Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma 5.2 — „community design” w akcji

Po kilku miesiącach wytężonej pracy, 27 stycznia 2015 roku, deweloperzy KDE ogłosili wydanie Plasma 5.2. Jest to dobry moment, aby podsumować dokonania KDE Visual Design Group, grupy projektantów, którzy w znaczący sposób odmienili wizualne oblicze KDE. Stworzenie jednolitego, a także spójnego interfejsu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w świecie otwartego oprogramowania. Ciągły deficyt odpowiednich zasobów to codzienność, o czym może świadczyć choćby przykład elementary OS. Tutaj w komfortowej sytuacji znajduje się GNOME, które dzięki wsparciu Red Hata posiada zespół opłacanych projektantów oraz deweloperów, a tzw. design-driven development to standard. Innym, kto wie, czy nawet nie większym wyzwaniem, jest niechęć użytkowników do zmian. Właśnie z tego powodu powstał choćby Cinnamon czy Mate, a nautilus doczekał się kilku klonów.

Community design

W przypadku KDE 4.x, którego sloganem było stworzenie inteligentnego pulpit z bogatą funkcjonalnością:

We don't want to be simple and stupid, we want to develop a smart desktop with rich functionality!

sytuacja była dużo bardziej skomplikowana. Z jednej strony wizja projektantów, a z drugiej potrzeby użytkowników. Rozwiązaniem okazała się pełna otwartość oraz swoboda partycypacji. W tym celu na forum KDE został otwarty cały dział, gdzie dyskutuje się nad szkicami oraz projektami. Na oficjalnym blogu mniej więcej co tydzień pojawiały się wpisy z aktualnych prac (aktualnie częściej spotykaną formą są indywidualne wpisy blogowe na planet KDE).

Breeze — od szkicu do gotowego produktu

Jednym z pierwszych zadań VDG było stworzenie nowego motywu Plasmy, samo zadanie okazało się dosyć proste i w krótkim czasie szkice zmieniły się w gotowy styl.

Tak pierwotnie wyglądał "prototyp" a tak wygląda ostateczny rezultat.

Ikony

W przypadku ikon, pierwsze propozycje wyglądały następująco:

Zdecydowano się na klasyczne czworoboki ze względu na łatwość wykonania, a także ograniczenia czasowe (Plasma 5.0 została wydana w lipcu 2014).

The square shape was a large debate in the group but it won out in the end due to the ease with which it could be aligned properly in comparison with individual silhouettes
.

Po dosyć żywiołowej dyskusji wśród społeczności, pomysł został zrewidowany, uznano bowiem, że nie warto bawić się w półśrodki, a cały zestaw należy wykonać porządnie, nawet kosztem czasu. Wynik końcowy trzeba przyznać jest bardzo udany:

Tutaj dla porównania ikony u konkurencji ;)

Styl okien/programów

Styl okien to doskonały przykład jak wspólnymi siłami można stworzyć coś wyjątkowego w krótkim czasie. Wszystko zaczęło się od tematu na forum KDE VDG, w którym jeden z projektantów przedstawił wstępny projekt. Cały przebieg dyskusji doskonale obrazuje to zdjęcie:

Dość rzec, że cały wątek na forum liczy sobie dwanaście stron. Dodam tylko, że sam styl posiada wersję dla Qt 4 i Qt 5.

Dekoracja okna

Podobnie jak styl okien (widget style), tak i dekoracja okna, swój początek miała na forum VDG, z tym, że wątek rozpoczął jeden z użytkowników. Temat został dosłownie zasypany lawiną propozycji. Pozwolę sobie jedynie przedstawić jak to wygląda w Plasma 5.2.

Stworzenie finalnej dekoracji zajęło sporo czasu ze względu na konieczność zmian w API KWin (KDecoration2).

Zasobnik systemowy

Oprócz projektantów w skład VDG wchodzą również osoby, które zajmują się zawodowo tzw. użytecznością interfejsu. Właśnie takim badaniom został poddany aplet sieci, gdzie użytkownicy brali udział w szeregu ankiet, których wizualny rezultat można zobaczyć powyżej. Kolejnym przykładem działań VDG był schowek systemowy (klipper). Jak zwykle, wszystko zaczęło się na forum, gdzie jeden z użytkowników przedstawił swój pomysł, który został po pewnym czasie zrealizowany.

Warto również zerknąć pod ten link, aby uzmysłowić sobie, jak wielkie postępy poczyniono na przestrzeni ostatniego roku.

Ustawienia systemowe

Innym bardzo istotnym obszarem nad, którym debatowali projektanci oraz osoby od użyteczności interfejsu (Heiko Tietze, Thomas Pfeiffer, Björn Balazs) były ustawienia systemowe. Pierwszym etapem było uporządkowanie wszystkich kategorii dostępnych w programie, wykorzystując do tego metodę zwaną (card sorting). W teście wzięło udział 331 osób, a wyniki wraz z ich analizą zostały opublikowane tutaj.
W ten sposób powstały 2 wątki, gdzie można było dyskutować nad "rodzajową organizacją ustawień" (Generic Organization of Sy...,
a także jak miał wyglądać wizualny podział na poszczególne moduły (Top-level System Settings Interface).

"Alternatives" i "Undo"

Alternatives czy też alternatywy, jak kto woli, to nowa funkcja pulpitu plasmy pozwalająca na łatwe przełączanie się pomiędzy dostępnymi apletemi. Tym razem pomysłodawcą był jeden z deweloperów, który swój koncept umieścił, a jakże na forum ;)
Wszystko pięknie, tylko co jeśli usuniemy jakiś istotny aplet np. panel, dla starych wyjadaczy to nie problem, ppm na pulpicie i klik dodaj panel. Dla pozostałych deweloperzy przygotowali Undo (cofnij). Zasada jest prosta, kiedy coś usuniemy wyświetla nam się stosowny "dymek" który, nawet jeśli przegapimy, to odpowiednia informacja pojawi się również w centrum powiadomień.

Niesforne GNOME

Niestety nie wszystko da się łatwo zrealizować, a idea spójnego i jednolitego pulpitu w Linuksie to powiedzmy sobie szczerze, póki co marzenie ściętej głowy, o czym jakiś czas temu pisałem. Deweloperzy KDE zawsze starali się zapewnić jednolity wygląd aplikacji GTK i Qt tworząc odpowiednie porty oxygena. Niestety wszystko wskazuje na to, że wraz z wersją GTK 3.16, oxygen-gtk3 przestanie działać — definitywnie. Jest to spowodowane zmianami w GtkThemingEngine, a raczej jego zastąpieniem przez style CSS. Hugo Pereira Da Costa (twórca oxygena i breeze), poruszył tę kwestię na bugzilli GNOME już sierpniu. Niestety decyzja deweloperów była jednoznaczna, ponadto jeden z programistów w swojej arogancji posunął się nawet do stwierdzenia, że cieszy się, iż oxygen-gtk przestanie działać:

As for oxygen-gtk in particular, I'm actually happy that it's stopped working because its codebase has been explicitly violating the contract for theming engines since its inception.

Samo stwierdzenie jest nieco dziwne tym, bardziej, że sam styl używa jedynie publicznie dostępnego API.

Nie powinien zatem nikogo dziwić brak motywu okien breeze w wersji dla GTK. Jeśli takowy powstanie, to dopiero po wydaniu GTK3.16, ale już wersji CSS.

Kilka uwag

Zwykle nie lubię określeń w stylu, że coś jest najładniejsze i tym podobnych. Tym bardziej, że jest to kwestia indywidualnych preferencji. Nie mniej z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że Plasma 5.2 jest jednym z najładniejszych linuksowych pulpitów. Nie znalazłem jeszcze projektu, który byłby tak otwarty na wszelkie "konstruktywne" propozycje zmian, czego dowody, mam nadzieję, pokazałem w tym wpisie. A i jeszcze krótkie video jakie nakręciłem na sprzęcie Pentium Dual-Core E5400 2.70GHz z Geforce GT 640.

Wszystkim którzy chcą spróbować Plasma 5.2 odradzam póki co aktualizację z KDE 4.x. Najlepiej pobrać jakieś iso i odpalić z pendriva. Podałbym linki, ale uważam, że jeśli ktoś nie potrafi takowych znaleźć, to nie powinien brać się za testowanie ;p

Link do oficjalnego ogłoszenia

https://www.kde.org/announcements/plasma-5.2.0.php 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
WolfX   13 #1 14.02.2015 00:29

Pozostaje więc tylko czekać aż znajdzie się w stabilnych wydaniach dystrybucji. Nie przeczę- to najlepsze środowisko pracy jakie kiedykolwiek powstało, ale na przetestowane przezemnie 2 dystrybucje (manjaro 0.9 plasma 5 alpha i kubuntu. 14.10 plasma 5 tech preview) żadna nie nadawała sie do użytku. Manjaro nawet nie chce się zainstalować, a w kubuntu Sddm padł po 2 dniach. Bez powodu, od tak.Mam nadzieję że szybko wyjdzie coś sensownego. Poza tym środowisko świetne- kolega bedący wyznawcą appla był pod wrażeniem efektów kde.

Autor edytował komentarz.
  #2 14.02.2015 00:38

Całkiem ładne to ;)

lucas__   13 #3 14.02.2015 00:40

@WolfX: Netrunner z Plasma 5.2 powinien wyjść już wkrótce ;)

maew   7 #4 14.02.2015 00:41

Niestety naziści z gnome hamują rozwój linuksa na desktopie. Bardzo ale to bardzo polubiłem ostatnio KDE. Jak dla mnie najlepsze linuksowe środowisko.
Szkoda, że tak dużo dobrych aplikacji jest na gtk np. gparted, geany, gimp itp. Póki co wszystko działa z oxygen-gtk2 i oxygen-gtk3 ale jak będzie w przyszłości? Oby było dobrze ;)

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #5 14.02.2015 02:13

Troche zajeżdża mi windows 10 :) ale tego zauważyłem ze w kde łatwiej zmienić klocka "flat: niż na windowsie :).

Autor edytował komentarz.
  #6 14.02.2015 03:23

Tapety ladne, ale samo GUI juz nie za bardzo. Czuc je prymitywizmem, i pastelowiscia, jakie zaszczepil Microsoft.

Wacuś Zagłada   6 #7 14.02.2015 03:44

"Tutaj dla porównania ikony u konkurencji ;)" - myślałem, że o gnoma będzie chodzić, a tu taki śrubokręt w oczy i jednocześnie kopanie leżącego.

Johny   6 #8 14.02.2015 07:19

@foreste: Linux ma to do siebie,że nawet możesz mieć pulpit BeoSa i to bez zewnętrznych programów,nawet wygląd AmigaOS

  #9 14.02.2015 08:11

Wygląda i działa świetnie, wreszcie powiew świeżości

zyrol81   9 #10 14.02.2015 08:32

Jak KDE 4.x był dla mnie zupełnie nie do użytku tak wersja 5.2 wydaje się być przyjmna. :) Ciekawe czy netbook desktop też wygląda tak fajnie jak w wersji 4. W sumie to w KDE 4.x dało se używać tylko netbook desktop. Teraz może da się używać pełnej wersji środowiska. Jak tylko wejdzie do oficjalnych repozytoriów Ubuntu to chętnie go sprawdzę. Może nawet zrezygnuje z XFCE na rzecz KDE.

e X t 7 3   10 #11 14.02.2015 08:57

KDE juz od wersji 4.10 jest rewelacyjne. Wersja Plasma 5.x po ustabilizowaniu będzie krokiem w dobrym kierunku. Tu GNOME i inne środowiska już obecnie nie nadają się do porównania, nie ta funkcjonalność, wygoda, czy wydajność.

slepcu   7 #12 14.02.2015 09:13

@foreste: nie ważne czy to windows, mac czy linux każde z tych systemów wpływa na inne. ja jak pierwszy raz zobaczylem windows 10 mialem wrazenie ze okna wzieli z mac os'a.

