Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Parę słów o ACTA

ACTA czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement jest to międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej które jest tworzone od 2007 roku głównie przez USA i kilka zaproszonych państw.

W 2007 roku przedstawiciele państw zaczęli negocjować kształt nowego, systemu ochrony własności intelektualnej. Zaangażowane w ten proces są głównie Stany Zjednoczone, Komisja Europejska, Japonia i Szwajcaria. Do negocjacji zaproszono później także inne kraje takie jak Kanadę, Australię, Koreę, Meksyk oraz Nową Zelandię. Opinia publiczna nie ma dostępu do żadnych oficjalnych informacji związanych z propozycjami czy też stanowiskami poszczególnych stron. Negocjacje pomiędzy rządami a organizacjami reprezentującymi interesy przemysłu rozrywkowego (jak RIAA) pozostają tajne bowiem amerykańska administracja wyjaśniła, że treść porozumienia pozostanie tajemnicą ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

Jak wynika z tajnego dokumentu nowy pakt nie tylko znacznie zaostrzy prawo. Propozycje przedstawione w dokumencie jednoznacznie stwierdzają, że członkom i korporacjom wspierającym ACTA zależy na ograniczeniu swobody wypowiedzi i przepływu informacji oraz wolności i praw internautów. W zarysie paktu proponuje się m.in.:
*wprowadzenie prawnego reżimu, w którym dostawcy usług internetowych będą zachęcani do współpracy z posiadaczami praw autorskich oraz usuwanie podejrzanego materiału, w zamian za możliwość uniknięcia odpowiedzialności
*wprowadzenie procedur umożliwiających posiadaczom praw autorskich szybkie uzyskanie szczegółowych informacji na temat osób lub podmiotów podejrzanych o naruszenia tych praw
*wprowadzenie odpowiednich środków przeciwko obchodzeniu technologicznych zabezpieczeń wprowadzanych przez posiadaczy praw autorskich oraz handlowaniu urządzeniami umożliwiającymi obchodzenie tych zabezpieczeń.

Środki, jakie mają doprowadzić do podporządkowania wszystkich interesom bogatych posiadaczy praw intelektualnych, to m.in.:
*możliwość podjęcia działań przez odpowiednie służby przeciwko podmiotom naruszającym prawa intelektualne, nawet bez złożenia przez właścicieli tych praw skargi, możne dojść np. do sytuacji w której wymiar sprawiedliwości obciąży nas wysokimi karami lub wsadzić do więzienia za pobieranie z internetu książek umieszczonych w sieciach P2P przez ich autora Paolo Coelho.
*ustanowienie przez państwa członkowskie i nakładanie odpowiednio wysokich, odstraszających kar oraz przedsięwzięcie innych kroków sprzyjających odstraszaniu.

Należy zaznaczyć że że polski rząd wyraził poparcie dla inicjatywy ACTA:W zakresie Traktatu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) Rzeczpospolita Polska wyrażała poparcie dla wszelkich inicjatyw mających na celu wypracowanie jak najlepszych standardów wdrażania praw własności intelektualnej oraz wymianę doświadczeń.

Trzymany w ciągłym sekrecie antypiracki pakt ACTA może się przyczynić do tego, że odszkodowania za naruszenia praw autorskich będą zasądzane na podstawie rynkowej wartości dzieł, które "mogłyby być sprzedane". W szkicu znajduje się też zapis mówiący o tym, że w postępowaniach cywilnych sąd powinien mieć możliwość nakazania osobie naruszającej prawa autorskie wniesienia opłaty dla posiadacza praw autorskich. Dalej jest mowa o tym, że w ustalaniu wysokości odszkodowania powinno się brać pod uwagę wartość dóbr lub usług (do których prawa zostały naruszone) mierzoną za pomocą ceny detalicznej, sugerowanej ceny detalicznej lub innej wartości przedstawionej przez posiadacza praw autorskich. W praktyce organizacje, takie jak RIAA mogą mieć duży wpływ na wysokość odszkodowań.

O tym się mówi: Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA)ACTA: Stanowienie prawa odrywa się od woli obywateli (również w P...Co nam grozi? 

internet

Komentarze

0 nowych
  #1 22.07.2010 16:00

Miejmy w każdym razie nadzieję, że nie będzie to 100% ceny za dzierżawę. Inaczej, to niech wniesienie tej opłaty oznacza jednocześnie wniesienie opłaty za dzierżawę.

