Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma 5.1 wydana

Po trzech miesiącach wytężonej pracy deweloperzy pracujący nad KDE wydali kolejną wersję powłoki pulpitu, oznaczoną jako Plasma 5.1. Cała seria 5.x to przykład ewolucyjnego podejścia do pulpitu. Twórcy starają się jak najbardziej udoskonalić, znany wszystkim paradygmat pulpitu, czego znamienitym przykładem jest opisywana tutaj wersja.

Szata graficzna

Wraz z Plasma 5.0 zadebiutował nowy temat wizualny, zwany Breeze. W ciągu ostatnich kilku miesięcy był uzupełniany o coraz to nowe elementy, tak aby zapewnić użytkownikom pełnię wizualnych doznań. Pierwsze co rzuca się w oczy, to bardziej kompletny zestaw ikon, który ciągle jest aktywnie rozwijany.

Styl interfejsu okien

W Plasma 5 nowy styl okien (breeze) zaimplementowany został z użyciem QtCurve. Stworzenia samodzielnej wersji w c++ podjął się obecny opiekun oxygena, Hugo Pereira Da Costa. Dzięki jego staraniom dostajemy kompletny styl, zarówno w wersji dla Qt 4, jak i Qt 5. W przyszłości możemy się również spodziewać wersji dla GTK 2.x i 3.x, jednakże jest to materiał dla Plasma 5.2 i dalszych wersji. Fani oxygena nie mają się czego martwić, bo nadal rozwijany jest również ten "klasyczny" styl ;).

Nowy moduł motywów systemowych

Możliwość zmiany dowolnego aspektu wyglądu KDE, to znak firmowy tego środowiska. Wraz z Plasma 5.1 deweloperzy dorzucają do tej otchłani możliwości, coś, co nazywane jest pakietami "Look and Feel" lub też "mega themes". Idea jest prosta. Zamiast oddzielnie zmieniać poszczególne elementy systemu (ikony, motyw plasmy itd.), wystarczy zainstalować gotowy zestaw, który zmieni wszystkie te składniki automatycznie. Najciekawszy jest jednak fakt, że wszystko, co da się upakować w "pakiet plasmy" (skompresowane archiwum zip, w którym dystrybuowane są wszelkie dodatki plasmy, jak: applety, motywy itd.) będzie można zmienić, w tym również "całe powłoki" pulpitu. W Plasma 5.1 zadebiutowała pierwsza wczesna wersja tego modułu konfiguracyjnego, pozwalającego jedynie na wybranie danego tematu.

Wybór alternatywnych apletów plasmy

Zmiana apletów plasmy, jak do tej pory wymagała skorzystania z menadżera widżetów, co samo w sobie nie nastręczało zbyt wielu trudności, niemniej twórcy postanowili uprościć ten krok, wprowadzając odpowiednią opcję z menu kontekstowego. Po jej kliknięciu pojawi się lista alternatywnych rodzajów apletów, które będzie można ustawić jako domyślne. Na powyższym obrazku widać, jak taki wybór wygląda dla menadżera zadań.

Menadżer schowka

W KDE 4.x menadżerem schowka jest klipper, niestety jego interfejs "średnio" współgra z interfejsem plasmy. Jednakże wraz z Plasma 5.1 Martin Graesslin stworzył nowy interfejs, innymi słowy zmienił klippera w plasmoid. Pozwoliło to rozszerzyć możliwości samej aplikacji, a także uczynić niektóre funkcje bardziej widocznymi (jak np. wyszukiwanie w historii itd.). Oczywiście stary interfejs nadal jest dostępny.

Powiadomienia

Powiadomienia są teraz mniej inwazyjne, co pomaga skupić się na aktualnie wykonywanym zadaniu. Usunięto również kilka wizualnych "przekłamań", między innymi przy kopiowaniu plików.

Plasma Addons

Oprócz standardowego zestawu plasmoidów (zegar, menadżer zadań, przełącznik pulpitów), które tworzą pulpit KDE, istniał również szereg dodatkowych apletów plasmy. Plasma Addons, bo o nich mowa, ze względu na ograniczenia czasowe nie znalazły się w wersji 5.0, jednakże część z nich wróciła z Plasma 5.1. Są to:

 • Sticky notes
 • Fuzzy clock,
 • Timer,
 • System load viewer,
 • Icon-only tasks ("Icontasks")
 • Two new animated wallpapers: Hunyango, Haenau
 • Unit conversion search plugin
 • Konsole profiles search plugin

Optymalizacje pod maską

Nowa wersja to nie tylko zmiany wizualne, równie ważne, a kto wie, czy nawet nie ważniejsze są zmiany pod maską. W tym celu 2 deweloperów Plasmy (David Edmundson, Aleix Pol) pracowało nad lepszym wykorzystaniem możliwości graficznych Qt Scene Graph, przy jednoczesnym zmniejszeniu wykorzystywanej pamięci ram. O wynikach tych prac można przeczytać na blogu jednego z twórców.