  #13 14.02.2015 09:21

:(
bo jak zwykle, cała para w gwizdek

  #14 14.02.2015 09:35

Pasek na dole tragiczny.

pokiep666   4 #15 14.02.2015 09:36

Zaktualizowałem archa do kde5 i wszystko działa bez problemu.Jeszcze nie każdy szczegół i program jest dopracowany ale już teraz trudno mieć większe zastrzeżenia.

csrpl   12 #16 14.02.2015 10:00

Jestem pod wrażeniem, naprawdę ładnie to wygląda.

pocolog   13 #17 14.02.2015 10:03

Ciekawy artykuł, ale takiej wczesnej wersji nie radze nikomu testować.

Kwalimir   8 #18 14.02.2015 10:05

Naprawdę robi wrażenie, porównanie ikon u konkurencji rozwaliło system :)
Kurcze gdyby nie to że czasem lubię w coś zagrać to bym się na Linuxa przesiadł, bo w 8.1 jak i w 10 skutecznie mnie swoim interfejsem odstraszają. Gry to ostatnia rzecz jaka mnie przy okienkach trzyma.

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #19 14.02.2015 10:13

@e X t 7 3: Oczywiście nie tak rewelacyjne jak Netex73, ale to wciąż kawał dobrej roboty.

  #20 14.02.2015 10:16

KDE w wersji 4.x było dla mnie zawsze zabawką. Do normalnego uzycia służyło Elementary OS, a teraz najnowszy Mint. Niestety na niekorzyść KDE (w tym również Plasmy 5.2) przemawia to, że pulpit ten nie integruje się z GTK 2.x i 3.x. a powiedzmy szczerze, że pod tym chodzą najważniejsze przeglądarki. A to drobne zmiany przy skalowaniu elementów, a to - co gorsza zupełnie inny wygląd i proporcje czcionek.
Pod Elementary i Mintem tak nie ma. Tam każdy program, bez różnicy czy napisany pod GTK 2/3, czy pod czystym QT albo program ze stajni KDE wygląda tak samo i zupełnie tak samo współpracuje z innymi. Mogę nawet odpalić ustawienia z KDE i ustawić ikonki "systemowe' - działa super. Nie wiem, z czego wynika zupełnie inny odbiór GTK 2/3 w środowidku KDE, ale nad tym warto popracować

Ludvick   8 #21 14.02.2015 10:24

@pokiep666: Ja również aktualizowałem KDE 4.x do "piątki" i generalnie wszystko działa, jak powinno, poza... opcją logout (wyloguj)... po wybraniu tej opcji mam czarny ekran... Mógłbyś sprawdzić, czy u Ciebie działa? Poza tym, instalowałeś "czystego", "waniliowego" Archa, czy używasz jakiegoś "ułatwiacza instalacji" (Bridge Linuksa, Evo/Lution...)?

hamster   2 #22 14.02.2015 10:31

Myślałem, że do prima aprilis jeszcze daleko.
Przecież to kolejne "flat" obrzydlistwo, wzorowane na modern UI, material design i innych nieporozumieniach współczesności. Tyle jest pięknych środowisk dla linuxa, a oni muszą akurat czerpać z najbrzydszych wzorców.

Latający Turban   12 #23 14.02.2015 10:32

No ikony niech sobie MS zżyna śmiało, bo dla mnie tak właśnie powienien wyglądać flat design. Te kde pps są już robione pod qt5? Bo czytałem, że to ostatnia aktualizacja kompatybilina ze starszym Kde i dopiero teraz zaczną wypuszczać nowe programy. W takim razie, kiedy można się spodziewać pełnego nowego środowiska graficznego tak żeby to działało to bez konfliktów ?

dr.boczek   9 #24 14.02.2015 10:42

@e X t 7 3: leć po kwiaty dla swojej prawniczki. a kde 4.10 jest tak rewelacyjne, że nie zawsze potrafi uruchomić się z ikonami na desktopie.

Odyniec_Stary   10 #25 14.02.2015 10:44

@dr.boczek: On jej podobno kupił mercedesa całego wypełnionego różami...W simsach.

Autor edytował komentarz.
koneton   6 #26 14.02.2015 10:48

@Kwalimir: Na szczęście moje ulubione gry działają również pod Linuksem. :)

Ja najbardziej lubię XFCE, KDE i Gnome wydają mi się zbyt ciężkie. Ciekawe, kiedy będzie dostępne KDE 5.2 na Fedorę.

  #27 14.02.2015 10:49

@lucas__, a jest już jakiś sposób na styl Breeze w programach opartych na GTK2?

Ground21   9 #28 14.02.2015 11:01

@WolfX: wydaje mi się, że nie jesteś skazany na konkretne dystrybucje tylko dlatego, że chcesz spróbować plasmy 5.2. Co z archlinux? https://www.archlinux.org/packages/extra/any/plasma-meta/ tutaj jest pakiet meta 5.2 - o ile dobrze rozumiem możesz cieszyć się zatem tą wersją na archlinuksie. Chociaż zapomniałem, że sama instalacja archa, nawet ze skryptami instalacyjnymi kosztuje więcej czasu niż majnaro.

Autor edytował komentarz.
lunareth   6 #29 14.02.2015 11:07

Ja poki co ciesze się KDE 4,14 na mincie. Jak będzie plasma używalna to wtedy zapewne sobie ją zainstaluje. Pamiętam jak kde4 raczkowało i jak mnie błędy irytowały. Teraz wszystko śmiga jak należy.

xomo_pl   24 #30 14.02.2015 11:15

ładnie to wygląda. Prosto i czytelnie bez dziwnych połączeń kolorów, odcieni. Wszystko spójne.. jak kiedyś w Windows :D

kwpolska   7 #31 14.02.2015 11:27

> Zasobnik systemowy

> Warto również zerknąć pod ten link, aby uzmysłowić sobie, jak wielkie postępy poczyniono na przestrzeni ostatniego roku.

Gdzie „postępy” oznacza „usunięcie wsparcia dla aplikacji spoza KDE” (trzeba używać rozwiązania wmsystemtray rodem z dziadka WindowMakera) — nawet GNOME tak nie robi…

pokiep666   4 #32 14.02.2015 11:30

@Ludvick
Instalowałem Evo/Lution.Sprawdziłem logout nie działa.Poza tym to co używam jest ok.

  #33 14.02.2015 11:59

Chętnie bym zainstalował Linuksa z takim KDE, lecz każda dystrybucja działa na baterii 2 godziny krócej niż Windows

mikolaj_s   15 #34 14.02.2015 12:12

@e X t 7 3: "Tu GNOME i inne środowiska już obecnie nie nadają się do porównania, nie ta funkcjonalność, wygoda, czy wydajność."

Czyli KDE będzie miało mniejsze wymagania niż LXDE?
Wygoda to też pojęcie względne, bo niektórzy nie lubią dużej ilości opcji i to dla nich jest wygodniejsze. ;)

  #35 14.02.2015 12:14

Heh, inne systemy powinny sie uczyć od KDE, jak tworzyć ładny i konfigurowywalny interfejs. Postawa programistów GNOME mi się nie podoba - zamiast jednolicić linuksowy desktop, to oni zamykają się w swoim ekosystemie. A te ich GNOME, ani ładne ani wygodne, o możliwościach konfiguracji nje wspomnę.

Draqun   9 #36 14.02.2015 12:15

Mam pytanie. Mianowicie gdybym chciał pisać komercyjne oprogramowanie pod KDE i wykorzystywać bibliotekę Qt aby wszystko ładnie wyglądało i działo. Gdzie są granicę używania Qt na licencji LGPL i kiedy musiałbym zakupić komercyjną licencję?

cinkibolek   5 #37 14.02.2015 12:22

A czcionka nadal koślawa, tak jak 20 lat temu, tak nadal.

Autor edytował komentarz.
  #38 14.02.2015 12:28

Jeśli chodzi o porównanie ikon do "konkurencji to te konkurencji są dużo ciekawsze. W ogóle nie rozumie zachwytów nad tą plazmą.

nintyfan   12 #39 14.02.2015 12:28

@Latający Turban: QT5 ma kompatybilne API z QT5, ale ABI jest niekompatybilne. Jeżeli program nie robi niczego idiotycznego, to wystarczy skompilować pod QT5, by wszystko hulało.

pocolog   13 #40 14.02.2015 12:30

@Draqun: To może zacznij od przeczytania licencji ;)

nintyfan   12 #41 14.02.2015 12:31

@Draqun: Komercyjna licencja jest tylko dla tych, co chcą zamknąć QT lub nie chcą dzielić się swoimi patentami (chyba). Chyba dlatego, bo nie wiem, czy QT5 jest na lgpl2 czy lgpl3.

Poza tym na forum jest odpowiedni dział -> licencjonowanie.

Autor edytował komentarz.
nintyfan   12 #42 14.02.2015 12:35

A u mnie(kwin5_x11, plasma5, Linux 3.18), na karcie intelowskiej pojawiają się artefakty, ale chyba tylko, gdy mam podpięte dwa ekrany. Natomiast nie mam czasu, by zgłaszać bug-a, bo nawet nie wiem, czy to wina mesy, kernela czy kwin.

flecht   7 #43 14.02.2015 12:55

@Ludvick: Ja swojego instalowałem od podstaw ~2 lata temu i przesiadka była w zasadzie bezbolesna - za dużo z 4 wywaliłem i musiałem od nowa doinstalowywać. Opisywanego przez ciebie problemu nie zaobserwowałem, miałem natomiast problem z kolorami przy zmianie motywu na ciemny. Pamiętam, że problem rozwiązywała zmiana ustawień jednego z efektów.

  #44 14.02.2015 12:59

Nie widzę tutaj niczego czego nie ma lub czego potrzebował bym na windowsie.

2015 rokiem linuxa!

Narv   10 #45 14.02.2015 13:13

Jak KDE nigdy nie przypadło mi do gustu bo było według mnie brzydkie i niewygodne, tak muszę przyznać że jestem mile zaskoczony. Wygląd ciekawy i przede wszystkim czytelny interfejs, który IMO może przekonać wiele osób do korzystania z tego środowiska graficznego. Z chęcią też sam przetestuję.

lucas__   13 #46 14.02.2015 13:15

@kwpolska:

Aplikacje napisane w Qt4 i Qt5 działają bez problemów. Działają wszystkie programy, które zaimplementują nową specyfikację. Oprócz KDE, Unity oraz elementaty OS wspierają ten standard. Deweloperzy GNOME nie zaakceptowali implementacji tej specyfikacji bo:

"it doesn't integrate with gnome-shell"

https://mail.gnome.org/archives/devel-announce-list/2010-June/msg00001.html

Polecam również poczytać http://aseigo.blogspot.com/2011/03/collaborations-demise.html

pilot67   4 #47 14.02.2015 13:19

"Podałbym linki, ale uważam, że jeśli ktoś nie potrafi takowych znaleźć, to nie powinien brać się za testowanie ;p"

W sumie mogłeś od razu pod tytułem podać link do oficjalnego ogłoszenia. Po co się wysilałeś, żeby tyle napisać czy przekopiować. Ostatecznie takie linki mógłby generować nawet jakiś robot. Miałbyś więcej wolnego.

aa.bb   8 #48 14.02.2015 13:20

ludzie jednak są powierzchowni

  #49 14.02.2015 13:33

Na Archlinux zacnie to działa, ale po skompilowaniu na Slackware jeszcze szybciej. BobAlien tworzył jakieś paczki KDE Plasma 5 wywalając systemd.
Bardzo szybko i sprawnie działa też po skompilowaniu na Lunar Linux.

n0rb1   5 #50 14.02.2015 13:34

Dokładnie, Ubuntu działa tylko 2 dni, innych dytro nie sprawdzałem, a czekam z niecieprliwością na plasma 5.

