Recenzja tabletu graficznego XP-Pen Deco 03

Każdy kto nie tylko chce rozpocząć swoją przygodę z grafiką komputerową, ale też wygodnie obrabiać zdjęcia powinien zainteresować się zakupem tableta graficznego. Korzystanie z niego jest znacznie wygodniejsze niż mysz komputerowa, i znacznie ułatwia posługiwanie się programami graficznymi. Zainteresowanych zakupem ładnego, a przy tym atrakcyjnego cenowo tabletu graficznego zapraszam do przeczytania niniejszej recenzji Deco 03- najnowszego bezekranowego tabletu w ofercie XP-Pen.

Deco 03 przyszedł do mnie w prostum białym pudełku, w środku którego poza tabletem, piórkiem, oraz instrukcją obsługi znajdował się piórnik z ośmioma wymiennymi koncówkami, rękawiczka antyzabrudzeniowa, odbiornik bezprzewodowy USB, pendrive (nie płyta CD!) ze sterownikami, oraz kabel USB służący do ładowania tabletu, oraz jego przewodowego podłączenia z komputerem.

Deco 03 prezentuje się nowocześnie, a przy tym minimalistycznie, najbardziej rzucająca się w oczu jego elementem jest czerwone pokrętło w lewym górnym rogu (więcej o nim w dalszej części). Tablet ma wymiary 354x218,8x8mm, a obszar roboczy powierzchnie 10x5,62 cala. Z prawej strony znajduje się dość gruba ramka na której wygodnie możemy trzymać ręke w trakcie korzystanie z tabletu. W górym lewym rogu znajdziemy sześć przycisków funkcyjnych które możemy dowolnie zdefiniować przy pomocy dołączonych sterowników, oraz wspomniane pokrętło. Wszystkie przyciski, oraz pokrętło można wygodnie obsługiwać lewą ręką przy pomocy kciuka, oraz palca wskazującego.

Ponadto w górnej części tabletu umieszczono diody, które sygnalizują czy tablet znajduje się w zasięgu odbiornika, oraz w jakim stopniu naładowana została bateria.

Powierzchnia tabletu jest przyjemnie matowa, dzięki czemu tablet można pewnie chwycić. Matowość ta stawia też odpowiedni opór piórku, dzięki to łatwiej się je prowadzi po powierzchni roboczej. Niestety tablet dość widocznie zbiera odciski, i to nie tylko te pozostawione przez dłonie, ale nawet rysik pozostawia na nim drobne ryski. Wprawdzie, łatwo jest je zetrzeć, ale w tym przypadku osobiście radziłbym korzystać z dołączonej przez producenta rękawiczki. Tablet mam dopiero kilka tygodni, więc nie wiem jak postępować będzie zużycie powierzchni roboczej.

XP-Pen zadbał o to, by konfiguracja była możliwie jak najprostsza. Po zainstalowaniu sterownik sam tworzy skrót na pulpicie, a sam wygląd aplikacji jest prosty, dzięki czemu szybko i sprawnie przebrniemy przez proces wstępnej konfiguracji, i dowolnie zdefiniujemy przyciski funkcyjne znajdujące się na tablecie. Możemy także zmienić czułość nacisku, wybrać tryb prawo, lub leworęczny. Jeśli chcemy możemy nawet wykorzystać tablet jako zwykłą myszkę komputerową. Fajną opcją jest mozliwość tworzenia profilów. Jest to przydatna funkcja dla osób, które wykorzystują tablet w różnych celach, dzięki czemu nie muszą za każdym razem konfigurować go od nowa. Sterownik ponadto pozwala na eksport swoich ustawień, co ogromnie ułatwia to korzystanie z tabletu na różnych urządzeniach.

Same przyciski działają bez zarzutu, są czułe, nie wymagają dużo siły, i mają wyczuwalny skok. Mankamentem natomiast jest ich głośność, przy każdym naciśnięciu słyszymy charakterystyczne kliknięcie. Po pewnym czasie człowiek się przyzwyczaja, i przestaje zwracać na to uwagę, ale na początku jest to trochę irytujące.

