Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nowe dowody osobiste

Każdy kto od 1 stycznia 2011 roku będzie potrzebował nowego dowodu osobistego otrzyma elektroniczny dowód tożsamości wzbogacone o elektroniczny nośnik danych ( tj. chip).

Wszystko w jednym.

Nowy dowód osobisty będzie swoistym „kluczem” do elektronicznej administracji publicznej. Dzięki niemu upoważniony urzędnik będzie mógł, na zlecenie obywatela, zweryfikować jego tożsamość w systemach teleinformatycznych administracji i wykonać odpowiednie czynności administracyjne, do których ma uprawnienia np. lekarza będzie interesować kwestia ubezpieczenia zdrowotnego, konduktora zniżka na przejazd, a policjanta miejsce zamieszkania danej osoby.

Zmieni się zawartość dowodu osobistego - oprócz części graficznej zostanie w nim zamieszczona warstwa elektroniczna, która znacznie zwiększy poziom ochrony tego dokumentu przed fałszerstwami i poszerzy jego funkcjonalność. Wszystkie informacje w warstwie graficznej dowodu osobistego (umieszczone na awersie i rewersie karty) zostaną zapisane również na elektronicznym nośniku danych w dokumencie. Dodatkowo znajdą się tam dane służące do składania podpisu osobistego - podpisu elektronicznego, który w elektronicznych kontaktach z urzędami będzie równoważny ze złożeniem własnoręcznego podpisu. Wprowadzenie warstwy elektronicznej dowodu osobistego pozwoli także na elektroniczne potwierdzenie autentyczności dokumentu (np. w urzędzie, banku). Posiadając nowy dowód osobisty nie trzeba będzie mieć dodatkowych dokumentów w postaci np. ubezpieczenia zdrowotnego, czy legitymacji studenckiej, bo wszystkie te dane będą zapisane w chipie nowego dokumentu.

Pod okiem wielkiego brata.

Nowy dowód osobisty wydaje się rozwiązaniem niemal idealnym. Niestety „upychanie” wszystkich informacji o nas na jednym dokumencie, wydaje się trochę niebezpieczne. Jeśli w chipach nowych dowodów osobistych mają być zapisane informacje np. o przebytych przez nas chorobach, będzie trzeba bardzo precyzyjnie określić uprawnienia instytucji i osób, które do danych zapisanych w dowodzie będą miały dostęp, tak abyśmy mieli pewność że informacje o nas nigdzie nie wypłyną, a już na pewno nie do naszego pracodawcy, czy agenta ubezpieczeniowego. Obawy budzić może również sam chip zbliżeniowy, który może być śledzony przez radio. Nie zdradzi on co prawda zapisanych na nim informacji, ale może zostać zlokalizowany.

Warto dodać że nowe dowody osobiste, w przeciwieństwie do obecnych za które trzeba zapłacić 30 złotych, będą bezpłatne.

Tak wyglądają biometryczne dowody osobiste z których dziś korzystają Finowie 

internet

Komentarze

0 nowych
skandyn   10 #1 12.11.2010 10:18

Dobrze się dowiedzieć, że będą nowe dowody osobiste, bo ja przez ten komputer to całkiem zapominam o bożym świecie.

Pozdrawiam.

mati75   7 #2 12.11.2010 21:24

Przypadkiem nowych dowodów nie będzie od 1 lipca?

  #3 13.11.2010 22:57

Mnie się jednak wydaje, że legitymacja studencka w dalszym ciągu będzie potrzebna, bo powiedzmy jadę autobusem i wyciągam bilet ulgowy a kontroler mi powie, skąd mam wiedzieć, że jest pan uprawniony do zniżki, proszę pokazać legitymację, a ja, że nie mam bo mam nowy dowód i w nim jest wszystko zapisane a legitymację zostawiłem w domu skoro już nie muszę jej nosić (uczelnie/szkoły i tak będą ją wydawać niezależnie od wszystkiego), a on mi powie, że nie ma jak tego sprawdzić w dowodzie i na policję, która to zweryfikuje odczytując dane. Jednym słowem kłopot.

Tabcin   5 #4 13.11.2010 23:27

Jak ostatnio wymieniałem dowód (7.06.2010 data wydania) to było to bezpłatne (stary dowód stracił ważność). Kontrolerzy na pewno będą musieli nosić ze sobą jakieś czytniki takich dowodów (tu problemu poza kosztami raczej nie widzę). Niby bardzo fajna sprawa z tymi dowodami, ale wykonanie tak wielkich przedsięwzięć w Polsce niestety zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia ...