Kiedy wydanie jakiegoś Kubuntu z Plasma5?

Autor edytował komentarz.
artur9010   4 #51 14.02.2015 13:38

KDE jak zwykle brzydkie...
Powoli zaczynam myśleć że o dziwo GNOME jest ładne (patrząc na KDE)

kwpolska   7 #52 14.02.2015 13:46

@lucas__: VLC nie działa, przynajmniej nie w pakietach z Archa 2 tygodnie temu. Aplikacja Qt4.
Dropbox nie działa, Qt5.

nintyfan   12 #53 14.02.2015 14:17

@kwpolska: Z tego, co wiem, to w celu korzystania z nowego protokołu ikonek w tray-u, należy skompilować GTK+ z obsługą biblioteki libaptr, a w celu skorzystania z tego dla GTK+3, należy zainstalować libaptr-3.

  #54 14.02.2015 14:39

Jak dla mnie to tylko KDE no i ewentualnie XFCE, Cinnamon mają rację bytu, reszta środowisk są tak toporne, że głowa mała. Unity to największa tragedia, brak dodawania ulubionych w menu głównym, domyślnie nie możliwe dodawanie ikon do pulpitu i ogólnie beznadziejnie to zbudowane, pasek po lewej stronie. GNOME to samo, chyba sztywnością przebija Unity. Nie ma w nich dobrych narzędzi do obsługi dźwięku. Priorytet kart dźwiękowych trzeba ustawiać w plikach konfiguracyjnych. To już jest przesadne "upraszczanie".

Autor edytował komentarz.
  #55 14.02.2015 14:44

Lubiłem KDE za jego "3D" wygląd. Teraz płaskogłowi przerabiają KDE na GNOME. Koszmar! Już nie ma gdzie uciekać.

lucas__   13 #56 14.02.2015 14:48

@kwpolska: http://wstaw.org/m/2015/02/14/vlc.png
distro kaos, ewentualnie odpal http://files.kde.org/snapshots/unstable-i386-latest.iso.mirrorlist kubuntu iso i zobacz czy dropbox działa

Autor edytował komentarz.
dr.boczek   9 #57 14.02.2015 14:50

@koneton: a nie ma kde 5.2 na fedore?
już wiem kogo @lucas__ miał na myśli pisząc "Podałbym linki, ale uważam, że jeśli ktoś nie potrafi takowych znaleźć, to nie powinien brać się za testowanie" słusznie

que_pasa   9 #58 14.02.2015 14:53

@mikolaj_s: cyt. "Czyli KDE będzie miało mniejsze wymagania niż LXDE? "

z jedynie słusznym kernelem tak będzie :P wtedy KDE uruchomi się szybciej od gołego openboxa

Autor edytował komentarz.
andgird   5 #59 14.02.2015 15:18

Jak wyjdzie już na dobre Plasma 5, jedyne co zrobię to wrócę do ikonek z KDE 4.
Chyba, że przyzwyczaję się do nowych. :P

pulka103   7 #60 14.02.2015 15:24

Już się czepiacie Pana Misia :P Mnie też czasem denerwuje ciągłym schlebianiem Linuksowi ale.. geez.. każdy ma jakąś obsesję xD Relax, ppl, life's short ;)

erx700   4 #61 14.02.2015 15:36

1GB RAMu przy starcie na Archu...

  #62 14.02.2015 15:53

@andgird: Pierwsze co robię to zmieniam te straszne ikonki KDE4.

flecht   7 #63 14.02.2015 16:00

@erx700: Bizantyjskie te twoje ustawienia. U mnie wypada w okolicach 530 MiB.

CrisPL   7 #64 14.02.2015 16:18

Mnie w linuxie razi to, że popełni się jeden błąd przy łączeniu oprogramowania i cały system się sypie, że jedynie format zostaje.

flecht   7 #65 14.02.2015 16:37

@CrisPL: Jakiś przykład? Nie przypominam sobie, żebym musiał z powodu oprogramowania robić kompletną reinstalkę.

AyowHead   7 #66 14.02.2015 16:46

Wie ktoś może dla jakich systemów jest to już dostępne, jako ręczny dodatek?

StarterX4   11 #67 14.02.2015 16:47

Super motywy :) może niedługo zainstaluje KDE 5 na Manjaro, ale póki co PekWM jak dla mnie jest dobry :P

icywind   8 #68 14.02.2015 16:55

Kombinują, kombinują, kombinują i dalej jest brzydko. No dobra, przy oxygenie to krok w dobrą stronę, muszę przyznać. Ale dalej oka nie cieszy.

que_pasa   9 #69 14.02.2015 16:57

@StarterX4: dziwne jest nieco porównanie PekWM do KDE :/

Odyniec_Stary   10 #70 14.02.2015 17:39

@pulka103: Na Pana to jeszcze musi sobie zapracować. Póki co robi wszystko na odwrót ;)

bialyikar   3 #71 14.02.2015 18:24

@CrisPL: Jaki konkretnie błąd / rodzaj błędu? Jakiś przykład, bo nie za bardzo rozumiem. Zawsze instalowałem najróżniejsze oprogramowania i jakoś problemów nie miałem.

  #72 14.02.2015 18:30

@erx700 chyba żartujesz, 64bity ok 420, 32 ledwo ponad 300 i to bez wielkich kastracji.

Logout też działa jakby co.

  #73 14.02.2015 18:30

Z linuksowych środowisk ja trzymam się już Cinnamona. Do KDE podchodziłem kilkukrotnie ale nie trawię tego środowiska. Za kolorowo, za bajerancko, przerost formy nad treścią. Nie przekonuje mnie. Oczywiście w drugą stronę też nie dobrze, czego najlepszym przykładem jest póki co win10 :)

CrisPL   7 #74 14.02.2015 18:49

Nvidia optimus sterowniki, potem zainstalowałem steam i tam prosił o dodatkowe biblioteki wgrałem. I wynik taki, że nie działają sterowniki, a ni sam steam. Albo miałem ubuntu na pewnym komputerze poprzednio go uruchomiłem normalnie. Przychodzę na następny raz i tu nie włącza się tryb graficzny tylko konsola i nie ma opcji. Albo inny przypadek nie miałem dysku i instalowałem na pendrive do laptopa. Po konfigurowałem coś poszło nie tak i dostawałem cały czas komunikat o błędach w jądrze systemu.

Autor edytował komentarz.
que_pasa   9 #75 14.02.2015 19:33

@Odyniec_Stary: jedziesz Stary po nim, ciśnij, ciśnij :D:D

kaisuj   11 #76 14.02.2015 19:34

Bardzo dobry wpis. Wiele ciekawych szczegółów. Dziękuję.

Opcję undo uważam za bardzo przydatną. Nie raz darzyło mi się grzebiąc w panelu, usunąć go przez przypadek. W Netrunnerze jest opcja autohide ,po włączeniu której za cholerę nie byłem wstanie odzyskać dostępu do panelu, a nie chciałem go od nowa układać, bo już miałem sporo aktywatorów pościąganych. Zaraz po starcie systemu panel znikał, zanim zdążyłem w niego kliknąć. W końcu go jakoś przywróciłem, a wystarczyło by takie proste undo.

Odyniec_Stary   10 #77 14.02.2015 19:34

@que_pasa: On sam sobie największą krzywdę robi.

Ground21   9 #78 14.02.2015 19:51

Zainstalowałem z ciekawości. Wygląda bardzo estetycznie, widać dużą różnicę w porównaniu z poprzednią wersją. Jednak o szczegółach opowiedzą osoby korzystające na co dzień z KDE, bo ta wersja i jak poprzednie działa powolnie na moim laptopie niestety :/

przemo188   8 #79 14.02.2015 19:58

Śliczne. Naprawdę. KDE 4 które mam teraz w Netrunnerze Frontier jest super za możliwości personalizacji, ale 5 wygląda jeszcze lepiej.

Kiedyś miałęm problemy z ogarnięciem KDE4, ale jak się okazało to kwestia chorych przyzwyczajeń z Windowsa. Po zrozumieniu zasady działania w pełni konfigurowalnych paneli, widgetów na pulpicie zaraz po postawieniu systemu, itp. wiem o co chodzi. Przede wszystkim o to, by zaraz po uruchomineniu systemu po instalacji zmienić sposób działania pulpitu na widok katalogu (prowoklik, widok- katalog lub Netrunner Desktop) , wówczas ikony mogą układać się wg. siatki ( ustawienia prawoklik na pulpicie).

Pamiętam że wkurzał mnie domyślny styl pulpitu w postaci widgetów, które nie chcą się układać w siatce, nie są zwykłymi ikonami, itp. Dopiero gdzieś na DP wyczytałem że trzeba przełączyć pulpit na widok katalogu a wszystko wraca do normalności. I wooola - KDE stało się przyjazne.

koneton   6 #80 14.02.2015 20:20

@dr.boczek: zgodnie z dokumentacją Fedory, wersja KDE 5.2 będzie dostępna w następnym wydaniu (Fedora 22).

http://fedoraproject.org/wiki/Changes/Plasma_5

enedil   9 #81 14.02.2015 20:21

Ty człowieku nie masz co robić w życiu.

Odyniec_Stary   10 #82 14.02.2015 20:54

@enedil: Mam. A o coś konkretnego pytasz?

Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #84 14.02.2015 21:17

@koneton: KDE na Fedorze? Na Rosa Linux lub OpenSuse, to rozumiem, ale Fedora?

  #85 14.02.2015 21:20

o kurcze przez ostatnie 8 lat nie opuszczałem terminala, coś  się zmieniło w linuxowych okienkach?
te sa brzydkie (na razie ciagle jest enlightment 1 z lampkami), ale to już wyglada ciekawie. Jak by dali jakis niewindowsowy theme to bylo by spokojnie.

xander21   8 #86 14.02.2015 21:44

KDE najlepsze środowisko nie tylko przez wygląd, ale przez wydajność. Spośród tylu środowisk, QT chodzi mi najwydajniej. Mam starucha laptopa i tylko kde nie muli i chodzi płynnie. W wersji 5 to już bajka. Nie podoba mi się troche zbyt jasny motyw domyślny plasmy 5.

Autor edytował komentarz.
koneton   6 #87 14.02.2015 21:57

@Roman Brzeszczyszczykiewicz: A dlaczego nie? Jeżeli będzie lepsze od obecnego XFCE, to chętnie będę go używał.

