Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma Active: Contour


Jest to już kolejny wpis dotyczący Plasma Active. Dziś pod nóż idzie Contour. Cóż to takiego? Najprościej mówiąc jest to wizualna część Plasma Active. Jednak jest to znacznie więcej niż tylko interfejs, jest to cały mechanizm interakcji z użytkownikiem.

Na początku były...

Zespół deweloperów plasmy pracował na ideą activites (działania) już od dłuższego czasu. Dla wielu osób używających KDE są prawdopodobnie tylko takim zmienikiem dla wirtualnych pulpitów. Szczerze mówiąc, jako że nie używam wirtualnych pulpitów również u mnie activites wywoływały mieszane uczucia. Konieczność ręcznego ich tworzenia czy manualnego przypisywania im wybranych dokumentów, programów czy plasmodów było mało zachęcające. Dlatego wielu użytkowników nawet nie zauważało takiej opcji. Trzeba otwarcie przyznać, że również deweloperzy plasmy określali ją jako "praca w toku" i niezbyt specjalnie eksponowali w interfejsie użytkownika.

reklama

Contour - nowe oblicze activites

Contour jest ewolucyjnym rozwinięciem idei działań. Zamiast ręcznego tworzenia, wszystko ma w zamierzeniach przebiegać automatycznie. Poniższy diagram świetnie obrazuje całą koncepcję

Conotur ma być takim dynamicznym interfejsem użytkownika, który ma automatycznie dostosowywać się do do naszych poczynań. To co robimy ma być odzwierciedlone w interfejsie, stąd określenie dynamiczny.

Użyte technologie

Jak już pisałem wcześniej, przy okazji omawiania ogólnej idei Plasma Active, deweloperzy starają się używać dostępnych technologi, modyfikując je w miarę potrzeb. Dlatego nepomuk ma odpowiadać za przechowywanie informacji dotyczących tego co, gdzie i jak robimy. Plasma z kolei ma dostarczyć sposobu na prezentację tego wszystkiego - jako widocznego interfejsu użytkownika. Ponieważ obraz mówi więcej niż 1000 słów, warto obejrzeć realizację całej koncepcji na żywo.

http://www.youtube.com/watch?v=kXXdk8RoP6U&feature=player_embedded

Dodatkowo zrzut ekranu

Więcej informacji:

http://community.kde.org/Plasma/Active/Apps
http://aseigo.blogspot.com/2011/04/plasma-active-active-apps.html

 

Komentarze