  #5 14.11.2010 09:04

To nie tak, że na chipie będą zapisane informacje typu historia przebytych chorób, stan naszego ubezpieczenia czy dane o legitymacji studenkckiej... Tam będzie np. numer naszego ubezpieczenia i "konta" chorobowego, na podstawie którego uprawniona instytucja będzie mogła pobrać po autoryzacji odpowiednie dane z określonej bazy danych (np. NFZ-tu), będzie nr naszego ubezpieczenia, na podstawie którego uprawniona instytucja będzie mogła po autoryzacji sprawdzić status tego numeru ubezpieczenia w odpowiednij bazie danych (np. ZUS-u lub NFZ-tu), będzie nr studenta i uczelnia, na podstawie którego zdalnie będzie mogła uprawniona instytucja sprawdzić czy jest się nadal tam studentem... itd...
Podobnie jak to jest z kartą płatniczą - nie ma na niej informacji o stanie naszego konta lecz tylko dane, dzięki którym bankomat czy terminal w sklepie może się połączyć ze zdalną bazą danych operatora czy banku i po autoryzacji dopiero przekazywane są odpowiednie informacje (a więć o tym, że transakacja została przyjęta a nie np. stan naszego konta)...

matio   6 #6 14.11.2010 15:43

Już od jakiegoś czasu wydawanie dowodów osobistych jest bezpłatne.

przemor25   14 #7 14.11.2010 18:20

Nowe dowody osobiste będą wydawane od 1 lipca 2011.

@matio

Jeżeli utraciłeś dowód w pożarze, powodzi, innej sytuacji niezależnej od Ciebie, nowy dowód osobisty wydawany kest bezpłatnie. Ale jeżeli zgubiłeś go, to musisz wydać 30 zł.

luqass   13 #8 14.11.2010 19:21

macie racje date przesunieto o 6 miesiecy, chociaz na stronie mswia ktora sie posilkowalem jest dalej data 1 styczen 2011 r. moj blad.

Otaq   4 #9 14.11.2010 20:47

Wszystko pięknie, ładnie ale ciekawe jak to jest z tym śledzeniem... Jaki to może mieć zasięg? W sensie śledzenia i odległości z jakiej ktoś może odczytać dane tak żeby mnie zidentyfikować. Chyba trzeba będzie przed zmianą dowodu zmodyfikować portfel za pomocą folii aluminiowej ;)

bolek15   2 #10 14.11.2010 22:09

pomysł jest ok, choć nie do końca... z tym chipem zbliżeniowym... zawsze może to zejść na złą drogę...

Ale wracając do tematu na tą chwilę to chyba powinni zając się czymś sensowniejszym niż wydawanie kasy z budżetu państwa na takowe innowacje... jak jest jeszcze tyle nie dociągnięć...

januszek   22 #11 15.11.2010 08:16

@Otaq: mniej więcej zasięg taki jak bramek antykradzieżowych w sklepach odzieżowych ;) czyli realnie mniej niż metr ;P

  #12 15.11.2010 21:41

Trzeba rozróżnić dostęp do danych po styku i przez radio. Nie wszystkie dane można przesłać przez radio. Zasięg radiowy to jakiejś 5 cm od czytnika. Do tego trzeba dodać jeszcze obudowę. Według mnie jak zwykle ktoś na tym zarobi dużą kasę (Prokom ?). Będą to wdrażać latami, a rząd będzie płacił za każdą nową funkcjonalność której jakiś niekompetentny dyrektor nie przewidział że będzie potrzebna. Podsumowując, przecież to musi się wydawać dziwne, że co parę lat zmieniają dowody, prawa jazdy, paszporty itp. Co do karty to jej koszt to jakiejś 10 do 30 zł, w zależności czy czysta czy z nadrukiem. Wystarczy pomnożyć ile jest pełnoletnich obywateli i już wyjdzie niezła sumka. Następnie cały system informatyczny, który tez będzie sporo kosztował i mamy jeszcze większa dziurę w budżecie.

trux   11 #13 18.11.2010 16:16

matio @
"Już od jakiegoś czasu wydawanie dowodów osobistych jest bezpłatne."

Bezpłatne w sensie, że nie będzie trzeba drugi raz za nie płacić ?
Kosztami funkcjonowania państwa są obciążani obywatele.

Jak już zostało to wcześniej powiedziane, nowe dowody będą idealnym środkiem do inwigilacji.
Ale widać mało komu to przeszkadza, bo jakoś nikt nie protestuje.
Na zakończenie dodam, że banknoty o nominałach 10, 20 i 50 Euro posiadają chipy RFID. Jeśli ktoś nie wierzy, to polecam obejrzenie filmiku na Youtube: "rfid in 10 euro bill?"