Ludvick   8 #88 14.02.2015 21:59

@pokiep666: Czyli masz to samo, co ja... szkoda, myślałem, że to tylko "moja" przypadłość i, że uda się zdobyć jakieś rozwiązanie... Ciekawe, że instalując Bridge Linuksa i doinstalowując Plasma 5 (over KDE4) takiego problemu nie ma... Cóż będzie trzeba założyć wątek na Evo/Lution Forum.

@flecht: Problemu z wylogowywaniem nie ma pod Bridge Linuksem, ale najnowsza, dostępna wersja (2014..02) nie wykrywa mi wszystkich partycji (tzn., nigdy nie "widzi" pierwszej na dysku), poza tym mamy luty 2015 r., a wizja upgrade'owania systemu, w którym reinstaluje się 60% pakietów średnio mnie zachęca. Na zabawę z "czystym" Archem też nie mam zbytnio chęci, a Evo/Lution robi problem z logout. Być może niebawem dodadzą plasma5 do instalera Evo i problem się skończy.

Autor edytował komentarz.
enedil   9 #89 15.02.2015 00:03

@Odyniec_Stary: Nawet gdy ext73 nie komentuje, Ty zaczynasz go pod wątkiem hejtować. Strata czasu. Gdybyś to robił tylko na poziomie, z klasą mógłbym to uznać za zajęcie godne zużytego czasu, natomiast jest jak jest, więc nie ma co więcej na ten temat mówić.

Rav-X   9 #90 15.02.2015 00:16

Na openSUSE Factory jest już dostępna Plasma 5.2.

Autor edytował komentarz.
eranet   5 #91 15.02.2015 00:39

bardzo ładnie się prezentuje :)

flecht   7 #92 15.02.2015 02:06

@Ludvick: Wbrew pozorom, pakietów do wywalenia jest znacznie mniej, niż mogłoby się wydawać. Całość sprowadza się do usunięcia kdebase-workspace, wraz z pakietami od niego zależnymi, i zainstalowania plasma i sddm. Później aktywacja + uruchomienie sddm w systemd i gotowe. Pakiety warto ściągnąć wcześniej.
Ja zabawy miałem więcej, bo pozbyłem się całego kdebase, żeby za chwilę znów dociągać te same pakiety... :D

aak111   6 #93 15.02.2015 08:23

@foreste: Nie da się stworzyć systemu ani jego wyglądu tak żeby nie było czegoś zaczerpniętego albo podobnego do czegoś co już jest. Są pewne rozwiązania sprawdzone i praktyczne i nie zawsze da się wynaleźć koło na nowo

nintyfan   12 #94 15.02.2015 09:12

@aak111: Nie rozumiem. Najpierw piszesz, że nie można ściągnąć, a potem, że nie należy wymyślać koła na nowo. Zdecyduj się.

aak111   6 #95 15.02.2015 09:25

@nintyfan: Źle mnie zrozumiałeś. Fajnie jest jak ktoś stworzy coś nowego tylko nie zawsze jest to możliwe bo są pewne rozwiązania uniwersalne dla każdego systemu, które siłą rzeczy muszą być do siebie podobne.

Odyniec_Stary   10 #96 15.02.2015 09:59

@enedil: Przestań zrzędzić marudo!

e X t 7 3   10 #97 15.02.2015 10:01

@mikolaj_s: Może nie mniejsze ale potrafi działać równie żwawo ;)

Odyniec_Stary   10 #98 15.02.2015 10:09

@e X t 7 3: Poszalałeś w simsach w nocy?

e X t 7 3   10 #99 15.02.2015 10:20

@enedil: wiesz on nawet nie zdaje sobie sprawy, że realizuje plan "czarnego PR`u", tzw. "pożytecznego idioty". Wiesz ile dzięki m.in. niemu mamy wejść na nasz netext73.pl i instalacji programu ? ;) Marcinowi się to nie podobało z początku, ale zobaczył wyniki - wejścia z DP i następcze instalacje po takich "wypowiedziach" i "podtrzymywaniu dyskusji", to sam był zdziwiony jaka to skuteczna forma promocji :D Zatem widzisz jak to czasem złe intencje potrafią się obrócić w promocje wolnego oprogramowania i dobrych jego "produktów" ;). Przy okazji muszę pogratulować Włodarzom DP, niezła ilość wejść musi być na portal skoro mamy tyle przekierowań do Nas ;). Inne wydawać by się mogło większe serwisy potrafią generować mniej, albo podobną ilość.

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   10 #100 15.02.2015 10:25

@que_pasa: Dzięki za reklamę ;). Czy KDE będzie żwawo działać nawet na słabym sprzęcie ? tak zrobię filmik, jak działa na Atomie 330 - kernela atom oczywiście ;) wręcz rakieta ;)

e X t 7 3   10 #101 15.02.2015 10:28

@Odyniec_Stary: dzięki za troskę ... oczywiście i to nawet w realu "na żydzie" w u siebie w Kraku ;) ... ale nie napiąłeś o kernelach - popraw się ;)

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #102 15.02.2015 10:35

@e X t 7 3: Chciało ci się real budować w grze? Już lepiej było stworzyć jakieś wielkie centrum handlowe dla fanbojów.

I nie rób tego filmiku, gdyż narazisz się na kolejną, niezliczoną już śmieszność.

Chyba że tak lubisz?

Odyniec_Stary   10 #103 15.02.2015 10:49

@e X t 7 3: Wejść na stronę masz więcej, ponieważ portal DP posłodził ci w postaci "obiektywnego" testu kerneli i cały czas przyzwala na reklamę, oraz chorobliwe fanbojstwo.
Poza tym część osób chce też sprawdzić co to za dziwak się tutaj tak produkuje w komentarzach i wchodzi się pośmiać na fanbojskie forum i wychodzi.

Rozwiązałem tajemnicę twojego "sukcesu", nie musisz dziękować.

Soren   8 #104 15.02.2015 10:50

A jak wygląda menu kickoff? Niech ktoś podzieli się screenem.
Mam nadzieje że poprawili bo to poprzednie było tragiczne (cholernie niewygodnie było się 'cofać" w nim).

e X t 7 3   10 #105 15.02.2015 10:55

@Odyniec_Stary: reklamę robisz ty, za co ci jednak podziękuję. Ja absolutnie tego nie czynię ;) Odnoszę się tylko do merytoryki danego artykułu, newsa, czy postu. Taka jest różnica ;)

Odyniec_Stary   10 #106 15.02.2015 10:59

@e X t 7 3: Ty i merytoryka? Uśmiałem się jak dzik.

Wracaj do kompilowania lepiej.

e X t 7 3   10 #107 15.02.2015 12:22

@Odyniec_Stary: a widzisz po raz kolejny ci się udało ;). Dziś wypuszczę kernele [Standard i Premium] - ostatnie z serii v33.x - v33.7. Tu wdrożyłem patche usuwające bezzasadne zgłoszenia generowane przez kernel [zmieniam poziom error na warning- tam gdzie stosowanie error uważam za bezsensowne] oraz przy udziale naszego NeteXt73 w bardzo prosty sposób zapewniamy wybór ścieżki zarządzania kolejkowaniem I/O - standardowo + schedulery: CFQ, deadline i noop oraz nowa ścieżkę: blk-mq. Ten ostatni mechanizm kolejkowania procesów I/O zapewnia bardzo wysoką wydajność i responsywność systemu nawet przy dużym obciążeniu, np. operacjami dyskowymi, a dodatkowo zapewnia świetne skalowanie = im mocniejsza maszyna = ma więcej rdzeni/wątków tym lepsza wydajność procesów wyjścia/wejścia, np.

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTgzMjM

btw. pod kernelami v34.x - bazującymi na Linux-3.19.x będzie [jest - właśnie testuje] ten mechanizm [blk-mq] o wiele wydajniejszy.

Autor edytował komentarz.
nintyfan   12 #108 15.02.2015 12:32

@Odyniec_Stary: Ja dla przykładu na DB promuję własną osobę i własne rozwiązania. Co w tym złego? Lepszą pracę idzie dostać, jak się ma portfolio. Ty tego, widać, nie rozumiesz!

Odyniec_Stary   10 #109 15.02.2015 12:54

@nintyfan: Jeśli robisz to w sposób właściwy, to nic złego. Misiek powyżej nie ma pojęcia co to właściwy sposób.

izok1980   8 #110 15.02.2015 13:00

kiedy finalna wersja Kubuntu z plasma KDE 5.2 ? chętnie pobiorę i zainstaluje

  #111 15.02.2015 13:23

Szkoda, że w kubunti 15.04 nie ma global-menu :P

  #112 15.02.2015 13:32

Pracuje na KF5.2 na Archu niemal od samego początku jak wrzucili do głównego repo. Samo środowisko przypadło mi bardzo do gustu choć ikony plików (szczególnie w Dolphinie) wyglądają dużo słabiej niż w serii 4.x.
Jest stabilnie, choć jeszcze wiele aplikacji pozostało jeszcze do przeportowania i pewnie zajmie to trochę czasu.
W połączeniu z jajkiem 3.18 zarządzanie energią na laptopie wygląda bardzo przyzwoicie i szacunkowy czas pracy na baterii na prawde niewiele odbiega od estymowanego przez system Microsoftu.
Zużycie RAMu jest dość niskie i myślę że posiadacze konfiguracji z 2GB pamięci na pokładzie powinni w miarę komfortowo pracować na nowej odsłonie KDE.
Kwestia samych motywów oczywiście subiektywna ale jak autor artykułu to opisał wszystko cały czas ewaluuje i pewnie w przyszłych odsłonach będzie poddawana modyfikacjom.
Do dopracowania pozostaje integracja GTK+/LibreOffice ale przede wszystkim Qt4 z KF5.x.
Przy takim tempie zmian wydaje się jednak że pomimo kłód rzucanym pod nogi choćby przez zespół Gnome/GTK+ za jakiś czas otrzymamy jeszcze lepiej dopracowany produkt.

mikolaj_s   15 #113 15.02.2015 14:36

@e X t 7 3: "Może nie mniejsze ale potrafi działać równie żwawo ;)"

Na i7 to wszystko chodzi żwawo. Jak zachęcasz do KDE to rób bez koloryzowania.

Odyniec_Stary   10 #114 15.02.2015 16:01

@mikolaj_s: Zaraz wstawi filmik jak śmiga szybko po pulpicie na atomie. Oczywiście wszystko na "słowo", bo jego słowo wiele znaczy ;)

flecht   7 #115 15.02.2015 16:51

@mikolaj_s: Na moim wiekowym już lapku z T7500 + GM965 chodzi jak burza. Do tego KRunner jest na tyle dobrym narzędziem, że "lekkie" LXDE i XFCE są dla mnie dużo wolniejszymi rozwiązaniami.

@Soren: Nowy Kickoff zdaje się być wygodniejszy od swojego poprzednika z KDE4. Niestety filozofia skakania po menu wygląda podobnie i próżno tu szukać rozwiązania w stylu choćby Lancelota. Na szczęście jest jeszcze Kicker - odświeżone, klasyczne menu.
Tak Kickoff wygląda u mnie:
http://i.imgur.com/q0eYC9j.jpg
Belkę mam na górze, więc układ jest odwrócony. Jasny motyw ze starszymi ikonami znajdziesz w jednym z wcześniejszych wpisów Lucasa.

