Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Projekt Grażyna - ekstraklasa

Jak wrogim środowiskiem może być internet przekonała się emerytowana nauczycielka Anna Lisak, która przez dwa miesiące jako "Grażyna Żarko" umieściła w serwisie YouTube 14 krótkich filmów które obejrzano ponad dwa miliony razy. Jej radykalne filmy którym przewodził slogan: "katolicki głos w Waszym internecie" szybko zasłynęły z dość kontrowersyjnych poglądów i opinii.

Pod jej filmikami zaroiło się od niewybrednych komentarzy obrażających autorkę kontrowersyjnego vloga: "O kur*** weź się lecz kobieto", "Co za świniak je***", ale to nie wszystko inni vlogerzy publikowali w serwisie swoje odpowiedzi video w trakcie których grozili jej śmiercią, czy nawet zabijali w grach komputerowych.

Cała akcja okazała się być tylko (???) medialną prowokacją producenta telewizyjnego Grzegorza Cholewy oraz scenarzysty i reżysera Bartłomieja Szkopa tworzących popularny serial "Klatka B". Przy pomocy tylko trochę przerysowanych stereotypów (w swoich filmach Grażyna Żarko radziła nauczycielom jak poradzić sobie z krnąbrnymi uczniami- klęczenie z doniczką, bicie linijką, zaapelowała także do PZPNu, żeby piłkarze kadry narodowej modlili się przed każdym meczem Euro 2012), ukazano całe chamstwo i agresję obecną w internecie.

W sobotę opublikowany został film będący podsumowaniem i ujawnieniem prowokacji, który do dziś obejrzano ponad 850 tysięcy razy na YouTube. Gdy sprawa wyszła na jaw, internauci zaczęli kasować swoje komentarze, i przesyłać tysiące wiadomości z przeprosinami.

Jak mówią autorzy filmu "Chcemy uświadomić ludziom, że są oszukiwani." "Tak internauci mogą być nabierani przez polityków". Autorzy zastanawiają się też, jak daleko mogą posunąć się użytkownicy YouTube: "Żeby mieć jak najwięcej odsłon i zarabiać pieniądze".

Ps. Dziś międzynarodowy dzień wirtualnej miłości. 

internet inne

Komentarze

0 nowych
  #1 24.07.2012 18:36

Po co usuwać swoje mocne komentarze pod tymi filmami, to nie wiem... Jak ktoś obejrzy te filmy "pani Grażynki" to zobaczy, że przemawia przez nie... chamstwo. No bo jak to nazwać?
No i w efekcie jak się dziwić, że społeczeństwo odpowiedziało chamstwem? Gdzie by to nie było przeprowadzone, wyglądałoby pewnie tak samo, bo sprowokowano użytkowników.

  #2 24.07.2012 18:45

@lukasamd ale czy to jest usprawiedliwienie dla wyzywania, zastraszania i opluwania wirtualnej bohaterki?...

  #3 24.07.2012 18:48

@gowain:
Moim zdaniem po części tak, bo w takim gronie jakie sprowokowano musieli się znaleźć fanatycy / osoby nie mające kultury. To było nawet nie do przewidzenia, ale po prostu pewne.
Po co więc zaczynano? Aby udowodnić to, co oczywiste?

  #4 24.07.2012 18:52

Jak dla mnie to dobrze, że sprowokowali i pokazali twarze tych debili... To, że ktoś ma odmienne zdanie nie znaczy, że od razu trzeba po nim jeździć...

AdrianSasquatch   9 #5 24.07.2012 19:52

@lukas
Może i oczywiste, ale powiedz, kto o takich rzeczach myśli na co dzień? Jeżeli akcja pozwoliła uświadomić chociażby kilku-kilkunastu osobom ich błędy, to była jak najbardziej słuszna.
Świata nie zmienimy, ale możemy zmienić jednostki :)

Banan   10 #6 24.07.2012 22:07

Wystarczy zobaczyć jak wiele osób nie potrafiło napisać kulturalnego komentarza, ba mówię o prawie wszystkich. Mogli napisać: Nie podoba mi się pani filmik ponieważ.... Oni niestety rzucali przekleństwami ale nie tylko spora część komentarzy to były groźby. Projekt miał pokazać jak łatwo kogoś zbluzgać w internecie - w masowych mediach by to nie przeszło, bo sprawa od razu zakończyła by się sądem. Każdy ma prawo do własnych poglądów ale grożenie kilofem i śmiercią to już nie przelewki.

