Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma Active - garść nowości

Minęło już sporo czasu, odkąd ostatni raz pisałem o Plasma Active (interfejs twórców KDE na ekrany dotykowe). Czas zatem naprawić owo zaniedbanie.

Spark => Vivaldi

Skoro mamy już interfejs to wypada go na czymś uruchomić. O pierwszym tablecie z Plasma Active już pisałem. Dla wszystkich, którzy chcieliby położyć rękę na tym wyjątkowym urządzeniu mam dobrą wiadomość. Zgodnie z tym co pisze na swoim blogu A. Seigo, już niedługo możemy się spodziewać pierwszych dostaw dla wszystkich, którzy zamówili tablet w przedsprzedaży. Sam tablet również doczekał się kilku "usprawnień". Najbardziej zauważalną jest zmiana nazwy..., która została niejako wymuszona na twórcach. Jak się okazuje nazwa handlowa "Spark" (iskra) jest z już zastrzeżona. Dlatego też nowa nazwa to Vivaldi.

Oprócz tego urządzenie będzie posiadać 1 GB ramu, zamiast 512 MB planowanych wcześniej. Pozostałe parametry pozostają bez zmian (patrz wcześniejszy link).

r   e   k   l   a   m   a

Add Ons App

Skoro już mamy "wypasiony" interfejs, wypadałoby doinstalować nieco "dodatków". Takim miejscem skąd bedziemy mogli pobrać aplikacje (płatne jak i darmowe), ebooki, tapety, aplety plasmy itp. Jak to działa i wygląda w praktyce? Poniższy link powinien rozwiać wszelkie wątpliwości

http://aseigo.blogspot.com/2012/04/add-ons-app-preview.html

Ponieważ na potrzeby filmiku, deweloper użył przykładowych danych w aplikacji, nie należy się więc obawiać konieczności płacenia za tapety (ci, którzy obejrzą do końca będą wiedzieli o co chodzi ;)).

Plasma Active resource browser

Plasma Active to pokaz możliwości KDE, gdzie deweloperzy mogą popuścić wodze fantazji i wznieść się ponad skostniałe ograniczenia znane z "biurkowego interfejsu". Jednym z takich ciekawych pomysłów jest nowy menadżer plików a raczej "przeglądarka zasobów" Plasma Active. Jest to centralne miejsce, gdzie możemy przeglądać wszelkie zasoby zindeksowane przez Nepomuka. Mowa tu nie tylko o plikach, ale także kontaktach, mailach i innych mniej lub bardziej abstrakcyjnych zasobach. Całość została dostosowana na potrzeby urządzeń dotykowych i umożliwia przeglądanie zasobów ( według daty, typu), tagowanie, przenoszenie, kopiowanie i usuwanie. Sposób działania prezentuje poniższy filmik:

Więcej informacji:
http://www.notmart.org/index.php/Software/Plasma_Active_resource_brows...

Zarządzanie siecią

Za ustawienia sieci będzie odpowiadał Network Manager, co w przypadku KDE oznacza aplet plasmy NM. Co prawda plasmoid NM nie został pomyślany o wykorzystaniu na urządzeniach dotykowych, niemniej w najnowszym jego wydaniu, autor wprowadził sporo zmian w interfejsie, które ułatwią jego wykorzystanie na tego typu urządzeniach.

Więcej informacji:
http://lamarque-lvs.blogspot.com/2012/04/plasma-nm-on-plasma-active-me...

Klient mikrobloga

Wszystkich fanów twittera i innych platform mikroblogowych ucieszy dostępność dedykowanego programu do ich obsługi.

Oprócz tego deweloperzy pracują nad centrum multimedialnym (Plasma Media Center) , czytnikiem ebooków oraz kilkoma innymi ciekawymi projektami. Najważniejsze jest jednak to, że kod Plasma Active jest współdzielony w ponad 90% z innymi układami interfejsu (desktop, netbook), w niedalekiej przyszłości zostanie prawdopodobnie zintegrowany z tradycyjnymi. Da nam to możliwość przełączania się miedzy nimi "w locie" w zależności od naszych potrzeb.

Wszystkie elementy na swoim miejscu

Gdy scalimy wszystkie elementy w jedną całość to rezultat końcowy prezentuje się naprawdę obiecująco. Cieszy zwłaszcza sprawne działanie całego interfejsu co w całej okazałości możemy podziwiać poniżej dzięki uprzejmości jednego z deweloperów.

Więcej informacji:
http://vizzzion.org/blog/2012/04/plasma-active-balsam-update-available...

 

linux sprzęt oprogramowanie

Komentarze