Autor edytował komentarz.
  #116 15.02.2015 16:55

Oczywiście nadal nie można zminimalizować zadania na pasku zadań do postaci ikony bez tekstu?

flecht   7 #117 15.02.2015 16:55

@Odyniec_Stary: Na słowo może ci dorzucić zawartość /proc/cpuinfo, lspci, itd. Jeżeli to wciąż za mało, to można jeszcze wrzucić type powyższych itp. itd. Gdzieś niestety trzeba postawić granicę tego absurdu, a zgaduję, że i tak mu nie uwierzysz. Po co to wszystko?

Latający Turban   12 #118 15.02.2015 17:11

W sumie jak odświeżyli klasyczne menu, to ciekawe, czy dodadzą do dolphina opcję mojego komputera. w kde 4 trochę mi tego brakowało.

Sombrer   3 #119 15.02.2015 17:34

Ładny desing tego Plasma 5.2 :)
Przejrzysty (ostrość) i intuicyjny, najlepszy jaki kiedykolwiek wyszedł (w top 3 się mieści).

Autor edytował komentarz.
flecht   7 #120 15.02.2015 17:51

@Odyniec_Stary: Bynajmniej. Nie jestem też zainteresowany jego kernelami. Tego jednakże udowodnić nie mogę, więc możesz sobie snuć dowolną ilość teorii spiskowych. W zasadzie, to już czekam na jakiś twój wpis na blogu, w którym będziesz demaskował mnie i innych, oraz odkłamywał fakty dotyczące kerneli kolegi eXt73. ;-)

Odyniec_Stary   10 #121 15.02.2015 17:53

@flecht: Jak nie jesteś kolegą Tomusia i jesteś normalny, to ja nie mam nic do Ciebie ;)

erx700   4 #122 15.02.2015 18:09

Był błąd programu. Teraz już zabiera 540mb przy starcie. Jest jakaś przeglądarka w Qt, która pasuję do motywu nowej Plasmy ?

e X t 7 3   10 #123 15.02.2015 19:23

@mikolaj_s: Zaraz Ci pokażę jak działa na Atomnie z 2 GB ram [a dokładnie 1.7 bo resztę rezerwuje Nvidia z ION 1] pod 64 bitowym system ;) Grunt to odpowiednio zoptymalizowany system. Tu KDE niczemu nie jest "winne" ;) ... już wrzucam na Yotuba.

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   10 #124 15.02.2015 19:24

@Odyniec_Stary: Twoich "słabości" niestety nie można zaliczyć do standardowych. Ale swoją rolę spełniasz wyśmienicie ;)

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   15 #125 15.02.2015 19:38

@e X t 7 3: " jak działa na Atomnie z 2 GB ram "

Ja mam komputery, które mają 512MB.

"Tu KDE niczemu nie jest "winne" ;) "

LXDE działa wydajnie na standardowym kernelu.

e X t 7 3   10 #126 15.02.2015 19:46

@mikolaj_s: cóż 512 to zajmuje sam system po stracie ... ale mówimy chyba o raczej minimalnych na chwile obecnie wymaganiach dla desktopu, a nie o antykach ;)

https://www.youtube.com/watch?v=p9BQkycxT4w

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #127 15.02.2015 20:01

@e X t 7 3: Niestety tomaszu ja tu się tylko zgrywam a ty jesteś taki na co dzień. Pewnie dlatego nie masz znajomych, a rodzina się ciebie wstydzi.

mikolaj_s   15 #128 15.02.2015 20:01

@e X t 7 3: Niektórzy muszą jeszcze się męczyć z takimi antykami, dlatego używają LXDE. ;) A tam gdzie mam lepszy komputer używam Unity.

PS. Mógłbyś nagrywać bezpośrednio z pulpitu, bo jakość nagrania na tym bardzo cierpi.

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   10 #129 15.02.2015 20:05

@mikolaj_s: wiem ;)

e X t 7 3   10 #130 15.02.2015 20:08

@Odyniec_Stary: hehe uwielbiam twoje teksty, jak bym czytał Kawkę :D Idealnie wpisujesz się w jego dzieła ... On [Kawka] chyba antycypował ciebie jako postać swoich dzieł ;). Wiesz Ja coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że ty chyba z domu nawet nie wychodzisz ... żyjesz w przekonahiu, że nieznane w świcie chce cie "skrzywdzić" :P

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #131 15.02.2015 20:25

@e X t 7 3: Postać Kawki była wymyślona, ty niestety jesteś prawdziwy i twoje zachowanie również. Bohaterem książki też nie będziesz, no chyba że książką nazwiemy kartę pacjenta w zakładzie zamkniętym (a będzie co wpisać).

que_pasa   9 #132 15.02.2015 20:35

@e X t 7 3: prędkość porywająca, usnąłem czekając aż dolphin się otworzy.

@mikolaj_s: nagrywanie pulpitu bezpośrednio będzie możliwe z nowszą wersją kernela

Autor edytował komentarz.
Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #133 15.02.2015 20:37

@mikolaj_s: Niedługo, to zostaną tylko te "antyki" lub AMD, bo Intel z Microsoftem przygotował "niespodziankę" dla Open Source. Linux przez tyle lat był rakiem w oczach M$ i teraz z producentami sprzętu będą chcieli go wyciąć w imię teoretycznego bezpieczeństwa :(

http://www.pcworld.com/article/2883903/how-intel-and-pc-makers-prevent-you-from-...

e X t 7 3   10 #134 15.02.2015 20:59

@mikolaj_s: jelsi bym tak robił to nie widać byłoby tego co chciałem pokazać - płynności środowiska [stałe 60 fps] ;)

e X t 7 3   10 #135 15.02.2015 21:00

@que_pasa: To maszyna majająca na karku juz ponad 6 lat ;) Ja ostatnio uruchamiając Windows 10 na maszynie z najnowszym Intelem Celeron + 4 GB ram - w szoku byłam jak muliło :P

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   10 #136 15.02.2015 21:03

@Roman Brzeszczyszczykiewicz: spokojnie i na to znajdzie się rade ... dodatkowo prawdopodobnie ze szkodą dla użytkowników Windows. Vide casus secure boot i pojawiającego się już oprogramowania do blokowania bootloader + uefi. Jeśli user Windows nie zapłaci, a EPROM nie jest wyjmowany, tylko wlutowany w płytę = nie odpali już nigdy swoje maszyny. Jak to zrobić udało się odkryć w czasie "walki" z tym rozwiązaniem MS, aby odpalić Linuksa.

Autor edytował komentarz.
que_pasa   9 #137 15.02.2015 21:09

@e X t 7 3: te stałe 60fps to chyba u Ciebie czas oczekiwania na uruchomienie programu (60 sekund). Gdzie ta wydajność kde i linuksa reklamowana przez Ciebie.

Autor edytował komentarz.
erx700   4 #138 15.02.2015 21:16

Znikł mój poprzedni komentarz, ale problem już rozwiązany. Dałem odpowiednią konfigurację w /etc/sddm.conf i teraz się loguję automatycznie i cały system się uruchamia w 30 sekund na starym hdd :-)

Jest może jakiś wpis do Gruba, który od razu ustawi na max rozdzielczość ekranu na Archu ? Denerwuję mnie, że przez kila sekund mam niską rozdzielczość konsoli, potem miga ekran, ustawia się dobra rozdzielczość, a ja nie mogę przez to przeczytać co jest na początku.
@e X t 7 3 Nieźle to wygląda na tym filmiku. Rozumiem, że dysk hdd ?

Odyniec_Stary   10 #139 15.02.2015 21:23

@e X t 7 3: "elsi bym tak robił to nie widać byłoby tego co chciałem pokazać - płynności środowiska [stałe 60 fps] ;)"

To było widać tylko w twoje wyobrażni tomuś dla całej reszty była to kolejna bzdurka potwierdzająca regułę o przydatności twoich kerneli

ddobrow   2 #140 15.02.2015 21:25

@lucas__: netrunner 15 z Plasma 5.2 znajduje się na serwerze http://pub.netrunner-os.com/

e X t 7 3   10 #141 15.02.2015 21:25

@que_pasa: uruchom na tym Atomie Windowsa i zobacz co o pokaże ;). Czas uruchamiania pierwszorazowej aplikacji oczywiście zależy w tym przypadku od dysku ... który "do najszybszych" nie należy ;). Jak tam był Windows 7 i testowo 8.1 i 10 to uruchomianie chrome [w szczególności pod pod win 10] trwało do minuty ! szybkość dotyczy działania już samych aplikacji i środowiska - na dysk nie ma wpływu - fizyki nie przeskoczę. Już z niego wyciskam "7 poty".

e X t 7 3   10 #142 15.02.2015 21:31

@erx700: Tak HDD i to strasznie wolne hdd ;). Tu rozdzielczość ustawieniach w konfiguracji Gruba. Arch gdzie to ma ? Ubuntu/Kubuntu/pochodne maja w: /etc/default/grub. Przykład tego co generujemy pod naszym generatorem - zawarty w NeteXt'73:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/2936246/screeny/grub-generator-netext73.png

GRUB_COLOR_HIGHLIGHT=black/blue
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=1280x1024x32
GRUB_COLOR_NORMAL=black/black
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_DEFAULT=0
GRUB_GFXMODE=1280x1024
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi=Linux pcie_aspm=force acpi_enforce_resources=lax zswap.enabled=1 zswap.compressor=lz4 scsi_mod.use_blk_mq=1"
GRUB_BACKGROUND=/opt/NeteXt73/menu/grub_background.png

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #143 15.02.2015 21:33

@e X t 7 3: Ja myślałem że jesteś taki zdolny iż potrafisz przeskoczyć fizykę.
A może jesteś po prostu skromny? W takim razie nie wstydź się i pokaż wszystkim na co cię stać.

fufus   9 #144 15.02.2015 21:37

@e X t 7 3: są ludzie którzy pracują uczciwie i nie sraja pieniędzmi, maja na utrzymaniu rodziny przez co ich nie stać na wymianę 6letniego kompa... Trzeba np. ubrać dziecko.

lucas__   13 #145 15.02.2015 21:40

@ddobrow: Ok pobrałem, wyglada jak wersja KDE 4.x ;p Jak znajde czas może napisze coś wiecej na blogu

@mikolaj_s A próbowałeś nagrywać pulpit w Linuksie kiedykolwiek? Narzut jest niesamowity, nic dziwnego, że e X t 7 3 nagrywa kamerką. Na jednordzeniowcu zarżnąłby procka ;p

Autor edytował komentarz.
que_pasa   9 #146 15.02.2015 21:41

@Odyniec_Stary: tomuś pochodzi z innej planety zwanej sims, tam używają innej fizyki i dlatego nie udaje mu się tutaj zagiąć czasoprzestrzeni.

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #147 15.02.2015 21:45

@que_pasa: Na jego miejscu wcale nie wychodziłbym z tego świata. Tam przynajmniej jest kimś i nikt z niego nie kpi.

e X t 7 3   10 #148 15.02.2015 21:47

@fufus: To jest smutna rzeczywistość naszego bądź co bądź pięknego Kraju. Tyle, że niestety czas nie stoi w miejscu i to co było dobre, czy też przynajmniej przyzwoite 6 lat temu, obecnie już do takich nie należy. To jest obiektywny fakt niezależny od innych czynników. Tu zobacz Linux nawet z takiej maszyny potrafi "wycisnąć" co się da. W przypadku produktów MS, praca na takiej maszynie nie będzie z reguły należała do najprzyjemniejszych.

