Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wieści z frontu: Plasma, Contour, Obsługa wielu ekranów

Wieści z frontu czyli przegląd najciekawszych informacji (moim skromnym zdaniem) ze świata KDE. Na pierwszy ogień idzie:

Plasma - szybko, jeszcze szybciej

Plsama używa wielu plików z dysku, widać to szczególnie przy QML czy plasmoidach napisanych w innych językach skryptowych. Także przy wszystkich operacjach wymagających użycia pliku graficznego z motywu systemowego, można zauważyć spowolnienia. Mimo, iż plasma intensywnie używa "cache" aby działać szybciej, podczas prac nad libplasma2 Aaron Seigo postanowił zająć się tymi problemami. Jeśli chodzi o zmiany w sposobie używania (odczytu, zapisu) plików przez aplety plasmy, usprawnienia są dość głębokie i wymagały zmian w klasie "Package". Niestety, aby się nimi cieszyć przyjdzie nam poczekać, najprawdopodobniej aż do wydania KDE 5. Operacje z użyciem plików graficznych powinny przyspieszyć wraz z nadchodzącym KDE 4.7 Szczegóły omawianych poprawek (patrz niżej)

Więcej informacji:http://aseigo.blogspot.com/2011/07/performance.html

Contour

O contour - jednym z filarów Plasma Active, pisałem już jakiś czas temu. Marco Martin na swoim blogu przedstawił postęp prac nad wizualnym aspektem całego projektu. Filmik mówi więcej niż tysiąc słów, toteż autor przygotował krótkie video prezentujące zmiany

http://www.youtube.com/watch?v=OZ1OOVt7rxM&feature=player_embedded

Najważniejsze nowości:

Ikony, widoczne na ekranie zostały skategoryzowane według typów (dokumenty, muzyka, kontakty), co ma pomóc podczas obsługi interfejsu na ekranie dotykowym.

Ikony zostały "wyrównane do siatki" dzięki czemu nie nachodzą na siebie, jednak nadal istnieje możliwość ich indywidualnego rozmieszczenia.

Najważniejsze kryje się jednak pod maską. To co widzimy na ekranie to nie jest widok jakiegoś folderu. Wszystkie elementy są zasobami zindeksowanymi prze Nepomuk, dzięki czemu nie jest to tylko plik fizycznie znajdujący się na urządzeniu. Dzięki wykorzystniu idei semantycznego pulpitu, można również zoobrazować bardziej abstrakcyjne dane jak: kontakty, maile, czy lokalizację geograficzną.

Więcej informacji: http://www.notmart.org/index.php/Software/Contouring_resources

Obsługa wielu ekranów

Alex Fiestas, znany głownie jako twórca bluedevil, w przypływie nagłej energii postanowił zabrać się za naprawę błędów dotyczących obsługi wielu ekranów w KDE. Ucieszy to zapewne wielu uzytkowników, którzy takową konfigurację posiadają. Jak sam autor zauważa, trudno jest ująć wszystkie zmiany w słowa (a mi się nie chce tłumaczyć) zapraszam do obejrzenia video:

http://www.afiestas.org/wp-content/uploads/2011/07/xrandr.webm

Niestety poprawki wylądują dopiero w KDE 4.7.1 czyli za jakiś miesiąc :)

Więcej informacji:http://www.afiestas.org/display-configuration-in-kde-workspace-4-7-1/

 

Komentarze

0 nowych
Quest-88   16 #1 27.07.2011 16:10

Znowu ta plazma... Wydaje mi się, że deweloperzy KDE skupiają się na niewłaściwych sprawach. Mogliby sprawić, aby fonty wyświetlały się w taki sam, elegancki sposób jak w GNOME.

Obecnie nie jest źle, ale mogło by być lepiej.

