboru systemu. Wybrałeś już dystrybucję? Ja posiadam Linux obok Windows 8.1.

Jeśli masz Nvidia Optimus to po instalacji jeśli nie pogrzebiesz- domyślnie będą pracowały obie karty graficzne nawet podczas przeglądania internetu. Jest masa różnych rozwiązań. Teoretycznie dla mojej karty graficznej Nvidia przygotowała sterownik pod Linux jednak jego instalacja jest problematyczna. Są też rozwiązania stworzone przez użytkowników. To temat rzeka, ja nie znalazłem żadnego rozwiązania, które ze spokojnym sumieniem bym Ci polecił, ponieważ każde (w moim odczuciu) ma jakieś wady.

FrytaPL   3 #55 17.07.2014 11:47

@SzymonM: wybrałem najświeższe kubuntu. Skusiła mnie najnowsza Plasma. Ile zrobić miejsca na dysku na tą partycję pod linuxa? jak coś to moje gg to: 10861288

kaisuj   11 #56 18.07.2014 09:50

@_tommy_: Xubunu mnie również nie powala, ale Mint XFCE ma świetny wygląd, wygodnie się konfiguruje i jest bardzo poręczny w pracy. W KDE chyba przytłaczał mnie "nadmiar" widgetów i możliwości konfiguracyjnych. Może to brzmi nieco dziwnie, bo wydaje się, że im więcej możliwości konfigiracyjnych, tym lepiej, ale dla mnie ten nadmiar przytłacza. Wolę wygodną prostotę.

SzymonM   6 #57 21.07.2014 16:46

@FrytaPL: Porzuciłem GG parę lat temu. Zależy czy będziesz robił SWAP. Sam system zajmie Ci nie więcej niż 8GB (tak z hakiem piszę ponieważ najnowszego kubutnu nie instalowałem jeszcze).
Tu jest mnóstwo informacji, ten poradnik dotyczy starszych wersji ale jest wszystko w sumie aktualne.

oprych   14 #58 22.07.2014 12:15

A mnie jakoś ta cała Plasma nie przekonuje, fakt zazwyczaj nieźle wygląda, próbowałem kilka razy, ale zawsze coś nie tak :) I nawet na niezłym sprzęcie mam wrażenie jakby lekko ospale reagowała.

Ale w sumie o gustach się nie dyskutuje :)

Od dłuższego czasu stawiam na Cinnamon - chyba na stare lata staje się minimalistą, system ma być schludny, prosty i działać stabilnie ;P

lucas__   13 #59 23.07.2014 00:00

@oprych:
Jedyna dobra rzecz w Cinnamonie to fakt, że kopiują KDE, co prawda nieudolnie, ale przynajmniej biorą przykład z najlepszych

http://segfault.linuxmint.com/2013/06/better-window-management/
"So already, we’ve identified one way of making Cinnamon better, we should support what KDE does… i.e. not only 1/2 width tiling, but also corner-tiling."

Jeśli zaś chodzi o wydajność Cinnamona to sam fakt, ze nie idzie wyłączyć efektów 3d/composite dyskwalifikuje to środowisko graficzne, w porównaniu do KDE, gdzie jest to możliwe.
https://github.com/linuxmint/Cinnamon/issues/2204

Pomijam już słynny bug , wiecznie otwierającego/lagującego menu
https://github.com/linuxmint/Cinnamon/issues/2148

KDE to bez wątpienia najłatwiejsze środowisko graficzne dostepne dla Linuksa
polecam poczytać

http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Proste-jak-KDE,29043.html
http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Proste-jak-KDEw-praktyce,51429.html

Jest to oczywiście moja subiektywna opinia, niemniej poparta sporymi doswiadczeniami z konkurencją, w myśl zasady "Jeśli chcesz pokonać swojego wroga to najpierw musisz go poznać" ;p

oprych   14 #60 23.07.2014 07:41

@lucas__: tak jak już pisałem wcześniej, o gustach i guścikach się nie dyskutuje :)
Po prostu dla mnie KDE jest zbyt rozpasłe :) Początkowa ilość opcji lekko przytłacza. W dodatku mnie osobiście łatwiej sobie poradzić z problemami które miałem w Cinnamonie (we wcześniejszych wersjach, bo zaczynałem od bodajże 1.1.2, jak na razie z najnowszą wersja problemów nie zauważyłem) niż w KDE

lucas__   13 #61 23.07.2014 22:56

@oprych: W takim razie, jak to mawiają angole, "let us agree to disagree" czy jakoś tak ;p

oprych   14 #62 24.07.2014 07:52

@lucas__: Ja tam wolę: "lepsze jest wrogiem dobrego" :)

  #63 13.08.2014 21:36

@Ślusarz (niezalogowany): Nie pamiętam kiedy ostatnio kompilowałem jakiś program (plik).
Używam na codzień Debiana, choć ostatnio na lapku zainstalowałem testowo Kubuntu i też działa. Mówiąc "ostatnio" mam na myśli 2 lata temu (siedzi 12.04). Kompa włączam codziennie, do pracy, do przeglądania Internetu, często programuję i jeszcze mnóstwo innych rzeczy na nim robię.
"Normalny user ma wlączyc komputer i ma to "chodzic"" - i też tak robię, a tą resztę to nie rozumiem co ty do mnie mówisz... ;/

Mówiąc krótko, albo bardzo dawno nie używałeś sensownej dystrybucji, albo "jedziesz" na stereotypach... Istnieje też możliwość, że jedyne co znasz to Gentoo - ale mnie do tego nie przekonasz ;)

  #64 14.07.2016 13:13

brzydki ten breeze