Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Proste jak... KDE

Zawsze mnie zastanawiało jak to możliwe, że ludzie mają tak rozbieżny sposób postrzegania pewnych kwestii. Nie będę tu wchodził w dywagacje światopoglądowe, metafizyczne itp., także spokojnie. Skupię się na bardzo przyziemnej sprawie, a w zasadzie na tym, z czym każdy z nas styka się na co dzień. Mowa tu o interfejsie użytkownika. Nie zamierzam kandydować do miana eksperta w tej dziedzinie, choćby ze względu na brak odpowiednich kwalifikacji. Jednakże obserwując rozwój i kierunek w jakim podążają niektóre środowiska graficzne, oraz odczucia niektórych użytkowników z tym związane (ochoczo wyrażane w komentarzach), skłoniły mnie do napisania tego wpisu. Bez paniki, nie zamierzam się rozwodzić i roztrząsać ponownie (co już i tak wcześniej zrobiłem tu, tu i tu) o pewnym środowisku z G w nazwie. Zamierzam się skupić na tym, co dla mnie, jako uważnego, błyskotliwego, a ponad wszystko skromnego obserwatora wydaje się być rzeczą oczywistą. Mianowicie KDE jest proste jak drut. Fakt z goła jasny i klarowny, niestety pewne jednostki mają zwyczaj twierdzić inaczej. Jestem przykładem typowego internaty szanującego cudze opinie (tak długo jak pokrywają się z moimi ;)) toteż niezmiernie irytują mnie wypowiedzi, które podważają tę szeroko znaną i akceptowaną prawdę.

Niczym zdarta płyta

Komentarz, na przykład pod blogiem, ma to do siebie, że trudno w nim przekazać jakąś głębszą myśl niż np. „KDE sucks”. Stąd też moja awersja do komentowania cudzych wpisów, poza własnym śmietnikiem. Po pierwsze, nawet jeśli dana osoba ma coś mądrego do powiedzenia to i tak komentarz zawierający choćby przebłysk inteligencji, sczeźnie w zalewie internetowej papki. Po drugie, aby przekazać jakąś głębszą myśl, wymagane jest sklecenie przynajmniej kilku sensownych zdań, co z uwagi na formę komentarza, jako krótkiej wypowiedzi, graniczy z cudem. Poza tym, ze względu na moje niezdrowe zamiłowanie do grafomaństwa, komentarz jako forma przekazu odpada w przedbiegach. Ja tu gadu gadu, a procenty ulatują, toteż przejdę do sedna. Nie sposób opisać fali uczuć jaka mnie ogarnia, gdy widzę wpis w stylu:

No, używałbym KDE jakby było prostsze

Co bardziej rozgarnięci osobnicy, dodają drugi człon.

Wszystko fajnie, ale ja wolę prostsze środowiska graficzne. Nie mam czasu na wielogodzinne konfigurowanie czy zabawę z ustawieniami

Czytając takie wypociny, myślę sobie: „te koleś to jest nas dwóch, bo ja uważam podobnie”

Nawet szympans by się połapał

Układ pokazany na obrazku powyżej, rozpozna każdy, kto miał choć odrobinę kontaktu z komputerem. Ba, dla ponad 90% użytkowników jest to widok zbliżony, do tego jaki widzą dzień w dzień, odpalając kompa. Większość moich znajomych, gdy spogląda na powyższy pulpit, pyta się co to za wersja windowsa, albo jak zainstalować taki motyw na windows 7. No i ja zadaje pytanie: czy może być coś prostszego, niż coś co zna prawie każdy użytkownik komputera? Nie twierdzę, że nie, być może za kilka lat ten widok będzie passé, bo interfejsy ala smartfon’e opanują wszelkie urządzenia. Jednak póki co, jest to standard, rozpoznawalny, wbity do głów i nic na to nie poradzimy. Wszelkie inne koncepcje interfejsów typu „super.extra,mada,facka,klass, dopiero raczkują na komputerach osobistych. Od razu mówię, że nie jest przeciwnikiem zmian, ba fakt, że używam KDE to potwierdza.

Nie dotykaj bo wybuchnie

Jak wiele osób korzystających z Windowsa grzebie w rejestrze czy nawet w zaawansowanych ustawieniach centrum sterowania. Hmm 20%, 10%, chyba coś koło tego. I czy ktoś z nich skarży się, że ma tam za dużo opcji? Nie, a wiecie dlaczego, bo jedyną rzecz jaką zmienia większość z nas to tapeta, a i to nie zawsze. A co z rejestrem i zaawansowanymi opcjami. Są, to są. Większości to „zwisa i powiewa”, że się tak wyrażę. Jednak czasem przyjdzie taki moment, raz na ruski rok, kiedy trzeba coś ustawić i tutaj dziękujemy Bilowi i spółce, że dostarczyli nam odpowiednich do tego narzędzi.

Podobnie jest z KDE. Twórcy tego środowiska to sadyści, znęcają się nad biednymi użytkownikami dostarczając graficznych narzędzi, które zamiast być porozrzucane po całym systemie umieścili w jednym miejscu zwanym „ustawienia systemowe” (a to gbury i chamy). Przecież wiadomo, że takich rzeczy się nie robi, gconf, dconf, gsettings to jest przykład godny naśladowania, ręczna edycja plików konfiguracyjnych, aby zmienić cokolwiek. No i biedni użytkownicy muszą się męczyć w ustawieniach systemowych zmieniając co tylko się da. Chwila, coś tu jest nie tak, przecież nic nie trzeba zmieniać. Można, ale nie trzeba. Bingo, eureka, genialne, co za odkrywcza myśl. Niestety, nie wszyscy wykazują się podobnym geniuszem co autor tego wpisu, hmm, a może brak im zdrowego rozsądku...