Dołączone do zestawu piórko zaskakuje jakością wykonania. Jest mocne, a przy tym nie jest ani za ciężkie, ani za lekkie. Wygląda elegancko, a przy tym minimalistycznie, widać, że nie jest to zwykła budżetowa konstrukcja. Wykonane jest z przyjemnego w dotyku tworzywa, ale nie zabrakło tu gumowego wykończenia. W rysiku znajdują się też dwa przyciski, są one wygodne w użyciu i mają dobrze dobrany skok. Rysik działa bez baterii, nie ma więc tu miejsca na port ładowania.

Cechą wyróżniającą ten tablet na pewno jest pokrętło. Obraca się ono bardzo płynnie, i gładko, w przeciwieństwie do przycisków funkcyjnych jest też bezgłośne. Dzięki odpowiedniej konfiguracji tabletu, możemy za jego pomocą bardzo szybko zmniejszać, lub zwiększać rozmiar pędzla, obracać, przybliżać, lub oddalać obraz. W połączeniu z przyciskami funkcyjnymi możemy szybko przełączać się pomiędzy narzędziami, i zmieniać ich parametry za pomocą pokrętła. Sama ilość 6 przycisków funkcyjnych wydaje mi się w sam raz, nie zabierają zbyt wiele miejsca, a można przypisać do nich najpotrzebniejsze funkcje.

Duża zaletą tego tabletu jest zróżnicowanie czułości nacisku. Urządzenie jest jej w stanie rozpoznać aż 8192 poziomy, dzięki czemu siłę odbieranego przez tablet nacisku można łatwo dostosowywać do swoich potrzeb. Tablet ma też dużą rozdzielczość, w związku z czym bardzo płynnie oddaje wykonywane przez nas ruchy.

Deco 03 sprawuje się bardzo dobrze. Rysik jest czuły, a linie gładkie. Rysowanie nim to czysta przyjemność, ale i spore ułatwienie w pracy, naciskiem piórka np. zmieniamy poziom krycia, a pokrętłem ustalamy wielkość pędzla, jak na urządzenia na 99$ możliwości jest naprawdę sporo. Szkicowanie za jego pomocą w GIMP lub Krita jest bardzo wygodne. Na rysunku nie widać żadnych błędów. Jeżeli ktoś tworzy grafikę, lub zajmuje się obróbką zdjęć, to tablet graficzny jest dla niego wręcz obowiązkowym zakupem.

Dużą zaletą testowanego sprzętu jest wygląd. Deco 03 poleciłbym głównie tym osobom, którym przypadła do gustu wizualna jego strona, chociaż nie można powiedzieć złego słowa na temat tego jak działa. Tablet sprawuje się dokładnie tak, jak byśmy tego chcieli. Ruchy piórka są odczytywane bezbłędnie, bez żadnych opóźnień. Mimo że sprzęt należy raczej do bardziej budżetowej kategorii produktów, to Deco 03 świetnie sprawdza się w roli tabletu graficznego, i z powodzeniem moze konkurować z nawet kilkukrotnie droższymi produktami z serii Wacom Intuos Pro. Podczas korzystania z tabletu nie znalazłem żadnych wad, które przekreślałyby to urządzenie. Powierzchnia robocza nie jest przesadnie duża, a piórko wykrywa aż 8192 poziomy nacisku. Jedynym sporym mankamentem jak wspomniałem wyżej jest duża tendencja do zabrudzeń, tych po prostu nie sposób uniknąć. Sporym plusem na pewno jest fakt, że tablet działa bezprzewodowo, i nie musimy nic do niego dokupywać, ponieważ moduł do bezprzewodowej komunikacji z komputerem znajduje się w komplecie. Zdaje sobie sprawę, że na rynku tabletów bezapelacyjnie króluje firma Wacom. Oferuje ona szeroki asortyment tabletów graficznych, których ceny zaczynają się od około 200 złotych, a kończą na 10 000 złotych. Na szczęście, aby móc pracować, nie musimy od razu inwestować w produkty z górnej półki. Wszystko, co potrzebne grafikom, lub fotografom XP-Pen Deco 03 oferuje za mniej niż połowę ceny Wacom Intuos Pro, więc jeśli chcesz kupić solidny i precyzyjny tablet graficzny, a nie chcesz przy tym przepłacać, Deco 03 na pewno jest dobrym kandydatem. Tablet jest oferowany w cenie 99$, 99L, lub 99€. Niestety nie znalazłem nigdzie oferty za 99 zł (: