NAVITEL MR250 NV- rejestrator samochodowy w lusterku

MR250 NV to rejestrator samochodowy firmy NAVITEL, pełniący również funkcje lusterka i kamery cofania. Jest to ulepszoną wersją modelu MR250, oba urządzenia różnią się od siebie w zasadzie jedynie sensorem. MR250 posiada standardowy sensor GC2023, natomiast MR250 NV posiada sensor SC2363 z obsługą night vision. Model ten można nabyć już za około 350 zł, zobaczmy więc czy jest on wart tych pieniędzy.

Standardowo zacznijmy od sprawdzenia od zawartości pudełka. Znajdziemy w nim poza samym rejestratorem i kamerą wsteczną, instrukcję obsługi, oraz voucher roczną licencję na nawigację Navitel Navigator, ładowarkę samochodową, kabel USB, ściereczkę z mikrofibry, a także kilka kawałków taśmy dwustronnej 3M do przymocowania kamery wstecznej i kilka gumek do zamontowania rejestratora na naszym lusterku. Szkoda, że w zestawie nie ma żadnej karty microSD, urządzenie nie posiada żadnej własnej pamięci na nagrywanie filmów, więc przed nagrywaniem musimy zainstalować własną. Maksymalna obsługiwana przez rejestrator pojemność wynosi 64GB. Kamera posiada akumulator o pojemności 400 mAh, więc jest w stanie nagrywać przez kilkanaście minut także bez zasilania.

MR250 NV to nieźle przemyślany rejestrator wykonany w większości z metalu. Z plastiku wykonane są przyciski, przednia ramka w okół ekranu, oraz zaczepy do przymocowania rejestratora. Wszystkie elementy obudowy są dobrze wykonane, i spasowane ze sobą. Przyciski funkcyjne umieszczone zostały u dołu obudowy przez co ciężko jest nimi operować w czasie jazdy, oczywiście nikomu nie polecam zabawy rejestratorem w czasie kierowania samochodem, ale czasami chcemy przełączyć się między kamera przednią, a tylną, lub wyłączyć całkiem urządzenie. U góry z kolei mamy slot na kartę microSD, złącze mini USB do ładowania (12-24 V 1.5 A), oraz gniazdo AV-IN do podłączenia tylnej kamery, z tyłu umieszczono przycisk reset.

Z przodu rejestrator jest praktycznie nie do odróżnienia od zwykłego lusterka cofania, chociaż jest większy od nich. Jego wymiary to 310*86*39 mm, a waga wynosi 258g. W centrum lusterka umieszczony został 5 calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 854*480. Nie pooglądamy na nim filmów w wysokiej rozdzielczości, ale do swoich zadań, czyli podglądu kamer, obsługi rejestratora, zmiany ustawień nadaje się dobrze. Jest przy tym praktycznie niewidoczny kiedy jest wyłączony.

Z tyłu rejestratora znajduje się obiektyw umieszczony w ruchomym przegubie, dzięki któremu obiektyw kamery możemy ustawić niezależnie od lusterka. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ dobrze widzimy w lusterku co się dzieje na drodze za nami, a jednocześnie nagrywamy kamerą obszar który nas interesuje z przodu. Przegub którym ustawiamy obiektyw rejestratora chodzi bardzo ciasno, także nie ma obaw że przesunie się w czasie jazdy.

MR250 NV montuje się na nasze lusterko samochodowe, i jest to niezwykle proste. Z tyłu urządzenia znajdują się zaczepy na które zakładamy dołączone do zestawu gumki. Zaczepy są dodatkowo pokryte antypoślizgową gumą, więc nic się nie rusza. Moim zdaniem montaż rejestratora w ten sposób jest bardzo praktyczny. Nie musimy demontować fabrycznego lusterka, ani nic przyczepiać do szyby, lub kokpitu, a w razie potrzebny wszystko możemy łatwo zdemontować i zabrać.