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
$orn   7 #1 28.11.2011 20:41

To prawda. KDE jest łatwe w użytkowaniu i daje dużo frajdy. Ma jednak jednak bardzo duży minus - stabilność. Fajnie by było jakby KDE w wersjach parzystych środowiska była wykorzystywana do poprawiania stabilności a nieparzysta na dodawanie nowe funkcje.

lucas__   13 #2 28.11.2011 21:02

$orn
Używam KDE od wersji 4.4 i mogę cię zapewnić, że nie mam żadnych problemów ze stabilnością. Niestety zauważyłem, że wszytko zależy od dystrybucji, dla przykładu w kubuntu 11.10 (usb) efekty 3d trzeba włączyć ręcznie, dodanie panelu powodowało restart plasmy. Jednak po instalacji było już wszytko ok. Dla porównania GNOME Shell w ubuntu robi kaput przy catalystach, a unity potrafi się przywiesić na kilka sekund. Także KDE w tej chwili to jedyny rozsądny wybór imho.

Banan   10 #3 28.11.2011 21:13

Dla mnie i tak zawsze jest za mało opcji i ustawień. Używam KDE i cenię go za piękno (i możliwość ustawienia zielonego gdzie tylko się da (ot taki szczegół (screen: http://www.banan.hapex.com.pl/zielono.png )))

  #4 28.11.2011 21:16

Zaawansowani użytkownicy napiszą sobie skrypty konfiguracyjne, a reszta pozostanie przy Windowsach, albo za cel weźmie sobie marudzenie.

XFCE jest tak tak samo łatwe w użytkowaniu jak KDE, a i komputera aż tak nie obciąża.

  #5 28.11.2011 21:17

Do tego dorzucić potężne narzędzia YasT w openSUSE - mamy "cuda niewidy linuxy".

skrzypek   13 #6 28.11.2011 21:20

Ej, a jaki to windows? :P

Druedain   14 #7 28.11.2011 21:33

„Są to są” proszę wstaw tam przecinek, bo zbyt dużo razy czytałem te głupie sześć liter nim zrozumiałem ich sens :P

Co do KDE – popieram!
Co do komentarzy i wpisów na blogu – popieram!

@$orn, wiem że kiedyś mi polecałeś bardzo Debiana (na brutalu), a ja mam wrażenie, że tam KDE nie jest najszczęśliwiej skonfigurowane. Ja aż tak dobrego zdania o stabilności KDE do niedawna nie miałem, ale teraz na 4.7.3 muszę przyznać, że przy moim poziomie używania KDE jest bardzo stabilne.

Andre692   2 #8 28.11.2011 22:06

Kolejny bloger popełnił wpis na temat systemu z rodziny "Linux'a". Jestem za pozytywnymi opiniami, niech tylko rozwinie się bardziej sfera wine oraz więcej tekstów ukazujących zalety i jestem Wasz :)

kamil_w   11 #9 28.11.2011 22:38

@Banan
Nie bolą cię oczy od tej jaskrawej zieleni? Przecież to musi męczyć wzrok.

$orn   7 #10 28.11.2011 23:01

@Druedain

Ja jakiś czas temu zainstalowałem sobie KDE z Debiana i przyznam, że było całkiem dobrze do czasu, aż nie sypał mi się ni sypała jedna aplikacja. Strasznie mnie to irytowało, bo zawsze wyskakiwał błąd. Fakt, że KDE bardzo bardzo się poprawiło ze stabilnością i jakością softu, ale jednak do stabilności Gnome to im jeszcze trochę brakuje. Jakby nie było, KDE jest bardzo fajnym środowiskiem, które da dużo frajdy z użytkowania każdemu ;] Ja jednak po instalacji Gnome 3 zostanę przy Gnome.

sla17   7 #11 29.11.2011 07:48

Też wolę GNOME, nie wiem jak 3 bo jak próbowałem wrzucić do 11.04 to wszystko mi się wysypało, ale poprzednia wersja jest świetna :D

command-dos   18 #12 29.11.2011 10:10

Zacznę może tak... Kiedyś korzystałem tylko z Windowsa, bo wydawało mi się, że nie da się wymyśleć czegoś doskonalszego. Myliłem się. Zacząłem używać Debiana z KDE. No teraz, to już chyba tak zostanie. Po ciągłych zmianach, które mnie zaskakiwały, kiedy siadałem do komputera po dzieciach, stwierdziłem że KDE ma zbyt wiele opcji, z których nie korzystam i są mi one zwyczajnie zbędne. Stwierdziłem, że Gnome jest super, jest dużo mniej opcji, gdzie można przez przypadek, lub z ciekawości kliknąć (a ciekawe, po co to?), a przy okazji można zrobić wszysto to, co potrzeba. Oczywiście, ponownie sądząc, że konfiguracja jest już idealna - myliłem się. Porzuciłem Debiana, choć nie odcinam się od niego, na rzecz Ubuntu, a z czasem Gnome na Unity. Dziś jest idealnie, ale i tak wiem, że jestem lub będę w błędzie... Po instalacji, konfiguracja mojego pulpitu zajmuje mi 0,0sek. Od samego początku mam szybki dostęp do aplikacji, których używam. Wiem, że dzieci nie rozsypią mi pulpitu w 3 sek, a przywracanie go nie zajmie mi 10 min. I tak... mam dostęp do tych samych programów, do tych samych plików, mogę je kopiować, przenosić - o dziwo, sprawnie jak w KDE.
Teraz widzę i nie żebym był gejem, ale KDE jest jak kobieta. Czym kobieta różni się od faceta, pokazuje ten obrazek: http://c0834752.cdn.imgwykop.pl/1_40728d79a14e4e564f367e0c890fa961.jpg

n33trox   6 #13 29.11.2011 10:18

Ja chciałbym się przesiąść na KDE, ale jak do tej pory nie znalazłem prostej dystrybucji Linuksa opartej o to środowisko, która by się nie sypała, jak słowo daję. Próbowałem Kubuntu, Minta, openSUSE, w każdej coś jest nie tak. Średni czas do pojawienia się pierwszego błędu po instalacji wynosi ok 15 minut. Zdaję sobie sprawę z tego, że gdybym postawił KDE na Debianie czy Archu, to by zasuwało, ale mnie się nie chce bawić w takie rzeczy, nie mam na to czasu ani chęci.

