Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma Active 3 wydana

Po kilku miesiącach wytężonej pracy społeczność deweloperów skupiona wokół KDE, wydała nową wersję interfejsu przeznaczanego na ekrany dotykowe. W przeciwieństwie do rożnych wynalazków oraz innych straszydeł twórcy odpowiedzialni za powstanie Plasma Active zdecydowali, że ekrany dotykowe wymagają specyficznych rozwiązań. Trzecia odsłona interfejsu to ewolucyjne rozwiniecie 2 poprzednich wersji.

Co nowego?

Jeszcze szybciej i sprawniej

Nowa wersja niesie ze sobą wiele poprawek w interfejsie, dzięki czemu całość powinna działać jeszcze szybciej niż do tej pory. A wszystko dzięki ulepszeniom w KWin czy Nepomuku oraz innych bibliotekach używanych "pod spodem"

Aplikacje

Elementem na który położono największy nacisk było dostarczenie zestawu aplikacji, które potrafią wykorzystać pełny potencjał ekranów dotykowych. W przeciwieństwie do deweloperów innych środowisk graficznych twórcy KDE nie widzą potrzeby "wymyślania koła od nowa", dlatego wykorzystali pełen arsenał już istniejących programów (gdzie to było możliwe).

Files (Pliki)

Files to domyślny menadżer plików w Plasma Active. Nie mówimy tu jednak o plikach w ich tradycyjnym znaczeniu. W przeciwieństwie do innych menadżerów Files nie jest oparty na tradycyjnej strukturze katalogów. Zamiast tego korzysta z zalet Nepomuka, pozwalając na wyszukiwanie (nazwa, data utworzenia, typ pliku) czy tagowowanie. Wszystko ma być w pełni transparentne dla użytkownika.

Okular Active

Okular Active to nowy czytnik ebooków. Dzięki powiązaniom ze swoim desktopowym odpowiednikiem wspiera wiele formatów wliczając: PDF, EPub, Open Document itp. Interfejs został przystosowany do ekranów dotykowych, tak aby czytanie było jak najwygodniejsze.

Add Ons

Add Ons czyli program umożliwiający instalację wszelkich "dodatków", wliczając w to aplikacje, książki, tapety, a w przyszłości także płatne oprogramowanie.

Kontact Touch

Kontact Touch czyli program typu PIM (Personal Information Manager), dostarcza klienta email, kalendarz, oraz moduły przydatne w pracy grupowej.

Calligra Active

Caligra Active pozwala na przeglądanie plików office, wspierając takie formaty jak: .doc, .docx, .xls .xlsx, czy OpenDocument.

Nowa klawiatura wirtualna

Plasma Active doczekała się również nowej klawiatury wirtualnej wykorzystującej framework Maliit (używany także w Nokia N9). Nowa klawiatura jest dużo szybsza, a także wygodniejsza w obsłudze.

Mer - oficjalnie wspierany system operacyjny

Oficjalne obrazy iso zostały zbudowane w oparciu o Mer (następca MeeGo), otwartoźródłowy system operacyjny przeznaczony na urządzenia mobilne. Mer jest także oficjalnie wspieraną platformą referencyjną dla deweloperów.

Co z tym Vivaldi?

Premiera Vivaldi czyli pierwszego tabletu z Plasma Active jest nadal planowana, jednak z powodu problemów z chińskim dostawcą, została on odłożona w czasie, o szczegółach można przeczytać na kdefamily. Co więcej, jak piszą sami deweloperzy:The KDE team is currently working to bring a Plasma Active-based tablet to the market to demonstrate its capabilities fully and offer users a fresh and more open alternative to existing mobile operating systems.

Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć jak cały interfejs działa w akcji, powinni obejrzeć poniższe video:

Więcej informacji:http://plasma-active.org/http://aseigo.blogspot.com/2012/10/plasma-active-three.html

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Slavius   3 #1 16.10.2012 11:53

A można zainstalować ten system na jakimś dowolnym tablecie z Androidem?

Vidivarius   15 #2 16.10.2012 11:55

Pytanie:
Z tego co wiem to istnieje port KDE pod Widowsy. Czy Plasma Active 3 też ma taki port - już zrobiony bądź w planach?
Pytanie może nie dokładne - wybaczcie - ale niezbyt się orientuję w KDE.
Jak rozumiem Plasma Active do odmiana Plasmy z KDE - interfejs?

Autor edytował komentarz.
GregKoval   8 #3 16.10.2012 13:14

@Slavius

Teoretycznie można można zainstalować na każdym tablecie z Androidem, tylko wiele z nich ma zablokowany bootloader, więc nie zainstalujesz ani Plasma Active, ani nawet fanowskiej wersji Androida. Musisz poczytać o rootowaniu Androida, oraz zajrzeć tu: http://community.kde.org/Plasma/Active/Devices i tu: http://forum.kde.org/viewforum.php?f=211

@Vidivarius

Myślę, że taki port jest możliwy, chodzi tylko o to, że PA jest jeszcze młodym projektem i przystąpiło do jego wsparcia dopiero kilka dystrybucji linuksowych. Zespół KDE on Windows walczy jeszcze z wieloma problemami podstawowego KDE, więc nie wiem czy ktoś ma tam czas żeby zaczynać zabawę z dość niestabilną jeszcze wersją Plasma Active. A może zapodać im temat na ich liście mailingowej https://mail.kde.org/mailman/listinfo/kde-windows.

MartinS   5 #4 16.10.2012 20:19

Według mnie, całość wygląda naprawdę estetycznie i mam nadzieję, że jest komfortowa w codziennym użytkowaniu.

morfis   2 #5 18.10.2012 12:00

Tylko czemu ta klawiatura ekranowa taka mała :D Powinna być nie mniejsza niż szerokość ekranu i nie większa niż pełnowymiarowa QWERTY ;) Przydałaby się też możliwość edycji plików w Caligra Active. :)

Autor edytował komentarz.
MATriX335   2 #6 22.10.2012 10:22

@morfis

Rozmiar klawiatury pewnie idzie zmienić, ale rozmiary, które podałeś były by chyba za duże. Moim zdaniem klawiatura powinna mieć przyciski wielkości opuszka palca, tak żeby nie naciskać kilku klawiszy na raz, ale jednocześnie powinna być niewielka, żeby nie przesłaniała dużej części ekranu.