Autor edytował komentarz.
djDziadek   17 #7 25.07.2012 06:43

@autor - popraw proszę meteorytykę wpisu, ponieważ p. Anna (oryginał) nigdy nie była nauczycielką - to postać "p. Grażyny"" była emerytowaną nauczycielką, co było jednym z powodów wywołania takiego oburzenia internautów.
Nie mam zamiaru usprawiedliwiać takiego sposobu komentowania tych filmów, jednak jestem w stanie je zrozumieć, mimo wszystko żyjemy w bardzo hermetycznym społeczeństwie, które popada z jednej krańcowości w drugą i nie toleruje żadnej inności.
Jeśli ktoś mi nie wierzy, niech zastanowi się jakie miał myśli po remisie Polaków z Czechami na Euro...
Ilu z was wiedziało jakie błędy popełnił trener :) - nie wiedzieli tylko Ci, którzy mają to gdzieś...
Tak, jesteśmy narodem ludzi, którzy wiedzą najlepiej, potrafią najlepiej i nigdy nie zgadzają się z poglądami innych... sam taki jestem :) - ale robię to świadomie i kulturalnie... :)

djfoxer   19 #8 25.07.2012 07:45

@lukasamd @djDziadek
Projekt miał pokazać m.in. jak łatwo jest zmanipulować ludzi oraz to, że młodzi ludzie często wierzą we wszystko co ukaże się w sieci. Mnie to przeraża jak te osoby dały się ponieść ogólnemu hejtowaniu, bez przemyślenia pisały komentarze, które nie powinny mieć miejsca. Jak dla mnie ot straszne jak internet ogłupia niektórych i wyłącza myślenie.

djDziadek   17 #9 25.07.2012 08:48

@djfoxer - prześledziłem cała tą kampanię i dlatego napisałem, że jestem w stanie zrozumieć hejterów, którzy pisali komentarze i nagrywali te wszystkie filmiki, jednak tak jak napisałem powyżej, to nie jest ich wina - to wina społeczeństwa, które ukształtowało takie charaktery, które z reszta zostaną przekazane (charaktery) następnym pokoleniom i tak w kółko, aż przyjdzie jakiś "kataklizm" i ludzie odkryją znowu co jest ważne - taka jest kolej rzeczy... a historia lubi się powtarzać... :)

freeq52   8 #10 25.07.2012 08:56

Z całej "Grażyny Żarko" widziałem z 2 filmiki i dałem sobie spokój, bo za bardzo mnie wkurzały (chociaż chodzi tu o to brzydsze słowo :) I w związku z tym, że nawet nie wiedziałem o czym jest cała reszta, to szczerze nie miałem zielonego pojęcia, że jest to tak zaawansowany projekt - może jakbym oglądnął resztę, to bym się skapnął, ale tak... To dałem się poniekąd nabrać :)

Ale teraz mnie bawi - ludzie, którzy jechali po tej babce, nagle dostali olśnienia i w sieci wrze od komentarzy - "ja to od początku wiedziałem, że to jakiś projekt-podpucha, że wszystko podkładane jak u Baśki". Taa, jasne, chorzy hejterzy...

qasx   6 #11 25.07.2012 11:36

Podoba mi się tylko dlatego, że im więcej takich rzeczy, tym więcej zastanowienia. Sam widziałem tylko ostatni odcinek, ale kiedyś zupełnie przypadkowo zapoczątkowałem akcję, po której w tydzień fikcyjne konto na facebooku uzbierało prawie dwie setki znajomych, składających oczywiście życzenia urodzinowe i inne takie bzdury. Tylko tam raczej działał schemat: nie będę dociekać prawdy, żeby tej osoby nie urazić; tutaj jest to trochę postawione na głowie.

