Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Krótki wpis o Facebooku

Ostatnio sporo można poczytać o tym jakim zagrożeniem jest korzystanie z największego, najpopularniejszego portalu społecznościowego na świecie. Mowa oczywiście o nie sławnym Facebooku, który ostatnio stał się bardzo modny.

[b]Pożeracz czasu[/b]
Częstym argumentem wytaczanym przeciw Facebookowi jest to że uzależnia. Nie zrozumiałe jest dla mnie to że najwięcej do powiedzenia na ten temat mają osoby które same spędzają przed komputerem 8 i więcej godzin. Osobiście nie wiem jakie to ma znaczenie czy ktoś spędza 8 godzin dziennie na jednej stronie, czy kilku/kilkunastu. Żyjemy w czasach w których jesteśmy nierozerwalnie związani z komputerem, a kierunek w którym rozwija się technologia sprawia że związek ten z każdą kolejną generacją urządzeń mobilnych staje się coraz silniejszy. Kiedyś była modna nagonka na telewizor, potem komputer, internet a teraz na Facebooka- temat rzeka.

[b]Facebook nie dba o bezpieczeństwo[/b]
Jakiś czas temu można było spotkać się w internecie z informacją o tym że firma Sophos Naked Security wystosowała list otwarty do społecznościowego giganta, wzywając go do poprawienia bezpieczeństwa swojego serwisu. Sama firma Sophos zaproponowała w swoim liście trzypunktowy plan bezpieczeństwa:
#1 Domyślna prywatność
#2 Sprawdzeni developerzy aplikacji
#3 HTTPS do wszystkiego.

Już następnego dnia FB wprowadził nowe zabezpieczenia profili.
Między innymi serwis wykorzysta do poprawy bezpieczeństwa informacje o wszystkich urządzeniach, za pomocą których logujemy się do portalu. W przypadku kiedy zostanie wykryta próba logowania z nowej maszyny, system poprosi o wpisanie specjalnego kodu autoryzacji, może też zadać pytanie weryfikacyjne: data urodzin, pierwszy pocałunek (???). Dzięki temu nawet jeśli ktoś wejdzie w posiadanie naszego super tajnego hasła (qwe123) do naszej strony Facebookowej się nie dostanie, no chyba że hasło ukradnie razem z laptopem :(

Z tego co pamiętam to chyba od początku roku FB dał możliwość nawiązywania połączeń z portalem za pomocą bezpiecznego połączenia przy użyciu protokołu HTTPS. Funkcja bardzo przydatne, w przypadku kiedy używasz sieci wifi. Domyślnie jednak funkcja ta jest wyłączona- a co to za problem go włączyć powiedziałoby wielu, ale jednak nie, i tutaj znowu niezadowolenie społeczności, bo powinna być domyślnie włączona. HTTPS wyłączy się też kiedy zaczniemy używać aplikacji na FB, i automatycznie powróci do sesji HTTPS kiedy zakończymy działanie tych aplikacji.

Czy Facebook uzależnia? Na pewno może, tak samo zresztą jak herbata, gra, czy książka. Czy mogą ukraść nam konto? Na pewno mogą (chociaż częściej spotykałem się z osobami które straciły konto w grze do której logowały się za pomocą FB). Wszystko tak naprawdę zależy od tego jak z niego korzystamy, bo tam gdzie kończy się rozsądek, zaczyna głupota. 

internet

Komentarze

0 nowych
  #1 25.04.2011 20:24

Otwieram i... upadam z krzesła.
Mocarne zdjęcie xD Wpis jak najbardziej na temat i zgadzam się z nim, acz to zdjęcie przewijało się przez cała lekturę ;)

The_Game   4 #2 25.04.2011 20:30

Zdjęcie miażdży xD.. co do samych zabezpieczeń. Jak wiadomo FB używa w 80% społeczeństwa poniżej 15 roku życia. Czy taka małolata przejmie się tym, że ktoś poluje na jej konto czy coś w tym stylu? Nie. Będzie tym jeszcze bardziej podniecona niż zdobycie kilkuset punktów w jakiejś tam grze którą udostępnia to coś co fejsbukiem nazywają.. Ja nigdy nie korzystałem z tego typu bredni (pomijając "reklamę" strony internetowej) i nie mam zamiaru.

kubut   19 #3 25.04.2011 22:20

Nic nie jest bezpieczne, jeśli si ę z tego nieumiejętnie korzysta. Facebook daje narzędzia do skutecznej ochrony konta, ale jeśli komuś na tym nie zależy to przepraszam bardzo, niech nie ma pretensji.

webnull   9 #4 26.04.2011 22:22

No zdjęcie jak najbardziej pasuje, pokazuje uzależnienie ludzi od facebooka ;-)

Sama prawda odnośnie bezpieczeństwa facebooka, szkoda.

Ale tak czy inaczej ciężko jest utrzymać tak duży portal mając włączone SSL - to musi kosztować większej mocy obliczeniowej.

Afbuster   6 #5 27.04.2011 19:00

Jest jeszcze trzecie (i jedyne naprawdę wkurzające) zagrożenie ze strony facebooka... Wszechobecność.
Lubie to, podziel się na fejsbuku, zaloguj się za pomocą konta na FB. Co jeszcze? Aby otworzyć lodówkę podaj swól login Fejsbuka, lodówka wtedy automatycznie wrzuci na twój profil listę zakupów jakie masz zrobić?