Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kilka słów o coverach

Kanałów muzycznych na YouTube nie sposób policzyć, poza gwiazdami z pod znaku Vevo są także zespoły, czy też nawet zwykli ludzie, publikujący własne piosenki, czy też tworzący własne aranżacje, czyli popularne covery. Dzisiaj chciałem sobie obejrzeć kilka takich coverów, wchodzę na jeden ze swoich ulubionych kanałów i co widzę?

Trochę się przestraszyłem, bo dziewczyna nagrywała i publikowała także własne kawałki, a od razu zostało usunięte całe konto, mimo że chodziło o niektóre z jej coverów. Chciałem się dowiedzieć czegoś na ten temat, wchodzę na Facebooka, i co widzę?

No to już jakieś przegięcie, jak można usunąć komuś konto na jednym serwisie, za to co robi na innym, paranoja, dobrze, że chociaż zachowała konto na twitterze, gdzie znalazłem link do wyjaśnienia, tego co się stało. Oba konta, najpierw konto YT, później FB zostały zawieszone, ze względu na naruszenia praw autorskich. No i w tym miejscu mnie trochę zamurowało, dlatego że kiedy wrzucamy jakiś klip na YouTube (poza oczywistymi przypadkami naruszenia praw autorskich, kiedy klip jest z miejsca odrzucany) pojawia się informacja:

Dopasowanie z materiałami innych podmiotów.

Twój film może zawierać muzykę, która jest własnością strony trzeciej.

Aby posłuchać dopasowanej muzyki, odtwórz film z prawej strony. Film będzie odtwarzany od miejsca, w którym znajdują się dopasowane treści.

Twój film jest dostępny i można go odtwarzać.

Hmmmm... Dlaczego skoro film może naruszać czyjeś prawa, jest dostępny? Otóż do takich filmów dołączane są reklamy (możemy oczywiście wnieść sprzeciw, jeśli nie zgadzamy się z roszczeniem), a od każdego wyświetlenia naliczana jest opłata, jaką Google przekazuje odpowiedniej organizacji zarządzającej prawami autorskimi. Google zawiera umowy z różnymi tego typu organizacjami, na całym świecie. Potem płaci im, a one dzielą pieniądze na poszczególne osoby, i wszyscy są zadowoleni. No właśnie, nie, bo nawet w takiej sytuacji, właściciel praw autorskich (najczęściej jakaś wielka wytwórnia płytowa) może wystąpić do YT, o zablokowanie danego materiału, w takiej sytuacji nic nie da się zrobić, YT nie będzie się spierał o każdy podejrzany klip, łatwiej jest go usunąć.

Dlaczego zostało zablokowane konto na Facebooku, nie mam zielonego pojęcia, dobrą wiadomością jest to, że YouTube zapowiedziało, że przywróci skasowane konto, ale raczej takich perełek już tam nie uświadczymy :(

 

internet inne

Komentarze

0 nowych
Banan   10 #1 16.03.2013 19:46

Osoby, które mają partnera YouTube oraz "dobrą opinię" mogą wnosić odwołania od takich decyzji, a ich kanał nie może zostać od tak zamknięty. Moim zdaniem dostać partnera jest bardzo łatwo.

http://banan.hapex.com.pl/yt.png

Nawet jak już doszło do usunięcia konta na YouTube, to nie mam pojęcia dlaczego również Facebook.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #2 16.03.2013 21:13

Czyli jakby nie patrzeć jakiś układ między YT a FB jest. A przecież to dwa różne serwisy...

Over   9 #3 16.03.2013 21:34

Ehhh i dziwić się że przez takie postępowanie rośnie plaga Piratów..
To logiczne jak nie można czegoś obejrzeć legalnie to się ściąga. Zatoka piratów mnie śpi, w przeciwieństwie do YT czy FB..
Kasa kasą ileż można, ja rozumie prawa prawami, no ale bez przesady...
Ci co mają kasy duuużooo chcą jeszcze więcej, ci co nie mają do garnka włożyć bo wypłaty nie wystarczyło do 10 żyją z dnia na dzień, ten świat nie jest sprawiedliwy oj nie nie...
(miałem na myśli ogólne postrzeganie korporacji, a zwykłego człowieka "biednego")

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #4 16.03.2013 23:48

@Banan
@Shaki81
Powiązania między YT i FB raczej nie ma. Moim zdaniem zgłoszenie zostało wysłane w podobnym czasie do obu serwisów i stąd ten zbieg okoliczności.

Autor edytował komentarz.
Druedain   14 #5 17.03.2013 00:19

Jaka informacja by się pojawiła, gdyby właścicielka sama je usunęła? Pytam, bo nie wiem i chcę się upewnić, czy ty się upewniłeś, że konto usunięto ze względu na YT, czy może ona sama po akcji z YT usunęła swoje konto z FB (informacja z FB nie jest tak jednoznaczna jak ta z YT i stąd moje pytanie).