infoR_96   4 #12 25.07.2012 11:58

Może ludzie wreszcie coś zrozumieją, bo te przekleństwa, kierowane pod jej adresem to przesada oznaczająca, że w polskim internecie odmienne zdania będą piętnowane. Owszem, mnie jej wypowiedzi też trochę denerwowały, ale nie wstawiałem pod jej filmikami tych okropnych komentarzy! Autorzy projektu spełnili cel - wywołali burzę. Pokazali jak jest na polskim youtubie. Powinno być tak: nie podoba się - nie oglądaj, a jak ludzie zamiast "odstawić GŻ", to oglądają kolejne filmiki, żeby tylko ją poniżyć, to okropne i bardzo żenujące!
Pozdrawiam.

  #13 25.07.2012 12:27

Nawet jeśli nie wypowiadała by kontrowersyjnych rzeczy to komentarze w głównej mierze tyczyły by się jej wyglądu a teraz są na temat wypowiedzi i wyglądu..

Nie wiem czy tylko ja miałem takie wrażenie ale intro w filmach wydawało mi się zbyt profesjonalnie zrobione jak na taką starszą panią.. tutaj już powinna się zaświecić żółta kontrolka.

Mariuce00   6 #14 25.07.2012 12:59

Eksperyment dobry ale czy będą z tego skutki? Ludzie i tak zapomną o tym, a PR polityków i tak obmyśli nowe sztuczki w komunikacji.

GL1zdA   12 #15 25.07.2012 13:19

Niestety Internet, jak papier, zniesie wszystko - dlatego przestałem przywiązywać wagę do jakichkolwiek komentarzy osób, których nie znam, w szczególności wyzwisk/gróźb itp - traktuje to jako bezwartościowy szum informacyjny. Szkoda tylko, że z pokazuje to na zewnątrz, że jesteśmy narodem prostaków. Nie znalazłem jeszcze na żadnym zagranicznym serwisie komentarzy równie wulgarnych jak nasze.

@djDziadek
"Jeśli ktoś mi nie wierzy, niech zastanowi się jakie miał myśli po remisie Polaków z Czechami na Euro... "
Wbrew pozorom, nie każdy, jak premier, chce zabijać po meczu...

  #16 25.07.2012 13:46

@GL1zdA
Anonimowość wyzwala w ludziach najgorsze odruchy. Nadal zbyt wiele osób myśli, że mamy durną policje która nie umie kogoś znaleźć przez internet (a z tym sobie już radzą od dawna dobrze) więc piszą co chcą.

Autor edytował komentarz.
tomimaki   6 #17 25.07.2012 14:43

@djDziadek
Przecież mecz Polska - Czechy skończył się 0:1, więc jaki remis. ;P

"jestem w stanie zrozumieć hejterów, którzy pisali komentarze i nagrywali te wszystkie filmiki, jednak tak jak napisałem powyżej, to nie jest ich wina - to wina społeczeństwa, które ukształtowało takie charaktery"

Acha, czyli odpowiedzialność zbiorowa. Społeczeństwo jest winne tego, że tamci nie mają mózgu. Czyli idąc dalej powinniśmy ubezwłasnowolnić tych niemyślących, bo to społeczeństwo podejmuje za nich decyzje. Jeśli nie odpowiadają za nic, więc nie mogą podejmować żadnych decyzji. Ktoś musi robić to za nich.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #18 25.07.2012 16:23

Nie wiem czy to wstyd czy nie ale ja nie wiedziałem kto to jest Grażyna Żarko.