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   10 #149 15.02.2015 21:50

@que_pasa: Po pierwsze Tomuś proszę sobie mówić do swojego chłopaka. Po drugie widać kwestia mostów Einsteina-Rosena zapewne jest poza granicami kolegi percepcji ;)

Autor edytował komentarz.
lucas__   13 #150 15.02.2015 21:53

@e X t 7 3: @@que_pasa @@Odyniec_Stary

Wasze trio jest lepsze niż Nazir swego czasu, w takim tempie niedługo dojedziem do 200 komentów. Jednym słowem tak trzymać ;p

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #151 15.02.2015 21:55

@e X t 7 3: Tomasz, jeszcze nie odkryłeś że w twoich wpisach takie zwroty jak:
"obiektywny fakt ", brzmią jak zapewnienia o uczciwości przez polityków?

Żebyś zrozumiał o co mi chodzi, to chodzi o kompletny brak wiarygodności twojej osoby. Pewnie jesteś zszokowany, że jak to możliwe? Przecież jestem taki transparentny i profesjonalny w tym co robię i ludzie mnie lubią.

Zatem moja rada jest następująca - nie używaj na przyszłość wyżej wymienionych sformułowań, gdyż nikt w nie poza tobą nie wierzy.

Capisci?

Odyniec_Stary   10 #152 15.02.2015 21:56

@lucas__: Jeśli EXT nie strzeli focha i nie odejdzie z portalu ;)

Odyniec_Stary   10 #153 15.02.2015 21:58

@e X t 7 3: Wytłumacz o co chodzi z tym mostem, bo słyszałem o jednym co niby się zapalił w Warszawie, to ten?

e X t 7 3   10 #154 15.02.2015 21:59

@lucas__: Widzisz tu zmuszony jest do opędzania się od muszek owocówek, a ze przy okazji przyczyniają się do Naszego Projektu jakoś to akceptuje ;)

e X t 7 3   10 #155 15.02.2015 22:03

@Odyniec_Stary: wiesz dziś wygenerowałeś świetny ruch u Nas + sporo nowych instalacji. Nie zamierzam przestać karmić trolla znoszącego złote jaja, to byłoby głupota ;)

que_pasa   9 #156 15.02.2015 22:07

@e X t 7 3: misiu, jaki ty dzielny jesteś

e X t 7 3   10 #157 15.02.2015 22:24

@que_pasa: nie wiem czemu tak się do mnie zwracasz [tak zdrobniale już po raz drugi ... daje do myślenia :P] ... mam żonę, jestem zatwardziałym "heterykiem" ... więc wiesz, wybacz nie ma szans ;P ;)

Autor edytował komentarz.
  #158 15.02.2015 22:24

A ja mam wrażenie, że część zazdrości ext73, że robi co lubi i umie i jeszcze na tym może zarobić. Panowie que_pasa i Odyniec_Stary, pokażcie czym możecie się pochwalić ?

Odyniec_Stary   10 #159 15.02.2015 22:51

@Obiektywno_nieobiektywny (niezalogowany): tak to jest na pewno zazdrosc zwlaszcza ze jest czego zazdroscic :-)

e X t 7 3   10 #160 15.02.2015 23:04

@Obiektywno_nieobiektywny (niezalogowany): Postawiłeś trafną diagnozę ;). odyniec niestety nic nie potrafi oprócz trollowania. Jak widzisz Ja to wykorzystuje w pozytywny sposób ;). Nikt tak nie generuje ruchu jak troll nr 1 [odyniec] ;)

Autor edytował komentarz.
  #161 15.02.2015 23:07

Nie wiem co wam odbija, na tych Atomach Windows na prawdę chodzi T R A G I C Z N I E, a na filmiku chodzi na prawdę ładnie. Dysków w netbookach nie oszukasz niestety. Szwagierce nie tak dawno właśnie wyrzuciłem XPka bo to straszna kłoda, a zainstalowałem Xubuntu, ale widząc po filmiku na pewno i tak nie było tam takiej płynności, choć źle też nie było. Widzę jednak, że sami nakręcacie tutaj rozmowy, a dzięki temu ludzie z ciekawości sprawdzą co to są za kernele. Więc robicie mu dobrą robotę ;).

flecht   7 #162 15.02.2015 23:15

@e X t 7 3: Arch ustawienia GRUBa ma tam, gdzie i reszta.
@erx700: Jak zwykle niezawodne wiki:
https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB/Tips_and_tricks
Ze swojej strony proponuję doinstalować pakiet sddm-kcm - dodaje konfigurator sddm w ustawieniach systemowych.

przemo188   8 #163 16.02.2015 01:34

Jest już Netrunner 15 Prometeusz - z KDE 5.2 - wersja oficjalna.

Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #164 16.02.2015 06:56

@KaRnaSX: Nie za bardzo lubię distra ubuntupodobne i nie mam okazji sprawdzić tych jego kerneli, ale możesz spróbować w Rosa Linux LXDE jak działa kompilowany przez rosyjską firmę ich kernel 3.14-nrj. @eimi obiecywał nawet artykuł i ich porównawcze testy.

Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #165 16.02.2015 07:04

@e X t 7 3: To chore, deweloperzy znajdą obejście tej blokady Intela i MS, później znowu te firmy coś wymyślą, żeby ubić Open Source i znowu.........

Hase   4 #166 16.02.2015 07:29

Kto chce się pobawić nowym KDE, ma dobrą okazję, właśnie wyszedł nowy Netrunner oparty o KDE 5.2 http://www.netrunner.com/netrunner-15/

Odyniec_Stary   10 #167 16.02.2015 08:25

@KaRnaSX: "Widzę jednak, że sami nakręcacie tutaj rozmowy, a dzięki temu ludzie z ciekawości sprawdzą co to są za kernele. Więc robicie mu dobrą robotę ;)."

Z ciekawości to ludzie wchodzą na jego stronę, gdzie od razu odpycha ich jego zdjęcie o szaleńczych oczach, oraz komentarze fanbojów, a także ceny za kernele, które mają normalnie za darmo i działające identycznie bez jego "magicznych" usprawnień. To sprawia że wychodzą stamtąd bardzo szybko w przeświadczeniu że krytykujący jego osobę mają rację.

Oczywiście Tomasz konfabuluje o wielkiej popularności "jego" produktów, ale prawda jest tak że klepie on te kernele chałupniczo i sukcesem dla niego jest jak 1-2 klientów (frajerów) znajdzie się na miesiąc.

  #168 16.02.2015 08:28

@Odyniec_Stary: Ja mam wrażenie, że u Ciebie też widać pewne oznaki choroby, co Ty tak cały czas atakujesz ext73 ? Robi co lubi i nic Tobie do tego.

e X t 7 3   10 #169 16.02.2015 08:29

@Roman Brzeszczyszczykiewicz: wiesz te działania przypominają "chwytanie się brzytwy". Zawsze próba blokowanie skutkuje próbą "odblokowania". Tak jest świat skonstruowany. W tej sytuacji z reguły najbardziej cierpieć będą użytkownicy - krótkotrwale Linuksa [początkowe problemy z instalacja] i kolejno długofalowo Windows [wykorzystanie odkrytych luk do robienia im "kuku"].

nintyfan   12 #170 16.02.2015 08:45

Szanowny autor powołuje się na swój wpis o problemach CSD z KDE, a ja znalazłem, że po wyłączeniu skryptu KWin o nazwie enforces window decoration, CWD działają.

Odyniec_Stary   10 #171 16.02.2015 08:58

@MiL-: Trochę przeziębiony jestem, ale ogólnie nie narzekam ;)

A u Ciebie jak?

MiL-   9 #172 16.02.2015 09:20

@nintyfan: Może ma jeszcze ferie i się nudzi :)

davidns   7 #173 16.02.2015 09:25

no nie da się ukryć, że KDE to obecnie najlepsze pod każdym względem środowisko graficzne... NAwet Micro$oft obecnie wszystko ściąga od KDE i wrzuca do kolejnych wersji winzgrozy jako super nowości...

Odyniec_Stary   10 #174 16.02.2015 09:25

@MiL-: Technicznie mam cały czas ferie odkąd założyłem własną działalność i nie muszę zasuwać do biura na 8.
Dzieciaki tego nie zrozumieją ;)

dr.boczek   9 #175 16.02.2015 09:26

@Odyniec_Stary Coś mnie ominęło... :)
@e X t 7 3 dostrzegłem w twojej superprodukcji kilka błędów. Gdzie słynne 100% obciążenie CPU? I gdzie słynny test responsywnosci "time date"?

Jestem zawiedziony.

Odyniec_Stary   10 #176 16.02.2015 09:27

@dr.boczek: Ja czekam jeszcze na test działania Wiedźmina 2 ;)

  #177 16.02.2015 09:30

Jak ja nie cierpię tych płaskich interfejsów. Plasma 5.2 jest obrzydliwa ale to i tak nic w porównaniu z Windows 10. Kto im wmówił, ze ludziom to się podoba. Jedynie Gnom z płaskim interfejsem jakoś wygląda.

http://localizator.deviantart.com/art/Gnome-3-14-on-Arch-Linux-490008462

http://localizator.deviantart.com/art/My-Desktop-497975271

dr.boczek   9 #178 16.02.2015 09:35

@Odyniec_Stary: ale słynny "wirujący pulpit" był. To najważniejsze. Ostatnio zastanawiałem sie co stanie sie z linuxem jak Linus odejdzie i dziś już wiem ze następca nam rośnie i dojrzewa.

nintyfan   12 #179 16.02.2015 10:01

@dr.boczek: Jak Linus umrze, to Linux będzie chyba musieć zmienić nazwę, bo Linus zastrzegł słowo Linux(znaki handlowe).

s77s   7 #180 16.02.2015 10:22

Ja używając Manjaro 0.8.x usunąłem KDE 4.x i zainstalowałem Plasma 5.
Wszystko działa jak najbardziej stabilnie.
CSS jest bardzo łatwy, więc uważam to za jedno z niewielu dobrych ruchów deweloperów GNOME.
Jednakże ich postawa już tak wspaniała nie jest.
Dla tych co nie wiedzą nowy tray w KDE wykorzystuje nowe lepsze API, które pozwala na całkiem niezłe efekty.
Aby programy pisane w GTK+ swoje ikonki miały w tray wystarczy zainstalować:
libappindicator-gtk2
libappindicator-gtk3
oraz:
sni-qt
dla programów używających Qt4.
Jeśli ktoś ma taki problem z nowym KDE na Manjaro:
"could not sync environment to dbus"
to należy zainstalować pakiet:
downgrade
i wydać polecenie:
downgrade dbus libdbus
i wybrać starszą wersję tych pakietów.
Ten błąd został naprawiony w nowszych wydaniach Plazmy, które jeszcze nie są dostępne w Manjaro.
Miłego testowania !

