Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma 5.5 wydana

Ósmego grudnia 2015 roku deweloperzy KDE wydali nową wersję środowiska oznaczoną jako Plasma 5.5. Pomimo szybkiego cyklu wydań (3 miesiące), znajdziemy tu obszerny zestaw usprawnień i dodatków, które ucieszą wszystkich użytkowników.

Usprawniony Menadżer aktywności oraz nowy aplet Przełącznik działań

Kwestia działania oraz wyglądu menadżera aktywności była szeroko dyskutowana na forum KDE VDG. Ostatecznie porzucono pomysły aby menadżer aktywności przenieść w świat wszędobylskiego 3d i zdecydowano się na zachowanie dotychczasowego charakteru (wysuwany panel z lewej strony ekranu) z ujednolicanym wyglądem (więcej informacji kontekstowych o używanych aktywnościach, usprawniony sposób tworzenia i konfiguracji aktywności, zmiany w ułożeniu poszczególnych elementów graficznych).

Kolejnym dodatkiem jest Przełącznik działań czyli aplet plasmy wzorowany na przełączniku pulpitów wirtualnych, tylko jak sama nazwa wskazuje, służący do przełączania pomiędzy aktywnościami.

Wybór koloru

Widget wybór koloru będzie szczególnie pomocny dla osób zajmujących się grafiką. W skrócie aplet ten pozwala na klikniecie w dowolny obszar pulpitu, po czym kopiuje jego kod (kolor) do schowka systemowego.

Przełącznik użytkowników

Przełącznik użytkowników to aplet plasmy ułatwiający pracę z wieloma użytkownikami, zapewniając szybką i łatwą możliwość przełączania się pomiędzy nimi. Mamy tu również dostęp do podstawowych akcji związanych z kontem (wyloguj,
blokada ekranu, wyłącz).

Szybkie uruchamianie

Szybkie uruchamianie to aplet plasmy pozwalający na szybkie uruchomienie programów z których często korzystamy. Po dodaniu do panelu, plasmoid ten może pełnić również funkcję statycznego docka ;p

Wsparcie dla starego standardu zasobnika systemowego

Deweloperzy dodali wsparcie dla starego standardu zasobnika systemowego, czyli dla sporej części aplikacji napisanych w GTK, które nie używały StatusNotifierItem. To co widać na zdjęciu powyżej to ikony programów pidgin i xchat.

Motyw Breeze dla aplikacji GTK 2 i GTK 3

Kolejnym krokiem w celu zapewnienia pełnej integracji wizualnej z programami GTK jest przeportowanie motywu Breeze. Za stworzenie stylu odpowiada 2 użytkowników społeczności, w tym jeden z autorów Adwaita (wersja GTK2). Jak przyznają sami twórcy, ze względu na ciągłe zmiany API motywów w GTK3 dotrzymywanie kroku deweloperom GTK jest nie lada wyzwaniem.

Menedżer Widgetów Plasmy

Menedżer widgetów Plasmy doczekał się widoku dwukolumnowego
Zaktualizowano również ikony poszczególnych apletów, a w przypadku braku takowej, wyświetlana jest miniatura danego widgetu. Jeśli miałbym być szczery to miniatury powinny na stałe zastąpić ikony, bo dużo łatwiej jest rozpoznać za co odpowiada dany aplet.

Widać to doskonale kiedy wywołamy menu wyboru alternatywnych widgetów.

Nowe szaty Discover

Discover czyli centrum oprogramowania pulpitu Plasmy, dzięki współpracy z KDE Visual Design Group wzbogacił się o nowy, dużo bardziej przejrzysty interfejs.

Noto jako domyślna czcionka

Do tej pory domyślną czcionką pulpitu Plasmy był Oxygen. Niestety jego twórca w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych zaprzestał pracy nad projektem i członkowie KDE VDG wybrali Noto jako nową czcionkę.

Wayland i Plasma 5.5

Powoli acz systematycznie trwają prace na integracją pulpitu Plasmy z Waylandem. W tym wydaniu ulepszono zarządzanie oknami (zmiana rozmiaru, dodanie efektu minimalizacji itp.). KWin wzbogacił się również o protokół do konfiguracji ekranów a także bezpieczną blokadę ekranu. Dodano również możliwość uruchomienia eksperymentalnej sesji Waylanda bezpośrednio z menadżera logowania SDDM.

Na dokładkę oficjalne video prezentujące najciekawsze nowości tego wydania. Jest to również powód mojej kilkumiesięcznej nieobecności na blogu dobrych programów. Mówiąc krótko, jako autor tego video działam teraz u samego "źródła" ;)

Oficjalne ogłoszenie deweloperów

https://www.kde.org/announcements/plasma-5.5.0.php 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
aderas   6 #1 19.12.2015 09:04

No ładnie to wygląda. Ciekawe jak działa w praktyce. Jeśli będzie możliwość przetestowanie na Mincie (mam 17.2 z mate) to z pewnością sobie wrzucę.

Autor edytował komentarz.
  #2 19.12.2015 10:18

@aderas: Plasma 5 jest planowana w Mint 18.MInt 17.3 będzie miał jeszcze KDE 4.
Ja też używam Minta 17.2:)

Berion   15 #3 19.12.2015 11:23

Bawiłem się chwilę "KDE5", ale wciąż niemożna zmienić wszystkich kolorów w systemie (nie znoszę jasnoniebieskiego), a po kilku dniach się wykłada...

- - -

"Jak przyznają sami twórcy, ze względu na ciągłe zmiany API motywów w GTK3 dotrzymywanie kroku deweloperom GTK jest nie lada wyzwaniem."

Innymi słowy to po prostu strata czasu. Przygotowanie profesjonalnej skórki jest czasochłonne i nie sądzę aby którykolwiek projektant miał siłę ciągle jej doglądać.

Autor edytował komentarz.
arekman5   9 #4 19.12.2015 11:51

@aderas:
Działa wg mnie słabo przynajmniej na Kubuntu, nie wiem jak inni ale ja nie godzę się na problemy, właściwie każdego dnia. Operując na wielu ekranach niektóre znikają, po prostu czarny ekran, częsta jest też utrata interakcji z elementami systemu, na oba problemy pomaga ponowne zalogowanie.

lucas__   13 #5 19.12.2015 12:23

@arekman5: @Berion

60% bugów Plasmy to błędy w samym Qt, czyli im nowsze Qt tym lepiej. Bez Qt 5.5 nie ma nawet co ruszać Plasmy. Co do obsługi wielu ekranów, wiem, że Aleix Pol (jeden z deweloperów KDE) nad tym ostro pracował w Qt 5.6. W Kubuntu jest Plasma 5.4.x z Qt 5.4, czyli w opinii deweloperów Plasmy "staroć" Powiedzmy sobie szczerze, szybki cykl wydawniczy preferuje dystrybucje rolling.