Druedain   14 #19 25.07.2012 17:00

Trollowanie nawet w najsłuszniejszej sprawie pozostaje trollowaniem. Wśród komentarzy z groźbami były również komentarze ludzi próbujących rzeczowo dyskutować. Co Ci ludzie mają teraz pomyśleć?

underface   14 #20 25.07.2012 18:09

ja polecam od siebie ten komentarz. http://www.youtube.com/watch?v=4EAX7QqSGu8

W_tym_temaciE   5 #21 25.07.2012 18:15

Zgadzam się z @Druedianem.
Ludzie poświęcili z swojego życia parę godzin, a mogli w tym czasie pomóc komuś. A tak spędzili czas na "mówienie do ściany".
Na potępienie zasługują zarówno realizatorzy, jak i autorzy wulgaryzmów i gróźb.
Ja nie oglądałem tych filmików, przeczytałem jeden "jej" komentarz...
Dałem sobie spokój, nie chciałem tracić czasu na dyskusje, tacy ludzie nie przyjmują argumentów.

saturno   11 #22 25.07.2012 18:42

//Przy pomocy tylko trochę przerysowanych stereotypów (w swoich filmach Grażyna Żarko radziła nauczycielom jak poradzić sobie z krnąbrnymi uczniami- klęczenie z doniczką, bicie linijką,//
Zaraz tam przerysowanych?
Swego czasu gdy uczęszczałem do szkoły normą było bicie linijką lub wskaźnikiem (dwa razy taki przyrząd nie wytrzymał i pękł), klęczenie na woreczkach z grochem lub z koszem nad głową jak ktoś extra zasłużył.
Jeden "szczęściarz" doprowadził nauczycielkę do takiego stanu, że dostał linijką po gołym tyłku (przy całej klasie).
Ja i tak miałem szczęście, bo kiedy chodziłem do szkoły nie było już dyrektora i jednego nauczyciela którzy zamiast linijki używali gumy.

luqass   13 #23 25.07.2012 19:44

@djDziadek pani Anna uczyła w przedszkolu, moglbym napisac przedszkolanka, ale czy to az tak wielka roznica?

djDziadek   17 #24 25.07.2012 21:19

@luqass - ok, nie będziemy się drapać o drobiazgi (choć moja koleżanka nie lubi gdy się na nią mówi nauczycielka, ale to z powodów o których nie będę tu pisał)
@tomimaki - fakt (mea culpa) - tylko Ty to zauważyłeś, a zasugerowałem się chyba wcześniejszym "zwycięskim remisem" (sic!), ponieważ ja się nie interesuję polską piłką zupełnie, to teraz wiem czemu moi sąsiedzi tak krzyczeli po tym meczu :)

Autor edytował komentarz.
KotletBanan   5 #25 25.07.2012 22:16

Ja od razu wiedziałem że to coś w rodzaju trollingu/jakiejś akcji. Filmy są zbyt zwariowane, a nienaturalna czołówka "Grażyna Żarko - katolicki głos w internecie" (która jest zresztą parafrazą hasła Radia Maryja) ewidentnie przekreśla ich wiarygodność. Podejrzenia może również wzbudzać fakt, iż tak stara i nienowoczesna kobieta doskonale montuje filmy oraz posiada świetny sprzęt do nagrywania.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #26 25.07.2012 22:45

""Chcemy uświadomić ludziom, że są oszukiwani." "Tak internauci mogą być nabierani przez polityków". Autorzy zastanawiają się też, jak daleko mogą posunąć się użytkownicy YouTube: "Żeby mieć jak najwięcej odsłon i zarabiać pieniądze"." - a autorom tej kampanii nie chodziło o zarobienie paru groszy?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #27 26.07.2012 17:07

@Shaki81

Podobno nie. Jednak teraz są znani. Każdy kręci na tym swoje lody...

command-dos   18 #28 27.07.2012 07:19

@Druedain - "Co Ci ludzie mają teraz pomyśleć?" - z całym szacunkiem, ale Ci co traktują internet, jako źródło nieomylnej wiedzy i prawdziwej informacji są w głębokiej d...e. I to, moim zdaniem, chcieli pokazać panowie z tego projektu. Mam profil na fejsie. Mogę zrobić drugi. Który ja, to ja? To jest dobra lekcja dla, np. pracodawców, którzy bezgranicznie wierzą w to, co ludzie wypisują na swoich profilach w portalach społecznościowych i to co wypisane na fejsie stanowi niejako CV. Od dawna mam w planach stworzenie drugiego profilu pro microsoft: zdjęcie w krawatce, ulubione strony to microsoft.com oczywiście, skydrive i takie tam - jak to będzie wyglądać?