Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Razor i LXDE-Qt tworzą wspólne środowisko graficzne

Ostatnie 3 lata w świecie Linuksa przyniosły istny wysyp środowisk graficznych. Można śmiało powiedzieć, że fork, forka poganiał. Tym bardziej cieszy fakt, że nadal są projekty, które potrafią połączyć siły, nie wymyślając przysłowiowego koła od nowa. Mowa tu oczywiście o Razor i LXDE-Qt. O ile o tym pierwszym pisałem jakiś czas temu, o tyle LXDE-Qt może być dla niektórych całkowitą nowością. Z czysto kronikarskiej powinności wspomnę tylko, że LXDE-Qt jest portem środowiska LXDE z GTK 2 do Qt

Jak to ma wyglądać?

Informację o planowanym połączeniu, można znaleźć w wiadomości opublikowanej na liście mailingowej Razor. Jak podkreślają deweloperzy, oba projekty dążą do tych samych celów (niskie wymagania sprzętowe, jak najmniejsze zależności, modularność). Biorąc pod uwagę owe cele oraz ograniczone zasoby, zdecydowano, że najlepszym wyjściem będzie synergia obu środowisk.

Razor-qt 0.6.0

Razor-qt 0.6.0 powinien zostać już niedługo wydany, będąc ostatnią wersją "starego" środowiska. Będzie to wersja dla wszystkich, którzy cenią sobie obecny wygląd, aczkolwiek będzie on już zawierał pewne usprawnienia z fuzji obu projektów. Po wydaniu 0.6.0 prace skoncentrują się nad LXDE-Qt.

LXDE

W przypadku LXDE (wersja GTK) nadal będzie wspierana, tak długo jak to tylko możliwe. Równolegle będzie rozwijana wersja LXDE-Qt, która niedługo powinna ujrzeć swoje pierwsze wydanie, z szeregiem komponentów dostępnych do tej pory w Razor. PCManFM-Qt (port PCManFM) oraz LxImage-Qt (następca GPicView) to pierwsze aplikacje, które wejdą w skład nowego środowiska.

W blasku KDE Akademy

Decyzja o połączeniu obu projektów zapadła podczas odbywającej się corocznie konferencji deweloperów KDE (Akademy). W tym roku miała ona miejsce w Bilbao (Hiszpania). KDE to jedno z najbardziej otwartych, a także przyjaznych społeczności deweloperów i użytkowników, co znalazło swoje odzwierciedlenie podczas odbywającego się spotkania. Warto bowiem wiedzieć, że oprócz ogłoszenia decyzji o połączaniu Razor i LXDE-Qt, społeczność KDE oficjalnie zaprosiła nowo powstały projekt pod swoje skrzydła.

Hello everyone (sorry for top posting),

first of all I'd like to thank Jerome for considering the opportunity.

In an attempt to make everything as short as possible, I'd invite all stakeholders in razor to read this: http://manifesto.kde.org/ . Adhering to these principles implies having the credentials for being considered as a KDE project. Moreover, there is one single technical requirement: the project needs to use KDE's infrastructure. This means projects.kde.org for hosting (for code and git repositories), bugs.kde.org (for bugs, obviously), techbase,userbase.kde.org for wiki, some other cool services (CI, static code analysis...) and some other stuff I am surely forgetting about. In short: we give you the infrastructure, you are compelled to use it.

Moreover, and to ultimately answer the question of Fanis: being a KDE project doesn't mean being driven in a technical direction neither being tied to specific rules, if not those in the manifesto: razor can and should keep its independence, with KDE acting only as an umbrella.

I'm available for any other further questions and, ultimately, for advocating your will to be included and ease the process in case you'll be (hopefully!) favorable.

Cheers

Niemożliwym do określenia jest, czy propozycja społeczności KDE zostanie przyjęta, warto jednak zwrócić uwagę na sam fakt zaproszenia. Trudno bowiem nie docenić takiego gestu, ze strony społeczności KDE, zwłaszcza, w świetle wzajemnych kłótni i niesnasek, które nie są obce pozostałym środowiskom graficznym.

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
GregKoval   8 #1 22.07.2013 01:24

Pamiętam, że od zawsze Razor-qt był reklamowany jako LXDE tylko ze środowiskiem Qt. Teraz w obliczu powstania "prawdziwego" LXDE-qt nieco traci rację bytu, zwłaszcza że założenia pulpitu są podobne.

Faktem jednak pozostaje ucieczka kolejnego pulpitu pod skrzydła Waylanda i trzymanie z dala od Mira. Należałoby tu wspomnieć o niechęci LXDE do GTK3, które ich zdaniem także wyeliminowało swobodę w kreowaniu alternatywnych rozwiązań. Mnie najbardziej jednak fascynuje te pokładanie nadziei we współpracy ze społecznością z pominięciem tego całego splendoru związanego z wysiadywaniem pod skrzydłami wielkich projektów i liczeniu na ich marketing. To kolejny projekt, który się wyrywa z tego ślepego zaułka.

4lpha   10 #2 22.07.2013 09:10

Czy Razor-Qt pozostanie użyteczne? Czy projekt został zupełnie porzucony?

lucas__   13 #3 22.07.2013 09:42

@4lpha
Po wydaniu Razor-qt 0.6.0 prace skupią się na LXDE-Qt. Trudno tu mówić o porzuceniu, nazwałbym to raczej ewolucją projektu.

eimi REDAKCJA  17 #4 22.07.2013 14:13

/me happy.
Chętnie przejdę z KDE na jakieś lżejsze, bazujące na Qt środowisko. Dla mnie głównym problemem z tymi Gtk2/3 pulpitami są horrendalne okna dialogowe plików, będące krokiem wstecz nawet w porównaniu z oknami dialogowymi na Amidze (asl.library, jak kto pamięta :))

Quest-88   16 #5 22.07.2013 17:30

@autor

Wiadomo kiedy pojawi się pierwszy owoc wspólnych prac? Na razie na lapku mam testowy Enlightenment 17 z wiekowego PCLinuxOS 2010 i chętnie przeniósł bym się na coś, co zachowuje się jak współczesny Window Manager.

mrcsscss   6 #6 22.07.2013 18:03

Ja tam zawsze polecam szybkie i lekkie Lubuntu ;) . Miałem na netbuku, śmigał lepiej od Win XP nawet. Teraz mam na laptopie i śmiga aż miło.

lucas__   13 #7 22.07.2013 22:18

@Quest-88
Żadnych konkretnych dat nie ustalono, chociaż pada tam słowo "soon" ;p

  #8 22.07.2013 22:45

To mnie się podoba i nie zdziwie się jeśli po tak fajnym kroku LXDE zyska na popularności. Hmm.. zastanawia mnie jak będzie wyglądać LXDE na GTK, czy oni będą tylko poprawiać to wydanie, czy dalej będą rozwijać o kolejne nowinki. Druga sprawa, coś wydaje mi się, że LXDE QT pewnie szybko uśmierci LXDE GTK i to w naturalny sposób.

marcin82   9 #9 26.07.2013 11:05

Dobry krok - im więcej alternatyw dla Unity tym lepiej.

digriss   1 #10 29.07.2013 14:13

I będzie to wyglądało tak jak na tym screenie? Podoba mi się, zgrabnie to wygląda. Chętnie bym potestował.