Autor edytował komentarz.
soanvig   10 #6 17.03.2013 00:30

problem w tym, że film, który podałeś, to nie jest jako tako cover. To jest dokładne wykonanie tego utworu, a nie jakakolwiek przeróbka (a właśnie tak jest rozumiane słowo cover)

przemor25   14 #7 17.03.2013 00:48

@Druedain
Tylko dlaczego od razu autorka miałaby usuwać całe konto fb, skoro mogła tylko usunąć problematyczne linki ze swojego profilu? Ale masz rację, sytuacja jest niejasna.
Trzeba tu też dodać fakt, że facebook zaliczył kilka spektakularnych wpadek usuwania kont bez pytania właścicieli.

Autor edytował komentarz.
Druedain   14 #8 17.03.2013 00:58

@Druedain
Nie jestem tą konkretną autorką, więc nie mam pojęcia dlaczego miałaby to konto usunąć (ew. moja empatia nie starcza mi by choć w małym stopniu się móc z nią utożsamiać). Dowolny użytkownik FB mógłby zaś usunąć tam konto nawet jeśli stwierdzi, że jest czwartek, godz. 13;17, a za oknem pada deszcz. A z bardziej sensownych tłumaczeń mógłbym strzelać, że ktoś po usunięciu konta na YT obraża się na internety, albo odwraca się od stron korporacyjnych. Czemu akurat ta dziewczyna? Nie wiem, ale nie widzę powodu by zakładać, że jedyną przyczyną miałby być słuszny-gniew-facebooka.

Autor edytował komentarz.
luqass   13 #9 17.03.2013 13:01

@Druedain
na jej stronie można znaleźc informacj,e: "[...]my YouTube channel was suspended about a week ago and then to top off the week my Facebook Official Page also went down - both counts were copyright issues.[...]"
@soanvig
cover to nie jest tylko przeróbka, ale można to też rozumieć jako opracowanie, adaptacje, czy interpretacje, poza tym nie wiadomo o który utwór (utwory) tak naprawdę chodzi, przy czym, nie wydaje mi się żeby to było dokładne wykonanie Shakiry :P

Druedain   14 #10 17.03.2013 13:04

@luqass
Dzięki za informację.

luqass   13 #11 17.03.2013 13:31

z drugiej strony ciekawe jest, że przecież w telewizji pełno jest programów typu talent show, gdzie też się śpiewa znane utwory, które często robią w internecie kariere, ciekawe jak stacje telewizyjne załatwiają kwestie prawne z tym związane?

  #12 17.03.2013 16:57

FB to taki twór nieobliczalny. Wchodzę na profil i tam okazuje się, że lubię konto Poker News o którym istnieniu dopiero w ten sposób się dowiedziałem. Hodowanie przez FB stron fanowskich mających w nazwach kur..wa, ch...u itd. nie podlegaja cenzurze jak i wulgarne oraz prymitywne wypowiedzi. Przeważnie mają sporo "fanów" co przekłada się na ruch, a ruch a na kasę. Co do wspomnianego konta usunięcie mogło nastapić na wniosek kogoś trzeciego. A, że miała konta w jakiś sposób powiązane to poszło seryjnie, zgłoszono wszystko to gdzie się lansowała. Być może inna, zawistna panna:) Niekoniecznie organizacja, firma, producent czy YT w kooperacji z FB.

W_tym_temaciE   5 #13 17.03.2013 18:17

@Banan
"Osoby, które mają partnera YouTube oraz "dobrą opinię" mogą wnosić odwołania od takich decyzji, a ich kanał nie może zostać od tak zamknięty. Moim zdaniem dostać partnera jest bardzo łatwo. "
Ty chyba mówisz o Adsense...
A nie o Partnerstwie Youtube...
Bo ono jest dla osób które sa już parę lat w Adsense i mają dynamicznie rozwijające się kanał z dużą ilością wyświetleń i subskrypcji (~50000).

Banan   10 #14 17.03.2013 19:30

@W_tym_temaciE

Hmmm... nie wiem, ale w panelu mam informację "Partner YouTube" (koło avatara).

http://banan.hapex.com.pl/yt2.png

W_tym_temaciE   5 #15 17.03.2013 21:18

@Banan
Niestety, ale Youtube z tym miesza trochę... Osoby uczestniczące w Adsense mają w profilu napisane "Partner YouTube", ale nie jest oficjalne partnerstwo od google.
Bo oficjalni partnerzy youtube są zapraszani na specjalne zloty (był bodajże jakiś parę miesięcy temu, chyba w Warszawie).
No, ale fakt faktem - osobie uczestniczącej w Adsense od tak nie usuwają konta... ale za to można dostać bana na Adsense (który jest równoznaczny z banem na wszelakie partnerstwa od innych korporacji).

Strasznie to zagmatwane, później nie wiadomo często o co chodzi - osoba mająca konto Adsense, czy "Oficjalny" partner youtube, czy może partner jakiejś korporacji :/
Więc lepiej używać określenia "Adsense", w pierwszym przypadku.

kamil_w   11 #16 18.03.2013 21:26

Konto zostało usunięte, bo Shakira, jak to baba pozazdrościła Anie urody. Ot cała tajemnica. ^^