Tylna kamera jest bardzo mała 23*23*23 mm, i może nagrywać obraz w rozdzielczości 656*492 pikseli z szybkością 30 fps. Kamera ta posiada certyfikat wodoszczelności IP65, dzięki czemu możemy zamontować ja także na zewnątrz samochodu (chociaż ja bym się na coś takiego nie odważył). Kamerę można przymocować za pomocą wkrętów, lub dołączonej taśmy dwustronnej, ja zdecydowałem się na taśmę, jako metodę mniej inwazyjną dla mojego auta. Kabel łączący kamerę z rejestratorem ma ponad 5 metrów, trochę dużo, jeśli kamerę mocujemy przy tylnej szybie przeciętnego samochodu osobowego, ale bez problemu da się ukryć nadwyżkę przewodu pod podsufitówką. Z kolei jeśli ktoś potrzebuje dłuższego kabla, to w razie potrzeby może go wymienić, ponieważ nie jest on przymocowany do kamery na stałe. Obok kabla AV-IN, kamera tylna posiada także krótki przewód do lampy cofania.

Rejestrator posiada czytelne i intuicyjne menu za pomocą którego możemy zmieniać ustawienia. Większość opcji jest standardowa dla rejestratorów. Możemy ustawić w niej między innymi długość pojedynczego nagrania od 1 do 5 minut, czy obraz ma być nagrywany z dźwiękiem, możliwość włączenia trybu parkingowego dzięki któremu kamera jest w stanie czuwania gdy pozostawiamy auto na parkingu, czy zmienić rozdzielczość nagrań. Oczywiście rejestrator może nagrywać w pętli. Oznacza to, że jeśli zacznie brakować nam miejsca na karcie pamięci, to najstarsze nagrania będą zastępowane przez nowsze. Nie trzeba więc bać się, że kiedyś zabraknie nam na niej miejsca. MR250 NV posiada także G-sensor, który w przypadku wykrycia gwałtownego hamowania, przyspieszenia, lub uderzenia chroni nagrane w czasie zdarzenia pliki przed nadpisaniem.

Jakość obrazu Navitel MR250 NV jest dobra. Kamera z szerokokątnym obiektywem 160 stopni rejestruje obraz w rozdzielczości 1920*1080 z szybkością 30 fps. Jeśli jest podłączona do zasilania, to nagrywanie rozpocznie się w momencie uruchomienia silnika. Nagrania dzienne, czy to w słoneczny dzień, czy w deszcz są wyraźne, a kolory dobrze odwzorowane. Nie ma problemu z odczytaniem znaków, nazw miejscowości, czy nr z tablic rejestracyjnych na zaparkowanych samochodach, z jadącymi jest gorzej. Podobnie wygląda sytuacja z nocnymi nagraniami, ale oczywiście jakość tych nagrań jest gorsza, niż w dzień. W mieście gdzie mamy dostęp do światła z lamp jest przyzwoicie. Natomiast poza miastem gdzie prawie nie ma światła obraz jest mniej ostry, i jakością przypomina obraz z noktowizora. Niestety w nocy światła aut sprawiają, że ciężko jest cokolwiek odczytać z tablic rejestracyjnych.

Jak wcześniej wspomniałem kamera tylna nagrywa wideo w rozdzielczości 656?492 z szybkością 30 fps. Nagrania z niej są dość słabe, mało szczegółowe, i z kiepskim odwzorowaniem kolorów, a do tego jeszcze lustrzane, ale adekwatne do swojej ceny. Przykładowe nagrania można zobaczyć na filmie poniżej, pamiętajcie tylko, że YouTube dość obniża jakość:

Podsumowując NAVITEL MR250 NV to ciekawa konstrukcja 3w1 łącząca w sobie rejestrator samochodowy, lusterko wsteczne i kamerę cofania. Jest to model estetyczny, ładnie wykonany, łatwy w montażu i nie rzucający się w oczy jak zwykły rejestrator. Na pewno przypadnie on do gustu osobom które nie chcą nic przyklejać do szyby samochodu, czy mają mało miejsca na kokpicie. Kamera pozwala na płynne nagrywanie dzienne w dobrej jakości, i z niezłą szczegółowością. Nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, bez problemu odczytujemy na nagraniach nr rejestracyjne aut. Gorzej wypadają nagrania nocne, ale mimo to spełniają one swoją rolę. Moim zdaniem za 350 zł rejestrator NAVITEL MR250 NV z kamerą cofania jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych rejestratorów samochodowych.