Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma Active: Active Apps

Powłoka to nie wszystko

Posiadanie sytemu operacyjnego, który uruchamia domyślaną powłokę to dobry start. Jednak sam interfejs, nie ważne jak bardzo atrakcyjny jest niczym, jeśli nie możemy go wykorzystać do codziennych czynności. Mam tu na myśli, wszystko począwszy od nawigacji, a skończywszy na czytaniu eboków. Nie ważne czy jest to laptop, tablet czy telefon komórkowy. Granica pomiędzy tymi urządzeniami powoli się zaciera. Bez względu na urządzenie Plasma Active musi dostarczyć rozwiązań, które zaspokoją potrzeby użytkowników

I tutaj wkraczają do akcji Active Apps, czyli aplikacje, które będą działać w ramach Plasma Active. Jeśli rozejrzymy się dookoła w samym KDE znajdziemy wiele programów, które mogłyby zapełnić tę lukę. Wśród kilku takich projektów warto wymienić: Marble, Kontact Mobile, czy Caligra Suite.

Definicja Active Apps

Z pośród wielu aplikacji, tylko kilka można by wykorzystać bez większych zmian na urządzeniach mobilnych. Dlatego można je podzielić na 3 kategorie:

1. Programy dostosowane do ekranów dotykowych, zoptymalizowane do działania na urządzeniach mobilnych.

2. Aplikacje, które bez większych problemów mogłyby działać na takich urządzeniach, jednak wymagałyby pewnych poprawek związanych z interfejsem.

3. Programy nieprzydatne na urządzenia dotykowe, ze względu na swoją specyfikę i wymagania systemowe.

Deweloperzy Plasma Active poszukują oczywiście programów z pierwszej kategorii, jednak aby to osiągnąć potrzebna jest współpraca z zewnątrz.

Deweloperzy - klucz do sukcesu.

Wie to Apple, wie Google, wiedzą to deweloperzy Plasma Active. Stąd też ich chęć współpracy ze wszystkimi osobami, które chciałyby zobaczyć swój program na urządzeniach na których działać ma Plasma Active. Ze względu na swoją naturę, mowa tu głównie o aplikacjach Qt/KDE, jednak wszyscy deweloperzy są mile widziani.

Więcej informacji:http://aseigo.blogspot.com/2011/04/plasma-active-active-apps.htmlhttp://community.kde.org/Plasma/Active/Apps 

Komentarze

0 nowych
  #1 18.04.2011 12:48

Zasadniczo to chyba najważniejszy punkt całego projektu i bez jego promocji Plasma Active będzie traktowana tylko jako kolejny interfejs. Mi się nasuwa od razu sytuacja Maemo. Mało ludzi się orientuje się, ze Nokia N900 to bardzo duży zasób oprogramowania niewiele ustępujący Androidowi (jeśli chodzi o najbardziej kluczowe aplikacje). Niewiele osób wie... bo Nokia promuje OVI Store pomijając bogate zasoby Maemo Garage. Tymczasem te stanowią całkiem bogate repozytorium niejednego Linuksa i są w całości oparte n Otwartych Źródłach.

Mam więc nadzieję, że powyższe programy staną się motorem promocji nowego projektu i ludzie zobaczą, że nie liczy się ilość ale jakość, a w tym wypadku, żaden producent nie przedstawił godnej konkurencji do powyższych tytułów.

lucas__   13 #2 18.04.2011 23:25

Witaj GregKoval

Znudziło mi się komentowanie na twoim blogu, więc założyłem własny. Pozdro (lucas__ aka momentum aka bitels)

PS. Dzięki za komentarz, wpadaj częściej ;)

  #3 19.04.2011 02:17

Popieram takie inicjatywy i będę kibicował, żeby ci się to nie znudziło :)

webnull   9 #4 19.04.2011 13:09

Aplikacje są na prawdę świetne.
Myślę czy by na talbecie KDE4 nie zainstalować.
W sumie na desktopie też mógłbym sprawdzić jak to jest z tym KDE :-)