Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Visual Design Group, Plasma Next oraz inne wieści ze świata KDE

W drugim tygodniu stycznia grupa deweloperów Plasmy zebrała się w biurze Blue Systems w Barcelonie, aby dyskutować nad przyszłością obszarów roboczych w KDE. Jednym z ważniejszych tematów dyskusji był wizualny aspekt środowiska. Wśród zaproszonych gości był Jens Reuterberg ilustrator i projektant, który wspólnie z deweloperami planował jak ma wyglądać Plasma Next, której pierwsze wydanie zaplanowano na czerwiec. Wspólna wymiana zdań przyniosła raczej niespodziewany efekt w postaci...

KDE Visual Design Group

KDE Visual Design Group jak sama nazwa wskazuje to grupa projektantów, która ma za zadanie zmienić wizualne oblicze KDE. Wśród członków znaleźli się miedzy innymi Nuno Pinheiro (twórca oxygena), Malcer Quaid (twórca motywu plasmy Caledonia), Acidrums (twórca ikon Betelgeuse). Pełny skład zespołu można znaleźć na oficjalnej stronie grupy. Członkowie grupy mają bardzo ambitne plany, z których warto choćby wymienić nowy motyw plasmy czy zestaw ikon, mówi się także o nowym stylu interfejsu, który ma zastąpić oxygena. O tych i innych planach na przyszłość, można dowiedzieć się z oficjalnego bloga na którym co poniedziałek umieszczane są stosowne aktualizacje z postępów grupy. Z kolei na oficjalnym forum KDE użytkownicy mogą zgłaszać swoje (konstruktywne) uwagi i propozycje. Ciągle poszukiwani są nowi członkowie, także jeśli masz talent w rękach i chcesz zmienić oblicze KDE, warto się zgłosić.

Plasma Next

Na liście mailingowej KDE promo trwała również dyskusja o tym jakie ma być oficjalne nazewnictwo Plasmy. Zdecydowano, że każda rozwojowa wersja bedzie sie nawywac po prostu Plasma Next. Finalna wersja będzie zawierać rok i miesiąc w którym została wydana np. Plasma 2014.06, jeśli będzie to wydanie czerwcowe. Skoro już jesteśmy przy datach warto rzucić okiem na plan wydawniczy (póki co nadal nieoficjalny).

* Mon, 10th March: Soft Freeze

* Thu, 13th March: Alpha1

* Tue, 8th April: Alpha2

* Thu, 1st May: Hard Freeze

* Tue, 6th May: Beta3

* Tue, 27th May: RC1

* Thu, 29th May: Artwork freeze (modulo default wallpaper *1)

* Tue, 17th June: Plasma 2014.6 Final

Jeśli wszytko pójdzie dobrze, możemy się spodziewać finalnej wersji 17 czerwca 2014

Posiadacze ekranów o wysokim DPI, powinni się z kolei ucieszyć ze zmian pod maską, które mają usprawnić skalowanie się całego interfejsu. O szczegółach można poczytać na blogu jednego z deweloperów. Oprócz lepszego wsparcia dla ekranów o wysokim DPI, zasobnik systemowy wzbogacił się o możliwość dynamicznego uruchamiania plasmoidów, za pomocą protokołu dbus, co doskonale widać na poniższym filmiku.

Aktywacja plasmoidów "na żądanie" odchudzi zasobnik systemowy, ponieważ aplikacjie czy usługi korzystające z własnych plasmoidów, będą mogły być aktywowane i dezaktywowane tylko wtedy gdy są potrzebne. Innym ubocznym efektem jest przyśpieszanie startu plasmy. (aplety plasmy nie będą musiały czekać na uruchomienie usług systemowych).

Wayland

Prace nad wsparciem dla Waylanda cały czas posuwają się do przodu, chociaż co niektórzy zapewne zastanawiają się czemu to tyle trwa. Spowodowane jest to przede wszystkim nałożeniem się kilku rzeczy, raz, że port na Qt5, wymagał sporych nakładów pracy, dwa plasma next ma się ukazać dopiero w czerwcu i nadal trwają intensywne prace nad jej komponentami. Niemniej port KWin na Qt5 jest już kompletny, dlatego Martin Gräßlin zajął się aplikacjami korzystającymi z KF5. Efekty swoich prac przedstawił na blogu. Deweloper zachęca również twórców aplikacji, aby testowali swoje programy i zgłaszali błedy. Stosowne instrukcje, jak uruchomić daną aplikację na waylandzie można znaleźć na blogu Martina.
Skoro już jestem przy KDE Frameworks 5, z kronikarskiego obowiązku wspomnę tylko o wydaniu pierwszej alfy bibliotek. Pełne ogłoszenie oraz linki do pobrania, można znaleźć na oficjalnej stronie KDE.