Inne zmiany

Oprócz tych bardziej widocznych i spektakularnych zmian, twórcy dokonali również szeregu pomniejszych usprawnień:

  Zegar

 • Dodanie wsparcia dla stref czasowych w zegarze.
 • Wyświetlania kalendarza odbywa się znacznie szybciej.
 • Możliwość wyświetlania daty obok zegara.
 • Widok folderu

 • Ograniczone zużycie pamięci podczas używania trybu "widok folderu".
 • Lepsze wsparcie dla akcji "przeciągnij i upuść" w trybie "widok folderu".
 • Usprawnienia w sterowaniu za pomocą klawiatury.
 • Dodanie opcji wyłączenia dymków, a także zmiany rozmiaru wyświetlanych ikon.
 • Lepsza ochrona przed uszkodzeniem plików konfiguracyjnych.
 • Wiele pomniejszych poprawek w interfejsie.
 • Wyszukiwarka Baloo

 • Lepsze wsparcie dla znaków diaktrycznych (UTF 8)
 • Wyłączone indeksowane zasobów sieciowych.
 • Lepsze wykrywanie często modyfikowanych plików.
 • Wykrywanie zmian w xattr.
 • Ogólne zwiększenie szybkości w indeksowaniu plików.
 • Dodatkowe testy w module indeksowania.

Niestety jedna z bardziej wyczekiwanych przeze mnie zmian, nie trafiła do tego wydania. Mowa tu o nowym API dla dekoracji okna, a co za tym idzie, nadal domyślną dekoracją okna pozostaje oxygen, a breeze jest dostępny jedynie jako motyw auroare. Wiąże się to niestety z ograniczoną wydajnością, a na niektórych kartach graficznych, błędami KWin. Opóźnienia we wprowadzeniu kdecoration2 wynikają z chęci użycia QOpenGLContext, które będzie dostępne dopiero w Qt 5.4.
Zapraszam również do zapoznania się z nową strukturą oraz cyklem wydawniczym. Dotyczy to zwłaszcza osób, które ciekawe są gdzie podziało się "KDE 5".

Więcej informacji:

https://www.kde.org/announcements/plasma-5.1/

https://community.kde.org/Plasma/5.1_Changes

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
nintyfan   11 #1 15.10.2014 13:53

Czy przypadkiem nazwa nowej plazmy, to plasma 2?

"Mega themes" było już w KDE3. Teraz po prostu przywrócili tę funkcjonalność.

Mi brakuje możliwości zalogowania się na forums.kde.org. Przy przypominaniu hasła trzeba podać nazwę użytkownika i e-mail. Nazwy użytkownika nie pamiętam.

Autor edytował komentarz.
  #2 15.10.2014 14:01

jeśli ktoś chciałby przetestować na własnej skórze (a nie chciało mu się czytać całego ogłoszenia na stronie KDE)to dostępne są eksperymentalne wersje live Kubuntu 14.10 z Plasmą 5.1 - > tutaj: http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu-plasma5/daily-live/

z mojej strony - fajnie że jest lepiej niż przy 5.0, gorzej że cały czas nie jest to środowisko gotowe do stanu produkcyjnego - zdarzały się błędy graficzne, po 20 minutach zabawy Plasma zdążyła u mnie odmówić posłuszeństwa a Aggregator się wykrzaczyć; inna sprawa że zdecydowałem się jednak od razu na przełączenie dekoracji okien na Breeze, co zalecane pewnie nie jest. Ogólnie - obserwuję z uwagą.

Latający Turban   12 #3 15.10.2014 14:58

No podoba się mnie to, ale tylko z większą przezroczystością paska i menu. Jak jeszcze dorobią większe możliwości dostosowania klasycznego menu i możliwość usunięcia tego centrum akcji z pulpitu to bardzo prawdopodobne, że się przesiądę na nowe KDE

  #4 15.10.2014 19:17

Jeśli mnie wzrok nie zawodzi to na zrzutach ekranowych jest KaOS Linux. Strasznie problematyczna dystrybucja z uwagi na restrykcyjną politykę pakietów, wręcz istny "kanał" jak trzeba zainstalować coś zewnętrznego i komercyjnego.