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #181 16.02.2015 10:45

@dr.boczek: MiśLinux ;)

dr.boczek   9 #182 16.02.2015 10:58
jola fanka przesiadywania na drzewach   2 #183 16.02.2015 10:58

netrunner 15 i netext73 instalacja sterownika nvidia restart komputera i system leży na łopatkach czarny ekran i to ma być system

Autor edytował komentarz.
dr.boczek   9 #184 16.02.2015 11:05

@jola fanka przesiadywania na drzewach: Srubuntu musisz użyć. Taka filozofia!

e X t 7 3   10 #185 16.02.2015 11:24

@jola fanka przesiadywania na drzewach: jaki kernel i która wersja sterownika, jaka maszyna. Zbyt mała liczba informacji.

e X t 7 3   10 #186 16.02.2015 11:25

@dr.boczek: widzę, że dzieciaczkom się nudzi ... ale zaraz u was ferie się chyba już skończyły tak ? ;)

jola fanka przesiadywania na drzewach   2 #187 16.02.2015 11:31

@e X t 7 3: Twój kernel i sterownik laptop vaioF22

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   10 #188 16.02.2015 11:42

@jola fanka przesiadywania na drzewach: wiesz to zbyt skąpe informacje - podaj proszę konkretne wersje oraz jaki układ graficzny, czy tam jest optimus ?

jola fanka przesiadywania na drzewach   2 #189 16.02.2015 11:48

@e X t 7 3: karta nvidia brak optimusa,najnowsze wersje z Twojego programu kernel 3.18.2

e X t 7 3   10 #190 16.02.2015 11:59
e X t 7 3   10 #191 16.02.2015 12:03

@Odyniec_Stary: w sytuacji, gdy ktoś nic merytorycznego nie ma do dodania próbuje ośmieszyć [to normalna reakcja obronna na bark zrozumienia/strach przed nieznanym i niezrozumiałym] ... to standardowa procedura słabych ludzi. Tak to działa ... niestety pewna część osób nie potrafi "przekroczyć rubikonu" ... po prostu jest "zbyt słaba intelektualnie" ;). Jak to jeden z najmądrzejszych ludzi zauważył - Mahatma Gandhi:

http://www.svlug.org/events/refund/M16.jpg

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   10 #192 16.02.2015 12:18

@Odyniec_Stary: Człowieku nie potrafisz nic sensownego zrobić w obszarze w którym twierdzisz, że coś wiesz [IT]. Nie widzę twoich projektów, programów, nie uczestniczysz w żadnych zespołach Developerskich. Powiedz mi jaką ty masz wiedzę, doświadczenie i umiejętności aby oceniać innych ? Do tej pory - choć już wielokrotnie o to prosiłem nie przedstawiłeś mi wyników swojej pracy, czy pasji, co jednie utwierdza mnie w przekonaniu, że prawdopodobnie nic sobą nie reprezentujesz, nie masz wiedzy merytorycznej, ani podstaw intelektualnych, aby coś sensownego stworzyć. Zastanów się nad swoim postępowaniem, może się mylę i nie jest za późno na rozwój intelektualny i naukę.

jola fanka przesiadywania na drzewach   2 #193 16.02.2015 12:25

@e X t 7 3: mógłbyś dziewczynie udostępnić kernel premium

Odyniec_Stary   10 #194 16.02.2015 12:28

Denerwujesz się? Kernele czekają.

Jesteś ostatnią osobą której mógłbym cokolwiek przedstawiać. Po prostu nic nie znaczysz i nie mam też w tym żadnego interesu.

Jesteś także jedyną osobą która nie zauważa problemu ze sobą, a to bardzo nie dobrze.

lucas__   13 #195 16.02.2015 12:30

@jola fanka przesiadywania na drzewach:

System settings> driver manager i tam sobie doinstaluj

@@Hase
@@przemo188

Jep właśnie testuję ;)

e X t 7 3   10 #196 16.02.2015 12:32

@Odyniec_Stary: zatem nic ... tak jak myślałem ;)

e X t 7 3   10 #197 16.02.2015 12:33

@jola fanka przesiadywania na drzewach: zgłoszenia odnośnie netext73 oraz kerneli proszę na naszą stronę lub mail ;)

jola fanka przesiadywania na drzewach   2 #198 16.02.2015 12:45

@e X t 7 3: kernel premium otrzymam za darmo

dr.boczek   9 #199 16.02.2015 12:49

@e X t 7 3: http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Plasma-5.2--community-design-w-akcji,60989.h...

wcześniej tego nie zauważyłem ale dobry kierunek obrałeś i zaczynasz gadać jak człowiek. Dobrze, że konkretnie piszesz o zmianach i tak trzymać ALE wciąż wdajesz się w niepotrzebne dyskusje i publikujesz te dziecinne filmiki żeby coś udowadniać za pomocą wirującego pulpitu.

e X t 7 3   10 #200 16.02.2015 12:52

@dr.boczek: ;) ten "wirujący pulpit" ma pokazać, że nawet tak słabe maszyny potrafią działać sprawnie, wydajnie i responsywnie.

flecht   7 #201 16.02.2015 13:29

@szon (niezalogowany): Ciekawe, że czepiasz się standardowego motywu Plasmy, przyrównując go do niestandardowego motywu dla GNOME. Pomijam już fakt, że masz domyślnie dostępnego niepłaskiego Oxygena. :P

sr57be45   7 #202 16.02.2015 13:29

@e X t 7 3:;) ten "wirujący pulpit" ma pokazać, że nawet tak słabe maszyny potrafią działać sprawnie, wydajnie i responsywnie.

Potrafią wyświetlać pulpit płynnie i tu kończy się ta realna "wydajność" tylko I/O słabszych maszyn. A "wydajność pulpitu" czy raczej niski narzut środowiska graficznego kojarzy mi się tylko z Fluxbox lub Blackobox.

Autor edytował komentarz.
jola fanka przesiadywania na drzewach   2 #203 16.02.2015 14:40

@e X t 7 3: sterownik nvidia nie chce sie pobrać sumy kontrolne niezgodne z założonymi zdjęcie http://www.zimagez.com/zimage/zrzutekranu11.php

jola fanka przesiadywania na drzewach   2 #204 16.02.2015 14:42

@Odyniec_Stary: wolałabym kernel niestety nie chce podesłać

Odyniec_Stary   10 #205 16.02.2015 14:57

@jola fanka przesiadywania na drzewach: Podaj się za Linusa i od razu wyślę

dr.boczek   9 #206 16.02.2015 15:04

@e X t 7 3: A Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że te wirujące pulpity to dziecinada i tylko na dzieciach to robi wrażenie?

A w ogóle to mi responsywność spadła DRASTYCZNIE na atomie !!!
http://www.zimagez.com/zimage/resp0.php

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #207 16.02.2015 18:00

@dr.boczek: Poczekaj aż włączy Wiedźmina dwójeczkę to Ci laczki spadną z wrażenia.

que_pasa   9 #208 16.02.2015 19:51

@dr.boczek: zobacz na ten komentarz http://www.dobreprogramy.pl/Drugie-urodziny-klienta-Steam-na-Linuksie-od-niemal-...

resztę dopowiedz sobie sam, ten bełkot o kompilacji to magia z wiedźmina, która udaje się tylko w simsach

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   10 #209 16.02.2015 20:28

@que_pasa: ;) czytam i nadziwić się nie mogę ... widać jesteś wybitnym specjalistą, czekam zatem ciekawe rozwiązania ... nawet nie potrafisz wychwycić wszystkich zmian, jakie wprowadzałem wtedy w kenelu, a co dopiero dywagować o kompilacji ... żałość panie żałość ;)

Odyniec_Stary   10 #210 16.02.2015 20:30

@e X t 7 3: Nikt nie potrafi wychwycić tych zmian poza tobą

e X t 7 3   10 #211 16.02.2015 20:42

@dr.boczek: najprostszy [cube] z możliwy pokaz responsywności systemu. Co do atoma, jakąż to wersje Pan męczysz ? ;)

que_pasa   9 #212 16.02.2015 20:46

@e X t 7 3: gdyby były już wtedy byś je nam pokazał. Ty lubisz się chwalić jaki to mądry, dzielny i męski jesteś. ;)

e X t 7 3   10 #213 16.02.2015 21:09

@que_pasa: ;) ale po co ? informuje jedynie ogólnie o tym - wszystko jest z źródłach. Wolę pokazywać wyniki, nie to jak to osiągam ;)

e X t 7 3   10 #214 16.02.2015 21:12

@Odyniec_Stary: Ty byś na pewno nie był w stanie, ale na ten moment wychwycić miano okazje w 8894 przypadkach = pierwszorazowe instalacje liczone od kwietnia 2014 ;)

que_pasa   9 #215 16.02.2015 21:34

@jola fanka przesiadywania na drzewach: "netext73 instalacja sterownika nvidia restart "

It's not a bug, it's a feature

@e X t 7 3: ściągniemy źródełka (jak są), porównamy.

"ale na ten moment wychwycić miano okazje w 8894 przypadkach = pierwszorazowe instalacje liczone od kwietnia 2014 ;)"

no to wiemy ile do skarbówki powinieneś odprowadzić ;)

edycja: nie uwierzycie, zainstalowałem ext73kernelv576turbo24 i mi sie procek zmienił z N270 na i7 i ramu przybyło 16GB (cyt. bok)

@lucas__; "w takim tempie niedługo dojedziem do 200 komentów"

może być i 1000 komentarzy, byleby pogonić naszego reklamiarza.

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #216 16.02.2015 22:04

@e X t 7 3: to by znaczylo ze bardzo czesto robisz format u siebie na komputerze, nawet kilka razy dziennie przez wiele lat. Czyzby cos nie dzialalo jak trzeba?

Odyniec_Stary   10 #217 16.02.2015 22:07

@e X t 7 3: wyniki to jakies smieszne filmiki z pulpitu co niby maja pokazac wielka szybkosc tych placebo kerneli. Brawo!

e X t 7 3   10 #218 17.02.2015 00:23

@que_pasa: czytanie ze zrozumieniem jest widać problemem. Napisałem zainstalowanych, nie zakupionych ... a szkoda. Co do źródeł, wątpię. Przy okazji zrobiłem właśnie patch na błędy intela Fifo Underrun, będzie w v34.0 ... ale po co ci to piszę pewnie nawet nie wiesz co zacz ;)

que_pasa   9 #219 17.02.2015 00:31

@e X t 7 3: odyniec był w ubikacji, nie korzysta z kaczuszki jak Ty.

Zainstalowałem kernel ext i skrypty apm i stał się cud: LICZNIK OD PRĄDU ZACZĄŁ SIĘ COFAĆ, w tej chwili to ja zasilam elektrownię. Komputer nie dość, że mniej prądu bierze to teraz go jeszcze produkuje i sprzedaje sam do elektrowni.

ext, Linus T. to przy Tobie cienias. Pójdź krok dalej, napisz własny kernel od nowa.

Autor edytował komentarz.
dr.boczek   9 #220 17.02.2015 00:59

@que_pasa "nie uwierzycie, zainstalowałem ext73kernelv576turbo24 i mi sie procek zmienił z N270 na i7 i ramu przybyło 16GB" - to nie jest przypadkiem jakiś mój cytat? :)

@e X t 7 3 żeby było jasne... to wszystko co Ty czarujesz w tym swoim wiedźminie, te wszystkie optymalizacje... ja to mam domyślnie. Serio.
Po prostu ściągam distro, instaluję i już - gotowe! Mam responsywność, mam stabilność, mam wydajność. Kiedy eimi testował "twoje" czary to zrobiłem sobie identyczne testy pod swoim systemem, na domyślnym kernelu i pamiętasz pewnie jakie miałem wyniki bo je publikowałem.

