Qmmp - linuksowy odtwarzacz dla fanów winamp

Kiedy zacząłem swoją przygodę z Linuksem, jedną z pierwszych rzeczy jaką zrobiłem była instalacja winamp poprzez wine. Chyba każdy tak ma (przynajmniej z początku), że bardzo trudno jest mu się pozbyć przyzwyczajeń z Windowsa. Dotyczy to szczególnie używanych programów. Niestety winamp odpalany przez wine nie był zbyt wygodnym rozwiązaniem i dosyć kapryśnym. Zacząłem się wiec rozglądać za natywnym odtwarzaczem i w ten sposób znalazłem Audacious. Niestety po którejś aktualizacji program zaczął sprawiać problemy. Mniej więcej w tym samym czasie na qt-apps natknąłem się na na Qmmp i tak już zostało.

O programie

Qmmp jest odtwarzaczem muzyki napisanym z użyciem biblioteki Qt. Cechą charakterystyczną jest interfejs zbliżony do tego znanego z winamp. Dodatkowo program posiada obsługę skórek z winamp 2.x, dzięki czemu z łatwością możemy zmieniać jego wygląd. Oprócz tego program uruchamia się bardzo szybko oraz używa niewiele zasobów komputera, co jest szczególnie istotne, dla posiadaczy starszego sprzętu.

Instalacja skórek

Oprócz wielu zalet program posiada jedną widoczną wadę. Domyślna skórka nie jest zbyt ładna, dlatego napiszę w jaki sposób możemy ją zmienić. Najpierw musimy wybrać z pośród setek dostępnych w Internecie, np. stąd. Po zapisaniu wybranej skórki, odpalamy Qmmp>Ustawienia>Wygląd>Skóry następnie klikamy na Dodaj i wybieramy naszą skórkę. Oto jak wygląda program ze skórką wmp11

Dodajemy przezroczystość

Jeśli już jesteśmy przy wyglądzie, w zakładce zaawansowane możemy ustawić stopień przezroczystości okna odtwarzacza. Aby to zrobić należy wybrać odpowiednią wartość za pomocą suwaków w sekcji "przezroczystość". Jednak aby całość zadziałała musimy mieć włączone rozszerzenie composite (czyli efekty pulpitu). Przy wartości 20 całość prezentuję się tak:

Dodatkowe wtyczki

Qmmp posiada również obsługę wtyczek rozszerzających funkcje samego odtwarzacza. Całość dostępna jest w ustawieniach w zakładce wtyczki. Osobiście używam tylko wtyczki "Ikona statusu", która pozwala sterować odtwarzaczem z zasobnika systemowego.