Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Qmmp - linuksowy odtwarzacz dla fanów winamp

Kiedy zacząłem swoją przygodę z Linuksem, jedną z pierwszych rzeczy jaką zrobiłem była instalacja winamp poprzez wine. Chyba każdy tak ma (przynajmniej z początku), że bardzo trudno jest mu się pozbyć przyzwyczajeń z Windowsa. Dotyczy to szczególnie używanych programów. Niestety winamp odpalany przez wine nie był zbyt wygodnym rozwiązaniem i dosyć kapryśnym. Zacząłem się wiec rozglądać za natywnym odtwarzaczem i w ten sposób znalazłem Audacious. Niestety po którejś aktualizacji program zaczął sprawiać problemy. Mniej więcej w tym samym czasie na qt-apps natknąłem się na na Qmmp i tak już zostało.

O programie

Qmmp jest odtwarzaczem muzyki napisanym z użyciem biblioteki Qt. Cechą charakterystyczną jest interfejs zbliżony do tego znanego z winamp. Dodatkowo program posiada obsługę skórek z winamp 2.x, dzięki czemu z łatwością możemy zmieniać jego wygląd. Oprócz tego program uruchamia się bardzo szybko oraz używa niewiele zasobów komputera, co jest szczególnie istotne, dla posiadaczy starszego sprzętu.

Instalacja skórek

Oprócz wielu zalet program posiada jedną widoczną wadę. Domyślna skórka nie jest zbyt ładna, dlatego napiszę w jaki sposób możemy ją zmienić. Najpierw musimy wybrać z pośród setek dostępnych w Internecie, np. stąd. Po zapisaniu wybranej skórki, odpalamy Qmmp>Ustawienia>Wygląd>Skóry następnie klikamy na Dodaj i wybieramy naszą skórkę. Oto jak wygląda program ze skórką wmp11

Dodajemy przezroczystość

Jeśli już jesteśmy przy wyglądzie, w zakładce zaawansowane możemy ustawić stopień przezroczystości okna odtwarzacza. Aby to zrobić należy wybrać odpowiednią wartość za pomocą suwaków w sekcji "przezroczystość". Jednak aby całość zadziałała musimy mieć włączone rozszerzenie composite (czyli efekty pulpitu). Przy wartości 20 całość prezentuję się tak:

Dodatkowe wtyczki

Qmmp posiada również obsługę wtyczek rozszerzających funkcje samego odtwarzacza. Całość dostępna jest w ustawieniach w zakładce wtyczki. Osobiście używam tylko wtyczki "Ikona statusu", która pozwala sterować odtwarzaczem z zasobnika systemowego.

 

Komentarze

0 nowych
webnull   9 #1 24.04.2011 17:40

Program ogólnie świetny - znam od dawna, używałem przez pewien czas ale przeszedłem na MPD jednak.

lucas__   13 #2 24.04.2011 21:22

MPD, nie miałem jeszcze okazji wypróbować, ale byłbym wdzięczny za namiar na jakąś prostą nakładkę

Vifon   5 #3 24.04.2011 23:11

@lucas__
Nie wiem czy uznasz ją za prostą, ale polecam ncmpcpp. Jak Ci nie podpasuje, to ludzie chwalą Sonatę, więc może warto spróbować.

  #4 26.04.2011 00:34

Sonata dobra i wygodna jest, chwalę sobię :)

  #5 26.04.2011 16:00

lucas_ napisz do mnie na maila (nie mogę nigdzie złapać kontaktu do ciebie)

  #6 28.04.2011 00:51

To ktoś korzysta jeszcze z WinAmpa i jego klonów?
Myślałem, że ludzie już przestali korzystać z tak przestarzałego oprogramowania.
Z drugiej strony Linuksiarze mają chyba inne podejście. Lubią się bawić zabytkowymi komputerami czy przestarzałymi programami (np. ifconfig, Samba, Subversion).

4lpha   10 #7 30.04.2011 08:52

Najtłisz, to całkiem dobry zespół.

  #8 30.04.2011 13:00

"To ktoś korzysta jeszcze z WinAmpa i jego klonów?"
Do końca wersji 2.xx był to bardzo dobry program z rozsądnym interfejsem.

  #9 13.05.2011 12:47

Audacious miał problemy przy wersji z serii 2.1.x albo 2.2.x a obecnie jest nawet więcej niż ok :) np. w 2.5.x w interface bez skinów są docki, bardzo fajna sprawa (szkoda że ich obsługa nie jest gimpo-podobna)..

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.