Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wieści z frontu: KDE 4.7.3, Kdenlive 0.8.2, Calligra 2.4 Beta 3

Po okresie (nazwijmy go zastoju na blogu) czas na nową porcję informacji ze świata KDE.

KDE 4.7.3

Jak co miesiąc deweloperzy ogłosili wydanie nowej wersji KDE, zawierające przede wszystkim poprawki zauważonych błędów. To wydanie jest o tyle ciekawe, iż skupia się w dużej mierze na Nepomuku, a raczej na poprawkach błędów i wydajności. Nepomuk znany również jako "semantic bloat" jest jedną z głównych rzeczy na którą narzekają zdesperowani użytkownicy kubuntu. Jako, że w oficjalnym ogłoszeniu, nie znajdziemy zbyt wiele informacji dotyczących wprowadzonych zmian, toteż odsyłam na blog jedynego dewelopera, aktywnie wspierającego rozwój semantycznego pulpitu. Warto się zatrzymać dłużej na blogu Sebastiana, oraz co równie istotne dorzucić trochę grosiwa, aby wspomóc pracę nad projektem semantycznego pulpitu. Tym bardziej, że postawa twórcy k3b jest zaiste godna naśladowania (lepiej późno niż wcale). Proszę mi wybaczyć trochę złośliwy ton poprzednich zdań, ale moja opinia o Nepomuku jest raczej znana.

Kdenlive 0.8.2

Kdenlive, jeden z najlepszych edytorów video dostępnych na linuksa doczekał się także aktualizacji. Tutaj również skupiono się głównie na poprawkach wykrytych błędów. Naprawiono ich ponad 140, co więcej cały interfejs programu również powinien działać szybciej i sprawniej. Mimo, iż nowa wersja skupia się głownie na usprawnieniach, użytkowników powinno ucieszyć wprowadzenie opcji automatycznego robienia kopi zapasowych projektu oraz udoskonalone przechwytywanie obrazu z wyjścia HDMI. Po szczegółowe informacje na temat wprowadzonych zmian odsyłam na stronę projektu

Calligra 2.4 Beta 3

Twórcy pracujący nad Caligrą, zestawem aplikacji do pracy biurowej oraz programów graficznych, zaprezentowali nową wersję. Wśród istotnych zmian możemy wymienić:

Words procesor tekstu, doczekał się poprawek w obsłudze przypisów oraz numerowania stron

Tables arkusz kalkulacyjny, pozwala na lepsze obracanie tekstu w komórkach

Kexi aplikacja bazodanowa, doczekała się lepszego wsparcia dla plików CSV

Plan aplikacja do zarządzania projektami doczekała sie poprawek w module sporządzania planów, jak również poprawiono zapamiętywanie zmian domyślnych ustawień.

Krita program do malowania, doczekał się wielu poprawek błędów oraz poprawionego importu plików RGB

Karbon aplikacja do tworzenia grafiki wektorowej, pozwala na lepsza obsługę obrazów w trybie pełnoekranowym.

Ponieważ architektura pakietu pozwala na współdzielenie rożnych funkcji pomiędzy poszczególnymi aplikacjami warto spojrzeć na ogólne poprawki, które objęły cały pakiet:

Poprawki w układzie tekstu;

Odchudzenie pakietu poprzez rezygnację z kilku dużych zależności;

Wsparcie dla konwertowania do plików PFF;

Poprawki w obsłudze plików DOCX i PPTX;

Jak podkreślają twórcy obsługa plików docx/xlsx/pptx (import) jest jedną z najlepszych dostępnych wśród darmowych pakietów biurowych. Jako ciekawostkę dodam, że Caligra napędza Nokia Harmattan Office (przeglądarkę plików office) w Noki N9. Finalna wersja pakietu powinna się pojawić pod koniec listopada. Wspomniane tutaj zamiany to efekt prac od ostatniej bety, także ilość nowości, usprawnień jakie znajdziemy w finalnej wersji, będzie dużo większa.

 

Komentarze

0 nowych
Kintoki   6 #1 03.11.2011 16:04

Z tego wszystkiego interesuje mnie tylko krita... za czasów koffice to był jedyny program z pakietu przy którym widać było że coś się dzieje reszta z statusu alfa nie mogła wyjść. Jak jest w przypadku calligry?

Ave5   8 #2 03.11.2011 16:44

KOffice to przeogromny potencjał, od strony UI jest naprawdę dobrze (oczywiście zawsze może być lepiej ;) i gdyby miał kompatybilność z różnymi plikami na poziomie LO to sens używania tego drugiego byłby żaden.

webnull   9 #3 03.11.2011 17:02

Kdenlive potrzebuje stabilizacji, te 140 poprawek na prawdę cieszy ;-)

Mogliby nawet zatrzymać dodawanie nowych funkcji na jakiś czas aby poprawić najważniejsze kłopoty ze stabilnością...