Menadżer logowania

Jakiś czas temu pisałem o tym, że KDM zostanie zastąpiony przez SDDM. Deweloperzy uznali jednak, że póki co nie jest jeszcze na to gotowy, dlatego z ostateczną decyzją co do wyboru pomiędzy SDDM, a LightDM postanowiono wstrzymać się do jesieni. Twórcy planują w zamian dostarczyć zestaw plików QML, które będą mogły być wykorzystane w obu menadżerach logowania.

Więcej informacji:

http://dot.kde.org/2014/01/24/plasma-team-gathers-barcelona

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 17.02.2014 09:49

Kiedy ma być dokładnie wydane KDE 5?

Frankfurterium   10 #2 17.02.2014 10:36

Warstwa wizualna tworzona przez Malcera i profesjonalnego grafika - _nareszcie_!

marach-82   4 #3 17.02.2014 10:42

A mi się domyślne KDE zupełnie nie podoba, dla mnie jest tak samo (a może jeszcze bardziej) brzydkie niż 5-7 lat temu. Co prawda można to wszystko poprawić w 10 min ale niesmak pozostaje. Pod względem graficznym jak dla mnie najładniejsze środowisko to gnome 3 + dodatki z gnome extensions, ale to oczywiście kwestia gustu.

Z tego co piszesz może być lepiej, oby.

  #4 17.02.2014 12:29

Co mnie obchodzi plasma jak same aplikacje wyglądają jak z poprzedniej epoki...

  #5 17.02.2014 14:04

Beznadziejnie brzydkie środowisko. Chyba najbrzydsze w Linuksie. Już nawet XFCE prezentuje się 1000x lepiej.

  #6 17.02.2014 14:33

@DebianFan
OK, oxygen jest rzeczywiście cukierkowo prostacki. Ale jak to na Linuchu bywa dużo można namieszać.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/158361/dsp2012_6.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/158361/dsp2012_7.png

Oxygen to jest coś co mnie zawsze odrzucało od KDE, Amarok 1,4 to był idealny to stworzyli tego gniota co teraz jest. Na szczęście jest clementine ;)

W KDE brakuje mi pełnej opcji global menu jak w Unity, tzn. ramka powinna się chować całkowicie a przyciski okna wędrować na pasek jak ubuntu.

qnebra   7 #7 17.02.2014 14:42

Wreszcie KDE będzie sensownie wyglądało? Może w końcu wytrzymam na nim dłużej niż 24 godziny, bo potencjał w nim jest, ale odpycha od siebie.

  #8 17.02.2014 14:55

@MST100

No to dlaczego tak nie może to środowisko wyglądac domyslnie? KDE jest po prostu potwornie brzydki i nic się nie zmieniło od 10 lat - chyba, że na gorsze.

A takie gnome zawsze było schludne i ładne.

  #9 17.02.2014 16:23

- zutylizować oxygena
- wszystkie widgety powinny mieć w opcji BLUR
- główny motyw bardziej płaski i bez chorych gradientów
- kanciaste buttony
- NOWE IKONY
- menu "start", wymyślić coś świeżego i nieprzesadzonego jak amarok bo to co jest tyłka nie urywa
- kolorki bardziej żywe, dosyć już szarości + jakieś motywy pastelowe gnomopodobne.
- dopracować global menu, bo chyba już nikt tego nie ruszał.
- przydałby się zamienni AWN dla KDE. Gnome ma już tyle docków, a w KDE dalej bida.
- wywalić te ucho plazmy, po kiego to komu potrzebne
- Clementine częścią KDE SC :)

  #10 17.02.2014 21:07

Widać, zrobił się zjazd plastyków. Chyba plastycy piszą najbardziej widoczne posty pod mnóstwem screenów z KDE, Metro czy też innych pulpitów.

Mnie osobiście nie boli to jak domyślnie wygląda KDE. To można sobie zmienić.
Siłą KDE jaką nie ma pulpit GNOME jest jego konfigurowalność przy pomocy dostarczonych narzędzi oraz zestaw aplikacji jakie w sobie zawiera.

Dyskusja nad kolorami czy zestawem ikon w zasadzie jest tak samo mądra jak rozmowa o polityce.
Jedni wolą to, inny tamto, jeszcze inni co innego a pozostałym to wszystko jedno. Gorzej jak w takiej dyskusji bierze udział "ewangelista" albo jeszcze inny "misjonarz".

Gusta niech każdy ma swoje wykształcone według własnych potrzeb/odczuć/czegokolwiek.

pokiep666   4 #11 17.02.2014 21:22

Kurde ja tam nie rozumiem co macie do oxygen.Zawsze po jakiejś godzinie wracam do niego po zabawie z qtcurve.Po prostu mi sie najbardziej podoba.Natomiast ikony to jak najbardziej zmienic.Faenza i wiele innych jest po prostu ładniejszych.Motyw plazmy(nomen omen)ostatnio używam gnome shell i w standardzie mogli by zmienić domyślny.menu start jest kilka fajnych.Mi ostatnio przypasował homerun kicker.Tak wiec pole do manewru jest.I nie należy zapominać ,że kde to taki wzorzec gedzi devy dystybucji mogą wszystko pozmieniać.A,że najczęsciej im sie nie chce...

