Plasma Active: Active Apps

Powłoka to nie wszystko

Posiadanie sytemu operacyjnego, który uruchamia domyślaną powłokę to dobry start. Jednak sam interfejs, nie ważne jak bardzo atrakcyjny jest niczym, jeśli nie możemy go wykorzystać do codziennych czynności. Mam tu na myśli, wszystko począwszy od nawigacji, a skończywszy na czytaniu eboków. Nie ważne czy jest to laptop, tablet czy telefon komórkowy. Granica pomiędzy tymi urządzeniami powoli się zaciera. Bez względu na urządzenie Plasma Active musi dostarczyć rozwiązań, które zaspokoją potrzeby użytkowników

I tutaj wkraczają do akcji Active Apps, czyli aplikacje, które będą działać w ramach Plasma Active. Jeśli rozejrzymy się dookoła w samym KDE znajdziemy wiele programów, które mogłyby zapełnić tę lukę. Wśród kilku takich projektów warto wymienić: Marble, Kontact Mobile, czy Caligra Suite.

Definicja Active Apps

Z pośród wielu aplikacji, tylko kilka można by wykorzystać bez większych zmian na urządzeniach mobilnych. Dlatego można je podzielić na 3 kategorie:

1. Programy dostosowane do ekranów dotykowych, zoptymalizowane do działania na urządzeniach mobilnych.

2. Aplikacje, które bez większych problemów mogłyby działać na takich urządzeniach, jednak wymagałyby pewnych poprawek związanych z interfejsem.

3. Programy nieprzydatne na urządzenia dotykowe, ze względu na swoją specyfikę i wymagania systemowe.

Deweloperzy Plasma Active poszukują oczywiście programów z pierwszej kategorii, jednak aby to osiągnąć potrzebna jest współpraca z zewnątrz.

Deweloperzy - klucz do sukcesu.

Wie to Apple, wie Google, wiedzą to deweloperzy Plasma Active. Stąd też ich chęć współpracy ze wszystkimi osobami, które chciałyby zobaczyć swój program na urządzeniach na których działać ma Plasma Active. Ze względu na swoją naturę, mowa tu głównie o aplikacjach Qt/KDE, jednak wszyscy deweloperzy są mile widziani.

Więcej informacji:
http://aseigo.blogspot.com/2011/04/plasma-active-active-apps.html
http://community.kde.org/Plasma/Active/Apps