Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma Active 3 wydana

Po kilku miesiącach wytężonej pracy społeczność deweloperów skupiona wokół KDE, wydała nową wersję interfejsu przeznaczanego na ekrany dotykowe. W przeciwieństwie do rożnych wynalazków oraz innych straszydeł twórcy odpowiedzialni za powstanie Plasma Active zdecydowali, że ekrany dotykowe wymagają specyficznych rozwiązań. Trzecia odsłona interfejsu to ewolucyjne rozwiniecie 2 poprzednich wersji.

Co nowego?

Jeszcze szybciej i sprawniej

Nowa wersja niesie ze sobą wiele poprawek w interfejsie, dzięki czemu całość powinna działać jeszcze szybciej niż do tej pory. A wszystko dzięki ulepszeniom w KWin czy Nepomuku oraz innych bibliotekach używanych "pod spodem"

Aplikacje

Elementem na który położono największy nacisk było dostarczenie zestawu aplikacji, które potrafią wykorzystać pełny potencjał ekranów dotykowych. W przeciwieństwie do deweloperów innych środowisk graficznych twórcy KDE nie widzą potrzeby "wymyślania koła od nowa", dlatego wykorzystali pełen arsenał już istniejących programów (gdzie to było możliwe).

r   e   k   l   a   m   a

Files (Pliki)

Files to domyślny menadżer plików w Plasma Active. Nie mówimy tu jednak o plikach w ich tradycyjnym znaczeniu. W przeciwieństwie do innych menadżerów Files nie jest oparty na tradycyjnej strukturze katalogów. Zamiast tego korzysta z zalet Nepomuka, pozwalając na wyszukiwanie (nazwa, data utworzenia, typ pliku) czy tagowowanie. Wszystko ma być w pełni transparentne dla użytkownika.

Okular Active

Okular Active to nowy czytnik ebooków. Dzięki powiązaniom ze swoim desktopowym odpowiednikiem wspiera wiele formatów wliczając: PDF, EPub, Open Document itp. Interfejs został przystosowany do ekranów dotykowych, tak aby czytanie było jak najwygodniejsze.

Add Ons

Add Ons czyli program umożliwiający instalację wszelkich "dodatków", wliczając w to aplikacje, książki, tapety, a w przyszłości także płatne oprogramowanie.

Kontact Touch

Kontact Touch czyli program typu PIM (Personal Information Manager), dostarcza klienta email, kalendarz, oraz moduły przydatne w pracy grupowej.

Calligra Active

Caligra Active pozwala na przeglądanie plików office, wspierając takie formaty jak: .doc, .docx, .xls .xlsx, czy OpenDocument.

Nowa klawiatura wirtualna

Plasma Active doczekała się również nowej klawiatury wirtualnej wykorzystującej framework Maliit (używany także w Nokia N9). Nowa klawiatura jest dużo szybsza, a także wygodniejsza w obsłudze.

Mer - oficjalnie wspierany system operacyjny

Oficjalne obrazy iso zostały zbudowane w oparciu o Mer (następca MeeGo), otwartoźródłowy system operacyjny przeznaczony na urządzenia mobilne. Mer jest także oficjalnie wspieraną platformą referencyjną dla deweloperów.

Co z tym Vivaldi?

Premiera Vivaldi czyli pierwszego tabletu z Plasma Active jest nadal planowana, jednak z powodu problemów z chińskim dostawcą, została on odłożona w czasie, o szczegółach można przeczytać na kdefamily. Co więcej, jak piszą sami deweloperzy:
The KDE team is currently working to bring a Plasma Active-based tablet to the market to demonstrate its capabilities fully and offer users a fresh and more open alternative to existing mobile operating systems.

Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć jak cały interfejs działa w akcji, powinni obejrzeć poniższe video:

Więcej informacji:
http://plasma-active.org/
http://aseigo.blogspot.com/2012/10/plasma-active-three.html

 

linux oprogramowanie

Komentarze