Co zaś do samej stabilności, podczas nagrywania materiałów do filmiku bawiłem się ostro funkcjami Plasmy 5.5 i nie miałem ani jednej wywałki, a nagrywałem w full hd i 60 fps ;p
.

  #6 19.12.2015 12:46

Potwierdzam słowa lcasa__, na PLD z QT 5.5.1 i własnoręcznie zbudowanymi najnowszymi pakietami plasmy nie mam żadnych problemów z działaniem. W porównaniu z poprzednią wersją spory postęp.

Jusko   13 #7 19.12.2015 13:07

@Berion #2: Dlatego jest wiele motywów GTK dla GNOME 3, dodajmy fajnych motywów - które nie są już kompatybilne (a rozwój zarzucony). Teoretycznie można je uruchomić, ale rozjeżdżają się na różne sposoby. Podobnie wtyczki - ich autorzy również muszą doglądać zmian. Przyznam, że jest to irytujące - dla mnie jako użytkownika, a deweloperów pewnie tym bardziej.

Dawniej musiałem zmieniać motyw za każdym razem, gdy wyszła nowa wersja środowiska (zerwana kompatybilność). W pewnym momencie wkurzyłem się, zmodowałem pod siebie motyw dla Shella i tyle - mam spokój, jadę na podkręconych ustawieniach domyślnych (tego chyba nie zepsują).

@lucas__: zastanawiałem się ostatnio, gdzie się podziewasz :-) Dzięki za wpis.

Autor edytował komentarz.
  #8 19.12.2015 13:13

Witam, jestem linuxowym laikiem. Czy żeby mieć system jak na zdjęciach potrzebuję Kubuntu? Czu Ubuntu i doinstalowuje się tą Plasmę?

PC_Majster linuxiarz   5 #9 19.12.2015 13:29

KDE jest przeładowane :p
Pamiętacie wersję 2x ?
Wystarczyły zaledwie 32mb ramu aby debian z tym środowiskiem działał płynnie.

e X t 7 3   10 #10 19.12.2015 13:37

@arekman5: ciekawe Ja nie odnotowuje takich problemów. Do tego nawet Plasma 5.4 potrafi genialnie płynnie działać pod Kubuntu 15.10 jeśli system poddano optymalizacji. Zrobię filmik i pokaże jak to działa. Fakt są jeszcze pewne błędy np. brak zapamiętywania przezroczystości panelu, ale ogólnie już nawet 5.4 działa genialnie.

  #12 19.12.2015 13:43

@e X t 7 3: możesz w końcu podać sposób optymalizacji kde, o którym ciągle piszesz, a obiecałeś ponad roku temu? :P

porterneon   7 #13 19.12.2015 13:48

@e X t 7 3: Zakladam ze bez kernela z Twoja optymalizacja nie ma co do Kubuntu podchodzic :) Pewno na standardowym kernelu to ledwo dziala...

  #14 19.12.2015 14:01

Zgadzam się niestety z przedmówcami. Obsługa 2 monitorów jest niedopracowana, plasmashell wywala się kilka razy na dzień, czasem też nie zapamiętuje ustawień pulpitu na drugim monitorze.

FiBu   6 #15 19.12.2015 14:06

Fajnie,że plasma się rozwija,zawsze świetnie u mnie działała,ale dla mnie jednak to środowisko jest za bardzo ,,przeładowane,,.Bardziej sobie cenie schludniejszego cinnamona.
Ps: Dla ciekawskich: Khronos wczoraj rzuciło nieco światła na postępy pracy nad Vulkanem.

GioWDS   14 #16 19.12.2015 14:11

@porterneon: Niestety kernele generyczne (nie ważne czy do linux czy windows) mają to do siebie, że często nie wykorzystują możliwości nowoczesnego procesora. Ściągnij źródła kernela, skonfiguruj pod swój procesor, to co jest zbędne do uruchomienia podstawowego zestawu sprzętu wrzuć w moduły, to co jest potrzebne bezpośrednio w kernel. Skompiluj na eksperymentalnej wersji GCC, ustaw flagi i jazda. Bez tego do debianowatych na desktop-ie to nie warto podchodzić.Chociaż taki eOS na standardowym jaju z repo (na kilkuletnim WDBlack 2.5) uruchamia się szybciej niż Win na SSD, a po dostosowaniu jajka, wrzuceniu tego na ssd to praca jak marzenie ;)

lynx44   11 #17 19.12.2015 14:14

@lucas__: "Co zaś do samej stabilności, podczas nagrywania materiałów do filmiku bawiłem się ostro funkcjami Plasmy 5.5 i nie miałem ani jednej wywałki, a nagrywałem w full hd i 60 fps ;p "

I nie miałeś irytujących restartów Plasmy za każdym razem jak zamykałeś aplikację obsługującą zasobnik systemowy, albo odtwarzacz muzyki, czy o dziwo u mnie nawet zamknięcie Chromium wywala Plasmę. A Plasma w wersji 5.5.1, tak jak i qt5.

hyouka   8 #18 19.12.2015 14:32

Zanim dojdzie do stabilności, wejdzie KDE 6 i znów od nowa wracamy do punktu wyjścia, tzw. błędne koło. Czemu teraz wszystko jest płaskie, to takie aż nudne.

Berion   15 #19 19.12.2015 15:07

@lucas__: Dlatego poczekam z rok/dwa jak "KDE5" dojrzeje. Chcę systemu używać, a nie wciąż naprawiać. Pamiętam że tak było z KDE4, aż w końcu o nim zapomniałem... ;p Obecnie używam Cinnamona, ale kibicuję nowemu KDE bo nie licząc kolorystyki i ikon w managerze plików to zapowiada się nieźle.

@Jusko: Zauważyłem spory odpływ "skórkowańców" ;] od Gnome3. Nie sądziłem, że jest też tak z wtyczkami... Z czego wnioskuję że to środowisko nie nadaje się do użytku.