Jedynym systemem z KDE, który w miarę spełnia moje oczekiwania, jest Pardus - śmiga naprawdę ładnie, nie crashuje, ale:
- nie ma pełnego tłumaczenia na polski - niby mnie to wszystko jedno, ale ja jestem perfekcjonistą i skoro mieszkam w Polsce, to chciałbym, żeby system był perfekcyjnie spolszczony
- wyjątkowo niestandardowy system pakietów - pisi (słodki Jezu, jak to obciachowo brzmi...), a repozytorium przeterminowane. Jak instalować nowe wersje programów? Za każdym razem kompilować? Żadna Mozilla czy inny producent nie udostępnia paczek w formacie *.pisi :P

No i pies pogrzebany. Gnome nigdy mi się nie crashował, nie sprawiał żadnych problemów i jest w tych najprostszych distrach.

  #14 29.11.2011 10:20

"Moja racja jest mojsza niż twojsza, dlatego wlasnie moja racja jest najmojsza." Tyle podsumowania ;)

Prostota i intuicyjność to jest rzecz względna, a na pewno wyznacznikiem nie powinien być system, które się naprawia poprzez restart (mit, że jest to najbardziej przyjazny system, dla osób rozpoczynających przygodę z komputerem został już obalony dawno).

A co do samego KDE? Ja go nie lubię z konkretnych przyczyn, po pierwsze Qt, większość aplikacji, których używam wykorzystuje GTK, które podoba mi się znacznie bardziej (nie dotykam tu jeszcze tematu "skórkowania", ale samych kontrolek i tego co można osiągnąć za ich pomocą).
Niezależnie od sposobu konfiguracji w przypadku Gnome mam znacznie mniej do zrobienia, aby dostosować środowisko do swoich potrzeb, a przede wszystkim jestem w stanie osiągnąć znacznie bardziej satysfakcjonujące efekty (a nawiasem mówiąc konfiguracja w plikach tekstowych od zawsze była wymieniana jako jedna z podstawowych zalet Linuksa - abstrahując od tego czy faktycznie w Gnome konieczna jest taka konfiguracja).
Podobnie bardziej odpowiada mi zestaw aplikacji dołączony do Gnome niż do KDE.
Gwoździem do śmietnika jest jednak działanie KDE na mojej konfiguracji - ani 4.4, ani 4.6.5 nie działały u mnie za dobrze (i nie mówię tu o KUbuntu, ale np PCLinuxOS) - raz stabilność, dwa szybkość działania.

Ale jak łatwo zauważyć - wszystkie powyższe rzeczy (oprócz ostatniego punktu, ale pewnie na upartego z tym też się da coś zdziałać) to są kwestie uwarunkowane preferencjami. Ale jeżeli zechcę być ignorantem i kierować się pierwszym wrażeniem, na dobrze skrojonej dystrybucji to też mam do tego prawo, niezależnie jak ktokolwiek bardzo ceni swoje własne środowisko.

lucas__   13 #15 29.11.2011 10:38

Druedain
Poprawione ;)

Andre692
Tekstów ukazujących zalety, być może nie tyle samego Linuksa co KDE możesz być pewien

$orn
KDE nie jest doskonałe i sam nigdy tego nie ukrywałem, (patrz, Zasoby twojego komputera się marnują? Z KDE to nie problem). Jednak sam się przekonałem, na własnej skórze, że stabilność GNOME Shell pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza jeśli używa się własnościowych sterowników od AMD. Być może gdybyś miał na myśli GNOME 2, które było rozwijane blisko 7 lat (?) to byłbym skłonny się zgodzić.

sla17
GNOME 2 to już relikt przeszłości, co nie zmienia faktu, że dla wielu użytkowników było niemal idealne. Dlatego ze swej strony gorąco zachęcam do spróbowania KDE

command-dos
Mozna powiedzieć, że cię rozumiem

lucas__   13 #16 29.11.2011 10:54

command-dos
Ups za wcześnie wysłałem komentarz. Kontynuując, uważam, że należysz do osób, które lubią zmiany, ja mówiąc szczerze średnio. Jeśli już miałbym dokonać zmiany czegoś, to nowa rzecz powinna być równie dobra, jak stara. Dlatego od blisko 4 lat uzywam tego samego środowiska i dystrybucji (prawie bo doszło openSUSE). W przypadku nowych interfejsów graficznych, niech opadnie najpierw kurz i się zobaczy. Dla kontrastu z tym co napisałeś, konfiguracja PCLinuxOS zajmuje mi 0,0sek. Skoro KDE jest jak Kobieta, to czym jest Windows ;) Mój stosunek do konfiguracji i obecności ustawień systemowych zawarłem w ostatnim akapicie wpisu, toteż nie będę się powtarzał

n33trox
"No i pies pogrzebany. Gnome nigdy mi się nie crashował, nie sprawiał żadnych problemów i jest w tych najprostszych distrach."
W przypadku GNOME 2, a zwłaszcza ostatnich wersji, jestem skłonny uwierzyć, w przypadku nowej fali (GS, Unity) moje doświadczenia są z goła odmienne
Polecam PCLinuxOS, spore repozytorium, rpm, ale supernowości tam nie znajdziesz.

command-dos   18 #17 29.11.2011 11:12

@lucas__ - hehe, "Skoro KDE jest jak Kobieta, to czym jest Windows ;) " - Windows, jest jak teściowa, a teściowa, to też kobieta ;)

$orn   7 #18 29.11.2011 11:14

@n33trox
Kurde, a już Ci chciałem polecić Pardusa :) No i tu jest pies pogrzebany. Pardus zwyczajnie olewany przez Polaków, ale niestety tak to czasem bywa, że najlepsze dystrybucje te nie zauważone.