BenderBendingRodriguez   6 #2 27.07.2011 18:59

@Quest-88

Oj tam narzekasz ;) Aaron Seigo wykonał kawał świetnej roboty z przyspieszeniem niektórych operacji także zalicza się to bardziej do KDE ogólnie. Najlepsze w tym wszystkim jest to że to KDE jest w tej chwili tym dojrzałym i stabilnym środowiskiem w przeciwieństwie do GNOME no ale każdy musi zaczynać od wieku szczenięcego :)

Co do czcionek to nie wiem gdzie jest problem, przynajmniej ja mam tak prostackie oczka że mi nic nie przeszkadza ;)

@lucas__

Bardzo podobają mi się Twoje wpisy nawet pomimo tego że większość z tego już czytałem po angielsku to jednak zawsze to dobrze przetłumaczyć na polski (choć część) aby reszta polskiej gawiedzi mogła wiedzieć co się dzieje w najlepszym środowisku graficznym od czasu wynalezienia krojonego chleba :)

webnull   9 #3 27.07.2011 19:54

@Quest-88 | 27.07.2011 16:10
Kolejne narzekanie odnośnie czcionek, osobiście używam KDE w Gentoo Linux, wcześniej używałem na tym samym systemie LXDE, Xfce, Fluxboksa i nie odczuwam różnicy w czcionkach.

lucas__   13 #4 27.07.2011 23:51

Quest-88
Ja tam róznicy nie widze, ale zawsze możesz sobie pozmieniać odpowiednie opcje w centrum sterowania. Co do Plasmy, to zapewne masz na myśli Plasmę Active, o której dośc często piszę :)

BenderBendingRodriguez
Wiadomo, trzeba nawracać niewierne masy ;)

Quest-88   16 #5 28.07.2011 09:45

webnull, BenderBendingRodriguez

wy chyba nie wiecie co to jest narzekanie. Fonty w KDE uznałem za akceptowalne, ale te w GNOME są zwyczajnie lepsze.

Lepsze jest zawsze wrogiem dobrego i dobrze by było, aby bojówki KDE to zrozumiały.

A to, że Wy nie widzicie różnicy, to mnie nie obchodzi.

  #6 28.07.2011 13:17

@Quest-88 wystarczy włączyć w ustawieniach systemowych sub-pixel rendering(który jest domyślnie wyłączony)...

gedgon   4 #7 29.07.2011 00:16

Tiaa, to jak pakowac nitro do samochodu z drewnianymi kolami.

Aaron J. Seigo
"keep in mind that one of the biggest issues with Plasma Netbook on many netbooks is *graphics performance*. try running the plasma-netbook binary with -graphicssystem raster ...

until Qt does a better job on rendering on that kind of hardware (which hopefully Qt5 will with their new focus on GL ..) all the optimizations of the sort in this blog won't help a lot in the common netbook performance problem case."

Czyli teraz zyjemy nadzieja, ze Qt5 bedzie szybkie. Normalnie deja vu z 2004 roku.


webnull, Ty sie o renderingu czcionek lepiej nie wypowiadaj. To Twoje prawda? http://images.dpcdn.pl/ImageProxy.ashx?file=Blogs/20110621220606_1.png
Jednym slowem: tragediaaaa.

lucas__, W centrum sterowania to mozna sobie kupe zrobic, a nie ustawiac rendering czcionek.

Kyukyoku no sugoi yatsu, sub-pixel rendering jest wlaczony domyslnie - globalnie. Lokalnie, w ustawieniach systemowych to mozemy sobie zmienic hinting, dpi i kroj czcionki (tylko dla aplikacji qt), czyli, jak pisalem lukasowi, cale nic. Chcesz miec kontrole na czcionkami? Milej lektury
http://www.freetype.org/freetype2/docs/reference/ft2-index.html
http://www.freedesktop.org/software/fontconfig/fontconfig-user.html

  #8 29.07.2011 13:17

@gedgon

A nie jest tak czasem, że wygląd fontów zależny jest od dystrybucji a dokładnie od poprawek nałożonych na bibliotekę odpowiedzialną za fonty np. OpenSuse nie na takowych poprawek ale wystarczy dodać odpowiednie repo i mamy pięknie wygładzone fonty. Nowy PCLinuxOS tym właśnie się chwali, że ma w standardzie wygładzanie fontów z Ubuntu przeniesione.

gedgon   4 #9 29.07.2011 13:29

Chowder, i tak i nie. Faktem jest, ze np Ubuntu naklada pache na freetype2 libxft i do niedawna na cairo. Ale konfiguracja (prawie) wszedzie jest taka sama (biorac poprawke na wersje bibliotek, czy dodatkowe mozliwosci, znane np z Infinality).