Autor edytował komentarz.
Jusko   13 #20 19.12.2015 15:38

@Berion #14: Jak dziś jest z wtyczkami, wiem niestety trochę mniej - rzadko zaglądam już GNOME 3 pod maskę. Nadal jednak trzeba zadeklarować, aby wtyczka działała z nową wersją środowiska (nie brakuje na GNOME Extensions komentarzy użytkowników z cyklu: "please update this extension to GNOME 3.xx"). Po każdej, nowej wersji środowiska są bowiem "outdated", i trzeba dociągnąć wtyczkę do nowszej wersji (jeśli deweloper taką przygotował).

Zawsze skupiałem się na motywach graficznych, ale dałem sobie spokój - jakaś tam dokumentacja jest, ale z naciskiem na "jakaś tam". Więcej dowiedziałem się wertując samodzielnie pliki i kod motywów, niż wyczytałem z dokumentacji. Metoda prób i błędów, bo nigdzie nie było wyjaśnione wprost. Dodatkowo motywy muszą wzajemnie się przeplatać, gdyż osobne są dla GTK i Shella. Podwójna zabawa ;-P Zostałem przy dekorowaniu samego Shella.

Oczywiście bronię GNOME 3, bo używam tego środowiska chyba 3,5 roku, jednak brakuje tutaj sztywnych założeń. Jest spoko, ale nie wszystkie decyzje rozumiem - koncepcje często się zmieniają (pomimo 4 lat od premiery).

Autor edytował komentarz.
Berion   15 #21 19.12.2015 15:42

Ja zwątpiłem w Gnome3 jak wywalili w Nautilusie widok kompaktowy tłumacząc, dosłownie (!) że jest zabugowany, a tak w ogóle to i tak go nikt nie używał... Z takim podejściem strach używać.

Mogę polecić Ci Cinnamona. Motywy, wtyczki i aplety nie tracą kompatybilności. ;} Jedynie aplet z "menu Start" to mega crapware i trzeba zastąpić własnym (wolny, a po edycji sam się oczyszcza z wpisów do menu lol).

Autor edytował komentarz.
Jusko   13 #22 19.12.2015 16:01

@Berion #16: Testowałem parę miesięcy temu Cinnamona (spin Fedory). Zrezygnowałem jednak, kiedy zobaczyłem 700MB RAM zajętego po starcie :-P

Nie, aby brakowało mi pamięci, jednak zajmowało więcej niż GNOME 3 :-) Oczywiście trzeba podejść obiektywnie - było to parę miesięcy temu, a dodatkowo ten remix mógł być ciężkawy. Widziałem jednak Cinnamona na Mincie - ładny, ma widgety, a dodatkowo jest taki tradycyjny look&feel :-)

Zachęciłeś mnie do testów :-) Przez zasiedzenie preferuję GNOME 3, ale czasem tęsknię do tradycyjnego desktopu :-) Dzięki.

mm3x   1 #23 19.12.2015 16:09

Jak dla mnie (wieloletniego użytkownika windowsa) to najlepsze środowisko graficzne w linuxie. Wcześniej długo używałem minta z cinnamonem, a gdzieś od ok 2 miesięcy działam na Manjaro KDE. Na początku nie było dnia, żeby plasma się nie wywalała lub żeby coś się nie wieszało. Rozwiazanie w moim przypadku okazało się banalne-nie zmienieniać wystroju okien, tj. zostawić domyślny Breeze. Po tej zmianie system stabilny nie do zawieszenia, a teraz po aktualizacji do 5.5 wydaje się jeszcze szybszy.

  #24 19.12.2015 16:58

Plasma 5 jest fajna tylko co z tego jak od KDE4 nie działa na tym WP czy W10M. Dolphin wywala tylko błąd przez co nie ładuje się nawet telefon. Inne środowiska nie mają z tym problemu.

Magnum 44   17 #25 19.12.2015 17:05

Tak powinno wyglądać pierwsze wydanie Plasmy 5 :) Widać będzie powtórka z KDE 4, kiedy dopiero wydanie 4.6 było na tyle stabilnie i bezpieczne, żeby pracować z tym na codzień :)

Berion   15 #26 19.12.2015 17:15

@Jusko: U mnie tak to wygląda: http://s2.ifotos.pl/img/testjpg_sxqnehq.jpg
Nie jest idealnie, ale satysfakcjonuje.

lucas__   13 #27 19.12.2015 17:24

@hyouka, @lynx44 @Berion i pozostali narzekający na błędy.

Pozwolę posłużyć się przykładem. Kiedy testowałem betę Plasmy 5.5 to miałem 2 bardzo widoczne bugi.
1. Nie wyświetlała się ikona apletu głośności. Okazało się, że był to bug w Qt i pojawiał się tylko u niektórych użytkowników. Naprawiony w Plasma 5.5.1.
https://quickgit.kde.org/?p=plasma-workspace.git&a=commit&h=a0578e6e5dbd...
2. Nie wyświetlały się ikony, które korzystały ze starego standardu zasobnika systemowego.
https://quickgit.kde.org/?p=plasma-workspace.git&a=commit&h=41df1bdb8b47...
Naprawiony w Plasma 5.5.1
Bug pojawiał się tylko u niektórych i wydaje się, że zależał od używanego sterownika grafiki.

Także jak sami widzicie sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Jak powiedział mi jeden z deweloperów Plasmy na IRCu
60% to bugi w Qt, 20% sterowniki grafiki a ostatnie 20% to bugi specyficzne dla Plasmy

Autor edytował komentarz.
VenomX   4 #28 19.12.2015 17:30

Rzecz gustu..Mnie osobiście KDE 5 wizualnie się nie podoba.System jest szarobury.Ikony dla mnie są zwyczajnie brzydkie.
Dodatkowo Plasma jest dziurawa jak sito - Nie widać sensu by na tą chwilę z tego korzystać..Na co komu niestabilny,dziurawy system ?
Na co dzień korzystam z : Linux Mint 17.3 Cinnamon.

Berion   15 #29 19.12.2015 17:32

@lucas__: Ok, ja przyjąłem to do wiadomości tyle że co to obchodzi użytkownika? Nie zrozum mnie źle, mnie to ciekawi i interesuje, ale chodzi mi o to, że użytkownikowi któremu wysypie się Plazma jest wszystko jedno co spowodowało fuckup, ważne że takowy nastąpił i trzeba coś z tym zrobić (i będzie to instalacja zwykle Ubuntu z Unity ;().

Ale nie zrażaj się, ja te wpisy będę śledził ponieważ jestem ciekawy rozwoju tego środowiska. Po prostu wydawało mi się, że usprawiedliwiasz twórców KDE.