  #2 22.07.2010 16:02

Zwrócę uwagę, że mimo całej wrzawy wokół ACTA i tego, iż pakt ma naruszać podstawowe prawa człowieka/jednostki, to:
- Ustawy(większość z nich) wprowadzone, by prawo było zgodne z ACTA, będą martwe
- Żywe jedynie będą ustawy dotyczące patentów na oprogramowanie, dotyczące zabezpieczeń regionalnych, jak i DRM - w skrócie: USA chcą zrujnować gospodarczo Europę, by ich firmy mogły zająć nasz rynek - szukają nowej krowy dojnej

corrtez   12 #3 22.07.2010 16:23

A co my mozemy z tym zrobic??
Niewiele, jesli te prawo przejdzie jako czesc innego projektu (ustawy) bo taki jest zamiar, wiekszosc krajów go poprze (tzw.policy laundering)
I jestesmy ugotowani. A najciekawsze jest to ze wiekszosc ludzi o tym nie wie gdzy nie jest to wiadomosc dnia to raz a dwa to firmy typu News Corp tez na tym zarobiá wiec w ich interesie tez jest cisza wokól tego projektu.

AndrzejG   10 #4 23.07.2010 00:29

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że kiedy wspomnie się o ZAiKS czy RIAA i w związku tym poruszy się tematykę praw autorskich, to do boju podrywa się cały tłum ludzi. A kiedy rządy negocjują za plecami obywateli sposoby na obejście ich podstawowych praw to mało kto się zainteresuje (mimo, że sprawa również rozbija się o prawa autorskie). Może ACTA jest faktycznie pomijane w mediach?

Wypowiedzcie się w konsultacjach publicznych ogłoszonych przez unię europejską. Szczegóły znajdziecie w moim wpisie
http://www.dobreprogramy.pl/Komisja-Europejska-Konsultacje-publiczne-w-sprawie-o...

freakinweb   1 #5 23.07.2010 08:55

Na WP piszą:
"W celu ochrony praw autorskich ACTA prawdopodobnie przewiduje takie środki, jak przeszukania laptopów i przenośnych odtwarzaczy muzyki na granicach czy odcinanie (bez procesu i bez wyroku sądu) od Internetu użytkowników przyłapanych na nielegalnym ściąganiu plików z sieci."

źr: http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Nowe-prawo-juz-niczego-nie-sciagniesz-z-inte...

Co to znaczy przeszukania laptopów? Zdalne? Skoro dostaną takie prawo, kto zagwarantuje, że jakiś producent po cichu będzie instalować pirackie kopie, żeby później dochodzić odszkodowań? I dlaczego tylko laptopów, a PC nie?

Pirackiego oprogramowania nie mam, a co z kwestią muzyki i filmów? Prawo dozwolonego użytku będzie obowiązywać, czy RIAA będzie ścigać nastolatki za słuchanie Biebera na YT?

Eraden   4 #6 23.07.2010 12:06

Tu chodzi chyba o to żebyś nie przemycał muzyki na laptopie...

Generalnie w ramach ochrony praw autorskich rezygnujemy z prawa do prywatności. Oczywiście wszystko w ramach wspólnego dobra.

freakinweb   1 #7 23.07.2010 13:00

@ Eraden
"Oczywiście wszystko w ramach wspólnego dobra."

Taa. Gdzieś czytałem takie zdanie: Jeśli ktoś mówi mi, że robi coś dla mojego dobra i nie jest to moja mama, to najprawdopodobniej kłamie.

Eraden   4 #8 23.07.2010 14:01

Dla twojego dobra wszyscy musimy kupować żarówki energooszczędne z rtęcią w środku. Bardzo zdrowe dla środowiska! Serio! Rtęć jest podstawowym pierwiastkiem wykorzystanym w budowie komórek.
I musimy płacić podatek za CO2, bo globalne ocieplenie jest. Zastanawiające, że w XIV wieku było cieplej niż teraz... Ale nie negujmy wiedzy i mądrości najtęższych głów parlamentu Europejskiego. Oni muszą mieć rację!
Te podatki na pewno pomagają naturze!

Nie pierwszy kwiatek do którego musimy się dostosować, bo wymyślił to ktoś kto zarabia więcej niż my, ma lepsze stanowisko i małego termita zamiast mózgu, który zdycha w tej jego poza tym termitem pustej łepetynie.

  #9 23.07.2010 18:52

No to nie kupujmu tego chłamu a szukajmy wartościowych artystów, którym sztuka, a nie kasa w głowie. Bo dobry artysta to taki kiedy słuchając jego płyty nie możemy się doczekać jego koncertu.
Polecam http://www.feedbooks.com,. Zna ktoś jakieś ciekawe strony z książkami do których wygasły prawa autorskie ?

freakinweb   1 #10 23.07.2010 22:37

Pozostaje trzymać kciuki za takie inicjatywy jak Iplex.pl, żeby powiększali bazę filmową. Myślę, że nawet wprowadzenie niewielkich opłat za każdy film mógłbym przełknąć (jakieś 1,22zł).

NECcod4   4 #11 24.07.2010 16:46

@freakinweb
"czy RIAA będzie ścigać nastolatki za słuchanie Biebera na YT?"
to jest akurat bardziej skomplikowane...