Dziś można sprzedać naprawdę wszystko jak się to odpowiednio "zapakuje", Ty się na pakowaniu nie znasz i już Ci kiedyś o tym napisałem. Chrzanisz od rzeczy w komentarzach i wdajesz się w tak durne dyskusje, że nikt z DP nie będzie brał na poważnie tych Twoich optymalizatorów. Nawet eimi sie poddał chyba z tym drugim testem - nie dziwię się po tych wszystkich komentarzach.

To co robisz to jest trochę taka homeopatia. Kiedy czytam o homeopatii to dowiaduję się, że leki zawdzięczają swoje działanie jakiejś "energii" - nikt nie potrafi powiedzieć jakiej. Rozcieńczenie substancji jest tak silne, że sama woda leczy. Można to porównać do sytuacji w której zwalisz sobie gruchę kąpiąc się w Łebie a jakaś szwedka następnego dnia zajdzie w ciążę.
I trochę tak postrzegam Twoje kernele, może coś tam czarujesz w nich, może chcesz dobrze ale ich działanie jest homeopatyczne, przynajmniej dla mnie i jak się okazuje dla wielu innych również. Nie pisz mi o swoich zadowolonych klientach bo nikt ich nigdy nie widział.

e X t 7 3   10 #221 17.02.2015 06:24

@dr.boczek: nie chce mi się już tłumaczyć. Każdy używa tego co mu najbardziej pasuje. Ja do niczego nie zmuszam. Wiem jakie wyniki ma mój kernel i rozwiązania, a jakie na takiej samej maszynie np. Arch, czy Manjaro i wiem, że w identycznym środowisku będę miał lepsze rezultaty. Mnie jednak nie interesuje "wchodzenie w buty" tych Dystrybucji, Każdy ma prawo wyboru. Co do klientów, tu ważne, że Ja Ich widzę ;). My robimy swoje, a pieski szczekają - taka jest mentalność ludzi [tych najbardziej zakompleksionych] i jak widać jest to niezmienne od wieków ;)

Odyniec_Stary   10 #222 17.02.2015 08:06

@e X t 7 3: Zalecam usunięcie konta. Game over.

GBM   22 #223 17.02.2015 08:41

@e X t 7 3 Dziwny gość z Ciebie... tak czytam te Twoje komentarze i po prostu jeszcze bardziej odpychasz mnie od tego, żeby spróbować z Twojego "optymalizatora" w ramach zobrazowania o WTF chodzi... Generalnie Twoja klientela raczej nie byłaby zadowolona, gdyby przeczytała Twoje wypociny w komentarzach... Daj sobie na wstrzymanie ;)

Szkoda, że @que_pasa i @dr.boczek tracą czas na takie jałowe dysputy. Dajcie sobie wszyscy Panowie spokój, szkoda Waszych nerwów, a naszych (Czytelników) oczów :P

e X t 7 3   10 #224 17.02.2015 08:45

@Odyniec_Stary: hehe zalecania i ty. Przecież ty nie potrafisz nic zrobić, wiec jak możesz zalecać ? - aha tak w twoich simsach możesz ;). Masz jakiś doktorat certyfikaty międzynarodowe, etc ? Nie masz. Masz protfolioo z projektami, swoją stronę, aplikacje, etc ? Nie masz. Skończ zatem z tą dziecinadą, tylko pokazujesz swoja niekompetencje.

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #225 17.02.2015 08:49

@e X t 7 3: Wejdź do ustawień profilu, tam jest taka opcja. Ewentualnie napisz do admina. Pewnie z miłą chęcią to uczyni.

e X t 7 3   10 #226 17.02.2015 08:50

@GBM: co Cię tu odpycha ? Także uważam, że prowadzenie z tymi osobnikami "dyskusji" nie ma najmniejszego sensu ... Co do moich rozwiązań, tu ni jak ma się do tej "pyskówki".

Odyniec_Stary   10 #227 17.02.2015 08:53

@e X t 7 3: Twoje rozwiązania są takie same jak twoja postawa jako człowieka. Reklamujesz się nawet w temacie z prośbą o przekazanie 1 % podatku dla chorej osoby. Nie masz za grosz honoru i przyzwoitości. Najlepiej przepadnij i żeby nikt już więcej o tobie tutaj nie usłyszał.

e X t 7 3   10 #228 17.02.2015 09:04

@Odyniec_Stary: to co napisałeś jest poniżej pasa w stosunku do Tomka. Tym pokazałeś kim jesteś.

Odyniec_Stary   10 #229 17.02.2015 09:14

@e X t 7 3: Usuń konto.

e X t 7 3   10 #230 17.02.2015 09:43

@Odyniec_Stary: zachowaj zatem konsekwencje i pokaż tu także "klasę":

http://www.dobreprogramy.pl/freyah/1-podatku-niby-tak-niewiele-a-mozesz-pomoc,61...

Powiem szczerze myślałem, że po prostu jestem "niezbyty mądry", ale to co zrobiłeś już przechodzi wszelkie dopuszczalne normy. To co napisałeś już przepełniło czarę i pragnę Ci poinformować, że kolejne wpisy traktować już będę jako realizację znamion czynów art. Art. 190a. § 1 w związku z art. 216 § 2 kk

Odyniec_Stary   10 #231 17.02.2015 09:48

@e X t 7 3: Usuń konto.

Daruj sobie śmieszne sądowe pogróżki. Dostałeś łupnia od dr. boczek i chwytasz się brzytwy aby tylko jakoś z tego wyjść. Niestety za późno na to.

Autor edytował komentarz.
bachus   23 #232 17.02.2015 13:43

@e X t 7 3 i @Odyniec_Stary: panowie, styknijcie się siusiakami na zgodę i już spokój, albo na priva, czy innego irca; aż przykro patrzeć - jeden trolluje a drugi daje się wciągnąć w dyskusję.

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #233 17.02.2015 13:58

@e X t 7 3: To imho bardzo niemądrze z Twojej strony, jeśli jakkolwiek informujesz iż masz dostęp do / lub kontakt z jednostką/instytucją/organem mającym styczność z wrażliwymi danymi. Domyślam się, że piszesz o jednostce wojskowej.

Stąd proponowałbym wyedytowanie odpowiednio Twojego komentarza, a następnie przemyślenie - czy dalej musi mieć miejsce ta jałowa dyskusja oraz, czy nie popełniłeś w pewnym stopniu fuckup'u "chwaląc się" o tym, że dla kogoś tam pracujesz...

Do tworzenia bezsensownego feedbacku w komentarzach to masz głowę, ale do podstaw ochrony informacji niejawnych już nie...

bachus   23 #234 17.02.2015 14:00

@GBM: pewnie wujek coś tam wie - każda osoba, która przeszła szkolenie dostępu do danych tajnych/niejawnych wie czym grozi chwalenie się takimi informacjami.

DanKar REDAKCJA  14 #235 17.02.2015 14:22

Drodzy Odyniec_Stary, e X t 7 3, dr.boczek i inni: Temat tej komentarzowej dysputy znacznie odbiega od tematu przewodniego tego wpisu, dlatego prosiłbym o przeniesienie tej w dużym stopniu prywatnej rozmowy np. na jakiś komunikator internetowy :-) Z góry bardzo dziękuję! ;-)

que_pasa   9 #236 17.02.2015 20:55

@dr.boczek: możliwe, że Twój , zaznaczyłem to w komentarzu

@GBM: ależ ja się nie denerwuje. ;)

@DanKar: od tematu odbiega tylko spamowanie reklamami ze strony naszego ulubieńca, nawet w wątku charytatywnym...

Co do ext73 to on jest zwykłym chamem burakiem i prostakiem (cytuję: zachowaj zatem konsekwencje i pokaż tu także "klasę"...... ). Jak można się reklamować w wątku dotyczącym wsparcia innej osoby?

Osiołku leśny, za grosz honoru nie masz. Nie licz na to, że ktokolwiek z nas w tamtym wątku wda się z Tobą w dyskusję.

Autor edytował komentarz.
  #237 21.02.2015 10:18

@e X t 7 3: Daj sobie siana i poukrywaj komentarze tego typu "dyskutantów". Ok, może i prowadzenie z nimi "polemiki" zwiększa ruch, ale niezbyt dobrze to wygląda. To tylko rada - od jakiegoś czasu widzę jak co niektórzy reagują i na Twoją osobę i jedyną dobrą opcją jest ich całkowite zlanie. Rób swoje, tym bardziej, że daje to efekty i w to wierzysz. Na marudzenie nie ma siły, a szkoda też na to czasu - jak ktoś ma cel, to w pełni to rozumie.

Autor edytował komentarz.
zyrol81   9 #238 24.02.2015 19:54

Przez kilka dni netrunnera 15. KDE 5.2 jest świetne. Bardzo mi się podoba. Przezroczystości w połączeniu z rozmyciem doprowadzają mnie do obłędu. W końcu da się to środowisko skonfigurować. Trzeba chyba jeszcze poczekać na wersję stabilną, bo na razie z tym jest bardzo źle. Najpierw nie pamięta haseł i ustawień wi-fi. Przyszła aktualizacja i ruszyło. Za to dymki zatrzymują system na dobre 6 minut. Nic się wtedy nie da zrobić. Po prostu całe środowisko stoi. Już otwarte programy działają bez problemu, ale samo środowisko jest zawieszone. A sprzętu nie mam tak słabego (i5 i 4gb ram + SSD) . Nawet nie chce wiedzieć jak długo miałby zawieszkę przy choćby odrobinie słabszym komputerze. No i to złużycie ramu... u mnie pokazuje prawie 3,5Gb. Za jakiś rok wyjdzie Ubuntu 16.04 LTS. Do tego czasu wszystko powinno działać perfekt, a wtedy na pewno zmienię środowisko na Plazma 5.2.

lucas__   13 #239 24.02.2015 23:32

@zyrol81: Akurat z wyglądem pojechali mogli zostawić domyślnie breeze, niepotrzebnie tez grzebali w ustawieniach systemowych. Ogólnie takie 6 na 10. Co do ramu na KoOS wersja 64 bit Plasma 5.2 zużywa około 500 MB, fedora 32 bit z plasma 5.2 około 350 mb, a Netrunner 1 GB, co ciekawe różne programy pokazują rożne odczyty free -m z konsoli pokazuje 1300 mb, ksysguard 950 mb. Co zaś do szybkości to u mnie na na pentium dual core z Geforce GT 640, jest znakomicie. Mógłbyś powiedzieć co masz na myśli mówiąc o dymkach? Powiadomienia?

zyrol81   9 #240 25.02.2015 07:59

@lucas__: Dokładnie. Powiadomienia. U mnie Netrunner 15 to ponad 3Gb pamięci. Trochę magiczny wynik. Ale fakt jest faktem - uruchomienie jakiegokolwiek programu o dziwo nie podnosi zużycia pamięci. U mnie środowisko wymaga jeszcze wiele dopracowania. Poczekam na stabilną, bo obecna jeszcze nie jest.
Dokładnie, o powiadomieniach mówię. Dymek "Połączono z siecią", czy dymek cofnięcia blokują komputer na długi czas. Nie wiem skąd takie zachowanie.

  #241 04.06.2015 18:07

@Kwalimir: ja, na swoim Kubuntu 15.10 gram teraz w Wiedźmina 2 i w Europa Universalis 4 :)

przemo_li   11 #242 06.06.2015 20:59

@alibaba34
Tez gram w EU4. Tylko przy Plasma 5.2 gra sie wiesza wraz z calym systemem przy starcie nacji :|