Autor edytował komentarz.
xander21   8 #30 19.12.2015 17:36

Na Archu już plasma 5.5.1 :) Korzystam właśnie i jest dużo dużo lepiej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Windows powinien się od nich uczyć, bo kde jest naprawde ładne.

lucas__   13 #31 19.12.2015 17:46

@Berion: Słusznie zauważyłeś użytkownika to nic nie obchodzi i tutaj się zgadzam. Powiem nawet więcej, jest propozycja aby całkowicie wyłączyć ten cały ekran raportowania błędów. W przypadku Plasmy na archu i większości distr i tak jest bezużyteczny bo nie ma domyślnie zainstalowanych symboli do
debugowania. Czyli wygenerowany raport jest bezużyteczny. A jak sie Plasma wywali to i tak większość osób by nie zauważyła bo się automatycznie restartuje zachowując wszelkie otwarte okna.

Tak robi zdaje się cinnamon kiedy ostatnio go używałem

edit
Mam linka
https://mail.kde.org/pipermail/plasma-devel/2015-November/046229.html

Autor edytował komentarz.
nintyfan   11 #32 19.12.2015 19:20

Ja w oczekiwaniu na Plasma 5.5. przypadkowo zaktualizowałem sobie Plasmę do wydania developerskiego. KWin_x11 potrafi się wywrócić,  a kwin_wayland z backendem X11 w ogóle się nie uruchamia. Dobrą zmianą jest to, że nareszcie programy i dokumenty są zapamiętywane dla każdej aktywności osobno.

nintyfan   11 #33 19.12.2015 19:29

@Berion: W Plaśmie wywalili stary zasobnik systemowy(obsługę starych ikon), bo to coś zabugowanego - po prostu hamowało rozwój, bo było zacofane(chodzi m.in o skalowanie ikon, itd.).

nintyfan   11 #34 19.12.2015 19:34

@lucas__: To raportowanie powinno działać trochę inaczej. Powinna być przesyłana wersja kompilacji, a symbole debugowania powinny być przechowywane na serwerach KDE. Nie znam się za bardzo na debugowaniu - musiałem się tego sam nauczyć, bo na studiach tego nie uczono.

erx700   4 #35 19.12.2015 19:35

U mnie samo środowisko uruchamia się 5 razy dłużej niż np Unity. Interfejs jest chaotyczny i pełen bugów. Powinni przepisać wszystko od nowa bo z takiego dziadostwa nigdy nic dobrego nie wyniknie.

piteq   4 #36 19.12.2015 19:38

@porterneon: To nawet nie jego kernele, lecz jedynie przez niego skompilowane.Gdyby choć "optymalizacje" które robi były jego autorstwa...

  #37 19.12.2015 20:08

Wkurza mnie mania pisania i mówienia po angielsku
Czy to tak trudno zrobic nawet dwie wersje tego wideo?
Albo tylko po polsku? Niech sobie przetłumaczą.

  #38 19.12.2015 20:12

@lucas__: ale to nie jest miarodajne > lxde 238 MB i plasma 5 335 MB no prosze Cię, gdyby to sprawdzili na jednej dystrybucji w miarę czystej jak Arch wyniki byłyby zupełnie inne

maew   7 #39 19.12.2015 20:36

Dopóki plasma 5 nie trafi do Debiana (w wersji stable) dopóty nie jest to warte używania według mnie. Nie wiem dlaczego, ale KDE już od jakiegoś czasu ma problemy ze stabilnością w "wieku dziecięcym". Z tego co pamiętam poprzednia wersja czyli KDE 4, używalna była dopiero gdzieś od 4.8. Dla porównania - Gnome jest dużo bardziej stabilne w dniu premier nowych wersji, praktycznie nigdy mi nie sprawiało problemów.

Testowałem wersję 5.4 i do stabilności baaardzo daleko, więc 5.5 pewnie niewiele tu zmieni. To powinno się nazywać beta albo alpha a nie stable release. Pod względem graficznym bardzo ładne środowisko, bije na głowę Windows 8.1/10. Mam nadzieje, że w końcu to dopracują.

Autor edytował komentarz.
dragon321   11 #40 19.12.2015 21:23

Używam KDE Plasma 5 już od wersji bodajże 5.2 czy 5.3 i jak dotąd nie miałem większych problemów. Środowisko fajne, ale bugów to ono ma:
->Czasem psuje mi się przezroczystość paneli. Sterowniki otwarte. Aby ją naprawić muszę zrestartować KWin lub wyłączyć i włączyć kompozycje.
->Po jakimś czasie działania przy minimalizacji lub maksymalizacji okien na całym panelu zaczynają migać ciemne paski. Kończą się, jak animacja minimalizacji/maksymalizacji się kończy. Rozwiązaniem ponownie jest restart KWin'a lub wyłączenie i włączenie kompozycji.
->Czasami psuje się kosz, że nie mogę nic usunąć, bo przenosi do niego w nieskończoność.
->To chyba nie bug, ale dalej irytuje: Kombinacja Shift+Delete nie działa na pulpicie. Bez problemu działa w Dolphin, ale na pliku znajdującym się na pulpicie już nie mogę jej wykonać. Oczywiście jak w Dolphin'ie przejdę do katalogu pulpitu i tam ją wykonam, to nie ma problemu.

Poza tymi bugami, to stabilność jest na dość wysokim poziomie, nie wykrzaczyło mi się jeszcze bez powodu. A znowu KDE4 nie miało tych bugów, ale czasami raz na jakiś czas lubiało mi się wykrzaczyć. Kolejna wersja cieszy, im więcej poprawek tym lepiej. Co mnie dziwi, bo tyle czytam o tym, jak to środowisko się sypie. Nie używam od święta, ale komputer z tym środowiskiem tłukę codziennie. To mój główny system. Warto dodać, że motyw Breeze już kilka razy zmieniał ikony. Ikony plików i katalogów dużo się nie zmieniły, za to ikonki systemowe(jak bateria itd.), aplikacji itd. już trochę tak. Ogólnie motyw Breeze jest bardzo ładny. Ikony Oxygen były dość brzydkie moim zdaniem, a sam motyw nawet ładny. Breeze jest ładny i ma ładne ikony :)

Swoją drogą fajnie byłoby, jakby ktoś napisał o środowisku Deepin. Testowałem jakiś czas i dość pomysłowe i nowatorskie środowisko. Może i sam coś napiszę? Dawno nie pisałem.