@lucas__
Problem, kart AMD jest znany od bardzo dawna. Mój kolega też czeka aż w końcu AMD wyda prawidłowo działające sterowniki do grafy, bo ponoć obiecywali takie cuda, że ho ho ;)

Byłem od zawsze użytkownikiem Gnome, ale miałem okres że chciałem bawić się KDE jeszcze za czasów 3.x i powiem, że to była katastrofa. Dopiero wersja 4.6 KDE okazała się taką która już mógłbym powoli porównywać z Gnome 2 jeśli chodzi o stabilność. Kiedy w repozytoriach Debiana pojawiło się Gnome 3, stwierdziłem, że po testuję ( wersję na Fedeorze testowałem na live CD i powiem że było całkiem nieźle). Odpaliłem więc i stwierdziłem, że jest duża różnica miedzy Gnome 3 na Debianie a Fedeorze. Niby nic nowego, a jednak programiści Debiana zrobili to jakoś lepiej niż Fedeora ;) Ba, od tego czasu nie miałem żadnego problemu z tym środowiskiem - nic żadnego crashu. Śmiga i wprowadza dużo większy komfort pracy w dodatku jest lżejsze od wersji 2.x.

Mam nadzieję, że karty AMD będą śmigać lepiej po tym jak Desura wyszła pod linucha.

  #19 29.11.2011 11:36

@n33trox polecam Mageia Magiczny Remix. Nic się sypie, wszystko po polsku, a korzystając z zamieszczonego w nim skryptu doinstalujesz prosto, łatwo i przyjemnie m.in. wszystkie kodeki i wiele innych aplikacji.

lucas__   13 #20 29.11.2011 11:38

xm
Muszę przyznać, że należysz już do wymierającego gatunku, swoją drogą już dawno nie spotkałem osoby, która wymieniałaby Qt jako wadę KDE. Co do samego zjawiska, swego czasu też o nim napisałem,tyle, że na innym portalu (Toolkitowi puryści).

$orn
Przez wielu zatwardziałych użytkowników, KDE z czasów 3.x uważane jest za synonim ideału ;)
Mnie dziwi, dlaczego deweloperzy GS czegoś z tym nie zrobią, skoro AMD nie może, tym bardziej, że problem jest znany od dawna.

LordRuthwen   6 #21 29.11.2011 11:48

Kiedyś, za czasów Slackware 10, używałem KDE, ale dla mnie po wersji 3.5 KDE zmienił się w muła i przerzuciłem się na GNOME, które po prostu szybciej działa.
Nie wiem jak sytuacja wygląda obecnie, ale to samo pytanie można zadać użytkownikom KDE czy GNOME:
Co takiego zmieniasz, że potrzebujesz do tego użyć ręcznej edycji plików?
U mnie Linuks na laptopie służy do pracy, a więc nie grzebię w nim inaczej niż aktualizując (Debian) to, co ustawiłem na początku i jest mi z tym dobrze. Bo do obsługi LibreOffice, przeglądarki czy klienta poczty nie trzeba nigdzie grzebać.
I dobrze bo się leniwy ostatnio zrobiłem :)
A co do aktualizacji, odpowiedni aplet i tak krzyczy jak są jakieś uaktualnienia paczek... klik, klik i zrobione.
Natomiast w środowisku produkcyjnym, gdzie również używam systemów z pingwinkiem nie stosuję nakładek graficznych, po co?
Szybciej jest z konsoli.
Zresztą automaty i tak robią większość za mnie, niech żyje lenistwo okupione napisaniem skryptów :)

Ryan   15 #22 29.11.2011 11:52

Pokazywanie panelu sterowania z wybranym (wcale nie domyślnym) widokiem kafli, zamiast (domyślnego) widoku pogrupowanego tak jak na drugim zrzucie jest lekko tendencyjne. ;]

  #23 29.11.2011 12:24

Osobiście się dziwię i martwię o porządek w głowach userów którzy tak zachwalają Gnome.
Tam przecież nic nie jest logiczne- konfiguratorów praktycznie nie ma, a te co są są porozmieszczane zgodnie z logiką autystyka...
Nie obraźcie się ale przywoływana prostota Gnome to wręcz prostackość - jest prosto bo nic się nie da zmienić, a to co się da to jest nielogicznie poukrywane.
Za to KDE jest be bo "podobne" do pulpitu windows...
Nie hejtuję, ale np. dominujące środowisko windows przyzwyczaiło ludzi do pewnej logiczności i nie widzę tu nic złego by zrywać z utrwalonymi wzorcami tylko dla Linuksowej odmienności- a kto powiedział że musi być wszystko na głowie postawione?
Potem się wynurzacie że nikt Linuksa nie używa- powiem prawdę:
normalny użytkownik windows po odpaleniu pulpitu gnome i 5minutach zabawy kreśli sobie kółka na czole i resetuje komputer...
Innowacyjność KDE polega na tym że jest konsekwentnie rozwijane z wykorzystaniem nowych rozwiązań ale zachowuje logiczną spójność a nie wywracane na głowie co wydanie bo ktoś miał zajawkę...