  #12 17.02.2014 21:56

A mnie zawsze wstrząsało po tym oxygenie, teraz to moje 7 podejście do kde4x bo zwykle zachyt nie trwał zbyt długo. Trudno jest przekonać kogoś wychowanego na gnome2 do tych słodkości i błyskotek. Właśnie dzięki qtqurwe jest jakaś nadzieja, że tym razem pozostanę dłużej.

Visual-Design-Group jest własnie tym czego brakuje kde, kogoś z wyczuciem artystycznym. Mam nadzieje, że na plazmie nie pozostaną.

  #13 18.02.2014 00:29

temu środowisku właśnie brakuje wyczucia stylu. dostarcza się Oxygena i to wszystko - nie ma za bardzo wyboru. trzeba wbijać się na kde-look.org - można ładnie skonfigurować, ale to nie to samo. tęsknię za czasami KDE3 (Suse i pierwsze Kubuntu), gdzie było wszystko ładne - nawet styl Plastik wyglądał lepiej w wydaniu Qt3 niż w Qt4. Patrzcie na Elementary OS, gdzie bardzo poważnie zabrano się za wygląd

  #15 19.02.2014 10:18

Ubuntu jako te z Unity przestanie kiedyś być wtyczką martwego compiza?

  #16 19.02.2014 10:29

@Sinngel
Chyba nie lubisz prostoty, takim pulpitem zawalonym widgetami mało kogo przekonasz do "KDE jest piękne" ;)

Te widgety w kde to każde z innej wsi, powinni jakiś standard wprowadzić, coś z wyglądu prostszego, czystszego i bardziej spójnego jako całość. To podejście dzięki, któremu OSX jest dla wielu wzorem do naśladowania. Nie mówię, że KDE ma wyglądać jak OSX, ale mogłoby obrać jakiś kierunej w tym burdeliku. Co mnie jeszcze drażni to kalendarz za który w końcu się zabrali, ale jeszcze bardziej ten nieszczęsny pokomplikowany menadżer powiadomień (co to ma być, musieli dać tyle przycisków i zakładek?).

qnebra   7 #17 19.02.2014 11:00

@Sinngel:

Bo już zostało skonfigurowane i ustawione pod potrzeby.
- plazmoid z 2.4 Ghz wygląda tandetnie
- niepotrzebne duplikowanie funkcji
- mogłeś lepiej ułożyć plazmoidy. Dla efektu wizualnego.
- paskudne przyciski zamykania, minimalizacji i maksymalizacji okien

Tak to wygląda naprawdę dobrze.

lucas__   13 #18 19.02.2014 21:34

Wczesny mockup, jakby ktos chciał zobaczyć
http://wstaw.org/m/2014/02/15/mock.png

  #19 20.02.2014 11:28

Super, to o czym pisałem, prosto i kanciasto ;)

greywolf   3 #20 20.02.2014 13:44

@lucas__
Jeśli tak ma wyglądać KDE5.. to będzie idealnie :D

  #21 20.02.2014 14:41

Podoba mi się ten kierunek, KDE jest już tak mocno rozbudowane, że nie można go dodatkowo przytłaczać zbędnymi błyskotkami jak gradienty. Jak ktoś lubi kicz to sobie doinstaluje oxygena i cukierkowy motyw plazmy. Może dzięki temu więcej osób się przekona do tego środowiska, bo jak dotąd odczucia są skrajne. Jedni kochają inni nienawidzą, a zdecydowanie za dużo jest klikania i szukania by doprowadzić to wszystko do stanu nie powodującego zapalenia spojówek ;)

  #22 26.03.2014 19:27

lucas__ | 19.02.2014 21:34 #18
Wczesny mockup, jakby ktos chciał zobaczyć
http://wstaw.org/m/2014/02/15/mock.png

@lucasie__ - czy ci też się nie wydaje, że w tym mockupie powinni jeszcze odświeżyć logo kde?

lucas__   13 #23 27.03.2014 14:10

@nn
Co do logo to była na ten temat dyskusja na forum KDE http://forum.kde.org/viewtopic.php?f=285&t=119971
Większość dystrybucji i tak zmienia logo KDE na własne, aczkolwiek pewne "uaktualnienie" byłoby wskazane.
Polecam również zajrzeć http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Wizualna-metamorfoza-w-KDE,53201.html gdzie przedstawiłem bardziej aktualne szkice nowego wyglądu