Autor edytował komentarz.
sokoleokopr   8 #41 19.12.2015 21:52

Ale to brzydkie zerznęli z 10 ki płaskie ikonki i dowalili kolorowe z 7ki, wybór themsów ala win 8.0 ręce opadają.

Mama tylko nadzieję że jakoś to chodzi, ale jak znam życie to plasma działą dobrze pod warunkiem że się jej nie używa.

  #42 19.12.2015 22:19

Ciekawe kiedy wejdzie do OpenSUSE Thumbleweed :-D

kkowalewski   8 #44 20.12.2015 00:19

@arekman5: Na Arch/Manjaro nie ma takich problemów.

  #45 20.12.2015 00:23

@sokoleokopr: oj, znasz życie. Ręce opadają.
Też mam nadzieję. Napisz coś więcej, jak było z tą dziesiątką .
Koledzy z forum zapewne z chęcią posłuchaliby, jak to było z kradzieżą kolorów systemowych w przeszłości…

WolfX   13 #46 20.12.2015 00:34

@lucas__: Jaką dystrybucję z KDE polecałbyś do użytku na codzień?
Szukam czegoś stabilnego i w miarę szybkiego, z czego z tym drugim zważywszy na sprzęt(i5 3gen, 8gb ram, intel hd4000, ssd) problemów być nie powinno.
Kubuntu wgl leży i kwiczy
Manjaro zadziwiająco dużo lagów
Netrunner Horizon bardzo częste samoczynne crashe i restarty plasmy, za to bardzo szybki

jmmzon   9 #47 20.12.2015 01:05

@lucas__ A wiesz może czy są gdzieś jakieś plany przywrócenia działania global menu ?

AntyHaker   21 #48 20.12.2015 01:32

Kurczę. Bardzo długo siedziałem na KDE, ale to co teraz się z nim wyprawia przyprawia mnie o ból głowy. Jest mniej stabilny niż Windows 10 Mobile, toteż byłem zmuszony wrócić do Gnome 3 :x

  #49 20.12.2015 08:46

@aderas: Ja ostatnio na Mincie 17.3 potrzebowałem czegoś lżejszego niż Cinnamon i zainstalowałem LXQT 0.9. Jednak mimo wszystko to działało fatalnie, panel się rozjechał, a wersji 0.10 na Minta nie znalazłem. I tak się zastanawiam czy wgrać Plasme 5.5 która ponoć po odchudzeniu jest lżejsza od Cinnamon. Pmiętam że kiedyś pod Ubuntu Plasma się rozjeżdżała artefaktami, ale pod Arch działała znośnie.

  #50 20.12.2015 08:48

@WolfX: Padrus, PCLINUXOS, openSUSE, nie wiem jak Chakra lub Slackware.

Azerty2   7 #51 20.12.2015 09:21

@WolfX: Zależy do czego, ale z moich doświadczeń najlepsze KDE jest na Rosa Linux i OpenSuse. Rosyjska Rosa jest szybsza, stabilniejsza i to jest dystrybucja ciągła. Jej opiekun mówi: "mniej gadać, więcej kodu pisać" i to widać. Jest jeszcze świetne Slackware, ale tutaj potrzebna jest większa wiedza przy konfiguracji.

PC_Majster linuxiarz   5 #52 20.12.2015 11:56

Czy ktoś odpalił to na freeBSD?

VenomX   4 #53 20.12.2015 12:24

@WolfX : Polecam Mint KDE,obecnie wersja 17.2,jednak na przestrzeni kilku tygodniu mają wypuścić wersje 17.3.

Berion   15 #54 20.12.2015 12:33

@WolfX: U mnie taką jest Linux Mint 17.1/2/3 z Cinnamonem. Ale najwięcej zależy od sterowników do grafiki (czyli defacto jądra, chyba że dograsz potem własnościowe (jak są, nie sprawdzałem)). Jest też z KDE, ale nie wiem czy akurat tym nowym i czy jest równie dopracowany jak z cynamonem (raczej nie ;]).

Podobnie jak Kubuntu też oparty na Ubuntu, ale ten pierwszy uważam za niedopracowany i zawsze miałem z nim problemy.

Opinię stabilnego masz też OpenSUSE.

Autor edytował komentarz.
przemo188   8 #55 20.12.2015 12:54

@VenomX: Wygląd można zmienić - jest mnóstwo motywów. Ikony to samo. Kilka kjliknięc dla motywów i ikon w samym systemie i już się cieszysz nowym wyglądem. Co do bugów to się nie wypowiem - ale jak na początek drogi to już jest nieźle bo to działa.

lucas__   13 #56 20.12.2015 13:04

@WolfX: jak Plasma 5 to tylko rolling, czyli Arch, openSUSE
Tumbleweed, Chakra, KaOS (ale to tylko 64 bit)

A jak szukasz czegoś z KDE 4 to Netrunner 14.2 http://www.netrunner.com/netrunner-14-2-update-release/

@jmmzon Wiem, że jeden z deweloperów Plasmy coś tam wspominał na G+, ale dokładnych szczegółów nie pamiętam.

Autor edytował komentarz.
VenomX   4 #57 20.12.2015 14:51

@przemo188: Prawda,jednak mimo to cenię sobie system,gdzie zaraz po zainstalowaniu,wizualnie nie muszę nic w nim zmieniać, a jeżeli to jakaś drobna kosmetyka a nie zmiania całego interfejsu graficznego łącznie z ikonami..Mógłbym to zrobić,gdybym wiedział,że dana dystrybuacja jest systemem iście stabilny,szybkim.pozbawionym bugów.Jednak na ten moment nic mnie nie przekonywuje do instalacji KDE 5.W ten czas jestem wierny innemu distro : Mint 17.3 Cinnamon gości na moim dysku - bardzo go sobię chwalę, w tym w zasadzie wizualnie nic tu nie zmieniam.
KDE 4 jest fajne, w tym bardzo elastyczne pod względem samych zmian,jednak mimo wszstko stawiam na stabilność.Pracując na KDE 4 ,nie jeden raz otrzymywałem informacje o błędzie,gdzie po wielu latach pracy z linuksem,jest to niedopuszczalne by takie rzeczy się działy.
Każdy ma swoje ulubione środowisko pracy,dotychasz Cinnamon mnie nie zwiódł.Wielkim plusem,jest sam rozwój,a jest on obecnie mocno rozwijany.

Autor edytował komentarz.
jajecpl   10 #58 20.12.2015 16:04

KDE 4.14.13 wszystko lata pięknie. przećwiczyłem ta Plasmę 5, nie nadaje się to jeszcze do używania ......