lucas__   13 #24 29.11.2011 13:19

@LordRuthwen
"Kiedyś, za czasów Slackware 10, używałem KDE, ale dla mnie po wersji 3.5 KDE zmienił się w muła i przerzuciłem się na GNOME, które po prostu szybciej działa."
Dla kontrastu wypowiedź $orn
"Byłem od zawsze użytkownikiem Gnome, ale miałem okres że chciałem bawić się KDE jeszcze za czasów 3.x i powiem, że to była katastrofa."
Co komentarz to inne opinie ;)
"Co takiego zmieniasz, że potrzebujesz do tego użyć ręcznej edycji plików?"
Ahh widzę, że używasz Debiana, stable może? Bo inaczej wiedziałbyś, że w nowym GNOME twórcy zdecydowali się na pewne, nazwijmy je cięcia. Niech zerknięcie na ten link będzie odpowiedzą co miałem na myśli http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=42&t=86813

@Ryan
Ale spójrz jak te ikony ładnie zajmują cały ekran ;)


Ryan   15 #25 29.11.2011 13:37

Spoko. To w sumie zabawne, że trzeba przekonfigurować Windowsa, żeby wydawał się wystarczająco kiepski pod względem UX w porównaniu do Linuksa. ;>

command-dos   18 #26 29.11.2011 14:05

Nie @Ryan, nie windowsa i nie linuksa - byćmoże czepiam się, ale chodzi nam konkretnie o Aero i KDE (wiem, że wiesz, ale to tak dla porządku ;) ).

Ryan   15 #27 29.11.2011 14:07

To w ogóle da się używać Linuksa z czymś innym niż KDE? :>

Druedain   14 #28 29.11.2011 14:13

Cóż, ja z przyzwyczajenia przełączałem na taki właśnie widok panelu sterowania i dla mnie zaletą było, że mogłem to przełączyć. W KDE też można wybrać sposób prezentacji panelu sterowania. Stop teoriom spiskowym! :P

Swoją drogą mam wrażenie, Ryan, że się dobrze bawisz oglądając takie dyskusje :P

Druedain   14 #29 29.11.2011 14:16

@command-dos Czemu po prostu nie zrobisz dzieciom osobnego konta pod tytułem Poligon Doświadczalny, a sobie nie założysz hasła?

Ryan   15 #30 29.11.2011 14:17

Niespecjalnie czytam dyskusję. Zainteresowały mnie zrzuty ekranu i postanowiłem przytrolować trolowe grafiki. ;>

lucas__   13 #31 29.11.2011 14:41

@Ryan
Akurat zrzut Windowsa w tym kontekście, miał pokazać ilość dostępnych opcji, swoją drogą ten widok ustawiam jako domyślny także zgryźliwości na bok proszę ;)
Tak z ciekawości, kiedy pojawi się możliwość dodawania większej ilości obrazków (zdaje się, że miało być od zeszłego tygodnia ;)). Tylko, żeby nie wyszło jak z wdrożeniem motylków (to jest czas od pomysłu do realizacji :P).

Buber82   3 #32 29.11.2011 14:58

Ciekawy wpis :)

Właśnie od kilku dni zastanawiam się nad wyborem dystrybucji do laptopa, mającej KDE i łatwej w codziennym utrzymaniu. Co sądzicie dokładnie o mageia? openSuse już do mnie nie przemawia, kubuntu i inne debianopochodne odpadają, tak samo jak reszta wynalazków.

Powerfeniks   4 #33 29.11.2011 15:06

@Ryan kazde srodowisko ma swoje zalety i wady lxde czy xfce jest o wiele lzejsze niz kde mimo to ja wybralem plazme: "http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/989d0b08b461b810.html" pzdr.

wojtekadams   19 #34 29.11.2011 15:09

Co do KDE dla mnie zawsze było cukierkowate - czego bardzo nie lubię. Gnome2 mnie oswoił i na razie przy nim zostanę :)

@Buber82
jeśli nie openSuse i Debianopochodne to tylko Fedora :)
o mageia nie słyszałem , jak się zdecydujesz na tą dystrybucję oczekuje wpisu na bloku z porządną recenzją ! :)

C-dur   4 #35 29.11.2011 15:19

@Ryan
"To w ogóle da się używać Linuksa z czymś innym niż KDE? :>"

Można, ale tylko na Commodore 64. :)

Ave5   8 #36 29.11.2011 15:32

KDE to świetne połączenie konwencji UI na desktopa z kilkoma nowinkami. Z jednej strony mamy taskbar, wskaźnik baterii i podobne, a jednocześnie KickOffa i Plasmoidy czy Nepomuka (jaki by nie był).

Ryan   15 #37 29.11.2011 15:36

@lucas__: Soon. Prasujemy nierówności nowego kodu, żeby było jak najmniej zmarszczek na starcie. No a to czego używasz nie ma znaczenia - porównanie jest tendencyjne i już. ;P

@Powerfeniks: Nie, KDE ma same zalety.

@C-dur: Jakiś link do tej dystrybucji? ;>

  #38 29.11.2011 15:51

Jak w Kaffeine, KMplayer, Dragon Player, Bangarang ustawić wyświetlanie się napisów (kodowanie, wielkość czcionki), chociażby w srt (nie wymagam już w txt)?
Czy jest w KDE SC menedżer pakietów, który nie ma problemów z uwierzytelnianiem (Apper, dawniej KPackagekit) czy nie wiesza się podczas aktualizacji (Muon)?
Jakie są dobre wtyczki multimedialne do Konquerora czy rekonq (takie które wyświetlają mov)?
Ile programów natywnych dla KDE SC używacie?
Środowisko graficzne to nie tylko panel, menu (notabene te na pierwszym zrzucie nie jest domyślne) czy centrum sterowania. To także oprogramowanie.

lucas__   13 #39 29.11.2011 15:56

@Ave5
+1
@Ryan
Tylko, żeby to soon nie zamieniło się w sooner or later ;)
Korzystam tylko z dostępnych opcji systemowych ;P

C-dur   4 #40 29.11.2011 16:12

@Ryan
"Jakiś link do tej dystrybucji? ;>"

Na szybko udało mi się znaleźć tylko zrzut ekranu: http://www.occur.pl/images/7339d9fa/3c47b5b2/b4e43149ca.gif . Całość jest napisana w wymarłym już języku Celur. Z tej samej rodziny pochodzi Python, więc, co oczywiste, system na pewno śmiga błyskawiczne i bezproblemowo.

lucas__   13 #41 29.11.2011 16:19

Fedor
"Jak w Kaffeine, KMplayer, Dragon Player, Bangarang ustawić wyświetlanie się napisów (kodowanie, wielkość czcionki), chociażby w srt (nie wymagam już w txt)?"
To w Kaffeine, KMplayer, Dragon Player, Bangarang idzie wyświetlić napisy o_O. Fakt, że nigdy nie próbowałem, ale w vlc, smplyer, umplayer idzie bez problemu.

