Wizualna metamorfoza w KDE

Jakiś czas temu pisałem o powstaniu KDE Visual Design Group, a już widać pierwsze efekty, które co poniedziałek prezentuje na oficjalnym blogu lider grupy. To co do tej pory zostało pokazane wygląda bardzo obiecująco. Warto tutaj wspomnieć o wydaniu VDG Mockup Toolkit, który zawiera przykłady oraz ogólny kierunek zmian jakie znajdą się w KDE. Ma on również ułatwić tworzenie modeli nowego interfejsu. Całość można pobrać tutaj. Zapraszam zatem do oglądania ;)

Motyw plasmy

Chyba najbardziej widoczny element pulpitu KDE, doczekał się nowych szat, co można zobaczyć poniżej, choćby na przykładzie menadżera zadań, zegara czy apletu sieci.

Jest również wariacja w wersji black.

Ikony zasobnika systemowego

Fabian Bornschein ukończył pracę nad ikonami zasobnika systemowego, co widać na powyższym obrazku. Skoro jesteśmy już przy ikonach, to Uri Herrera (twórca ikon Nitrux) zajął się przygotowaniem ikon "drzewa folderów" (patrz miejsca w dolphinie).

Styl okien programów

Już kilka razy czytałem skargi, co bardziej wrażliwych użytkowników, na oxygena, który podobno wywołuje bezsenność i koszmary.

To co widać powyżej to przykład kilku okien programów, a także zaczątki nowego stylu. O ile przygotowanie motywu plasmy jest stosunkowe proste, o tyle aby stworzyć styl okien w Qt niezbędna jest znajomość C++. Jako, że większość deweloperów pracuje nad Plasma Next oraz KDE Frameworks 5, zmaterializowanie się tego stylu może trochę potrwać.

Forum grupy

Forum grupy, a raczej jego dział, znajduje się na oficjalnym forum KDE, gdzie użytkownicy mogą zgłaszać swoje propozycje zmian, a także szablony projektów. Jednym z bardziej aktywnych tematów jest oczywiście wygląd modułu ustawień systemowych. Jeden z użytkowników korzystając z VDG Mockup Toolkit przygotował bardzo interesujące propozycje.

Ten sam projekt w innym układzie kolorystycznym

Prace posuwają się cały czas do przodu, a wiele z zaproponowanych projektów wygląda bardzo ciekawie. Miłośników klasyki (czyli mnie) ucieszy zapewne fakt, że stare motywy plasmy będą również działały, jak to widać na przykładzie, jednego z najlepiej ocenianych motywów na kde look (diamond)

Jak zapewniają deweloperzy oraz projektanci, wszelkie bezeceństwa, które wymyślą będzie można bez problemu zmienić, także fani oxygena nie mają się czego obawiać. Otwarte podejście projektantów w KDE, nie powinno być zaskoczeniem zważywszy na swego rodzaju kulturę organizacyjną całego środowiska. Jest to miła odmiana w świecie open source, gdzie coraz częściej "design-driven development" oznacza w praktyce brak możliwości wyboru. O kolejnych postępach z prac nad wyglądem, będę oczywiście informował na blogu.