Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma Active - ustawienia systemowe

Po ostrzejszym ;) początku miesiąca czas na spokojniejsze tematy. Dla niewtajemniczonych, Plasma Active to interfejs twórców KDE przeznaczony dla szerokiego spectrum urządzeń, takich jak np. tablety.

Active Settings

Active Settings to aplikacja, która ma umożliwiać konfigurację zarówno systemu jak i zainstalowanych w nim programów. Plasma Active 2 zawiera pierwszą stabilną, lecz bardzo okrojoną wersję. Active Settings dostarczają centralnego miejsca, gdzie mają znajdować się moduły odpowiedzialne za konfigurację. Niezależnie od tego czy dotyczą ustawień systemowych, ustawień programów, czy specjalnych modułów, które zechcą umieszczać tam dystrybutorzy sprzętu (zakładając, że projekt chwyci). Oczywiście do ładowania i wyświetlania takiego modułu, nie są potrzebne żadne zmiany w samej aplikacji. Wszytko odbywa się przy wykorzystaniu systemu pluginów i odpowiednich pakietów plasmy, dostępnych w KDE.

Wbudowane moduły ustawień

Deweloperzy umożliwili uruchamianie poszczególnych modułów konfiguracyjnych, zarówno w ustawieniach systemowych jak i w oknie samej aplikacji. Poniżej można zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Na pierwszym obrazku, widać moduł odpowiadający za konfigurację przeglądarki, uruchamiany w "active settings"

Ten sam moduł uruchamiany we wbudowanej przeglądarce internetowej.

Nowy początek

Mimo, iż Active Settings tworzone jest z myślą o urządzeniach dotykowych, to z chęcią chciałbym zobaczyć coś w tym stylu w "desktopowym wydaniu" Być może to tylko pobożne życzenia, jednak nie wykluczone, że to rozwiązanie, zostanie prędzej czy później zaadoptowane. Tym bardziej, że całość nowych komponentów plasmy (QML), dzięki czemu cały mechanizm został uproszczony do minimum.

Więcej informacji:

http://vizzzion.org/blog/2012/01/active-settings-modular-embeddable-co... 

linux urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
MartinS   5 #1 09.01.2012 06:55

Marzeniem jest aby każdy kto kupi sobie tablet lub smartfona mógł wybrać jaki system chce zainstalować i sam sobie zainstalował. Niektóre systemy, bardziej rozbudowane, mogłyby być płatne, oczywiście mówimy o jakichś przystępnych cenach.

lucas__   13 #2 09.01.2012 16:13

Niestety producenci skutecznie blokują taką możliwość, w obawie przed utratą kontroli. Prędko ta sytuacja się nie zmieni...

Ave5   8 #3 09.01.2012 16:41

"Być może to tylko pobożne życzenia,"

Byłbym dobrej myśli - na desktopie masz do wyboru interfejs netbookowy i układ gazeta, więc to pewnie też się pojawi.