"Czy jest w KDE SC menedżer pakietów, który nie ma problemów z uwierzytelnianiem (Apper, dawniej KPackagekit) czy nie wiesza się podczas aktualizacji (Muon)?"
Tak, zwie się yast, apt-get, zypper, pacman czy czego tam twoja dystrybucja używa
"Jakie są dobre wtyczki multimedialne do Konquerora czy rekonq (takie które wyświetlają mov)?"
Nie wiem nigdy nie używałem, ale myślę, że coś do ff, chrome czy opery znajdziesz.
"Ile programów natywnych dla KDE SC używacie?"
Szczerze, tylu ilu mi w danej chwili potrzeba
"Środowisko graficzne to nie tylko panel, menu (notabene te na pierwszym zrzucie nie jest domyślne) czy centrum sterowania. To także oprogramowanie."
Święte słowa. Co do panelu to wywaliłem ff i zastąpiłem operą, więc masz racje

Kazim66   2 #42 29.11.2011 16:43

Bardzo dobry wpis, samo KDE jest bardzo proste i przyjemne w obsłudze, z miłą chęcią porzuciłbym kompletnie windowsa, ale niestety jestem graczem a dobrze wiemy, że gry i linux nie idą ze sobą w parze -,-'. Btw. mam mały problem a na pewno jest tu kilka doświadczonych osób którym linux nie jest obcy. Otóż ostatnio kupiłem sobie nowe głośniki 2.0 i problem polega na tym, że pod linuxem nie ma jakiegokolwiek dzwięku, jakieś pomysły? ;P System to Kubuntu 11.10

Powerfeniks   4 #43 29.11.2011 16:45

@Ryan widzisz niema srodowiska bez wad, czy to bedzie mac, windows Gnu/linux, bsd czy co kolwiek innego. Srodowisko to wybor indywidualny zalezny od potrzeb uzytkowania gdzie w przypadku pewnych udogodniej trzeba sie pogodzic i zaakceptowac pewne negatywne cechy danego srodowiska, na przyklad lxde/xfce jest lzejsze zjada mniej zasobow oraz jest bardziej energooszczedne, gnowe 2.x.x bylo stabilne jak diabli konfigurowalne a w zuzyciu zasobow bylo zbalasnsowane jak dla mnie mialo minus maksymalizacji okien po przeciagnieciu do krawedzi ekranu (chyba jedyny cholerny brak z ktorym i tak bylem w stanie sie pogodzic), kde za to jak by nie bylo (a jak dla mnie jest zajebiste) zjada wiecej zasobow i nie mowie tu o ram ktorego i tak nie jestem wstanie wykorzystac, z kolei aero ktore wedlug mnie nie jest najgorsze za to uposledzona mozliosc konfiguracji potrafi doprowadzic do frustracji pzdr.

Kazim66   2 #44 29.11.2011 16:49

Jeszcze jedno xD gdy oglądam filmy kodowane w .mkv to na obrazie pojawiają się jakieś dziwne artefakty czy coś w ten deseń, rzecz dzieje się niezależnie od tego jakiego playera używam z innymi formatami wszystko jest dobrze.

Powerfeniks   4 #45 29.11.2011 16:50

Ja mam pomysl, a mianowicie rozpocznij watek na forum w kategorii systemy Gnu/Linux i nie zapomnij podac klasyfikacji sprzetowej pzdr.

Ryan   15 #46 29.11.2011 16:51

KDE nie ma wad. Serio.

lucas__   13 #47 29.11.2011 17:05

@Ryan
Windows nie ma wad. Serio

wojtekadams   19 #48 29.11.2011 17:24

@Rayan &@lucas__
Ja nie mam wad. Serio, serio :D

Ryan   15 #49 29.11.2011 17:52

@wojtekadams: Do kogo piszesz? Tutaj żaden Rayan się nie wypowiadał. :S

  #50 29.11.2011 17:59

@lucas__
Widzę, że nie tylko ja wyznaję zasadę "im mniej KDE w KDE, tym lepiej". Tylko jak to świadczy o środowisku jako całości?

Powerfeniks   4 #51 29.11.2011 18:28

@Ryan ty wiesz ze twoja wypowiedz byla/jest kontrowersyjna przynajmniej w moich oczach, zawsze cie uwazalem za czlowieka microsoftu nigdy bym sie nie spodziewal jakiej kolwiek pozytywnej wypowiedzi na temat kde, masz dzien dobroci dla Gnu/linux czy cos w tym stylu? ;] pzdr.

4lpha   10 #52 29.11.2011 19:14

@Ryan
"Jakiś link do tej dystrybucji? ;>"

Proszę Cię bardzo ;) Ciekawe na czym to zainstalujesz:
http://www.breadbox.com/downloads.asp

Obczaj "GEOSinXP".

  #53 29.11.2011 19:23

Jaką dystrybucję ciągłą z KDE byście polecili? Nie chciałbym za dużo grzebać w systemie, ale nie chce systemu "dla idiotów". Myślałem nad Chakrą albo PCLOS, ale on nie ma wersji x64.