Druedain   14 #4 03.11.2011 20:28

Wiesz może dobry człowieku jak dorzucić paczkę językową do Calligra'y? Jeśli to ma znaczenie, to siedzę na Archu.

lucas__   13 #5 04.11.2011 18:18

Sorry za spóźnione odpowiedzi (ale to raczej u mnie norma :))
@Kintoki
No cóż obsługa plików office za sprawą noki znacznie się poprawiła, także jako przeglądarka plików office pakiet powinien spisywać sie całkiem nieźle, no i oczywiście ciekawy interfejs
@Ave5
Zgadzam sie w zupełności
@webnull
Ostanie wersje to głownie poprawki błędów ;)
@Druedain
Niestety nie mam pojęcia, być może dewowie jeszcze nie spaczkowali odpowiednich plików.

kofi6   3 #6 05.11.2011 00:00

Witam panowie jestem świeżo upieczonym "użyszkodnikiem" Kubuntu ;D , mam małe pytanko jak można zaktualizować KDE?

lucas__   13 #7 05.11.2011 00:26

Skoro używasz kubuntu, kilka dobrych rad na początek, po pierwsze wyłącz nepomuka robisz to w centrum sterowania (deskop search), jeśli chodzi o aktualizacje patrz "muon" Aby zaktualizować do nowszej wersji KDE pewnie będziesz musiał dodać odpowiednie ppa, albo poczekać na paczki w oficjalnym repo. Ale najlepiej odpalić konsolę i walnąć
sudo apt-get update a potem
sudo apt-get upgrade
(chyba apta jeszcze nie wywalili)
Z wersją 11.10 miałem kilka problemów np, powolne animacje szczególnie minimalizacja maksymalizacja, ogólnie powiem tak chłopaki się starają, ale nie zdziw się jeśli napotkasz drobne ale czasami irytujące błędy.

Druedain   14 #8 05.11.2011 01:25

A paczki już są :D Ja tylko nie wiem gdzie je wrzucić (paczki są, ale na razie nie ma instalatora na Archu).

Druedain   14 #9 05.11.2011 14:21

Mając KOffice Calligra sama się spolszcza korzystając z paczek dla KOffice'a. Problem w tym, że po doinstalowaniu filtrów do Calligry (obsługa formatu .doc, itp) spolszczenie przestaje działać :D

kofi6   3 #10 05.11.2011 15:14

@lucas__ Dzięki za rady. Ogólnie to jestem zachwycony Kubuntu i możliwościami jakie posiada ;P Jedyne co mnie denerwuje to przycinanie się niektórych gier na Wine, co prawda nie jestem jakimś Hardkorowym graczem który gra w każdą nowość, ale od czasu do czasu lubię zagrać w jakiegoś klasyka, być może to też wina mojego komputera czy coś, ale na Windowsie wszystko śmiga niestety. Mam jedno pytanko jeszcze ;P zauważyłem, że KDE jest bardzo konfigurowalne i mam już prawie wszystko ustawione pod siebie, czy mogę to jakoś zapisać żebym po formacie nie musiał ustawiać wszystkiego na nowo? Pozdrawiam.

lucas__   13 #11 05.11.2011 15:58

@Druedain
Ja bym jednak poczekał na finalną wersję :)
@kofi6
Hmm najprościej jest założyć oddzielną partycję /home i gorąco polecam to rozwiązanie. Jeśli jednak z jakiś powodów nie możesz takowej założyć to przekopiuj katalog .kde (jest ukryty w katalogu domowym). Co do wine cudów nie ma zawsze będzie działać wolniej niż na windowsie. Ogólnie polecam stronkę http://appdb.winehq.org/ gdzie znajdziesz rożne triki jak poprawić wydajność. Zobacz czy wyłączenie efektów 3d pomoże

kofi6   3 #12 05.11.2011 21:24

@lucas__ Ja mam założoną partycję Home :), czyli rozumiem, że w razie jakiejś awarii uchronię konfigurację KDE?

lucas__   13 #13 06.11.2011 10:05

"czyli rozumiem, że w razie jakiejś awarii uchronię konfigurację KDE?"

To zależy od awarii ;), w każdym razie dla maksymalnej pewności mozesz przekopiować gdzieś katalog .kde

  #14 09.11.2011 20:00

@lucas__:
Zapytam przy okazji - jakie distro z dobrze "wykonanym" albo raczej wdrożonym KDE możesz polecić? Kubuntu próbowałem, nie za bardzo mi się podoba i często witało mnie komunikatami o błędach, pomimo jakoś specjalnie nie grzebałem.

Dobrze wszystko działało na PCLOS, ale póki co nie ma w nim KDE 4.7.x. Najnowsza Fedora nie rusza w ogóle, więc nie mogę jej sprawdzić.
Co warto ruszyć?

Kintoki   6 #15 09.11.2011 21:54

@lukasamd
opensuse(za parę dni wyjdzie 12),
arch(wymaga poświęcenia odrobiny czasu na wiki jeśli nigdy nie miało się z nim styczności),
chakra(uproszczony arch kde only)

lucas__   13 #16 11.11.2011 15:08

lukasamd
Osobiście używam pclinuxos i open suse, ogólnie wszystkie distra w których kde jest domyślnym środowiskiem.