Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma 5.1 — co szykują deweloperzy?

Miesiąc temu została wydana Plasma 5, tymczasem deweloperzy w pocie czoła pracują nad usprawnieniami, jakie znajdą się w wersji 5.1, której wydanie planowane jest na 15 października tego roku.

KDecoration2 i natywny styl dekoracji okna

Martin Gräßlin na swoim blogu przedstawił nowe API dekoracji okna, które ma zastąpić poprzednie oparte o QWidget. W związku z tym, że najnowsza wersja Plasmy intensywnie wykorzystuje możliwości OpenGL, a tuż za rogiem czai się Wayland, główny deweloper KWin zdecydował się na zmodernizowanie całego mechanizmu odpowiadającego za wyświetlanie dekoracji okna. Był to również jeden z wymogów, aby stworzyć "porządną" wersję nowej dekoracji okna (Breeze). W Plasma 5 jest to po prostu motyw Aurorae, który ze względu na różne braki, nie mógł być włączony domyślnie. Dzięki pracy Martina, w przyszłej wersji pulpitu KDE doczekamy się już natywnej wersji. Prace nad nowym API mają znacznie usprawnić działanie tego aspektu KWin oraz zapewnić lepsze wsparcie dla ekranów HiDPI.

Styl interfejsu okien

W Plasma 5 nowy styl okien (breeze) zaimplementowany został z użyciem QtCurve. Stworzenia samodzielnej wersji w c++ podjął się obecny opiekun oxygena, Hugo Pereira Da Costa. Efekt dwóch tygodni prac przedstawił na forum VDG. Jako, że całość bazuje na kodzie oxygena, możemy się również spodziewać wersji dla GTK 2.x i 3.x, zapewne jednak dopiero w Plasma 5.2.

Wybór alternatywnych apletów plasmy

Zmiana apletów plasmy, jak do tej pory wymagała skorzystania z menadżera widżetów, co samo w sobie nie nastręczało zbyt wielu trudności, niemniej twórcy postanowili uprościć ten krok, wprowadzając odpowiednią opcję z menu kontekstowego. Po jej kliknięciu pojawi się lista alternatywnych rodzajów apletów, które będzie można ustawić jako domyślne. Na razie dotyczy to jedynie menu uruchamiania programów, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozszerzyć funkcję "alternatyw" na pozostałe plasmoidy.

Look and Feel

Możliwość zmiany dowolnego aspektu wyglądu KDE, to znak firmowy tego środowiska. Wraz z Plasma 5.1 deweloperzy dorzucą do tej otchłani możliwości, coś, co nazywane jest pakietami "Look and Feel" lub też "mega themes". Idea jest prosta. Zamiast oddzielnie zmieniać poszczególne elementy systemu (ikony, motyw plasmy itd), wystarczy zainstalować gotowy zestaw, który zmieni wszystkie te składniki automatycznie. Najciekawszy jest jednak fakt, że wszystko, co da się upakować w "pakiet plasmy" (skompresowane archiwum zip, w którym dystrybuowane są wszelkie dodatki plasmy, jak: applety, motywy itd.) będzie można zmienić, w tym również "całe powłoki" pulpitu. Unity i GNOME Shell w zasięgu reki (o i ile ktoś przygotuje odpowiednie zestawy). Pierwsza, bardzo wczesna wersja modułu konfiguracyjnego pozwalającego na takie zmiany, ma zadebiutować w Plasma 5.1.

Pełnia możliwości OpenGL

Nowa wersja to nie tylko zmiany wizualne, równie ważne, a kto wie, czy nawet nie ważniejsze są zmiany pod maską. W tym celu 2 deweloperów Plasmy (David Edmundson, Aleix Pol) pracowało nad lepszym wykorzystaniem możliwości graficznych Qt Scene Graph, przy jednoczesnym zmniejszeniu wykorzystywanej pamięci ram. O wynikach tych prac można przeczytać na blogu jednego z twórców.

KDE Visual Design Group - nowe projekty

Skoro już wspominam o nowościach, warto zatrzymać się nad dotychczasowymi poczynaniami zespołu projektantów KDE. Dodam tylko, że nie wiadomo ile z tych "nowości" trafi do Plasma 5.1, aczkolwiek warto się nim przyjrzeć nieco bliżej, bo wiele z nich prezentuje się nadzwyczaj interesująco. Ze względu na ilość różnych projektów, ograniczę się jedynie do listy tych co ciekawszych.