Ryan   15 #54 29.11.2011 19:39

@Powerfeniks: To że oceniasz ludzi, których nie znasz, jakimiś wydumanymi miarami i przyporządkowujesz do grup fanatyków tego czy owego nie mówi nic na temat tych ludzi, tylko na Twój.

4lpha   10 #55 29.11.2011 21:22

@grzesiek1651 (niezalogowany) | 29.11.2011 19:23
Debian Testing + KDE.
Raz postawisz i masz spokój, instalacja KDE sprowadza się do
"su -
aptitude install kde-full"

@Ryan (redakcja) | 29.11.2011 19:39
Brrr! Człowiek Majkrosoftu!

Powerfeniks   4 #56 29.11.2011 21:22

@grzesiek1651 media markt nie ma swojej dystrybucji ;] po za tym dla slabo zaawansowanych uzytkownikow polecil bym: Sabayon, Open suse, kubuntu, chakra, mageia, i zajrzyj tutaj: "http://distrowatch.com/search.php?ostype=Linux&category=Desktop&origin=A..." znajdziesz tam jakies 50 pozycji od koloru do wyboru ;]

Powerfeniks   4 #57 29.11.2011 21:29

@Ryan oceniam nie ciebie ale wiele sytuacji pod ktorymi sie podpisywales w komentarzach, przynajmniej tak mi sie wydawalo wiesz w zaden sposob nie probuje cie obrazic czy cos w tym stylu po prostu opisalem to co zauwazylem pzdr.

@sunbeam96 mozesz napisac na jakim obecnie Debian testing jajku stoi, tzn. jakie najswiezsze jest w repo? pzdr.

Banan   10 #58 29.11.2011 21:48

@kamil_w

Nie, nie bolą =)

Druedain   14 #59 29.11.2011 22:33

Spoko Ryan, my i tak wiemy, że zbierasz Pokemony, czytasz Harrego Pottera i rzucasz na Owsiaka!!!111oneoneone

C-dur   4 #60 29.11.2011 23:55

@Ryan

"To że oceniasz oceny ludzi, których nie znasz jakimiś wydumanymi miarami i przyporządkowujesz do grupy tych, których oceny nie mówią nic na temat ocenianych, tylko na temat ich samych, nie mówi nic na temat tych ocen, tylko na Twój." :)

Bo powerfeniks chyba jednak nie napisał nic na temat Twoich preferencji seksualnych, poglądów politycznych, upodobań do używek, ewentualnej wredności/poczciwości itp., a jedynie odniósł się do Twojej działalności na tym portalu, a tę akurat część Twojej osoby trochę jednak zna. ;)

A tak w ogóle, to nie bardzo wiem, o co w tej dyskusji chodzi, kto jest za Linuxem a kto nie, kto poważny a kto ironizuje i się nabija. Więc to co tu napisałem jest, na wszelki wypadek, gdzieś tam pomiędzy powagą a ironią i się nabijaniem. :)

C-dur   4 #61 30.11.2011 00:00

W poprzednim wpisie cydzysłowu być nie powinno, bo to nie cytat jest, a moje do niego nawiązanie.

  #62 30.11.2011 00:09

@lucas__
Nie uważam się za toolkitowego purystę :) Moja preferencja być może nie powinna być ubierana w statystykę, ponieważ gdzieś tam skrycie przemyca również preferencje do tworzenia oprogramowania pod Linuksa, ale Qt nie podoba mi się głównie z powodu tego, że nie jestem w stanie wymusić na aplikacjach, aby wyglądały tak jak tego chcę, taka dewiacja.
A dalej jest już prosta kalkulacja i stara szkoła wnioskowania - skoro masz większość aplikacji GTK, to lepsiejsze będzie środowisko używające w GUI GTK, np LXDE, XFCE, czy inne, których nazw nie wymieniamy. Dla mnie się sprawdza taka zasada w pracy - aplikacje Qt są raczej wyjątkami, np Kadu, Clementine, od święta Opera. Arytmetyka jest tu bezlitosna, cała reszta (chyba, że coś opuściłem) to aplikacje GTK (wiem wiem, 10 lat temu aplikacje GTK pod KDE i Qt pod Gnome wyglądały gorzej niż źle, teraz tragedii już nie ma, ale to tak jakby używać Linuksa tylko po to, aby uruchamiać same windowskowe aplikacje pod Wine - niby można, ale po co?).

DannyPL   5 #63 30.11.2011 11:27

@xm2 (niezalogowany)
"aplikacje Qt są raczej wyjątkami, np Kadu, Clementine, od święta Opera."

Opera nie jest w Qt -> http://my.opera.com/kilsmo/blog/2008/01/29/opera-is-not-based-on-qt

Ryan   15 #64 30.11.2011 11:59

@C-dur: Jego opinia była mi znana jeszcze zanim zacząłem więcej pisać i niespecjalnie wiem czym mogła być poparta, jeśli nie moją historią zatrudnienia. Słabe to. ;)

  #65 30.11.2011 12:50

@DannyPL
Ok, tutaj użyłem aproksymacji, ale do wersji 10.11 do "skórkowania" i integracji z systemem używali Qt (pod Linuksem).

C-dur   4 #66 30.11.2011 13:59

@Ryan
"Słabe to. ;)"

No cóż, nawet najwięksi mają gorsze momenty. ;)

LordRuthwen   6 #67 30.11.2011 19:50

@lucas__
Masz rację, Debian w wersji Stable, nie mam czasu ani ochoty na testowanie i zastanawianie się czemu działało i przestało po upgrade :P
I również masz rację, ilu użytkowników tyle opinii, zgodnie z zasadą, że z gustem jak z dupą, każdy ma swój.

