Jak sprawdzić plagiat?

Ostatnio sporo na blogu mówi, a raczej pisze się o plagiatach, sporo się ich też ostatnio pojawia. Na pewno ważne jest dla administracji, moderatorów i czytelników, aby takich wpisów było jak najmniej, a jeśli już by się pojawiły, żeby szybko zostały zidentyfikowane, i usunięte. Czy tekst jest oryginalny, czy też nie można sprawdzić na kilka sposobów.

Najprostszym, i do tego w pełni darmowym sposobem sprawdzenia, czy dany tekst, jest lub nie jest plagiatem, jest wrzucanie losowych zdań z danego tekstu w wyszukiwarkę. Niestety wadą tej metody jest czasochłonność, trzeba sprawdzić kilka zdań, i porównać je z wynikami.

Drugim prostszym, a przy tym dużo szybszym sposobem, jest skorzystanie z serwisu umożliwiającego automatyczne sprawdzenie całego tekstu pod względem oryginalności. Poza płatnymi serwisami, typu plagiatstop.pl, i plagiat.pl, Są też darmowe seriwsy, takie jak Copyscape. I właśnie Copyscape moim zdaniem jest najlepszym, a przy tym bezpłatnym sposobem na zbadanie oryginalności danego tekstu. Wystarczy wkleić do wyszukiwarki adres strony którą chcemy sprawdzić, a za chwilę otrzymamy listę stron zawierających podobny tekst. Generowany jest też krótki raport:

The page below has 36 words matching 1% of the page, as highlighted below

Do wygenerowania wyników wyszukiwania Copyscape wykorzystuje silniki wyszukiwarek Google i Yahoo!. Minusami tej metody, jest ograniczona liczba skanów którą dla danej strony można przeprowadzić (w wersji premium liczba skanów jest nieograniczona). Poza tym, i w tym przypadku należy dokładnie porównać oba teksty, ponieważ wyniki nie zawsze w 100% są trafione, ustalić również należałoby, który tekst ukazał się najpierw, i czy nie został rozpowszechniony na różnych stronach przez samego autora.