  #59 20.12.2015 18:05

Breeze w wersji dark jest paskudne, trzeba używać oxygena nadal.

e X t 7 3   10 #60 20.12.2015 18:30

@Remik82 (niezalogowany): może znajdę na to czas ;) Teraz mam sporo pracy z kernelami, sterownikami [wprowadzam optymalizacje do moich buildów sterowników nvidii i amd - niedługo dam], zmiany w APM [prawdopodobnie przemianuje je na APPM i będzie wersja 5.1 - tu dam zmiany konieczne do poprawnego sterownia podświetlaniem w laptopach Samsunga, rozwiązanie kwestii "szlajających" wiatraków po wybudzeniu z uśpienia (dotyczy starych maszyn na C2D), nawet gdy są poważne błędy ACPI, zwieszanie oszczędność na baterii gdy wyłączaniu moduł bth] do tego dajmy mój build Gcc do instalowanych systemów + wybór wersji Gcc - jak widać poniżej. Ponadto pracujemy jeszcze nad pewnym - jeśli wszystko pójdzie dobrze dużym Projektem ;) ... wiec czasu naprawdę jest mało.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/2936246/screeny/92532611.png

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   10 #61 20.12.2015 18:35

@porterneon: Nie nawet na standardowym nie jest źle .. ale oczywiste można mieć lepiej ;)

  #62 20.12.2015 18:51

Dziwię się osobą używających tych wodotrysków, szczególnie w linuxie. Ja to na dzień dobry wszystkie te animacje, dzwoneczki, motywy i tapety ważce w sumie ze nawet 200 MB wywalam lub wyłączam.

pilot67   4 #63 20.12.2015 18:58

Co - podoba się?
Ciekawe czy ktoś zwrócił uwagę na ikonę użytkownika "test" czy ikonki połączenia sieciowego i głośnika - takie same jak w Windows 8.1 i nie tylko.
Ooo - już się nie podoba? ;-)

Autor edytował komentarz.
lunareth   5 #64 20.12.2015 21:39

Jak dla mnie to najlepsze środowisko, kiedys strasznie chcialem je miec ale mialem slabego kompa, kiedy ta bariera znikła po dzis dzien uzywam KDE.

przemo188   8 #65 21.12.2015 00:05

@VenomX: Ja używam netrunnera z KDE 4. Testowałem 5 ale jeszcze musi dojrzeć. Od 3 lat tylko linux i tylko z KDE.

Żona, dziecko, ojciec także na KDE. Jesteśmy bez dostępu do Windowsa i dobrze nam z tym.

fufus   9 #66 21.12.2015 00:18

@e X t 7 3: To pewnie zasługa twojego kelneru xD

e X t 7 3   10 #67 21.12.2015 06:09

@fufus: ale co konkretnie :)

pavbaranov   7 #68 21.12.2015 10:00

@e X t 7 3: Brak zapamiętywania przezroczystości panelu to nie jest błąd Plasmy, ale zapewne jej implementacji w Kubuntu, które dawno już przestało być dobrą dystrybucją z KDE na pokładzie. Przezroczystość panelu mam od pierwszej zainstalowanej przeze mnie wersji co miało miejsce nieco ponad rok temu (wersja 5.1) i nie ma żadnego z tym problemu. Wiele natomiast zależy od używanych sterowników grafiki (w tym szczególnie Intela) oraz samego poprawnego wgrania tematów itp. (Plasma 5 jest na to jeszcze bardziej czuła niż było KDE4).

Mandulzz   1 #69 21.12.2015 10:50

@Jestem_Lajkonikiem: Polecam Manjaro KDE albo Netrunner Rolling. W Kubuntu pewnie jeszcze trochę czasu upłynie zanim Plasma 5.5 znajdzie się w oficjalnym repo.

flecht   7 #70 21.12.2015 11:18

@pavbaranov: Z przezroczystością Intel coś nagrzebał. Pamiętam, że u mnie problemy zaczęły się po aktualizacji sterowników. Przezroczystość niby jest, ale jej ustawienia nie działają prawidłowo. Do tego musiałem albo zrezygnować z GLESa, albo przejść z SNA na UXA, bo środowisko łapało zwiechy.
Poza tym, poważniejszych problemów nie odnotowałem. Stabilność z wydania na wydanie jest coraz lepsza.

Autor edytował komentarz.
pavbaranov   7 #71 21.12.2015 11:51

@flecht: No niestety. Intel coś w swych sterownikach miesza. Co naprawią w KDE, to pojawia się jakieś wydanie sterownika, które wprowadza regresję i znowu jest źle. Deweloperzy KDE zarzekają się jednak, że są to błędy leżące po stronie Intela i jego sterowników. https://community.kde.org/Plasma/5.5_Errata#Intel_GPUs :)

VenomX   4 #72 21.12.2015 11:58

@przemo188: Gdyby KDE 4 było tak stabilne do pracy jak Cinnamon/GNOME być może też bym używał.Uważam również,choć ostatnie wydania KDE 4 mocno przyspieszyły to i tak jest to bardziej ociężałe środowisko w porównaniu do powyższych..Cinnamon naprawdę jest szybkie.Nie powinienem narzekać,gdyż śmigam na dysku SSD to i tak gdy miałem KDE 4 czułem ociężałość.
Osobiście ciekawy jestem posunięcia dystrybucji takich jak Mint,zastanawiam się co oni zrobią z dalszym rozwojem KDE ? Czy od wersji Mint 18 wejdą już na KDE 5 ? czy dalej będą rozwijać starsze wydanie ? Jeżeli zaobserwuje duży skok w jakości zmian tego distro,na pewno z chęcią przetestuje i możliwe,że zainstaluje na dłużej.

Autor edytował komentarz.
fufus   9 #73 21.12.2015 12:03

A powie mi ktoś czy dalej wywala się przy odłączaniu monitora?

Kpc21   10 #74 21.12.2015 13:45

@PC_Majster linuxiarz: Przeładowane? Teraz w tym KDE niczego nie ma. W zestawie by default nie ma nawet menedżera logowania (display manager) - jest tylko zalecany bodaj SDDM, którego instaluje się osobno, a obsługa systraya wróciła dopiero teraz.

Próbowałem bieżącej wersji KDE w sierpniu i stwierdzam, że to środowisko graficzne idzie w kierunku... przeładowanego efektami gołego menedżera okien.

  #75 21.12.2015 13:57

Jak już tak gadamy o środowiskach, to co z rozwojem XFCE?