Niezłe czary w tym linku co podesłałeś. Teraz sobie mogę wyklikać co mi potrzebne, a tam... oj chyba się rozstaniemy z Debianem jak to do kolejnej wersji wejdzie.

blind-oln   8 #68 30.11.2011 20:24

Osobiście używam GNOME. Teraz pewnie przesiądę się na XFCE. Nie lubię KDE, bo nie lubię aplikacji pod KDE. Firefox lepiej się integruje z GTK. To samo OpenOffice.org. GIMP nie ma konkurencji, pod KDE nie znalazłem też żadnego fajnego klienta poczty (KMail jest nędzny). Aplikacje, które są dostępne w KDE są często bardziej skomplikowane (lub posiadają więcej opcji - jak kto woli) niż ich odpowiedniki pod GNOME np. Transmission i KTorrent, Rhythmbox i Amarok. Takich przykładów można by mnożyć. Gdyby KDE było napisane w GTK, to pewnie byłoby moim głównym środowiskiem.

Powerfeniks   4 #69 30.11.2011 21:41

@Ryan "Jego" opinia byla poprta twoimi komentami, chcialem z grzecznosci...... ale teraz to ci napisze, przestan po prostu udawac glupa i ze nie wiesz o co chodzi jak chcesz robic pajaca to zrob go z siebie.

Sajbi   4 #70 30.11.2011 23:48

KDE jest proste ale konsola nie gryzie i nie jest uciążliwa wręcz wygodniejsza (KDE ma fajny menadżer połączeń i to gł. zaleta). Przy okazji KDE nie jest wolne jak ma się normalną kartę grafiki i 1GB ram. Zresztą niema nic lepszego jak Gentoo + KDE 4.x ;) Ewentualnie debian ale to chłamo-mół

Ryan   15 #71 01.12.2011 18:34

@Powerfeniks: :*

  #72 02.12.2011 17:39

Jestem początkującym użytkownikiem i komputera, i systemu GNU/Linux. Mam komputer dopiero od 2008 roku (czyli od 17 roku życia), wcześniej byłem cyfrowym analfabetą. Odkąd mam komputer używałem cały czas Windows, dopiero w maju tego roku przeszedłem na GNU/Linux. Nie umiem prawie w ogóle używać terminala, ale nie muszę umieć, bo ten system jest dziecinnie prosty w obsłudze i mogę go używać normalnie tak, jak Windows. Od maja przeżyłem Ubuntu, Kubuntu i Mandrivę. Ubuntu porzuciłem, bo od wersji 11.04 ma niestandardowe środowisko graficzne niebędące uniwersalnym dla GNU/Linux, tylko właściwym dla tej jednej dystrybucji, dodatkowo będące niewygodnym w użyciu. Kubuntu było niestabilne, Mandriva również. Teraz mam Fedorę, ale nie z GNOME 3, jeno z KDE 4.7, i bardzo sobie chwalę. KDE jest przepiękne, funkcjonalne, przytulne i ma dobre oprogramowanie. Wygląda ładniej, niż Windows. A na Fedorze 16 jest bardzo stabilne i dopracowane. Stwierdzam, że KDE najlepiej nadaje się dla początkujących, bo jest bardzo łatwe w użyciu. Polecam KDE wszystkim, bo to najbardziej zaawansowane środowisko. GNOME 2 wydało mi się toporne, zaś Unity i GNOME 3 mi się nie podobają, bo nie lubię tabletów i pseudotelefonów "komórkowych" (smartfonów), których oprogramowanie te dwa środowiska chyba próbują naśladować. Mam nadzieję, że moda na używanie takich urządzeń o wątpliwej przydatności kiedyś minie.

Powerfeniks   4 #73 03.12.2011 21:35

@Ryan sfixowales na starosc?

  #74 05.12.2011 08:43

Witam wszystkich. I ja jestem zdeklarowanym zwolennikiem KDE, faktycznie jednak stabilność i czytelność serii 4 jest znacznie gorsza od serii 3. Zwłaszcza ostatnie 3.5.10 było wedlug mnie szczytem funkcjonalności, estetyki i prostoty. Nawet Beryl pod nim działal ... :-)
Ktoś z forumowiczów wspomniał tytaj o KDE 3.5.xx, więc dodam, że pojawiła sie ostatnio kontynuacja starego KDE pod nazwą Trinity - http://www.trinitydesktop.org
Korzysta z bibliotek serii 3.5.13.
Pozdrawiam.

Bucic   9 #75 09.01.2012 23:16

Jak dla mnie nadal KDE to zemsta Apple i przemysłu szklarskiego na linuksie ;P

Nazir50   4 #76 19.04.2012 20:34

Ja jednak teraz wolę Unity w Ubuntu 11.10 niż gnome lub kde w Xtreme.

lucas__   13 #77 19.04.2012 20:52

@Nazir
Jak mawiają w armii: ja twoje wole to pi.... Także, albo napiszesz czemu Unity jest lepsze niż KDE czy choćby takie GNOME 3 z GS albo cie nie ma ;p

Nazir50   4 #78 20.04.2012 01:35

@"lucas__"
To nie widzisz jak wygląda Unity od KDE .
Kde to kopia MSwin7 a Unity jest bardziej szykowane pod dotyk jak win8

  #79 20.04.2012 14:07

@Nazir
Chyba bardzej MSwin7 jak KDE a nie odwrotnie. MS w roli innowatora jest raczej słabiutki.

  #80 20.04.2012 19:21

I raczej słabiutki jest Windows (z tymi swoimi oknami, które otwierają się gdzie chcą, niezmaksymalizowane nie pamiętają swoich rozmiarów i położenia po ponownym otworzeniu; i bez wirtualnych pulpitów) w porównaniu do KDE (w którym można kazać oknu zapamiętać swoje ustawienia w stanie niezmaksymalizowania).

lucas__   13 #81 20.04.2012 21:21

'Kde to kopia MSwin7 a Unity jest bardziej szykowane pod dotyk jak win8'

Plasma active - http://plasma-active.org/