Więcej szkiców oraz projektów można zobaczyć na forum grupy. Gorąco zachęcam do dyskusji oraz do przedstawiania własnych propozycji wyglądu poszczególnych aspektów powłoki i towarzyszących jej programów.

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Viperoo   8 #1 19.08.2014 11:37

Podoba mi się, myślę że KDE idzie w dobrą stronę.

wojtekadams   19 #2 19.08.2014 11:41

Naprawdę KDE 5 to kosa! Wczoraj chwilę się pobawiłem i bardzo mi przypadło do gustu.

gowain   21 #3 19.08.2014 12:07

Nie czaję... http://gallery.dpcdn.pl/imgc/UGC/57206/g_-_-x-_-_-_57206x20140818235514_0.png - to jest jakiś domyślny styl? Suwaki płaskie, przyciski minimalizacji/maksymalizacji okna z gradientem i cieniem, do tego jeszcze obrzydliwy cień na około całego okienka. Jak dla mnie to wygląda to strasznie...

  #4 19.08.2014 12:33

"pr@gowaini minimalizacji/maksymalizacji okna z gradientem i cieniem, do tego jeszcze obrzydliwy cień na około całego okienka."
@gowain: Ty mówisz o dekoracji okna a nie o stylu. Dekoracja z obrazka który podlinkowałeś jest stara - to jest oxygen. Wiedziałbyś gdybyś przejrzał cały wpis... Czy obrzydliwa? To kwestia o której raczej się nie dyskutuje

qnebra   7 #5 19.08.2014 13:03

Szkoda, że nie da się pisać wpisów tak emocjonalnych i entuzjastycznych o Unity. Zresztą tam nie ma teraz spektakularnych nowości, kompletnej zmiany stylu okien i aplikacji systemowych jak w KDE 5, tylko etap zwykłej, mrówczej i mozolnej pracy nad łataniem błędów, który to etap nigdy nie jest spektakularny tak samo jak kompletnie nowe dekoracje okien.

  #6 19.08.2014 13:19

"zmniejszeniu wykorzystywanej pamięci ram" - czy wiesz może do jakich wymagań dążą twórcy KDE 5 ( mam na myśli kompletne środowisko - nie pojedyncze biblioteki ) ?
Czy znasz może skrypt do KWin, który dodaje obsługę CSD dla programów GTK+ ?

gowain   21 #7 19.08.2014 13:26

@__ (niezalogowany): Przejrzałem cały wpis, mało tego nawet go przeczytałem (tak, tak, niektórzy jeszcze czytają wpisy przed skomentowaniem). Niestety nawet tutaj widać: http://gallery.dpcdn.pl/imgc/UGC/57206/g_-_-x-_-_-_57206x20140818235505_0.png , że mamy do czynienia z małym pomieszaniem z poplątaniem. Przyciski gradientowe, radio buttony płaskie...

saitoh   6 #8 19.08.2014 13:29

@qnebra: Po co wyskakujesz z wciskaniem Ubuntu pod wpisem o KDE?
Misjonarz?
Napisz sobie własny "emocjonalny i entuzjastyczny" wpis o Unity i tam nawracaj "niewiernych".

Tylko nie zapomnij tam napisać, że ta "mrówcza i mozolna praca” trafi do kosza bo będą robić nowe Unity w Qt z nowymi błędami.


A wracając do tematu, KDE zaczyna jakoś wyglądać bo KDE4 mnie odrzucało swoim wyglądem. Próbowałem uzywac w KDE stylów GTK, ale efekty i tak nie były zadowalające.

qnebra   7 #9 19.08.2014 13:39

@saitoh: nie mam zamiaru nikogo nawracać na jedyne słuszne środowisko graficzne i przekonywać, że coś jest lepsze od drugiego. Poza tym skąd u ciebie taka agresja w stosunku do użytkowników innych środowisk graficznych?

Wystarczy mi obserwowanie "emocjonalnych i entuzjastycznych" wpisów o KDE, które pojawiają się jak tylko pojawi się nawet najmniejsza nowość.

saitoh   6 #10 19.08.2014 13:54

@qnebra: Nikt nie zabrania ci pisania o nowościach o Unity. Ale rób to na swoim blogu zamiast spamować pod wpisami o KDE. A jak cię wpisy o KDE tak drażnią to ich nie czytaj i nie pisz bezsensownych komentarzy.

Autor edytował komentarz.
WolfX   13 #11 19.08.2014 13:56

Zaczynam wierzyć w przyszłość tego środowiska. Iso neon5 na moim c2d 1.86 ghz, 2gb ram i gf 220gt działało nieźle. Kde 4.x cięło się nawet na przeglądarce, a jak otworzyłem jeszcze audaciousa, Writera, parę okien dolphina i parę kart w FF to mój garażowy pentium 3 (384mb ram, grafika zintegrowana, 4-8mb)z xpekiem był przy tym rakietą.

Jusko   14 #12 19.08.2014 13:57

@gowain #7: Nie robię tego często, ale zgadzam się z Tobą w pełni. Do mnie również ten design nie trafił i to już od pierwszego razu, jak go zobaczyłem.

Mam nadzieję, że nie będzie to w miarę sztywne i da się zmienić pierwszym lepszym motywem graficznym.

qnebra   7 #13 19.08.2014 13:59

@saitoh: to w takim razie po co piszesz bezsensowne komentarze odpowiadając na bezsensowne komentarze pod wpisem?

saitoh   6 #14 19.08.2014 14:01

@Jusko: Z dodatkowymi motywami nie będzie tak łatwo (o ile nic się nie zmieniło).
Motywy KDE wymagają przynajmniej podstawowej znajomości Qt i nie każdy potrafi je zrobić lub zmodyfikować.

Jusko   14 #15 19.08.2014 14:01

@qnebra #9: Pomyśl jednak tak - nikt nie robi w Unity rewolucji, nie musisz operować na wielu opcjach systemowych i poznawać środowiska przez 2 dni opcja po opcji. Po prostu siadasz i pracujesz ;-)

KDE wyznaje zasadę dużej możliwości konfiguracji i to jest świetne! :-) Jednak parę tygodni temu, chyba przez 2 dni ustawiałem środowisko pod siebie i coś tam dopinałem tak naprawdę naprawdę pod siebie, jeszcze na trzeci dzień ;-) Ale z drugiej strony taki urok - można skonfigurować wiele.

Za to jeśli jest ładne środowisko już z pudełka i funkcjonalne, nawet jeśli bez wielkiej konfiguracji, to nie mam nic przeciwko (pod warunkiem, że nie jest to przegięte do przesady, bo defaultowego Unity da się używać, natomiast GNOME 3 bez wtyczek jest okropne).

Autor edytował komentarz.
qnebra   7 #16 19.08.2014 15:05

@Jusko: pierwsza umiarkowana osoba, bardzo dobrze. Powiedz mi, czy na przykład o tym da się pisać epopeje:

#1320071 - przycisk zasilania nie działa na zablokowanym ekranie
#1339629 - podgląd plików w Dashu nie skaluje się poprawnie
#1372731 - poziome przewijanie rolką myszy nie działa tak jak się tego oczekuje w indykatorach
#1347735 - wykrywanie klawisza Capslock w ekranie blokady nie działa, gdy zmapowany jest pod inną kombinację klawiszy
#1324114 - Unity ubija Compiz, nawet gdy ten uruchomił inną sesję Unity
#1283415 - jednopikselowy odstęp pomiędzy launcherem i dashem na ekranach o wysokim DPI
#878318 - Dash, Launcher - Dash powiniem pozwalać na przeciąganie "lenses" do launchera
#1308800 Unity doesn't respawn all the times on crashes - mówi samo za siebie
#1350487 Nautilus otwiera drugie okno, jeżeli w pierwszym oknie mamy otworzone okno z zamontowanym dyskiem. Np. partycja Windows, pendrive.
#1099787 - rozmycie Dasha jest za wolne w zanikaniu. "Chodzi o tego wolnego blura, który zamula szczególnie przy otwieraniu."
#1241972 - przeciąganie plików z Dasha na pulpit nie działa
#1055126 - animacja podglądu plików w Dashu jest wolna na ekranach o wysokiej rozdzielczości
#1067349 - strasznie się ślimaczy i żre mnóstwo CPU, nawet z włączoną akceleracją sprzętową, na słabszych komputerach
#814833 - otwieranie Dasha jest bardzo wolne i lagujące
#1066157 - dash +orca nie działa wymawianie nazw aplikacji
#1055936 - Unity jest bezużytecznie wolne na LLVMPipe

qnebra   7 #17 19.08.2014 15:07

Jak zwykle coś musi pójść nie tak, jak chociażby zdublować komentarz, bo internet ma kaprysy.

Jusko   14 #18 19.08.2014 15:12

@qnebra #17: Z Unity jest ten problem, że od samego początku kiepskim pomysłem wydawało mi się budowanie całego środowiska jako dużej wtyczki Compiza (a teraz Compiz jeszcze został ubity). Tym bardziej, iż "środowisko" nie było samodzielne, bo wyjąłeś spod niego GNOME z jego komponentami (np. Nautilusem) i...nic z Unity nie zostawało, bo nie miało swoich programów i operowało na czymś jako nakładka ;-)

Według mnie, dopiero teraz Unity zaczyna mieć ręce i nogi, ale jeszcze daleka droga. Idea jest świetna, w dodatku same środowisko po ustawieniu motywu Radiance i ładnej tapety jest naprawdę estetyczne. Da się go używać, ale jakoś wykonania jest po prostu "made by Canonical" (czyli działa, ale jest masa makaronu).

Fakt jednak faktem, że chyba o KDE 5 pisze się więcej przy każdej okazji ;-) Ale nikt, nikomu zabronić nie może, szczególnie, że to blog prywatny i autor w zasadzie na KDE się skupia i dostarczaniu nowinek o nim.

Osobiście preferuję właśnie środowiska pokroju Unity i GNOME 3 (używam od bodaj 2 lat), czyli ładne z pudełka i bez tony opcji (ale z zachowaniem opcji, za którymi do prostych czynności nie biega się do programów zewnętrznych czy wtyczek, a tu się nieco Canonical z GNOME zapędzają i coraz więcej zrzucają na wtyczki i programy trzecie).

Autor edytował komentarz.
Kaleson   4 #19 19.08.2014 15:37

@gowain: Nie tak to będzie wyglądało domyślnie. Wpis jest mylący (gość ma ustawiony styl Oxygen z KDE4)... Tak wyglądają obramowania w stylu Breeze http://kde.org/announcements/plasma-next-beta/Announce-Plasma_Next_2014_beta_1.png

Autor edytował komentarz.
Druedain   14 #20 19.08.2014 15:40

@gowain Patrzysz na efekt pracy jeszcze nie ukończonej. Adekwatne dekoracje można chyba zobaczyć na zrzutach ekranu w innych wpisach lucasa, bądź w internetach , ale nie są one na razie zalecane z powodu wydajności i ograniczeń. W tekście w sumie nie jest napisane to nigdzie, ale chodzi właśnie o przepisanie backendu dla dekoracji, którymi zajmuje martin grasslin.

I widzisz, nie trzeba się wcale tak podniecać z powodu niedopasowanych dekoracji :>

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #21 19.08.2014 15:53

@Druedain: Ale ja tylko zadałem pytanie, które mi się nasunęło po obejrzeniu screenów :)

@Kaleson Z Twojego linka wygląda to zdecydowanie lepiej, choć ja bym zabił za tak wielki cień :P

Autor edytował komentarz.
Kaleson   4 #22 19.08.2014 16:01

@gowain: Takie szczegóły jak ustawienia cienia - jak znam kde - będzie można pewnie edytować w GUI wg. własnych preferencji.

Co mnie osobiście irytuje - takie rzeczy powinno się dać robić tylko z konsoli/edycji plików ini (ew. mogli by zrobić tryb ustawień "pr0" domyślnie wyłączony), bo świerzakom może gałki wzrokowe wypalić od pierdyliarda suwaków w panelu ustawień.

Autor edytował komentarz.
saitoh   6 #23 19.08.2014 16:27

@Kaleson: "Świerzaki" nie muszą wszędzie zaglądać. Wystarczy jak zajrzą czasem do słownika.

Viliae   8 #24 19.08.2014 17:31

@gowain: Nie wiem czy odpowiem poprawnie (od bardzo dawna nie bawiłem się ustawieniami, tak jak i w ogóle Linuxem), ale te screeny pokazują okno wyboru buttonów, sliderów itd, które chcemy mieć u siebie. Styl okna prezentacyjnego (jego obramowanie itd) jest jednolity, tylko jego wnętrze pokazuje nam różne style do wyboru (płaski, okrągły, z przyciskiem, bez przycisku).
Jak można przeczytać w "nagłówku" (tytule?) okna to jest Demo możliwości.

Ale moje domysły musi jeszcze zweryfikować lucas_.

Autor edytował komentarz.
Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #25 19.08.2014 17:34

@gowain: Ty byś tylko mordować chciał :P

Sam jestem fanem KDE i cieszy mnie rozwój tego świetnego skądinąd środowiska.

Autor edytował komentarz.
  #26 19.08.2014 17:47

Ja bym dodał jeszcze informację o tym wpisie Martina: http://blog.martin-graesslin.com/blog/2014/07/a-kdecoration2-update/

"In a previous report I mentioned that KWin needs around 200 MB, right now my KWin only needs around 40 MB, the number of open windows is a little bit smaller, but still it shows in the right direction."

Zobaczymy jak to się dalej będzie rozwijać.

gowain   21 #27 19.08.2014 18:34

@Pangrys: Bo to trzeba tępić w zarodku :P To jest jak z ZWL - Zespół Większego Logo (http://zuch.blox.pl/resource/zwl.jpg) :)

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   15 #28 19.08.2014 22:37

Dobrze, że to środowisko zaczyna na prawdę ładnie wyglądać, bo wiele osób odrzucało od niego ze względu na curkierkowatość. Oczwiście nie jest ono dla wszystkich bo nie każdy lubi dłubać i ustawiać pod siebie. Poza tym zobaczymy jakie wymagania systemowe będzie mieć stabina wersja.

@Jusko "Pomyśl jednak tak - nikt nie robi w Unity rewolucji, nie musisz operować na wielu opcjach systemowych i poznawać środowiska przez 2 dni opcja po opcji. Po prostu siadasz i pracujesz ;-) "

I dlatego KDE IMHO nigdy nie będzie mainstreamowe, choć zawsze będzie mieć szerokie grono miłośników.

lucas__   13 #29 20.08.2014 11:04

@gowain: Tak jak napisali poprzednicy, dekoracja okna to stary oxygen, stąd te niekonsekwencje w wyglądzie. Pomijam ikony, bo to również ikony oxygena.

@qnebra Nawet nie wiesz jak twe entuzjastyczne komentarze, motywują mnie do pisania jeszcze większej ilości wpisów o KDE. Także tego możesz być pewien.

@mikolaj_s @Jusko

http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Proste-jak-KDE,29043.html
http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Proste-jak-KDEw-praktyce,51429.html

Polecam przeczytać a dopiero potem wypowiadać się "prostocie" danego środowisk. Swoją drogą jeszcze nikt, absolutnie nikt nie napisał, w jaki sposób usuwanie graficznych opcji konfiguracyjnych i zmuszanie do używania obskurnych programów osób trzecich może być wyrazem prostoty i łatwości obsługi. Dlatego gorąco zachęcam, aby rzucić okiem na 2 powyższe wpisy.

qnebra   7 #30 20.08.2014 11:33

@lucas__: Oj, dziękuję, dziękuję. Po prostu w tej chwili zachodzi w tym środowisku rewolucja i jest o czym pisać. Tu właśnie mogę ci podziękować za to, że mam na bieżąco informacje o tym środowisku, o jego rozwoju i tworzeniu. Nie to samo co u innych środowisk graficznych, gdzie łatali błędy z lat 2010 - 2012.

mikolaj_s   15 #31 20.08.2014 15:46

@lucas__: Te wpisy już dawno czytałem. Nie rozumiesz mojego punktu widzenia. Ja nie chcę nic zmieniać. Chce mieć środowisko, które jest już optymalnie ustawione i nie trzeba nic robić Nie tylko chodzi mi o mnie, bo dla siebie samego mógłbym ustawić sobie KDE, żeby wyglądało nawet lepiej niż Unity. Chociaż z drugiej strony ile razy instaluję od nowa musiałbym poświęcać na to czas, którego mi szkoda.
Pracując w edukacji wolę instalować na komputerach Ubuntu z Unity niż KDE. Jakbyś musiał tyle razy interweniować w sprawie przypadkowych zmian w interfejsie to też byś zmienił zdanie ;)

saitoh   6 #32 20.08.2014 17:10

@mikolaj_s: Błędnie zakładasz, że każdemu odpowiada to samo. Na co dzień nie widać ludzi jednakowo ubranych, jeżdżących tym samym modelem samochodu, jadzących ciągle to samo, mających te same gusta, opinie i potrzeby. Wszystko fajnie, dopóki nagle mniej zaawansowany użytkownik potrzebuje jakiejś zmiany. Wtedy w takich prymitywnych środowiskach jak gnome/unity (zamiast jednego "ptaszka" w preferencjach) zaczyna się koszmar wyszukiwania w internetach, użerania się z idiotami na forach linuksowych i wklepywania kilometrowych komend.

Nie ma optymalnie ustawionego środowiska dla wszystkich. Tobie pasuje - super. Ale nie odbieraj innym prawa i możliwości do posiadania własnych potrzeb i preferencji oraz łatwego ich realizowania.

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   15 #33 20.08.2014 22:03

@saitoh: Coś Ci się pomyliło, nikomu niczego nie zabraniam. Przeczytaj dokładnie co napisałem. Sam wybieram proste środowisko bo mi pasuje. Nie neguje potrzeby dobrze konfigurowalnego środowiska jak KDE. Co kto lubi i jaka ma potrzebę.

lucas__   13 #34 21.08.2014 00:15

@mikolaj_s: Nie zamierzam dalej dyskutować odnośnie tego, co obaj uważamy "za prosty" pulpit, tym bardziej iż mam wrażenie, że problem leży gdzie indziej.

Mianowicie

"Pracując w edukacji wolę instalować na komputerach Ubuntu z Unity niż KDE. Jakbyś musiał tyle razy interweniować w sprawie przypadkowych zmian w interfejsie to też byś zmienił zdanie ;)"

edytuj ~/.kde/share/config/plasma-desktop-appletsrc i dodaj [$i] na samej górze pliku. To skutecznie powinno zablokować możliwość edycji interfejsu Plasmy

https://techbase.kde.org/KDE_System_Administration/Kiosk/Introduction

mikolaj_s   15 #35 21.08.2014 08:30

@lucas__: Mam tych kont z 300 i mógłbym pewnie napisać skrypt i uruchamiać go przez Ansible po każdym dodaniu nowego użytkownika. Tylko podane przez Ciebie rozwiązanie mi nie pasuje bo chciałbym, żeby niektóre rzeczy mogli personalizować jak choćby tapetę czy skórkę, albo szerokość paska zadań.W KDE musiałbym się bawić w poszukiwanie opcji konfiguracyjnych i ustawiać dla każdego. Pytanie po co skoro w Unity mam od razu to co potrzebuję? A tak spreparowane KDE trraci swoje największe zalety. Gdybym chciał mieć jakiś nietypowy wygląd to nie byłoby niczego lepszego niż KDE. Uwież mi że większość użytkowników to ludzie gubiący się gdy mają więcej niż trzy opcje do wyboru. :)
Na komputerach gdzie nie działa dobrze Unity używam LXDE, też proste bez tony opcji.

lucas__   13 #36 21.08.2014 10:56

@mikolaj_s: Wszystko można zautomatyzować, pulpit Plasmy daje wszelkie potrzebne narzędzia dla administratora
https://techbase.kde.org/KDE_System_Administration/PlasmaDesktopScripting

Trochę się tym bawiłem i nawet dla osoby zawodowo nie zajmującej się informatyką (takiej jak ja) nie nastręcza to zbyt wielkich trudności. Także tłumaczenie o tym, że się nie da, albo jest skomplikowane do mnie nie trafia.

Inna kwestia, to przyzwyczajenia i ogólnie pojęta wygoda. Jestem pewien, że masz wszystko poustawiane, dlatego nie widzę sensu abyś cokolwiek zmieniał, zwłaszcza jeśli wszystko działa ok. Chciałem jedynie zwrócić uwagę, że w KDE odpowiednie narzędzia już istnieją.
Także jak najbardziej rozumiem twój punkt widzenia, nie zgadzam się jednak z
faktem, że rozciągasz go na szersze grono odbiorców.

  #37 26.08.2014 19:25

Jest jakieś repo dla Kubuntu 14.04?

  #38 12.09.2014 22:11

Jak będzie to stabilne, to mam nadzieję, że deweloperzy Debiana wrzucą to do repo

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.