VenomX   4 #76 21.12.2015 14:52

@Nikogo nie ma w domu (niezalogowany): Według mnie najmniej dopracowane ..Nowa wersja Xfce 4.12 pojawiła się od wydania 4.10 po ponad 3 latach prac - słaby rozwój.Jeżeli już coś w ten deseń miałoby być to Lepiej postawić na MATE.

Autor edytował komentarz.
flecht   7 #77 21.12.2015 14:58

@VenomX: Nie od razu Rzym zbudowano. Jak pamiętam początki Cinnamona, to Plasma 5 jest przy nim oazą spokoju. Nie wiem, jak to wygląda obecnie.

@Kpc21: Skąd takie wrażenie? Aż tak mocno go nie pocięli.

@Nikogo nie ma w domu (niezalogowany): Jakim rozwoju? Ideału się nie poprawia. :P

Autor edytował komentarz.
VenomX   4 #78 21.12.2015 15:05

@flecht: Zależy o jakim ideale mówimy ? Wersje 4.10 postawiłem na laptopie u mojego taty,gdzie notorycznie spotykałem się z błędęm samego środowiska ( lewy górny róg ) obojętnie jaki program się otworzyło,powstawał nie duży przezroczysty kwadrat do samego pulpitu.Po prostu w oknie danego programu była w lewym rogu ekranu dziura po sam pulpit..Wkurzyłem się i wywalilem ten ideał :)
Pod względem funkcjonalności również nie ma rewelacji w porównaniu do chociażby MATE.Rozważałbym instalacje xfce wyłącznie na starej,powolniej maszynie,w przeciwnym razie sensu nie widzę by z tego korzystać..

bystryy   11 #79 21.12.2015 15:22

@VenomX: Ja używam Fluxboksa na i7, 16 GB pamięci i napędzie SSD - inne środowiska graficzne wydają mi się "przymulone".

  #80 21.12.2015 15:35

@flecht: Też lubię Xfce, używam na Mincie LTS. Ale że oparte jest na Gtk + 2 niektórzy uważają je za przestarzałe...

pavbaranov   7 #81 21.12.2015 15:43

@VenomX: Cóż, a niby jak oni mają to KDE4 rozwijać, skoro pośród deweloperów Minta nie ma bodaj ani jednej osoby, która w ogóle w pracach nad KDE4 kiedykolwiek by uczestniczyła. Już samo oferowanie KDE4 w jakiejkolwiek dystrybucji obecnie jest swego rodzaju dziwolągiem, albowiem oferują niewspierane już środowisko.

Soren   8 #82 21.12.2015 17:30

@bystryy: Fluxbox to menager okien :P

nintyfan   11 #83 21.12.2015 17:36

@Anonim (niezalogowany): Wodotryski są potrzebne, bo oferują opcje ułatwień dostępu(np. powiększenia ekranu, śledzenia myszki), są przydatne w prezentacjach, itd.

bystryy   11 #84 21.12.2015 17:37

@Soren: i tak ma być :)

nintyfan   11 #85 21.12.2015 17:38

@pilot67: TO by musiał się jakiś projektant wypowiedzieć. Ja nie przypominam sobie, by od wersji KDE4 coś ikonka głośnika się zmieniła.

nintyfan   11 #86 21.12.2015 17:45

@przemo188: Moja najbliższa rodzina ma ponad trzy licencje na różne binaria Windowsów i nikt nie korzysta.

nintyfan   11 #87 21.12.2015 17:49

@pavbaranov: No cóż. Z komercyjnym programami jest tak, że błędy się omija, czasem wykorzystując inne błędy. Przypuśćmy, że później błąd zostanie naprawiony i program nie działa. Gorzej jest, że wykorzystuje się również błędy w systemach DRM, czego skutki gracze nieraz odczuwali - niedziałający program, zaraz po premierze, bo była inna konfiguracja niż sobie developer zamarzył.

VenomX   4 #88 21.12.2015 18:10

@przemo188,@nintyfan : Też omijam szerokime Łukiem Windows.Jak sie czyta o samych wirusach,zagrożeniach i dziurawym oprogramowaniu antywirusowym, w tym pernamentnej inwigilacji w systemie z numerkiem 10 - sorry, podziękuję.Na linuksie system śmiga jak ta lala,człowiek czuje się bezpieczny.Poza tym od wydania 8 wizualnie Windows mi się nie podoba - to zapewne dlatego KDE 5 nie przypadło mi do gustu..
Nie tak dawno postawiłem Cinnamona koleżance - bardzo przypadł jej do gustu.Dodatkowo mówi,że ma spokój z wirusami.

Autor edytował komentarz.
Azerty2   7 #89 21.12.2015 21:17

@VenomX: "Jak sie czyta o samych wirusach,zagrożeniach i dziurawym oprogramowaniu antywirusowym, w tym pernamentnej inwigilacji w systemie z numerkiem 10"

W świecie Open Source też ciekawie, afera z luką w Grub2. W 2009 roku NSA !

http://www.computerworld.com/article/3017202/security/gnu-linux-grub-backspace-2...

VenomX   4 #90 21.12.2015 21:35

@Azerty2: Czytałem :) Nie istnieje oprogramowanie idealne,w każdym coś się znajdzie,prędzej czy później,mimo to jak często czyta się takie rzeczy o systemie linuksowym ? Windows jest przesiąknięty do szpiku kości całym złośliwym syfem, łącznie z oczami wielkiego brata.Osobiście tego roku jak zacząłem czytać o Windows 10 - strach się bać..Rozumiem,że takie czasy, ale konstrukcja,mechanizmy edycji 10, to już gruba przesada..
Co do linuksa,samego grub 2 ? można tylko snuć domysły czy to NSA czy zwyczajny bug ?Nie mniej,nie ma systemu w 100 % pozbawionego błędów,systemu idealnego!
Obserwując przez lata oba systemy operacyjne : Windows/linuks,dla mnie pingwin to system po prostu bezpieczny.

