Przegląd komunikatorów mobilnych

Mój telefon komórkowy coraz rzadziej służy mi jako do pisania smsów, czy dzwonienia, przeglądam nim internet, sprawdzam pocztę, szukam drogi na mapach, a coraz częściej używam do komunikacji za pomocą komunikatorów mobilnych. Na pewno jest to znacznie bardziej opłacalne, coraz częściej bowiem pojawiają się punkty darmowego bezprzewodowego dostępu do internetu, a nawet jeśli nasz telefon nie posiada możliwości łącznia się z siecią Wi-Fi, czy nie ma takiej w naszym zasięgu to ceny transmisji danych oferowane przez operatorów i tak są bardzo atrakcyjne, i wystarczają naprawdę na długo. W tym wpisie postaram się przedstawić dwa darmowe mobilne komunikatory pozwalające łączyć się z najpopularniejszą w Polsce siecią GG.

Palringo
Palringo można pobrać na każdą platformę mobilną, oraz PC (uruchomienie na Linuxie za pomocą WINE). Po utworzeniu konta aplikacja pozwala nam się połączyć z następującymi sieciami, i portalami społecznościowymi :MSN Messenger, AIM, Yahoo!, ICQ, XMPP, Gadu-Gadu, Gtalk, iChat, Facebook. Zakładki pozwalają na sprawne zarządzania kontami, i przemieszczanie między kontaktami. Aplikacja poprawnie odczytuje kontakty, wiadomości dochodzą bez problemu, a statusy, i opisy wyświetlane są poprawnie. Program został poprawnie spolszczony. Natomiast podczas zamykania aplikacja czasem się zawiesza.

Nimbuzz
Podobnie jak w przypadku Palringo, twórcy programu przygotowali wersje na każdą platformę mobilną, i PC. Nimbuzz oferuje możliwość komunikacji nie tylko w ramach własnej sieci wewnętrznej, ale również pozwala na komunikacje z następującymi sieciami, i portalami społecznościowymi:Windows Live Messenger, Skype, Yahoo!, Facebook, Google Talk, AIM/MobileME, MySpace, ICQ, Twitter, Gadu-Gadu, Hyves. Po zainstalowaniu programu należy utworzyć konto sieci Nimbuzz w której przechowywane są wszystkie dodane przez nas konta wraz z hasłami (ułatwia to późniejsze logowania) Aplikacja na telefonie działa stabilnie, ładnie również prezentuje się wygląd komunikatora, niestety tyle jeśli chodzi o zalety programy. Jeśli chodzi o wady to (w przypadku protokołu Gadu-Gadu) kontakty offline jako domyślny pseudonim mają ustawione wyłącznie numery, można wprawdzie zmienić je ręcznie ale to bardzo żmudna praca zwłaszcza w przypadku posiadanie kilkudziesięciu/kilkuset kontaktów. Kolejna wadą jest brak możliwości wysyłania wiadomości do kontaktów o statusie niedostępny/niewidoczny (!), nie ma możliwości synchronizowania kontaktów, a aplikacja lubi je gubić, opisy kontaktów offline nie są wyświetlane, brak również polskiej wersji językowej. Wersja PC komunikatora również posiada te same ograniczenia.