Wpis bardzo fajny, z mojej głównie "gnomiarskiej" perspektywy wręcz cenny.

nintyfan   11 #5 15.10.2014 19:39

@Latający Turban: Możesz mieć normalny pulpit w KDE. Wybierz typ układu "widok katalogu" czy "widok folderu" z dialogu opcji dostępnego pod prawym przyciskiem.

Autor edytował komentarz.
dr.boczek   9 #6 15.10.2014 19:46

jestem ciekawy jakie to ma wymagania systemowe, nie żebym był sceptykiem ale KDE zawsze było zasobożerne, może tym razem coś się zmieniło. ladnie to wygląda.

lucas__   13 #7 15.10.2014 20:14

@nintyfan: Nazwa Plasma 2 była rozważana, jednakże od czasu wydania pierwszej wersji oficjalnej, "Plasma 5" jest w użyciu.

@Anonim
"Mowa tu o nowym API dla dekoracji okna, a co za tym idzie, nadal domyślną dekoracją okna pozostaje oxygen, a breeze jest dostępny jedynie jako motyw auroare. Wiąże się to niestety z ograniczoną wydajnością, a na niektórych kartach graficznych, błędami KWin."

Także nadal uświęconą dekoracją okna jest oxygen.

Latający Turban   12 #8 15.10.2014 20:51

@nintyfan: Tak też zrobiłem ale to menu z dodawaniem widgetów i odświeżaniem pulpitu dalej wisi i za nic nie wiem jak się go pozbyć. Druga rzecz jaka mi się na razie nie podoba, to usuwanie widgetów i aplikacji z paska. Nie da się tego zrobić tak jak wcześniej prawy -> usuń tylko trzeba najpierw przeciągnąć na pulpit a potem dopiero kliknąć na krzyżyk. Może da się to jakoś ustawić ale ja nie znalazłem takiej opcji.

dr.boczek   9 #9 15.10.2014 21:38

no powiem wam, że jestem pozytywnie zaskoczony, na netbooku z jakimś słabym atomem i 1GB ram chodzi podobnie jak xfce, ale rzeczywiście często się wywala.

lucas__   13 #10 15.10.2014 22:40

@Latający Turban: Musisz najpierw kliknąć w 3 kreski w rogu panelu, takie zabezpieczenie przed przypadkowym usunięciem

Latający Turban   12 #11 15.10.2014 22:49

@lucas__: Dzięki, faktycznie jest to jakieś zabezpieczenie. W sumie jeszcze dużo pracy przed nimi. Co chwila wysypywało się okno zatwierdzania ustawień(może to przez otwarte sterowniki) nie wiesz może, czy jest podana jakaś oszacowana wersja, kiedy mogłoby to wejść środowisk produkcyjnych ?

CrisPL   7 #12 15.10.2014 22:50

Jestem trochę nierozgarnięty w linuxie to środowisko graficzne można wgrać na ubuntu?

lucas__   13 #13 15.10.2014 23:05

@Latający Turban: O i tu jest pies pogrzebany, bo widzisz dla mnie na zamkniętych sterownikach nvidia działa ok, także z mojej perspektywy jest dobrze. Jedynym sposobem aby się przekonać jest spróbowanie, bo prawda jest taka, że dla jednego będzie działać ok, drugiemu będzie się krzaczyć.
http://blog.davidedmundson.co.uk/blog/plasma_5_for_normal_users

Mógłbyś napisać dokładnie w którym miejscu miałeś ten błąd, to zobacze u siebie.

lucas__   13 #14 15.10.2014 23:08

@CrisPL: Powiem tak, http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu-plasma5/daily-live/current/ ściągnij sobie obraz, wrzuć na pendrive i pobaw się najpierw

roller_coaster   2 #15 16.10.2014 08:50

@nintyfan: Trzeba się ponownie rejestrować przez KDE Identity service. Jeśli użyjesz tego samego adresu email, na który masz konto, dane z Identity service zostaną z nim automatycznie połączone po pierwszym zalogowaniu z użyciem nowej nazwy użytkownika. Będziesz zalogowany na swój stary nick.

@lucas__
Widzę, że dla ciemnego motywu jest jasna czcionka na panelu w menadżerze zadań. To się automatycznie ustawiło czy jest jakaś opcja? W "starej" plaźmie to jedna z rzeczy, które mnie bardzo irytuje, kiedy na ciemnym motywie pasmy jest ciemna czcionka, a grzebać w plikach konfiguracyjnych motywu mi się nie chce.

nintyfan   11 #16 16.10.2014 09:18

@roller_coaster: Problem w tym, że już na identify.kde.org założyłem konto, ale sobie zapomniałem, jaka była nazwa konta. Teraz sobie jednak przypomniałem.

  #17 16.10.2014 09:19

@Latający Turban: http://www.reddit.com/r/linux/comments/2jazyl/kde_plasma_51_released/cla1o5j

Na miejscu ludzi odpowiedzialnych za paczkowanie dystrybucji za bardzo bym się nie spieszył, tym bardziej że aplikacje nie nadążają za bardzo z tego co mi wiadomo.

Latający Turban   12 #18 16.10.2014 10:32

@lucas__: No w sumie z tego co pamiętam, to miałem raz tak jak zapomniałem zatwierdzić zmiany w ustawieniach efektów pulpitu (jakiś kontrast czy coś takiego) i chciałem przejść do następnej karty ustawień. Wtedy właśnie wyskakuje to okienko, że najpierw trzeba zatwierdzić zmiany. No i wtedy zamiast przycisków pojawia się obszar cały zamazany tapetą i nie jestem w stanie zrobić niczego oprócz wymuszenia wyłączenia całego programu.

lucas__   13 #19 16.10.2014 22:03

@roller_coaster: Nic nie zmieniałem w ustawieniach czcionki, poza zmianą zestawu ikon, z breeze na breeze dark

@@Latający Turban Jak uda mi się odtworzyć tego buga, to go zgłoszę

Latający Turban   12 #20 16.10.2014 22:15

@lucas__: Spoko, w zasadzie to równie dobrze może być wina tego, że odpalałem z pendriva i na otwartych sterownikach. Pewnie na normalnie zainstalowanym systemie to działa już sprawnie. Szkoda, że nie ma jakiegoś builda z wbudowanymi zamkniętymi sterami jak np. w manjaro. Wtedy z chęcią jeszcze raz bym to wypróbował.

  #21 17.10.2014 08:16

Będzie płacz i zgrzytanie zębów... A ludzie będą siedzieć na 4.xx jak na XP-ku. ;)

@@lucas__: Spróbuj zmienić rozdzielczość w live-cd na monitorze podpiętym przez HDMI. Armagiedon...

nintyfan   11 #22 17.10.2014 14:23

Zauważyłem, że cały system z KDE 4.14.0 z plasma5 na maszynie wirtualnej (OpenSuSE13.2RC1) zżera mi jedynie 857 MiB ram-u.

  #23 17.10.2014 19:35

To mi się podoba. Czy w KDE można usunąć PulseAudio bez żadnych problemów jak w XFCE?

lucas__   13 #24 17.10.2014 23:35

@KaRnaSX: Tak, KDE będzie spokojnie działać bez pulse audio, jednak trzeba uważać, bo pulse jest dodawane jako "sugestia" do wielu pakietów i może się doinstalować jako zależność jakiegoś programu. Oczywiście wiele zależy od dystrybucji.

@nintyfan
http://wstaw.org/m/2014/10/18/snapshot1.png

321 mb na Fedorze
http://www.dvratil.cz/2014/10/kde-frameworks-53-and-kde-plasma-51-for-fedora-are.../

Autor edytował komentarz.
Latający Turban   12 #25 18.10.2014 00:43

Właśnie testuję to na netbooku z atomem n270 i... muszę powiedzieć, że to działa, co więcej to działa prawie fantastycznie. Chyba nawet lepiej niż standardowy linux zainstalowany na dysku z jakimiś specjalnymi kernelami i innymi srutkami. Jestem naprawdę pod wrażeniem.

  #26 18.10.2014 09:26

Na razie odpuszczę sobie wersję 5.1 i poczekam do stycznia na 5.2. Ogólnie wygląda to zdecydowanie lepiej niż aktualne KDE, ale niestety widać braki w ikonach, tłumaczeniu, którego nie ma, no i nie wiedzieć czemu głośniej notebook chodzi. Ogólnie jest na co czekać.

  #27 29.01.2015 10:04

Kiedy wpis o plazma 5.2? Bo jestem strasznie ciekaw co zrobili, a chwilowo nie mam możliwości sprawdzić :)