Autor edytował komentarz.
  #91 21.12.2015 23:46

@VenomX: Dzisiaj trochę się namęczyłem, żeby wywalić z Windows 7 folder z plikami instalacyjnymi "Dziesiątki". Sporo zachodu także z wywalaniem "powiadomienia" o możliwości aktualizacji - bo operację usuwania i ukrywania pliku KB- coś - tam trzeba ponawiać co kilkanaście dni. Krótko mówiąc, sytuacja podobna do groźnej infekcji w systemie. Biorąc to wszystko pod uwagę naprawdę doceniam mojego Minta 17.1 LTS Xfce na drugim wysłużonym domowym laptopie.

flecht   7 #92 22.12.2015 08:10

@VenomX i @Nikogo nie ma w domu (niezalogowany): Z tym ideałem to żartowałem – rozwój Xfce jest najzwyczajniej w świecie powolny. Sam od dłuższego czasu preferuję rozwiązania ze stajni KDE.
Z moich obserwacji, LXQt zapowiada się ciekawie, a i Enlightenment może być ciekawą propozycją (nie wiem tylko jak z jego stabilnością).

przemo188   8 #93 22.12.2015 11:09

@Azerty2: Tylko że: wszelkie błędy, zagrożenia są bardzo szybko przez społeczność developerów naprawiana. Dziś czytasz o błędzie, jutro masz już aktualizację. Przynajmniej tak to widzę. Gdy czytam jakimś zagrożeniu, jak słynny dość błądu w bashu jakiś czas temu, to jeszcze tego samego dnia koło zegarka błyskała mi ikona że są nowe aktualizcje. A teraz przegogoluj internet w poszukiwaniu błędów, luk i zagrożenie w Windowsie - to będzie dłuuuuuuuga lista informacji. Porównaj teraz czas od opublikowania informacji o luce a czasie, kiedy pojawi się aktualizacja.

Tu jest różnica dramatyczna, wręcz kolosoalna. Do dziś nad windowsem wiszą luki, które nadal nie są załatane - a informacje do mediów o istnieniu luki trafiły kilka lat temu. I co:? Ano nic, od kilku wersji Windowsy w kolejnych wersjach mają lukę, która istnieje od czasów XP. MS nic sobie z tego nie robi. Dlaczego - tego nie wiem.

CO do szpiegowania i inwigilacji przez Windows się nie wypowiem. Nie miałem przyjemności od czasu nieużywania Windowsa poznać tego czegoś. Choć sądząc z opisów - można to albo bagatelizować i godzić się na to, że nasze działanie, informacje o nas, nasze zdjęcia i pliki lecą do USA albo szukać sposobu na zablokowanie tego typu działań systemu.

Choć zmroziło mnie to, że Win 10 wysyła na serwery MS nasze zdjęcia. Co jak co, ale na to bym się nie godził.

VenomX   4 #94 22.12.2015 21:18

W dniu dzisiejszym wydano wersje Plasmy 5.5.2
Zmiany :

https://www.kde.org/announcements/plasma-5.5.1-5.5.2-changelog.php

kkowalewski   8 #95 23.12.2015 23:10

@przemo188: Gdy się czyta jakąś informację o dziurze w Linux, już zazwyczaj mam zainstalowaną aktualizację. Tak samo o tym błędzie w GRUB2 się dowiedziałem, po aktualizacji zaraz. Zawsze z ciekawości czytam zmiany numerków pakietów, więc wiem co się zmienia, a że mam rolling release, to czytania mam co jakiś czas całkiem sporo.

kkowalewski   8 #96 23.12.2015 23:11

@VenomX: Jeszcze nawet na Manjaro jej nie ma, ale pewnie pod koniec roku już będzie w aktualizacji.

  #97 27.12.2015 09:25

Ja mam mieszane uczucia co do KDE nawet najnowsze wersje ciągle coś wywalają jakiś błąd znikąd. Dawniej ciągle coś padało teraz jest trochę lepiej ale szału nie ma wystarczy pobawić się dłużej KDE oknami opcjami i w końcu jakiś błąd wywali niestety, ale poczekamy zobaczymy, może kiedyś zrobią dopracowane i stabilne środowisko, narazie czekam pozdrawiam linux.

nintyfan   11 #98 27.12.2015 11:52

@VenomX: No - Windows ma to do siebie, że aplikacje mogą robić, co chcą i brak spójności w wielu miejscach, choćby w aktualizacjach. Tak więc, wystarczy dziurawy mechanizm aktualizacji aplikacji, który musi mieć uprawnienia wysokie, by skompromitować system.

Ja siedzę na GNU/Linux, bo to systemy znacznie bardziej nowoczesne od Windowsów. Skąd MS bierze pomysły? No z GNU/Linux i z MacOS. Wystarczy spojrzeć na OpenSUSE 10.0 i Windowsy począwszy od Visty. Po co niby MS podpisywał umowę z Novellem o partnerstwo? By móc korzystać z technologii opatentowanych przez Novella, a które wyszły od społeczności, jak wyszukiwarka w menu start(OpenSUSE 10.0 z KDE) czy automatyczna instalacja sterowników z sieci.

Mik3l   1 #99 09.01.2016 22:01

Niezłe!
Jak się pojawi w Sidzie lub chociażby w repozytoriach KDE-next, to jeszcze lepiej. Jedyne, czego mi brakuje, to tablica widgetów. Powolne zastępowanie wirtualnych pulpitów przez aktywności to rozumiem, ale usunięcie tablicy?

  #100 20.01.2016 22:51

Może ktoś podpowiedzieć jak zrobić upgrade plazmy na kubuntu 14.04?
Próbowałem według opisu tutaj https://wiki.archlinux.org/index.php/KDE#Upgrading_from_Plasma_4_to_5 ale po próbie wklepania komendy systemctl wywala, że nie ma takiej komendy.
Dodatkowo jak mam rozumieć instalację paczki z plazmą? Po pobraniu paczki i rozpakowaniu mam dwa katalogi etc i usr.
Z linuksem dopiero zaczynam stąd może moje problemy.
Proszę o pomoc.

addos   9 #101 25.01.2016 18:28

@karkanto (niezalogowany):
1. Dlaczego mając Ubuntu wchodzisz na stronę Archa?
2. Nie jestem do końca pewny tego co teraz piszę, ale Kubuntu 14.04 nie ma systemd więc polecenie systemctl tam nie zadziała.
3. Dlaczego po ściągnięciu paczki chcesz ja rozpakowywać a nie zainstalować?
4. Zamiana plasmy 4 na plasmę 5 raczej nie poskutkuje poprawnie działającą plasmą 5. Konfiguracja w obydwy plazmach jest w zupełnie innych katalogach i poprawianie tego samemu to jeden wielki ból głowy. Próbowałem tego na Archu i koszmar. Odradzam stanowczo.
5. Poczekaj spokojnie na Ubuntu, które od razu będzie miało Plasmę 5 - odejdzie ci z głowy ręczne poprawianie chaosu po plazmie 4.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.